lucrare colectiva palaria zanei primavara
DESCRIPTION
Lucrare colectiva palaria zanei primavaraTRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 5 martie 2009GRUPA: MareUNITATEA DE INVATAMANT: G.P.P NR.10 BUZAUINSTITUTOR: POPA GEORGETA CATEGORIA DE ACTIVITATE: Domeniul “Om si societate”MIJLOC DE REALIZARE: Activitate practicaTEMA: “Palaria Zanei Primavara”TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidare de priceperi si deprinderiFORMA DE REALIZARE: Lucrare colectivaSCOPUL ACTIVITATII: Consolidarea deprinderii de a realiza o lucrare practica inspirata de natura. OBIECTIVE OPERATIONALE:O1 – Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite anterior:lipire, rasucire, , taiere, indoire, asamblare;O2 – Sa combine materialul didactic distribuit pe masute potrivit temei;O3 – Sa respecte indicattile educatoarei privind ordinea fazelor realizarii lucrarii colective;O4 – Sa coopereze cu ceilalti copii pentru a finaliza lucrarea colectivaO5 – Sa gaseasca utilitate obiectelor realizate in cadrul activitatii practice.METODE SI PROCEDEE:
Povestirea, conversatia, explicatia, observarea, demonstratia, exercitiul, munca independenta.MATERIAL DIDACTIC:
- o palarie din carton de culoare verde, cosulete , simboluri pentru masute (ghiocei, snur de martisor, crengute inflorite, randunele, fluturi), modelele educatoarei, hartie creponata de culoare verde, alba, roz si galbena, lipici, lana de culoare rosie si alba, crengute de copac, , foarfece, C.D.-player, C.D. (“Anotimpurile” de Vivaldi), prosopele umede, stimulente.MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
“Didactica activitatilor instructiv-educative pentru invatamantul preprimar”, Editura Didactica Nova, Craiova, 2005.“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, Editura V&Integral Bucuresti, 2005.RESURSE TEMPORALE: 30 – 35 minute
EVENIMENTULDIDACTIC
CON|INUTUL }TIIN|IFIC
STRATEGIA DIDACTIC~ EVALUARERESURSEPROCED.
RESURSEMATERIALE
FORMA DE REALIZARE
1. 2. 3. 4. 5. 6.
1. Captarea atentiei
2. Anuntarea temei si a
In clasa intra Zana Primavara, care este foarte suparata deoarece palaria cu care dorea sa mearga la balul din poiana nu este gata si nici nu are timp pentru a o decora. Asa ca ii roaga pe copii sa o ajute pentru a fi cea mai frumoasa si pentru a fi aleasa regina balului.
Astazi, la activitatea practica, vom realiza impreuna «Palaria Zanei Primavara». Voi
Povestirea
Conversatia
Explicatia
Zana Primavara
Palaria din carton de
culoare verde
Palaria din carton de
culoare verde
Frontal
obiectivelor
3. Intuirea materialului
didactic
va trebui sa realizati respectand indrumarile mele, ghiocei si alte flori de primavara, snur de martisor, crengute inflorite si fluturi. Cu toate aceste elemente realizate de voi, vom impodobi palaria zanei, astfel o putem ajuta.
Fiecare echipa ocupa masa la care doreste sa lucreze. Cer fiecarui grup de copii sa identifice si sa denumeasca materialele distribuite pe masuta lor. “Ce-ati gasit voi pe masuta?”I atelier: Ghiocei si alte flori de primavaraAl II-lea atelier: snur
ConversatiaSimboluri pe
masuteCosulete Prosopele
umedeHartie
creponata(verde roz si alba)
lipici, Lana de
culoare rosie si alba
Crengute de copac
Frontal
Microgrupal
Formativa
Analizez oral raspunsurile copiilor
4. Explicarea
si demonstrarea modului
de lucru
de martisorAl III-lea atelier: crengute inflorite Al IV-lea atelier: fluturasi
Rand pe rand, voi trece pe la fiecare colectiv si voi analiza sumar, impreuna cu copiii, modelul si materialele din care este alcatuit. Voi explica tehnica de lucru, iar copiii retin ordinea efectuarii operatiilor. I atelier: Pentru a realiza ghiocei, veti bobina o bucata de hartie creponata de culoare verde pe o bucata de sarma in partea de sus, veti aseza floarea de culoare alba,. La
Explicatia
Demonstratia
Foarfece
Material didactic distribuit pe masute
Microgrupal
sfarsit veti lipi frunzele din hartie glasè.Al II-lea atelier: Pentru a realiza snurul de martisor, veti rasuci in acelasi timp cele doua fire de lana (rosie si alba).Al III-lea atelier: Pentru a realiza pomii infloriti, veti mototoli bucatile de hartie creponata (verde, roz, galbena, alba) si apoi acele bobite le veti lipi pe crengu\e.Al IV-lea atelier: Pentru a realiza randunele, veti taia hartia primita pe liniile trasate.Al V-lea atelier: Pentru a reali fluturasi, veti taia pe contur un dreptunghi
Explicatia
Demonstratia
Material didactic distribuit pe masute
5. Incalzirea muschilor mici ai mainilor
din hartie glasè si apoi vetii lipi pe acest sul din carton. La fel veti proceda si cu aripile, iar pe acestea veti lipi cercuri din hartie glasè. La urma, veti lipi aripile pe abdomen si veti fixa antene
“Vom face cateva exercitii pentru a putea lucra mai bine.” “Primavara ploua usor. Sa auzim! Cu varf de degete masuta lovim. Ploua mai tare. Ploaia tot vine, lovim cu degetele bine. Tuna departe, tuna` acum. Batem cu pumnii:
Exercitiul
Exercitiul
Munca independen
ta
Palarie din carton
Lucrarea colectiva
CD –playerCD
Microgrupal
Microgrupal
Apreciez oral executarea exercitiilor de catre copii
Formativa
6. Executarea temei de
catre copii
bum, bum. Vreme frumoasa s-a facut. Un curcubeu a aparut. Noi cu bratele usor rotim si norii ii gonim.”
Se va lucra pe ateliere si pe fondul muzical al lui Vivaldi -“Anotimpurile”. Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si acuratetea lucrarilor, cooperarea intre copii, utilizarea materialelor. Ii voi indruma pe copii in timpul executarii temei si voi trece pe la fiecare colectiv, stimulandu-le copiilor increderea in fortele proprii si
Conversatia
Observarea
ConversatiaExercitiul Elemente
realizate de copii
Microgrupal
Frontal
Formativa
7. Obtinerea performant
ei
8. Incheierea activitatii
incurajandu-i. Reiau explicatiile daca nu au fost intelese si ii voi ajuta pe copiii care intampina dificultati, dar si acolo unde este nevoie de ajutorul meu.
Anunt incetarea lucrului. Vom asambla macheta. Ii voi ajuta pe copii sa aseze elementele realizate de ei pe palarie.
Evaluez lucrarile pe colectiv, urmarind aprecierea critica si autocritica privind
Sumativa
acuratetea, corectitudinea lucrarilor, respectarea ordinii operatiilor. Realizez evaluarea lucrarii colective. Evidentiez efortul colectiv pentru realizarea machetei si cer copiilor sa-si exprime opinii personale fata de lucrare. Fac aprecieri generale si individuale asupra modului de participare a copiilor si de desfasurare a activitatiii. Fixez tema activitatii: “Ce am realizat astazi?” Acord copiilor stimulente si, apoi, ei
vor interpreta un cantec de primavara. Zana Primavara este multumita de palaria realizata de ei, si la plecare le multumeste pentru munca depusa in realizarea ei.