la conac caragiale

5
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: ILIE CRISTINA-LIANA DATA: CLASA: a IX-a TITLUL LECŢIEI: La Conac, I.L.Caragiale – subiectul nuvelei, trăsături, temă, motive TIPUL LECŢIEI: Însuşirea de noi cunoştinţe OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A.cognitive 1. să rezumă subiectul nuvelei fantastice studiate; 2. să stabilească tema nuvelei 3. să identifice motivele care se regăsesc în nuvelă; 4. să argumenteze că lucrarea, La conac, este o nuvelă fantastică; 5. să cunoască semnificaţia conceptului fantastic; B.afective: 1.să trăiască emoţional sentimentul generat de evenimentele desfăşurate în nuvelă; 2. dezvoltarea gîndirii analitice şi reflexive; 3. cultivarea plăcerii de a citi. MATERIAL DIDACTIC: manualul şcolar METODE ŞI PROCEDEE: - expunerea, - conversaţia

Upload: ancuta-iuliana

Post on 09-Aug-2015

356 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

nuvela fantastica

TRANSCRIPT

Page 1: La Conac Caragiale

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: ILIE CRISTINA-LIANA

DATA:CLASA: a IX-aTITLUL LECŢIEI: La Conac, I.L.Caragiale – subiectul nuvelei, trăsături, temă, motiveTIPUL LECŢIEI: Însuşirea de noi cunoştinţeOBIECTIVE OPERAŢIONALE: A.cognitive

1. să rezumă subiectul nuvelei fantastice studiate;2. să stabilească tema nuvelei3. să identifice motivele care se regăsesc în nuvelă;4. să argumenteze că lucrarea, La conac, este o nuvelă fantastică;5. să cunoască semnificaţia conceptului fantastic;

B.afective:1. să trăiască emoţional sentimentul generat de evenimentele desfăşurate în nuvelă;2. dezvoltarea gîndirii analitice şi reflexive;3. cultivarea plăcerii de a citi.

MATERIAL DIDACTIC: manualul şcolar

METODE ŞI PROCEDEE: - expunerea, - conversaţia- observaţia- lectura selectivă- explicaţia

Page 2: La Conac Caragiale

EVALUARE: - orală- frontală- individuală

Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi procedee

Moment organizatoric SalutăNotează absenţele

SalutăSe pregătesc pentru oră

Verificarea temei şi actualizarea cunoştinţelor

1. Numeşte 1-2 elevi care vor citi tema.2. Verifică realizarea temei de către

ceilalţi elevi.3. Dacă este cazul, cere elevilor să facă

aprecieri, să comenteze temele citite de colegii lor.

4. Pune întrebări legate de conţinutul temei.

1) Citesc tema.2) Discută temele realizate de

colegiilor.3) Răspund la întrebările profesorului

sau la cele puse de ceilalţi elevi.

- epunerea- dialogul problematizant

Anunţarea noului conţinut 1. Captează atenţia elevilor.2. Scrie pe tablă titlul noii lecţii şi

etapele acesteia.

Ascultă şi notează în caiete

Dirijarea procesului de 1. Prezintă elevilor subiectul nuvelei 1. Ascultă prezentarea făcută de unul - expunere

Page 3: La Conac Caragiale

învăţare dacă nu există nici un elev care să fi citit lucrarea.

2. Cere elevilor să identifice tema lucrării şi să-şi argumenteze opţiunea

3. Explică elevilor noţiunea de motiv literar şi solicită identificarea principalelor motive.

4. Explică elevilor diferenţa dintre fantastic şi fabulos

dintre elevi sau de către profesor. Sunt notate secvenţele importante din desfăşurarea acţiunii. (momentele ispitirii)

2. Identifică tema: lumi fantastice.

3. Notează în caiete explicaţiile profesorului şi ascultă secvenţele citite de către acesta necesare identificării motivelor: -motivul ochilor, al privirii hipnotice, motivul omului însemnat (saşiu), motivul călătoriei, motivul ispitirii şi la căderii în ispită, motivul demonului metamorfozat.

4. Ascultă şi notează în caiete

- observaţia

-explicaţia

-observaţia

-lectura selectivă

Obţinerea performanţei şi realizarea feed-back-ului.

1.Cere elevilor să identifice elementele fantastice din subiectul nuvelei.

1.- apariţia şi dispariţia misterioasă a călătorului însemnat - râsul sinistru ce se aude când flăcăul îşi face cruce - motivul demonului metamorfozat

-conversaţia

Page 4: La Conac Caragiale

Evaluarea Analizează şi notează activitatea elevilor

Asigurarea retenţiei şi a transferului

Prezintă tema pentru acasă: “Realizaţi o compunere în care să argumentaţi că nuvela La conac este o nuvlă fantastică”