martisoare_martisoare

Upload: iancu-elena-simona

Post on 07-Mar-2016

26 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Martisoare pentru 1 martie, usor de realizat .

TRANSCRIPT

Proiect de activitate integrat

Nivel : I grupa mijlocie

Tema anual : Cu ce i cum exprimm ceea ce simim ?

Tema zilei : Martisoare, martisoare

Tipul de activitate :formare de priceperi i deprinderi

Forma de realizare : activitate integrat Mijloace de realizare : DLC-lectura educatoarei Legenda mriorului

DOS-activitate practic Mrioare

Forma de organizare : frontal, pe grupuri, individual

Scopul :Stimularea curiozitii pentru investigarea mediului nconjurtor ;

Dezvoltarea capacitilor de cunoatere i nelegere a mediului nconjurtor, a tradiiilor i obiceiurilor legate de venirea primverii;

Stimularea imaginaiei creatoare i a deprinderilor practice.

Obiective operaionale:

DLC:-s rein titlul povetii;

-s urmreasc cu atenie firul povetii;

-s rspund corect la intrebrile adresate;

-s se exprime corect n propoziii din punct de vedere grammatical;

-s indice corect succesiunea momentelor povetii;

DOS:-Activitate practic :

-s denumeasc materialele i instrumentele de lucru;

-s utilizeze n mod corespunztor materialele puse la dispoziie ;

-s manifeste interes i satisfacie pe parcursul desfurrii activitii;

Activiti de grup - dans tematic : Dansul ghioceilor

-s perceap componentele spaio-temporale (ritm, durat, distan, localizare)

-s coordoneze micrile cu muzica;

Strategii didactice;

Metode i procedee : conversaia , explicaia, demonstraia, exerciiul;

Mijloace didactice:elemente surpriz ( zna Iarna i ghiocelul ) , prezentare pps, cd cu Primvara Vivaldi, carton colorat , hrtie colorat, nur de mrior, lipici .

Evaluare : observare sistematic i aprecieri orale.

Bibliografie:

Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani,2008

Activitatea integrat din grdini-ghid metodic, Editura DPH,Buc.2008

Smaranda C. i colab., Ziua bun ncepe la ntlnirea de diminea ,Editura Tehno-Art ,Cluj

Revista nvmntului Precolar Nr.1-2/2011

Scenariul zilei

Copiii vor intra n grup cntnd un cntecel de bun venit doamnelor educatoare venite n vizit.

Bun dimineaa,drag grdini

Am venit i astzi ca s ne distrm

Grupa mijlocie a sosit acum

i v spune-n cor :Bine ai venit !

ntlnirea de diminea:

1.Salutul Dimineaa a sosit

i copiii au venit

Pe perinie ne-aezm

i frumos ne salutm !

Copiii se aeaz pe perinie formnd cercul prieteniei i asigurndu-se astfel contact vizual.

Salutul se propag de la stnga spre dreapta, fiecare copil salutndu-i colegul :Bun dimineaa,bobocel ! M bucur s te revd sau Bine ai venit la grdini!

Prezena Dup ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat

Colegii ne-am ntlnit

Cine oare n-a venit ?

Se face strigarea catalogului, copiii prezeni aezndu-i bobocul cu poza sa pe lacul grupei.

Aadar , acum pe lac cai boboci fac mac-mac-mac? (centralizarea)

Calendarul naturii A nceput o nou zi

Cum e vremea azi copii ?

Se lucreaz pe panou : -Cnd ai venit la grdini ai privit cerul?

-Erau nori ?Era soare? Btea vntul ?

-Cum v-a mbrcat mama azi ?

-Ce zi a sptmnii e azi ? Ce zi a fost ieri ?

-n ce anotimp suntem ?

mprtirea cu ceilali: Ei i-acum dragi copii s v spun ce mi s-a intmplat azi de diminea cnd veneam grbit catre grdini.Aud la un moment dat pe cineva spunnd Bun dimineaa ! i bineneles m opresc s salut darm uit n stnga m uit n dreapta i nu vd pe nimeni aadar mi spun n-ai auzit bine i m pregatesc s merg mai departe cnd colo ce s vedei aud iar Bun dimineaa ! Aici jos sunt!Am auzit eu c mergi la grdini la nite copii tare istei, n-ai vrea s m duci i pe mine ? Tare a vrea s-i cunosc mai ales c am auzit c astzi vor avea oaspei i va fi o mare srbtoare .M iei i pe mine ? Ce credei , bineneles c l-am luat cu mine ! Ei i acum cine credei c este ? Oaspetele meu vrea s v spun o ghicitoare i voi s-i ghicii numele. Sunt micu i frumuel

n form de clopoel

Din zpad ies niel

Alb sunt cu codia verde

Bucuros cine m vede

Copiii vor rezolva ghicitoarea ,le voi arta ghiocelul i apoi vom purta o scurt conversaie pe tema semnificaiei ghiocelului i a impresiilor lor despre acest subiect.

Activitatea de grup:n timp ce copiii imprtesc impresii despre apariia ghiocelului n sala de grup i face apariia Zna Iarna.

Bun ziua copilai, am venit s ne jucm. Am adus cu mine mai muli fulgiori,mantia mi-am ntins-o peste tot pe-afar, haide-i repejor s nebulgrim, oameni de zpad s construim.

Mulumim ,Zn Iarn ! Ct ai fost pe la noi ne-am jucat , ne-am amuzat,ne-am dat cu sania ,am construit oameni de zpad , a venit Mo Crciun cu cadouri..(copiii vor enumera activitile fcute n timpul iernii ).Dar acum uite au aprut ghioceii i ei sunt micui i frumuei i frigul tu iar putea dobor ,iar pe de alt parte credem c i tu ai obosit dup atta munc , e mult timp de cnd eti pe la noi.

Ei copii, avei dreptate , dac stau s m gandesc m simt cam obosit semn c ar trebui s plec.Sora mea mai mic, Zna Primvar, v-a sosi cu multe surprize pentru voi pregtite.

Dar nu putem s o lsm pe Zna Iarna s plece fr s-i cntm un cntec de rmas bun.

Iarn s te duci cu bine.

Primvara vine ,vine

Vestitorii au sosit

n zvoiu-ntinerit.

Iarna iat s-a sfrit

i zpada s-a topit

Din pmnt au rsrit

Ghioceii ce-au vestit

C la noi n ar iar

Vine mndra primvar.

Noutatea zilei :

n sala de grup i face apariia un ghiocel. Bun ziua bobocei ! Eu i civa frai de-ai mei

Am venit c-o veste bun

S ne bucurm impreun .

Zna Primvara vine !

i fiindc e ocupat

S nvie natura toat

M-a trimis pe mine

S v-aduc un dar.

Mulumim,ghiocel frumos ! Pentru noi ce ai n co ?

Ghiocelul v-a scoate din coule o scrisoare de la Zna Primvara prin care aceasta i roag s o ajute s-i anune venirea.Ea le spune c felul n care ea i anun venirea n fiecare an sunt mrioarele, aadar i roag pe copii s confecioneze mrioare ct mai frumoase i apoi s le druiasc celor dragi .Zana Primvara le mai trimite i Legenda mriorului pentru ca astfel ei s afle care este originea acestui obicei.i pentru c acum ei,copiii sunt ajutoarele Znei aceasta le druiete fiecruia cte un costum de ghiocel pentru ca copiii s fie cu adevrat mesageri ai primverii.

Tranziia catre ADE DLC se va face prin jocul muzical Bat din palme

EVENIMENT

DIDACTICCONINUT TIINIFICSTRATEGII

DIDACTICEEVALUARE

1.Moment

organizatoric Voi asigura condiiile optime pentru desfurarea activitilor:

aerisirea slii de grup ;

aranjarea mobilierului ;

pregtirea materialului necesar pentru activiti;

intrarea ordonat a copiilor n sala de grup.

2.Captarea

ateniei O voi face nc din cadrul ntlnirii de diminea cnd n sala de grup i face apariia ghiocelul cu surprizele trimise de Zna Primvara.Expunerea

Conversaia

Explicaia

3.Anunarea temei i a obiectivelor Tema zilei se va face la rugmintea Znei Primvara (aceasta ne trimite o scrisoare prin care ne roag s o ajutm s-i anune venirea ) aadar vom stabili cu copiii c o vom ajuta pe Zn i vom confeciona mrioare.Dar mai nti voi citi legenda pe care ne-a adus-o ghiocelul n dar.

Expunerea

4.Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii Voi citi Legenda mriorului clar, accesibil i expresiv.Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii , prin accenturi i intensificri ale vocii,mimic i gestic.

Voi explica copiilor cuvintele necunoscute.

La finalul lecturii copiii vor trebui s fac dovada nelegerii textului rspunznd la ntrebrile mele legate de personaje i momentele importante ale povestirii.

Tranziie : cntec Mrioare,mrioareExpunerea

ConversaiaAscult cu atenie povestirea

Rspund ntrebrilor puse.

5.Asigurarea reteniei i a transferuluiIntuirea materialului: Voi arta copiilor materialul de lucru prile componente ale mriorului: inimioara suport , floarea, frunza i nurul mriorului.

Explicarea i demonstrarea modului de lucru: voi explica modul n care trebuie asamblat mriorul- vom ntinde pasta de lipit pe toat frunza i apoi o vom lipi pe inimioara suport iar apoi la fel vom proceda i cu petalele i mijlocul florii.

nclzirea muchilor mici ai minii: Mna lebd o fac

Care da mereu din cap

Lebedele-n jur privesc

Capul apoi i-l rotesc

Minile nu stau deloc

i se pregtesc de joc

Degetele-mi sunt petale

Le desfac ca la o floare

i apoi le rsfirm

i la un pian cntm.

Executarea lucrrilor : Le urez spor la treaba.

n timp ce copiii lucreaz i supraveghez, i ajut i i ndrum acolo unde e nevoie.Conversaia

Explicaia

Exerciiul

Conversaia

Explicaia

Munca individualSunt ateni la explicarea modului de lucru.

Execut corect micrile de nclzire a muchilor minilor.

Lucreaz corect i ordonat respectnd cerinele.

6.Obinerea performaneiDup ce vor termina lucrrile le vor aeza pe un panou special amenajat n aa fel nct sa poat fi admirate pentru ca la finalul zilei s-l ofere n dar mamelor lor mpreun cu vestea venirii primverii.Turul galeriei

7.EvaluareaSe adreseaz copiilor ntrebri legate de activitatea desfurat.Cum s-a numit povestea pe care ne-a trimis-o Zna Primvara ?Ce ne-a rugat Zna Primvara s facem pentru ea ? Care este semnificaia mriorului ?

Se fac aprecieri asupra lucrrilor.

Copiii primesc recompense pentru activitate.Conversaia

evaluativRspund corect la ntrebri.

8.ncheierea activitiiPentru c lucrrile voastre sunt foarte frumoase eu zic c Zna Primvara se va bucura foarte mult de ele . Ei, dar oaspetele nostru ghiocelul are o rugminte , ar vrea s dansai mpreun cu el Dansul ghioceilorde bucurie c ai fcut nite mrioare aa frumoase.

conversaiaExecut Dansul ghioceilor

9