luni

11
PROIECT DE LECTIE DATA: CLASA: PREGĂTITORE E ÎNVĂŢĂTOR: Streba Alina ARIA CURRICULARǍ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Comunicare în limba română UNITATEA DE ÎNVǍTARE: Prieteni noi CONTINUTUL: Familiarizarea cu sunetul „Ș” TIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi Competențe specifice: să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral 1.3.să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-o silabă să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date să integreze cuvinte noi în enunţuri să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi. OBIECTIVE OPERATIONALE 1. -să răspundă în enunţuri logice, clare, corecte din punct de vedere gramatical întrebărilor adresate;

Upload: alina-streba

Post on 17-Jan-2016

214 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

..

TRANSCRIPT

Page 1: luni

PROIECT DE LECTIE

DATA:

CLASA: PREGĂTITORE E

ÎNVĂŢĂTOR: Streba Alina

ARIA CURRICULARǍ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Comunicare în limba română

UNITATEA DE ÎNVǍTARE: Prieteni noi

CONTINUTUL: Familiarizarea cu sunetul „Ș”

TIPUL LECTIEI: formare de priceperi şi deprinderi

Competențe specifice:

să înţeleagă semnificaţia globală a mesajului oral

1.3.să distingă cuvintele dintr-o propoziţie dată, silabele dintr-un cuvânt şi sunetele dintr-

o silabă

să formuleze clar şi corect enunţuri verbale potrivite unor situaţii date

să integreze cuvinte noi în enunţuri

să manifeste iniţiativă şi interes pentru a comunica cu ceilalţi.

OBIECTIVE OPERATIONALE

1. -să răspundă în enunţuri logice, clare, corecte din punct de vedere

gramatical întrebărilor adresate;

2. -să distingă cuvintele din propoziţie, silabele în cadrul cuvintelor şi

sunetele care alcătuiesc silabele;

3. -să pronunţe clar, corect sunetul ,,Ș”;

4. -să distingă sunetul ,,Ș” în cadrul cuvintelor;

5. -să reprezinte grafic componenţa cuvintelor date;

6. -să exemplifice cuvinte care conţin sunetul ,,Ș”(la început, în interior sau

la sfârşitul cuvântului);

Page 2: luni

RESURSE

1.Metodologice

a) strategia didactică: inductivă

b) metode şi procedee: metoda fonetică analitico-sintetică, conversaţia, observaţia

dirijată, exerciţiul, explicaţia, explozia stelară, descoperirea inductivă, jocul

didactic, munca independentă.

c) mijloace didactice: planşe, jetoane, manualul de abecedar, caietul special de

abecedar, radiocasetofon cu CD, minge, coli.

d) forme de organizare: frontală, individuală, în grup

e) forme şi tehnici de evaluare: observarea sistematică, individuală.

2. Temporale: 45 minute

3. Bibliografice:

Programa şcolară pentru învătământul primar, Bucureşti,2013

Ion Nicola, Tratat de pedagogie şcolară, E.D.P. Bucureşti;

Page 3: luni
Page 4: luni

DESFǍŞURAREA SCENARIULUI DIDACTIC

ETAPELE

LECTIEI

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

Metode şi

procedee

Mijloace de

învătământ

Moduri de

organizare

Moment

organizatoric

Asigurarea climatului propice desfăşurării lecţiei; verific dacă

toţi elevii au pe bancă materialele necesare începerii orei.

Reactualizarea

cunoştinţelor

asimilate anterior

- Ce sunet aţi învăţat în ora trecută? (sunetul „L”).

- Daţi exemple de cuvinte care încep cu sunetul „L”, cuvinte care

conţin şi se termină cu sunetul „L”!

Solicit elevii să repete sunetele învăţate (vocalele): a, e, i, o, u.

Se repetă cântecul „Toamna”

conversaţia frontală

individuală

observarea

sistematică

Captarea atenţiei Se prezintă elevilor un ppt cu imagini din „Povestea gâştelor”, de

G. Coşbuc. În timp ce audiază poezia, elevii urmăresc pe

videoproiectie momentele principale ale acţiunii. Pe baza

imaginilor văzute şi a textului audiat, elevilor li se cere să

povestească, cu ajutorul întrebărilor ajutătoare, păţania gâscanului

(pe un ppt)

După ce s-au analizat imaginile, elevii răspund la următoarele

întrebări:

observaţia

dirijată

Radiocaseto-

fon cu CD

Imagini cu

secvenţe din

poezia

„Povestea

gâştelor”, de

frontală observarea

sistematică

Page 5: luni

- Cine şi-a pierdut papucii? (gâscanul)

Despartim in silabe cuvantul gâște si identificam noul sunet.

conversaţia

George

Coşbuc.

ppt

Jetoane

Anunţarea temei

şi enunţarea

obiectivelor

Astăzi vom învăţa despre sunetul „ș”, vom găsi cuvinte care

încep, conţin şi se termină cu sunetul „ș”, vom alcătui propoziţii

cu aceste cuvinte.

frontală

Dirijarea învăţării O1 Elevii despart în silabe cuvântul „gâște”, cu ajutorul învăţătoarei.

Se stabileşte numărul silabelor şi se analizează fiecare. Se insistă

asupra ultimului sunet din prima silabă , care va fi şi titlul lecţiei.

Se trece la intuirea imaginilor din manual. Ilustraţiei i se va da un

titlu.

- Unde se află copiii?

- Ce fac ei?

- Ce obiecte se mai observă în imagine?

- Daţi exemple de cuvinte care conţin sunetul ș.

- Formulaţi o propoziţie după această ilustraţie!

metoda fonetică

analitico-

sintetică

conversaţia

manualul

Frontală

observarea

sistematică

Page 6: luni

O2

O3

Se analizează propoziţia „Șarpele e lung.

- Ce este aceasta? (Aceasta este o propoziţie)

- Câte cuvinte are propoziţia?

- Care este primul cuvânt din propoziţie?

- Care este al doilea cuvânt din propoziţie? Dar al treilea?

Se despart în silabe cuvintele propoziţiei.

- Unde se aude sunetul „ș”?

Voi reprezenta grafic propoziţia, cuvântul, silaba, sunetul.

Se vor analiza cuvinte care conţin sunetul „ș” (șarpe, șură, șapte,

aștepata, laș etc.

Se precizează locul sunetului în cuvânt (la început, în interior, la

sfârşit).

Se”citeşte lecţia sunetului „ș”.

Se propun frământări de limbă:

„ș ne este foarte drag,

ș e-n șapte şi e-n șirag,

Șarpe, sofran, școală,

Toate vor cu „ș” să-nceapă.”

metoda fonetică

analitico-

sintetică

metoda fonetică

analitico-

Frontală

Frontală observarea

sistematică

Page 7: luni

sintetică

individuală

Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

O4 Se împart elevii în trei grupe (cele trei rânduri): grupa gâscanilor,

grupa ursuleţilor şi grupa bursucilor.

-Haideţi să căutăm şi noi papucii gâscanului!

Se propune jocul didactic „ Pasează mingea” unde fiecare elev de

la fiecare grupă, care prinde mingea, va trebui să spună un cuvânt

care să conţină sunetul „ș” şi să precizeze locul acestuia în cuvânt,

apoi să paseze mingea unui alt coleg. Se punctează răspunsurile

corecte cu două bulinuţe, iar cele greşite se retrage o bulinuţă.

Câştigă grupa care acumulează cele mai multe bulinuţe şi, astfel,

găseşte papucii gâscanului.

jocul didactic

explicaţia

minge

Pe grupe observarea

sistematică

Page 8: luni

Activitate în

completare

Voi solicita elevilor să deseneze papucii gâscanului. Munca

independentă

Planşe de

desen

individuală

Încheierea

activităţii

Fac aprecieri globale şi individuale asupra modului de rezolvare a

sarcinilor şi a participării elevilor la lecţie.

conversaţia

Page 9: luni