imp. ot proiect didactic

7
PROIECT DIDACTIC Data: 11. 03. 2015 Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic Bechet Profesor: Vladulescu Irina Disciplina: Istorie Clasa: a IX-a Unitatea de invatare: Islamul si Europa Continut: Imperiul otoman, ideea de cruciada Tipul lectiei: dobandire de cunostinte Locul desfasurarii: sala de clasa Timp : 50 minute Strategia didactică a) mijloace de invatamant: tabla, creta, fise de lucru, harta, b) metode si procedee didactice: metoda Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat, metoda Starbusting (Explozia stelara), brainstorming, Rebus, conversatia, invatarea prin redescoperire, problematizarea; c) forma de organizare: frontala Competente generale: 1. Utilizarea vocabularului şi a informaţiei în comunicarea orală sau scrisă

Upload: irina-vladulescu

Post on 17-Nov-2015

3 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect didactic clasa a IX-a

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

Data: 11. 03. 2015

Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic Bechet

Profesor: Vladulescu Irina

Disciplina: Istorie

Clasa: a IX-a

Unitatea de invatare: Islamul si Europa

Continut: Imperiul otoman, ideea de cruciada

Tipul lectiei: dobandire de cunostinteLocul desfasurarii: sala de clasa

Timp : 50 minute

Strategia didactica) mijloace de invatamant: tabla, creta, fise de lucru, harta,

b) metode si procedee didactice: metoda Stiu/Vreau sa stiu/Am invatat, metoda Starbusting (Explozia stelara), brainstorming, Rebus, conversatia, invatarea prin redescoperire, problematizarea;c) forma de organizare: frontalaCompetente generale:

1. Utilizarea vocabularului i a informaiei n comunicarea oral sau scris 5. Utilizarea surselor istorice a metodelor i tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme

Competente specifice:1.1. Folosirea limbajului adecvat n cadrul unei prezentri orale sau scrise.

2.1. Recunoaterea unui context economic, social, politic, cultural. Istoric.

2.4. Analiza critic a aciunii personalitilor i grupurilor umane indiverse contexte.istoricCompetente derivate

- sa identifice originea statului otoman;- sa distinga epocile istoriei Imperiului Otoman;

- sa explice termeni istorici precum: ienicer, cruciada, pasalac;- sa stabileasca consecintele expansiunii otomane in EuropaSecventele instruiriiCompetenteContinuturile activitatii instructiv-educativeStrategia didactica

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetodeMijloaceForme

Moment organizatoric 2 min.Notarea absentelor. Asigurarea climatului favorabil desfasurarii procesului instructiv-educativNominalizarea absentilor si pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectieiConversatiaCatalogulFontala

Anuntarea temei si captarea atentiei 3 min.1.1Profesorul anunta titlul noii lectii: Imperiul OtomanEnunta competentele lectiei.

Scrie titlul pe tabla.Elevii sunt atenti la argumentele aduse cu privire la noua tema.ExpunereaTabla

Creta

Frontala

Dobandirea noilor cunostinte30min2.1.2.4.1.1

2.1. 2.4.

Scrie pe tabla etapele lectiei

I. Originile

-sf. sec. al XIII-lea, Asia Mica- fondator Osman I

- Baiazid cucereste Bulgaria (1396)II. Ascensiunea- sultanul Mahomed al II-lea Cuceritorul (1541-1481) cucereste Constantinopolul (1453), Grecia, Serbia, Albania, BosniaIII.Cresterea- Soliman Magnificul (1520-1566) cucereste Belgradul, Ungaria (1526)

IV.Cruciadele tarzii- sec. XIV-XV- T.Romane participa la lupta impotriva expansiunii otomane in Europa.Numete un elev care s localizeze pe harta teritoriile cucerite de Imperiul OtomanActiveaza elevii, oferindu-le acestora posibilitatea de a-si verifica nivelul cunostintelor. Se cere elevilor s inventarieze ideile pe care consider c le dein, cele despre care au indoieli, sau ceea ce ar dori sa stie referitor la tema Expansiunea otomana Stimuleaza dezvoltarea creativitatii elevilor printr-o metoda moderna care solicita participarea intregului avand drept scop obtinerea a cat mai multe conexiuni. intre concepte Propunerea temei De ce n-au cucerit turcii Tarile Romane?

Noteaza in caiete ideile principale ale lectiei

Noteaza intr-un tabel ideile pe care considera ca le detin, ideile despre care au indoieli si ideile noi (cunostintele noi).Grupurile lucreaza pentru a elabora o lista cu cat mai multe intrebari si cat mai diverse.Se comunica rezultatele muncii de grup si se evidentiaza cele mai interesante intrebari.

Se elaboreaza raspunsuriExpunerea

Invatarea prin redescoperireMetoda Stiu-Vreau sa stiu-Am invatatMetoda Explozia stelara (Starbusting)Brainstorming

Conversaia

Invatarea prin redescoperire

Tabla

Creta

Harta EuropeiTabla

Creta

Frontala

FrontalaIndividuala

Realizarea feedback-ului 15min.1.1

2.1. 2.4.

Solicita elevilor rezolvarea cerintelor din fisele de lucruRezolva cerintele din fisele de lucruInvatarea prin redescoperireRebusFise de lucru

Individuala