organizarea actuala a bor

9
PROIECT DIDACTIC Clasa: a-VIII-a Disciplina: Religie Subiectul lectiei: Organizarea actuala a Bisericii Ortodoxe Romane Tipul lectiei: mixta Scopul lectiei: dobandirea unor cunostinte despre Istoria Biserici Ortodoxe Romane Obiective operationale: La sfarsitul lectiei , toti elevii vor fii capabili: O1- sa precizeze anul in care s-a stabilit organizarea Bisericii Ortodoxe Romane prin lege; O2- sa numeasca organele central, precizand atributiile acestora; O3- sa enumere partile constitutive si organelle locale ale Bisericii Ortodoxe Romane; O4- sa explice cuvintele :parohie. protopopiat, eparhie,mitropolie; O5- sa identifice pe harta episcopia,(arhiepiscopia)si mitropolia de care apartin. Strategia didactica 1.Metode si procedee: conversatia , explicatia,expunerea,demonstratia,exercitiul. 1

Upload: octavian-zahorneanu

Post on 08-Sep-2015

82 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

yry

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTICClasa: a-VIII-aDisciplina: ReligieSubiectul lectiei: Organizarea actuala a Bisericii Ortodoxe RomaneTipul lectiei: mixtaScopul lectiei: dobandirea unor cunostinte despre Istoria Biserici Ortodoxe Romane

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei , toti elevii vor fii capabili:O1- sa precizeze anul in care s-a stabilit organizarea Bisericii Ortodoxe Romane prin lege;O2- sa numeasca organele central, precizand atributiile acestora;O3- sa enumere partile constitutive si organelle locale ale Bisericii Ortodoxe Romane;O4- sa explice cuvintele :parohie. protopopiat, eparhie,mitropolie;O5- sa identifice pe harta episcopia,(arhiepiscopia)si mitropolia de care apartin.Strategia didactica1.Metode si procedee: conversatia , explicatia,expunerea,demonstratia,exercitiul.2. Mijloace de invatamant: Harta administrative a Romaniei si harta Organizarea Bisericii Ortodoxe Romane.3. Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontal si activitatea individuala.

Resurse1Oficiale: .Programa scolara pentru disciplina Religie,clasa aVIII-a; Planificarea calendaristica orientativa,clasa aVIII-a;2. Temporale: Nr.de lectii:1Durata 50 min.3 Bibliografice: 1. Cucos, Constantin, Educatia Religioasa, Editura Polirom, Iasi, 1999 2.Cucos , Constantin( coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivat si grade didactice, Editura Polirom, Iasi , 1998.3.Muha , Camelia, Rligie crestin ortodoxa, Caiet pentru elevi, cadre didactice si parinti,clasa aVIII-a, Editura Sf. Mina, Iasi, 2001.4.Pacurariu., Pr. Prof. Dr. Mircea , Istoria Bisericii Ortodoxe Romane, Editura IBMBOR, Bucuresti,1991.5.Serbu,Pr.Prof.Univ. Dr. Sebastian, Metodica predarii religiei, Editura Reantregire Alba Iulia, 2001.

SCENARIUL DIDACTICNr.crt.Etapele lectieiOb.Op.Timp(min)Continutul instructive-educativMetodeSiprocedeeMijloace de invatamantForme de organizareEvaluare

123456789

1.Momentulorganizatoric1 min.SalutulRugaciuneaNotarea absentelorPregatirea pentru inceperea orei

2.Verificare cunostintelorinsusite8 min.Se solicita 2-3 elevi sa citeasca tema care au avut-o de rezolvat acasasi se discuta rezolvarea.Se cere elevilor sa explice importanta autocefaliei Bisericii Ortodoxe Romane si a ridicari ei la rangul de PatriarhieConver-satiaActivitateafrontala

3.Pregatirea aperceptiva1 minSe precizeaza ca asa cum fiecare institutie a statului isi organizeaza activitatea , si Biserica Ortodoxa Romana si-a organizat activitatea pe baza unor legi.ExplicatiaActivitateafrontala

4.Anuntarea titlului si aobiectivelor lectiei1min-Se anunta si se scrie pe table data si titlul lectiei: -Organizarea actual a Bisericii Ortodoxe Romane.Se precizeaza obiectivele lectiei.ExplicatiaActivitateafrontala

5.Comunicarea Si insusirea Noilor cunostinte20minSe prezinta noile cunostinte dupa urmatorul pla:1.Organele central deliberative ale Patriarhiei Romane.2. Partile constitutivesi organelle locale ale Bisericii Ortodoxe Romane.Se comunicanoile cunostinte:In anul 1948 printr-o lege organic s-a stabilit organizarea Bisericii Ortodoxe Romane si atributiile organelor central si locale . Prin art. 2 s-a precizat ca Biserica Ortodoxa Romana este autocefala si unitara in organizarea sa, pastrand unitatea dogmatic, canonica si a cultului cu Biserica ecumenica a Rasaritului. Art. 3 stabileste ca administratia Bisericii Ortodoxe Romane este autonoma, efectuandu-se prin organe representative, alese de cler si credinciosi.Observatie-se noteaza pe table(caiete)urmatoarea ide: Organizarea Bisericii Ortodoxe Romane si atributile organelor central si locale s-au stabilit prin legea organic din 1948.Precizare-Organele central deliberative ale Patriarhiei sunt Sfantul Sinod si adunarea National Bisericeasca-cea mai inalta autoritatea bisericeasca- se ocupa cu problemele dogmatice, canonice si administrative. Este format din Patriarh ca presedinte si toti mitropolitii si episcopii eparhioti, episcopii-vicari ( doi la patriarhie, cate unu la fiecare arhiepiscopie) si arhiereii vicari ( cate unu la fiecare episcopie) in functie. Patriarhul, mitropolitii si un episcop- vicar patriarchal formeaza Sinodul permanent, care functioneaza intre sesiunile Sfantului Sinod.Adunarea National Bisericeasca este organul reprezentativ central in Biserica Ortodoxa Romana pentru problem economice si administrative. Alegerea patriarhului, a mitropolitilor si a episcopilor eparhioti se face de catre un Colegiu electoral format din membrii Sfantului Sinod, ai Adunarii Nationale Bisericesti, ai Adunarii Eparhiale ai eparhiei vacante, la care se adauga cativa membri de drept. Investirea episcopului o face mitropolitul locului, iar a mitropolitilor patriarhul. Episcopii vicari ( la arhiepiscopii) si arhiereii-vicari( la episcopii) sunt alesi de Sfantul Sinod, la recomandarea titularului eparhiei respective. Observatie Se noteaza pe table(caiete) care sunt organelle central deliberative ale Patriarhiei si atributiile acestora. PrecizarePartile constitutive si organele locale ale Bisericii Ortodoxe Romane sunt: mitropolia, eparhia, protopopiatul,parohia si manastirea, fiecare avand dreptul de a se conduce si administra independent ale partii constitutive de acelasi grad. Mitropoliile sunt unitati canonice si administrative formate din 2-3 eparhii, conduse de un mitropolit. Eparhiile sunt unitati teritoriale bisericesti conduse de un episcop sau arhiepiscop, avand un numar de cateva sute de parohii, grupate pe protopopiate, precum si manastirile de pe teritoriul respectiv. Eparhiile care sunt conduse de catre un episcope se numesc episcopii sau arhiepiscopii-care sunt conduse de un arhiepiscop. Protopopiatele sunt circumscriptii administrative bisericesti formate din mai multe parohii, conduse de un protopop(el este intodeauna preot de mir). Parohia este comunitatea bisericeasca condusa de un preot paroh(preot de mir).Manastirea este comunitatea monahala formata dintr-un numar de calugari( sau calugarite), la care se adauga fratii(sau surorile) care se pregatesc pentru calugarie. Este condusa de un staret (sau stareta) , ajutat de un consiliu duhovnicesc . Manastirile mai mici poarta numele de schituri iar asezarile monahale dependente de o manastirea mai mare poarte numele de metocuri.ObservatieSe noteaza pe table sau (caiete) partile constitutive si organelle locale ale Bisericii Ortodoxe Romane, precizandu-se ce sunt acestea, din ce sunt fiormate si de cine sunt conduse.Expunera

ExplicatiaActivitateafrontala

6.Fixarea si sistematizarea cunostintelorO1O2O3O411min.Se adreseaza elevilor urmatoarele intrebari:-In ce an s-a stabilit organizarea Bisericii Ortodoxe Romane prin Lege?-Care sunt organelle central deliberative ale Patriarhiei?-Ce atributii au acestea?-Enumeratii partile constitutive si organelle locale ale Bisericii Ortodoxe Romane?- Explicati cuvintele: parohie, protopopiat, eparhie , mitropolie.Conver-satia

Explicatia

Activitatea frontalaAprecieri verbale

7.Asocierea ,generalizarea si aplicareaO5.5min..-Se prezinta elevilor o harta administrative a Romaniei cu Organizarea Bisericii Ortodoxe Romane, evidentindu-se faptul ca Biserica are, ca si Statul , o organizare administrative

Se imparte elevilor cate o fisa de lucru si li se cere sa identifice episcopia( arhiepiscopia)si mitropolia din care apartin..Explicatia

Demon-stratia cu substitutie

ExplicatiaHarta Organizarii Bisericii ortodoxe Romane

Aprecieri verbale

8.Aprecierea activitatii elevilor.1 min.-Se fac aprecieri generale si individuale privind atat pregatirea elevilor pentru lectie, cat si implicarea elevilor in noua lectie.Activitatea frontala

9.Precizarea si explicarea temei pentru acasa1min.Se recomanda elevilor sa citeasca notitele din caiete sau lectia din manual sis a resolve exercitiul:Preotul parohiei din care fac parte se numeste..iar episcopul(arhiepiscopul) se numesteIn fruntea mitropolieise afla mitropolitul..Patriarhul Romaniei se numeste..Activitatea frontala

10.Incheierea activitatii1min.Rugaciunea SalutulRugaciu-nea SalutulExercitiulActivitatea frontala

5