imperiul napolonian

11
PROIECT DIDACTIC Scoala: Scoala Gimnaziala Tarnova PJ Profesor: Kramer Marius Ariel Data: 05.06.2013 Clasa: a VI-a Unitatea de invatare: Revolutii ale Epocii Moderne Lectia: Imperiul Napolonian Tipul lectiei: mixta Timp(loc): 50’, sala de clasa Strategia didactica: Metode de lucru: explicatia, demonstratia, expunerea, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, lantul evenimentelor Mijloace: manual, tabla, harta, documente, audio-vizuale Forme de organizare: activitati frontale, activitati pe grupe, activitati individuale Competente generale: 1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate. Competente specifice: 2.2. Participarea la realizarea unui proiect istoric, de grup, care evidențiază rolul personalităților în faptele istorice 1

Upload: dammy-marius-kramer

Post on 21-Jan-2016

23 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: imperiul napolonian

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Scoala Gimnaziala Tarnova PJ

Profesor: Kramer Marius Ariel

Data: 05.06.2013

Clasa: a VI-a

Unitatea de invatare: Revolutii ale Epocii Moderne

Lectia: Imperiul Napolonian

Tipul lectiei: mixta

Timp(loc): 50’, sala de clasa

Strategia didactica: Metode de lucru: explicatia, demonstratia, expunerea, conversatia euristica, invatarea prin descoperire, lantul

evenimentelor

Mijloace: manual, tabla, harta, documente, audio-vizuale

Forme de organizare: activitati frontale, activitati pe grupe, activitati individuale

Competente generale:

1. Utilizarea eficientă a comunicării şi a limbajului de specialitate.

Competente specifice:

2.2. Participarea la realizarea unui proiect istoric, de grup, care evidențiază rolul personalităților în faptele istorice

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

1. Defineasca termenii: consulat, imperiu, lovitura de stat, directorat

2. Identifice cauzele declansarii marilor batalii

3. Prezinte cronologic toate bataliile purtate

1

Page 2: imperiul napolonian

4. Cunoasca principalele acte care l-au facut pe Napoleon celebru

Resurse: materiale: manual( Editura ALL), fise de evaluare, video-proiector

umane: elevii clasei a VI-a

Bibliografie:

1. Berstein, Serge, Milza, Pierre, Istoria Europei, Institutul European, 1995

2. Imanuel Geiss, Istoria lumii din preistorie pana in anul 200, Editura All

3. Oane, Sorin, Ochescu , Maria, Istorie- manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas, 2000;

2

Page 3: imperiul napolonian

DESFASURAREA ACTIVITATII

Succesiunea

etapelor lectiei

Ob.

Op.

Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategia didactica Evaluare

Metode Forme Mijloace

I.Momentul

organizatoric

-consemneaza absentele

-organizeaza materialele

-organizeaza clasa

-raspund cerintelor

profesorului

-isi pregatesc

materialele necesare

desfasurarii orei

Conversatia Frontal Elevii

II.Reactualizarea

cunostintelor

-profesorul reactualizeaza

cunostintele elevilor

folosind metoda lantul

evenimentelor, folosindu-se

de cuvantul Napoleon.

-completeaza pe tabla

lantul evenimentelor

cu urmatoarele

cuvinte: nascut in

Corsica, general la 25

ani, 1796 – comanda

armatei din Italia,

expeditia din Egipt,

lovitura de stat, prim

consul, 1804 devine

imparat

Conversatia

Lantul

evenimentelor

Frontal

Tabla,

elevii

Orala

III. Captarea

atentiei

-noteza titlul lectiei

-face legatura cu lectia

precedenta

-privesc si identifica

Franta pe harta

-noteaza in caiete

Conversatia

euristica

Frontal,

individual

Tabla,

manual,

Oral,

scrisa

3

Page 4: imperiul napolonian

-organizeaza invatarea titlul nou

IV.Dobandirea de

noi cunostinte

O1

-profesorul dirijeaza

activitatea elevilor,

impartindu-le fise de lucru

-imparte clasa in 4 grupe si

numeste un responsabil de

echipa

-cere fiecarei grupe sa

raspunda unei teme pe baza

studierii fiselor de lucru.

-profesorul va monotoriza

activitatea tuturor dand

explicatii unde e nevoie sau

chiar completand

Grupa nr. 1 va studia pe

baza fisei de lucru si a

lectiei din manual

despotismul lui Napoleon

Grupa nr. 2 va studia

-sunt atenti la

explicatia

profesorului,

-lucreaza in grupe de

cate 4, pe tema ceruta

de profesor, pe baza

fiselor de lucru si

lectiei din manual

-emit intrebari in

cazul unei nelamuriri

-analizeaza si

interpreteaza

Conversatia

euristica

Invatarea prin

descoperire

Conversatia

Actitvitatii

pe grupe

Individual

si pe

grupe

frontal

Fise de

lucru,

manual,

tabla

Fise de

lucru

Oral,

scrisa

Oral,

scrisa

4

Page 5: imperiul napolonian

O2

O3

O4

O2

marile victorii ale lui

Napoleon pe baza fisei de

lucru si a manualului

Grupa nr. 3 va studia

esecurile militare ale lui

Napoleon.

Grupa nr. 4 va studia

restauratia si cele 100 de

zile

-Dupa ce grupele si-au

finalizat munca responsabili

de grupa vor prezenta

rezultatele

-Dupa prezentare se pun cap

la cap toate informatiile

obtinute in urma rezolvarii

cerintelor

documentul

-discuta, emit opinii

-urmaresc expunerea

responsabililor din

fiecare grupa dar si a

profesorului

-scriu in caiete schita

fiecarei grupe

V. Fixarea

cunostintelor

-reaminteste principalele

etape ale domniei lui

Napoleon, impartindu-le

elevilor o fisa de evaluare

-Rezolva fisa de

evaluare individual Fisa de

evaluare

scris

5

Page 6: imperiul napolonian

VI. Indicatii

pentru studiul

individual

-noteaza pe tabla pagina la

care se afla lectia

-face recomandari

bibliografice

-noteaza indicatiile in

Caiete Conversatia Frontal Oral

VII. Aprecieri -face aprecieri referitoare la

activitatea elevilor

-pot sa exprime

propriile pareri Conversatia

6

Page 7: imperiul napolonian

SCHITA LECTIEI

Imperiul Napolonian

I . Napolion Imparat

- Guverneaza ca un monarh autoritar

- Conducea prin decrete

- Libertatile democratice limitate

- Armata – 1 milion soldati (serviciul militar obligatoriu), generali: Murat, Ney, Davout

II.Marile victorii (1805-1811)

- Napoleon pericol pentru monarhii europeni (Anglia, Austria, Prusia si Rusia = coalitie)

- victorii impotriva englezilor: Ulm, Austerlitz, Jena, Wagram

- blocada continentala – impiedica schimburile comerciala ale Angliei

- incheie pace cu tarul Rusiei

- ocupa Spania si Portugalia

III. Esecurile militare

- Invadarea Rusiei in 1812 – necastigatoare, dezastruoasa (pier 500000 de oameni)

- 1813 Europa se coalizeaza impotriva Frantei – Napoleon infrant la Liepzig

- 1814 Franta este invadata, Napoleon abdica si este exilat pe insula Elba

IV. Restauratia si cele 100 de zile

- La tronul Frantei e numit Ludovic al XVIII-lea

- Napoleon fuge, armata i se alatura, reintoarcerea in Franta

- 18 iunie 1815 batalia de la Waterloo – Napoleon infrant si exilat pe insula Sfanta Elena (moare la 5 mai 1821)

7