interject i ah
DESCRIPTION
planTRANSCRIPT
PROIECT DE LECTIE
PROIECT DE LECTIE
DATA: 15. 03.2011CLASA: a VI-a
UNITATEA DE INVATAMANT:
PROFESOR: N.DARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: DescriereaUNITATEA DE CONTINUT: INTERJECIATIPUL LECTIEI: predare-invatareDURATA: 50
COMPETENTE SPECIFICE:
1.3 sesizarea abaterilor de la normele gramaticale ntr-un mesaj oral; 2.3 utilizarea categoriilor gramaticale nvate, n diverse tipuri de propoziii; 3.4 sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite (nonliterare i literare).COMPETENTE DERIVATE:
-definirea interjectiei;
- identificarea interjeciilor din enunurile date;
-clasificarea interjeciilor dup sens i structur; -aplicarea regulilor privind topica i punctuaia interjeciei; - precizarea rolului interjeciilor n comunicare;
STRATEGIA DIDACTICA: Metode i procedee: conversaia euristic, ciorchinele,metoda cadranelor,explicaia, expunerea, descoperirea inductiv, exerciiul;prezentare power-point Resurse materiale: manualul, , fie de lucru; : flip-chart ,markere,laptop Resurse umane: clas de elevi omogen, 17 de elevi. Forme de organizare: activitatea frontal, activitate independent i pe grupe; MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i comunicare, Bucureti, 2009
2.Mazilu E.,Jercea V., Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P., Bucureti, 2009 3.Cornelia Chiri (coord.), Gramatic. Fie de lucru pentru clasa a VI-a, Ediia a IV-a, revzut i adugit, Editura Paralela 45, Bucureti, 2008
4..Craciun, Corneliu, Metodica predrii limbii i literaturii romne in gimnaziu si liceu, Editura Emia, Hunedoara, 2004.SCENARIUL DIDACTICEtapele
lectieiTimp
alocatActivitatea profesoruluiActivitatea
elevilorMetode si procedeeForme de organizareEvaluare
1. Organizarea clasei1 min.Profesorul face prezenta si asigura un climat favorabil desfasurarii lectiei-se pregatesc pentru lectieConversatiafrontal
2. Verificarea temei si a cunostintelor dobandite anterior3 minSe verifica tema, facandu-se aprecieri asupra rezolvarii cerintelor.
Se verifica lectia anterioara prin completarea unui ciorchine(anexa 1)-raspund la intrebari
-observa
Completeaza ciochineleConversatia
Explicaia
Spargerea ghetii
Frontal
Individualntrirea rspunsu-rilor
3. Captarea atentiei3 minP: Cum te simi astzi?
-Sunt chestionai elevii dup ce au ales un chip potrivit cu starea lor de spirit, motivand alegerea.(anexa 1)
Elevii primesc o fi cu diverse chipuri sugestive pentru o anumit stare de spirit.
Elevii rezolva cerinta.
ConversatiaIndividualChestionarea elevilor
4. Anuntarea temei si a obiectivelor2 min.Profesorul anunta si scrie pe tabla titlul lectiei noi si obiectivele urmarite.(prezentare power-point)-noteaza in caiete-se mobilizeazaExpunereaFrontal
5.Dirijarea invatarii20min.Solicit elevilor s priveasca imaginea i sa scrie sunetul sugerat de aceasta(anexa 1)i ajut pe elevi s formuleze definiia interjeciei., sa stabileasca felul acesteia si sa observe ce exprima(prezentare power-point)Solicit elevii , pe baza exemplelor din fia nr. 2, s induc topica i punctuaia interjeciei.Se realizeaza pe tabla clasificarea interjectiilor dupa sens si structura.Li se cere elevilor s alctuiasc enunuri n care s integreze diferite tipuri de interjecii. Pornind de la enunurile formulate de elevi, li se cere acestora s observe rolul interjeciei n comunicare:
Se discuta semnele de puctuatie care se folosesc dup interjecii:
-virgula
-semnul exclamrii
Rezolva exercitiul propus.
-identifica interjeciileFormuleaz definiia interjeciei.
Observ topica i punctuaia interjeciei i, cu ajutorul profesorului, concluzioneaz:
Interjeciile nu au topic fix; aproape ntotdeauna dup interjecii se pune virgul sau semnul exclamarii.Clasific interjeciile i exemplific fiecare tip de interjecie.
Conversatia
euristica
Desoperirea inductiva
Conversatia
Euristica
Frontal
Individual
Lucrul pe grupe
Individualntrirea rspunsurilorAprecieri Permanent
teAprecieri verbale
Observareancuraja-rea elevilor prin diferite calificati-ve
6. Obtinerea performanei10 min. Elevii sunt mprii n patru grupe , fiecare dintre ele lucrand cte o fia(metoda cadranelor)(anexa 3) Sunt discutate raspunsurile elevilor,corectand acolo unde este necesar
Rezolva exercitiile din fisacadranelePe grupeChestionareaelevilor
7. Asigurarea feed-back-ului 10
min.Concurs intre grupe (Anexa 4)
Se verifica,prin ntrebri , lecia recent predat pentru a asigura consolidarea cunotinelor.
Exerciiul
Fia de munc independent (Anexa 4)Exerciiulul
(exerciiul creativ i de identificare)Individual Aprecieri verbale Observarencuraja-rea elevilor prin diferite calificati-ve
8. Tema pentru acasa1 min.Alctuii o compunere de cel puin o pagin n care s descriei o dup-amiaz n mijlocul naturii, folosind ct mai multe interjecii. Dai-i un titlu potrivit.Elevii isi noteaza tema in caiete. - - -
ANEXA1Numele
Prenumele
Numrul Sunetul Animalul care l-a produs
1 .............................................................................................................................................2. .............................................................................................................................................3..............................................................................................................................................
4.............................................................................................................................................5.............................................................................................................................................6.............................................................................................................................................7.............................................................................................................................................8.............................................................................................................................................Numele
Prenumele
Numrul Sunetul Animalul care l-a produs
1 .............................................................................................................................................
2. .............................................................................................................................................3..............................................................................................................................................
4.............................................................................................................................................5.............................................................................................................................................6.............................................................................................................................................7.............................................................................................................................................8ANEXA 2 FISA DE LUCRU
1. Asociai fiecrui desen interjectti potrivite, grupndu-le apoi n funcie de ce exprim:
bi!, cucurigu!, of!, bzzz!, aoleu!, ham-ham!, brrr!, poc!, miau!, pac! rrr!, pic-pic!, hei! ura!, di!
stri sufleteti:
senzaii:
sunete scoase de animale:
zgomote:
adresare:
ndemnuri:
CADRANELE B
ANEXA 4CONCURS
GRUPA I
Scriei ct mai multe interjecii ce redau sunete produse de psri.
CONCURS
GRUPA II
Scriei ct mai multe interjecii ce redau sunete produse de mamifere.
CONCURS
GRUPA III
Scriei ct mai multe interjecii ce redau sunete produse de animalele domestice.
CONCURS
GRUPA IV
Scriei ct mai multe interjecii ce redau sunete produse de animale salbatice.
FISA DE LUCRU 1.Citii cu atenie exemplele urmtoare i precizai ce exprim cuvintele subliniate:
a) Ehei, nepoate, aa sa luda un neam, cum ai s te lauzi tu. Vd iepurile, trag n el poc!
(Mihail Sadoveanu Sfaturi vechi)
b) Ah! n curnd satul n vale-amuete. (Mihai Eminescu Sara pe deal)
c) Mnai, mi!-Hi, hi! (Pluguorul)
d) Hai, Joiane, tat... Hai, Dumane, hai! (Emil Grleanu Tovarii)
e) Vai, vai! Cum poi mini aa oamenii!
2.Grupeaz pe dou coloane interjeciile de mai jos n funcie de structura lor:ah!, cri-cri!, hodoronc-tronc!, pleosc!, hei-rup!, mar!, miau!, ham-ham!
3.Indicai ce parte de vorbire este cuvntul subliniat n enunurile de mai jos:
Am cules un co de mere.
De, e greu s munceti!
La transcriere, a omis un de.
Mama nu-i acas.
I-am vzut n parc.
De alturi se auzea: i!, i!Ea-i cea mai frumoas. O! Ce frumos este afar!
O fat st n clas.
O fat i doi biei nva.
Am vazut-o pe strad.
4. Precizati functiile sintactice ale interjectiilor:
Fetia pleosc! o palm biatului.
Va fi vai de toi mine.
Se auzi hodorong-tronc!
Mergea tr-grabi!
Anexa 2 Numele
Numrul Sunetul Animalul care l-a produs
1 .............................................................................................................................................2. .............................................................................................................................................3..............................................................................................................................................
4.............................................................................................................................................5.............................................................................................................................................6.............................................................................................................................................7.............................................................................................................................................8.............................................................................................................................................9............................................................................................................................................10Anexa 2 Numele
Numrul Sunetul Animalul care l-a produs
1 .............................................................................................................................................2. .............................................................................................................................................3..............................................................................................................................................
4.............................................................................................................................................5.............................................................................................................................................6.............................................................................................................................................7.............................................................................................................................................8.......................................................................................................................................... FISA DE LUCRU1. Asociai fiecrui desen cuvinte potrivite, grupndu-le apoi n funcie de ce exprim:
.. . .
. . . . .. . .
. . . . bi!, cucurigu!, of!, bzzz!, aoleu!, ham-ham!, brrr!, poc!, miau!, pac! pic-pic!, hei! ura! stri sufleteti:
senzaii:
sunete scoase de animale:
zgomote:
adresare:
ndemnuri:
Anexa 1
Schema leciei
Interjecia
Definiie: Interjecia este partea de vorbire neflexibil care exprim stri sufleteti, ndemnuri, o adresare sau imit sunetele sau zgomotele din natur (onomatopee).
Interjeciile pot fi a) simple: boc, buf, trosc, uti etc
b) compuse: hodoronc-tronc, hei-rup etc
Unele interjecii de adresare sau onomatopeele pot ndeplinin funcia de predicat verbal sau alctuiesc predicatul nominal mpreun cu verbul copulativ, fiind nume predicative (interjecii predicative).
Ex: Predicat verbal: Fetia pleosc! o palm biatului.
Nume predicativ: Va fi vai de toi mine.Deoarece interjeciile de adresare au rolul unui substantiv n vocativ, ele preiau punctuaia acestuia, fiind urmate de virgul. Fia de lucru
Se dau urmtoarele enunuri:
O, nu! Nu-i drept s te-ndoieti!
A! zic eu, i dumnealui?
domnu Trandafir zice i el la urm: Brava, biete!
Ah, ce cald e!
Au, m doare!
Ia ascultai ,mi, zise Geril
Hi, cluii tatei, s ne ntoarcem ct mai degrab acas
His i cea! Gem sub poveri /Carele greoaie
.am auzit desluit glasul mamaei lor chemndu-i din capul miritii: Pitpalac!Pitpalac!
Trziu, cocoul trmbi prelung: cucurigu!
Pupza zbrr! Pe-o dughean. Eu atunci ha de sumanul moneagului!
- Subliniati interjectiile din enunturile de mai sus observand topica si punctuatia acestora.Ce exprim cuvintele subliniate?
-stri sufleteti: o-amrciunea; a-mirarea; brava-satisfacia, mulumirea
-o porunc, o adresare, un act de voin: ia!, hi! mi; his! cea! bre!
-senzaii: ah-senzaia de cald; au senzaia de durere; brrr-senzaia de frig;
- imit sunetele necuvnttoarelor: pitpalac! Cucurigu!
- imit zgomote din natur: ha, zbrr! (ONOMATOPEE)
Interjeciile pot fi: simple sau compuse (ha! hodoronc-tronc!)
Test sumativSe d textul:
Neghiobi ca tine mai sunt acolo-n sat? U! hu!... este badea Muat, badea Stan, Neagu, Voicu, Florea, Soare, badea Bran, Coman i alii. Ho! m, destul! Dar cine este mai mare dect toi la voi n sat? Cine-i mai mare? Badea Chiu; el este mai nalt dect toi; e att de lung, nct mai n-ajungi cu mna la umrul su. Bre!... proast lighioaie mai eti! Nu te-ntreb aa.
Dar cum? zise Pcal. Eu i zic: pe cine ascultai voi aici n sat? I! ha! auzi vorb! Ascultm pe lutarul mo Bran; cnd ncepe s cnte, tot satul st cu ochii i urechile int la el. Nu zic aa, mi ntrule! Rspunde-mi odat cum te-ntreb. Ei, cum? Eu te-ntreb de cine avei fric aici n sat mai mult. Vleu, maic! Ia, de buhaiul lui mo popa, mare fric mai avem, mmulic. Cnd vine sara de la pscut, fugim de el care ncotro apucm; c att e de nfricoat, de gndeti c e turbat; cnd ncepe s mugeasc, sparie chiar i copiii din sat. M!... da'! ce namil de om eti tu? Nu cumva eti vrun duh ru, frate cu Meaz-noapte sau cu Spaima-pdurei? Ei, Doamne! De ce m-ntrebi, cnd m priveti? Ce? Nu m vezi c-s om ca i dumniata: cu cap, cu ochi, gur, nas, mni i cu picioare, m mic i m uit ca toi. Aa te vd i eu, dar ai minte i simire abia ca un dobitoc. Ia spune-mi, zu: avei butnari sau dogari n sat la voi? Avem. Na cinci bani, i du-te s-i puie doagele ce-i lipsesc.
Prostia din nscare, leac n lume nu mai are; ea este o uricioas boal, ce nu se vindec n coale, ba nici n spitale
(Ion Creang-Pcal)1.Subliniai interjeciile din textul de mai sus.
2. Transcriei primele trei propoziii din text fr interjecii. Ce observai?