iulia proiect matematica

6
PROIECT DIDACTIC DATA:15.05.2013 UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita nr.45 COORDONATOARE : Brasov Daniela STUDENTA : Voicu Andreea - Iulia GRUPA : mare CATEGORIA DE ACTIVITATE : activitate matemetica TEMA ACTIVITATII:,,Cine stie,castiga!” FORMA DE REALIZARE :joc-concurs TIPUL ACTIVITATII :verificare si consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII : verificarea si consolidarea cunoştinţelor matematice dobandite cu privire la numeratia in limitele 1-10,utilizarea corecta a numeralelor ordinale,precizarea corecta a unui numar in sirul numeric,verificarea capacitatii copiilor de a efectua operatii simple de adunare si scadere cu 1,2 unitati; OBIECTIVE OPERATIONALE : O1-sa numere corect in sens crescator si descrescator in limitele 1-10,relationand secventa verbala cu activitatea de manipulare a obiectelor ; O2-sa denumeasca corect vecinii numerelor ,stabilind locul fiecarui numar in sirul numeric ; O3-sa identifice locul obiectelor in sirul dat,folosind numeralul ordinal; O4-sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu o diferenta de 1-2 unitati folosind un limbaj matematic adecvat. SARCINA DIDACTICĂ:denumirea corectă a poziţiilor spaţiale, utilizarea numeralului ordinal, folosirea unui limbaj matematic adecvat.. ELEMENTE DE JOC:întrecerea, surpriza, aplauze REGULILE JOCULUI: copiii vor rezolva sarcinile primite STRATEGII DDACTICE:

Upload: andreea-iuly

Post on 13-Dec-2014

111 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: iulia PROIECT MATEMATICA

PROIECT DIDACTIC

DATA:15.05.2013 UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita nr.45 COORDONATOARE : Brasov Daniela STUDENTA : Voicu Andreea - Iulia GRUPA : mare CATEGORIA DE ACTIVITATE : activitate matemetica TEMA ACTIVITATII:,,Cine stie,castiga!” FORMA DE REALIZARE :joc-concurs TIPUL ACTIVITATII :verificare si consolidare de cunostinte SCOPUL ACTIVITATII : verificarea si consolidarea cunoştinţelor matematice dobandite cu privire la numeratia in limitele 1-10,utilizarea corecta a numeralelor ordinale,precizarea corecta a unui numar in sirul numeric,verificarea capacitatii copiilor de a efectua operatii simple de adunare si scadere cu 1,2 unitati; OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1-sa numere corect in sens crescator si descrescator in limitele 1-10,relationand secventa verbala cu activitatea de manipulare a obiectelor ;

O2-sa denumeasca corect vecinii numerelor ,stabilind locul fiecarui numar in sirul numeric ;

O3-sa identifice locul obiectelor in sirul dat,folosind numeralul ordinal; O4-sa efectueze operatii simple de calcul oral de adunare si scadere cu o

diferenta de 1-2 unitati folosind un limbaj matematic adecvat. SARCINA DIDACTICĂ:denumirea corectă a poziţiilor spaţiale, utilizarea numeralului ordinal, folosirea unui limbaj matematic adecvat.. ELEMENTE DE JOC:întrecerea, surpriza, aplauze REGULILE JOCULUI: copiii vor rezolva sarcinile primite STRATEGII DDACTICE: a )-Metode si pocedee: explicaţia, conversatia,descoperirea, problematizarea, demonstraţia,jocul, problematizarea, algoritmizarea.

b) Mijloace de învăţământ: jetoane cu imagini,cifrele de la 1 la 10, simboluri

matematice, probleme ilustrate, panou.

Elemente de joc: surpriza, aplauzele, recompensa.

Reguli de joc: Copiii vor fi grupaţi în două echipe. Fiecare echipă are de rezolvat mai multe sarcini; membrii unei echipe se pot consulta in formularea răspunsului. Fiecare răspuns corect va fi marcat printr-o bulinuta; câştigă echipa care a acumulat mai multe stelute. Poate fi şi egalitate

Page 2: iulia PROIECT MATEMATICA

FORMA DE ORGANIZARE: frontal,pe grupe,individual.FORME DE EVALUARE:continua prin observarea comportamentului

copiilor,prin analiza actiunilor si raspunsurilor,corectarea imediata a greselilor, stimulare verbala,aplauze.

DURATA:30-35 minLOCUL DESFASURARII: sala de grupa

DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPELE ACTIV T\

Ob CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE

1Momentorganizatoric

1’ -se aranjeaza scaunelele in forma de semicerc ,iar materialul necesar este asezat in fata copiilor-intrarea copiilor se face in mod organizat fiind impartiti in doua echipe

-observarea comportamentului copiilor

2.Captarea atentiei

1’ -se face prin prezentarea unui ursulet care nu stia sa numere pana la 10.

-conversatia-explicatia

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

2’ -se anunta tema si obiectivele:joc-conurs,,Cine stie,castiga! Si se explica faptul ca insusi denumirea activitatii arata faptul ca este vorba despre o intrecere. Cele doua echipe (ursuletii si iepurasii ) se vor intrece aratand ce au invatat la activitatile matematice:numaratul in sir crescator si descrescator, stabilirea vecinilor unor numere date,adunari si scaderi cu 1-2 unitati,

-conversatia-explicatia

-observarea comportamentului copiilor

4.Reactualizarea cunoştinţelor

1’

O1O2

-se va număra în şir crescător şi descrescător în limitele 1-10, se va cere recunoaşterea cifrelor 1-10 şi stabilirea vecinilor fiecăreia.

-frontal, individual-jetoane cu cifrele 1-10

-aprecierea răspunsurilor

5.Dirijarea invataii

25’

O1O2O3O4

Cate un copil din fiecare grupa va extrage din saculetul cu surprize un jeton care reprezinta o cifra, va numara crescator si apoi descrescator pana la sau de la cifra respectiva si apoi va denumi vecinii acesteia. Echipa care va acumula cele mai multe puncte va fi desemnata castigatoare . In partea a doua a lectiei copiii vor primi o fisa de lucru.

-conversatia-explicatia-demonstratia

Frontal, individual-conversaţia, problematizarea, exerciţiul

-stimularea verbala

-bulinute-aplauze

Page 3: iulia PROIECT MATEMATICA

6.Încheierea activităţii

3’ Aprecieri generale, vor fi evidentiati cei mai cuminti si atenti copii. Acordarea de stimulente constand in jetoane reprezentand echipa din care a facut parte fiecare copil iepurasi respectiv ursuleti.

Conversaţia de încheiere

Stimulente

Page 4: iulia PROIECT MATEMATICA

Fisa de lucru

A) Completeaza sirul numeric;

1, ___ , 3 , 4 , 5, 6 _____ , ____ , _____

B) Incercuieste cu culoarea rosie vecinul mai mic al numarului din caseta si cu albastru, vecinul mai are al numarului din caseta.

12

4 73

5

36

15 7

2

65

14 3

NUME : DATA :

6 4 2