ionela buturache - proiect de lectie - 1 - plan de afaceri
DESCRIPTION
proiect de lectie - planul de afaceri - educatie antreprenoriala clasa a XaTRANSCRIPT
COLEGIUL NATIONAL “SPIRU HARET” BUCURESTIPROFESOR: GEORGETA GEORGESCUPRACTICANT: IONELA ELENA BUTURACHEDISCIPLINA: EDUCATIE ANRTEPRENORIALACLASA aXa – BDATA: 03.11.2015UNITATEA DE INVATARE: INITIEREA SI DERULAREA UNEI AFACERI – PLANUL DE AFACERITIPUL LECTIEI: DE PREDARE
PLAN DE LECTIE
Competente specifice: 1.2. Utilizarea adecvata a conceptelor specifice antreprenorului. 5.1. Evaluarea posibilitatilor de derulare a unei afaceri proprii si profitabile, luand in considerare interesele comunitatii.
Obiective operationale: La sfarsitul activitatii de instruire, elevii vor fi capabili:1. Sa defineasca planul de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor
reusi sa formuleze corect definitia planului de afaceri.2. Sa identifice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri.
Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri.
3. Sa identifice pilonii unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice toti pilonii unui plan de afaceri.
4. Sa identifice etapele unui plan de afaceri. Obiectivul este considerat atins daca toti elevii vor reusi sa identifice toate etapele unui plan de afaceri.
Strategii didactice: - metode si procedee: expunerea, explicatia didactica, conversatia, problematizarea, studiu de caz, conversatia euristica;
- mijloace si materiale: dialogare sistematica, fise de lucru, tabla, creta.
Capacitatea care se urmareste a se forma la elevi prin invatare
Comportamentul prin care elevii vor proba capacitatea respectiva
Conditiile in care vor lucra elevii pentru a realiza comportamentul
Criterii deRealizare
(limita min. admisa)
O1- sa defineasca planul de afaceri
Prin definirea acestuia Elevii identifica ce este un plan de afaceri
80%
O2- sa explice situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri
Prin enumerarea acestora
Elevii identifica pentru ce se executa planul de afaceri 80%
O3- sa explice care sunt pilonii de baza ai planului de afaceri
Prin enumerarea acestora
Elevii identifica pilonii de baza ai planului de afaceri 70%
O4- sa prezinte etapele elaborarii planului de afaceri
Prin enumerarea lor Elevii identifica etapele elaborarii planului de afaceri 70%
Desfasurarea lectiei:
Nr. Crt.
Secventele instruirii
Obiec-tive
Activitati desfasurate Arii de continut
Timp (min.)
Metode si procedee
Mijloace didactice
Forme de organizare
Obser-vatii
De profesor De elevi
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Secventa introductiva
Saluta elevii, verifica prezenta, cere elevilor sa aibe pe banca cele necesare lectiei.
Pregatesc cele ce-rute.
5 Conversatia Frontal
2. Captarea atentiei
Stabileste titlul lectiei, adresand elevilor intre-barea: „Ce credeti ca are la baza o afacere ?”
Elevii raspund :
- de interventia omului
Planul de afaceri
7 Conversatia, problematizarea
Imagini
Planse
Frontal
3. Anuntarea titlului lec-tiei si a obiectivelor operationale
Noteaza pe tabla titlul lectiei si prezinta pe scurt scopul acesteia
Elevii noteaza in caiete titlul lectiei
Planul de afaceri
5 Expunerea Frontal
4. Organizarea situatiilor de invatare pentru realizarea obiectivelor O1- O4
O1
O2
O3
O4
Predarea informatiilor
Organizeaza clasa in grupe de cate 4 elevi
Imparte fisele de docu-mentare si explica metoda de lucru
Se grupeaza
Noteaza definitiile, precum si schemele de pe tabla
Asculta explicatiile profesorului
Planul de afaceri
20 Expunerea, conversatia
Conversatia
Fise de documen-tare
Pe grupe
5. Conexiunea inversa
Solicita elevilor completarea fiselor de lucru
Evalueaza activitatea elevilor
Prezinta fisele rezolvate.
Ofera lamuriri si trage concluzii.
Completeaza fisele de lucru
Asculta
Pun intrebari
Planul de afaceri
13
Conversatia
Conversatia
Fise de lu-cru
Frontal Studiu pe grupe
PLANUL DE AFACERIare la bază
PILONII
Fisa de lucru 1
I. Completeaza enunturile urmatoare cu informatia corecta:
1. Planul de afaceri este un instrument de .................. care se foloseste pentru .................................................. si care necesita resurse .........................., .................., ....................
2. Rolul planului de afaceri este de a ......................... ca afacerea merita finantata, dar si de a ......... intreprinzatorul incepand cu primul an de operare a afacerii.
3. Planul de afaceri este un scris. El trebuie redactat cat se poate de ................ si ..............., intrucat este primul document ce va fi citit de un potential investitor.
II. Saptamana trecuta am fost cu un prieten , in vizita, la firma tatalui sau, o firma mica, frumoasa, de patiserie. Tatal sau ne-a spus ca produsele de patiserie le distribuie la magazinele din tot orasul. Am vazut cum se face aluatul, cum se coace.
Mi-a venit o idee. Am gandit ca pot sa-mi deschid si eu o gogoserie. M-as descurca foarte bine, deoarece stau langa scoala si statia de autobuz. Este un mediu propice pentru gogoseria mea, am multi cumparatori.
AFACEREA – reprezinta intentia unei persoane de a desfasura o activitate aducatoare de profit.
Trece in schema de mai jos, pornind de la cele prezentate, care sunt elementele de baza necesare pentru a porni o afacere.
PLANUL DE AFACERISe intocmeşte pentru :
Fisa de lucru 2
Nu stiam nimic despre afaceri, despre ce reprezinta o firma. Am un prieten la Camera de comert si mi-a dat primele informatii. Am elaborat un Plan de afaceri si am initiat o firma. Am avut un buget mic si lucrurile nu au mers cum as fi vrut.
Am zis ca ar fi mai bine sa renunt, sa dezmembrez firma sau sa fac fuziune cu o alta firma.
Am fost nevoit sa obtin un fond de investitii de la o Banca, pentru dezvoltarea afacerii. Asa a inceput relansarea firmei.
1. Analizand textul, identificati situatiile in care este necesara elaborarea unui plan de afaceri.
2. Completati schema de mai jos, pornind de la cele prezentate mai sus: