iapaluivoda

10
PLAN DE LECŢIE DATA: 20. XI.2007 CLASA: a VII-a OBIECT:  LIMBA ŞI LITERATURA R OMÂNĂ SUBIECT:  „Iapa lui Vodă de Mihail Sadoveanu ( 4 ore ) TIPUL LECŢIEI: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe OBIECTIV – CADRU: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: A. COGN ITIVE: să motiveze apartenenţa textului la genul epic; să sesizeze în structura textului cele două planuri narative; să formuleze ideile corespunzătoare celor două planuri narative; să definească inserţia; să identifice pro ced eel e de legare a secven ţ elor din tex t ( înl ănţ uir ea / alternanţa ); să caracterizeze sumar personaje care apar în text; B. AFECTIVE: să manifeste dragoste faţă de lectură; să -şi dez vol te gân dir ea creatoare şi sensibilitatea pri n rec ept area ope rei literare; să fie dispuşi a integra noile cunoştinţe în propriul sistem de valori estetice. RESURSE:  procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire , munca în echipă; materiale: manualul, volume de povestiri, fişe, coli de hârtie; organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală. BIBLIOGAFIE: 1.  „Limba română – manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas; 2. Sado ve an u, Mi ha il   „Hanu Ancuţei” , Editura Herra, Bucureşti; 3.  „Istoria ilustrată a literaturii române” – album şcolar, Editura „Porţile Orientului”, Iaşi ; 4. Pop a I., Popa M  . – „Literatura română” – manual preparator pentru clasa aVII-a, Editura Niculescu .

Upload: alexandra-rotaru

Post on 29-Oct-2015

167 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 1/10

PLAN DE LECŢIE

DATA: 20. XI.2007CLASA: a VII-aOBIECT:  LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ SUBIECT:  „Iapa lui Vodă” de Mihail Sadoveanu ( 4 ore )TIPUL LECŢIEI: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIV – CADRU: dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

A. COGNITIVE:• să motiveze apartenenţa textului la genul epic;• să sesizeze în structura textului cele două planuri narative;• să formuleze ideile corespunzătoare celor două planuri narative;• să definească inserţia;• să identifice procedeele de legare a secvenţelor din text ( înlănţuirea /

alternanţa );• să caracterizeze sumar personaje care apar în text;

B. AFECTIVE:•

să manifeste dragoste faţă de lectură;• să-şi dezvolte gândirea creatoare şi sensibilitatea prin receptarea operei

literare;• să fie dispuşi a integra noile cunoştinţe în propriul sistem de valori estetice.

RESURSE:•  procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, învăţarea prin descoperire,

munca în echipă;• materiale: manualul, volume de povestiri, fişe, coli de hârtie;• organizatorice: activitate frontală, activitate pe grupe şi individuală.

BIBLIOGAFIE:1.  „Limba română” – manual pentru clasa aVII-a, Editura Humanitas;2. Sadoveanu, Mihail –  „Hanu Ancuţei” , Editura Herra, Bucureşti;3.  „Istoria ilustrată a literaturii române” – album şcolar, Editura „Porţile

Orientului”, Iaşi ;4. Popa I., Popa M . – „Literatura română” –  manual preparator pentru clasa

aVII-a, Editura Niculescu .

Page 2: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 2/10

I. DESCIFRAREA TEXTULUI

• Mihail Sadoveanu ( date sumare despre autor şi operă)•  Lectura textului 

( Rezolvarea exerciţiilor de vocabular – pg. 47. )•  Lectura pe fragmente corespunzătoare celor două planuri narative

( Delimitarea fragmentelor corespunzătoare celor două planuri narative:A - / 1, 3, 5, 7 / – „într-o toamnă aurie”;B - / 2, 4, 6 / – „vremea lui Mihai Vodă Sturza”).

II – III. INTERPRETAREA TEXTULUI

 Încadrarea textului în genul epic – argumentarea apartenenţei la opera epică.( Fişa nr. 1 )•  Secvenţele textului 

( Fişa nr. 2 )•  Povestirea în ramă – inserţia.

( Fişa nr. 3 )• Procedee de legare a secvenţelor din text – înlănţuirea, alternanţa.

( Exerciţiile 3, 4 – pagina 50. )

IV. CARACTERIZAREA SUMARĂ A PERSONAJElOR  

• Comisul Ioniţă• Vodă Mihalache Sturza•  Ancuţa cea tânără•  Moş Leonte

( Fişa nr. 4 / Fişa nr. 5 )

Page 3: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 3/10

FIŞA NR. 1

„IAPA LUI  VODĂ” - text epic - exprimă în mod indirect idei, gânduri,

sentimente. Există:NARATOR 

N1 – naratorul care relatează despreoamenii de la han şi ambianţa de aici,„într-o toamnă aurie” narator martor.

N2 – comisul Ioniţă – naratorul care povesteşte o întâmplare din „vremealui Mihai Vodă Sturza  narator 

 participant.

ACŢIUNE

Faptele şi întâmplările se petrec pe două planuri narative:

Primul plan narativ, A (  N1): locul : Hanul Ancuţei; timpul : „într-o toamnă aurie”,

„într-o depărtată vreme,demult”, „vremea petrecerilor şi a poveştilor”.

Al doilea plan narativ, B (  N2 ): locul : Hanul Ancuţei; timpul : „vremea lui Mihai

Vodă Sturza”, „vremeatinereţelor mele”.

PERSONAJE

 Prezente în planul A: Prezente în planul B:

• hangiţa – ANCUŢA cea tânără; hangiţa – ANCUŢA cealaltă• comisul IONIŢĂ ; comisul  IONIŢĂ • moş LEONTE   boierul  – VODĂ Mihalache

Sturza 

MODURI DE EXPUNERE

• NARAŢIUNEA - modul de expunere dominant - relatează faptele şiîntâmplările;

- pe parcursul ei găsim:  DESCRIEREA - accentuează atmosfera de legendă – descrierea hanului

( „ hanul acela al Ancuţei nu era han, - era cetate. Avea nişte ziduri groase ... şinişte porţi ferecate ...”);

– caracterizează personaje – Ancuţa ( „ ... sprâncenată ... vi-

cleană, ..., rumănă la obraji,...” ), comisul Ioniţă ( „un om înalt, cărunt, cu faţauscată...”), Vodă ( „un boier mărunt la stat, cu barba roşă...);

Page 4: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 4/10

•  DIALOGUL - evidenţiază oralitate exprimării ( interjecţii, vocative,interogaţii, exclamaţii, cuvinte populare, regionalisme etc.

Page 5: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 5/10

 FIŞA NR.2

SECVENŢELE TEXTULUI - DELIMITARE PE PLANURI NARATIVE

A. 1. ( N1 ): Într-o toamnă aurie, printre

călătorii opriţi la han se afla şicomisul Ioniţă.

Comisul se laudă cu descen-denţa calului său din „iapa luiVodă”.

B. 2. ( N2 ): Comisul Ioniţă îşi începe

 povestirea evocând vremurilede demult, vremurile tinereţiisale, la acelaşi han.

A. 3. ( N1 ): Cei prezenţi la han se aşează în

 jurul comisului, pregătiţi să-iasculte povestirea.

Apa Moldovei curge liniştită, îndepărtare se zăresc munţii, iar calul nechează, neliniştindu-i

 pe cei prezenţi.

B. 4. ( N2 ) În timp ce comisul se afla la

han, îşi face apariţia un boier mare.

Cei doi cinstesc, iar comisul se plânge de nedreptăţile îndurateşi spune că merge la Vodă să-ifacă dreptate.

A. 5. ( N1 ): Ancuţa cea tânără ascultă şi la

 pretenţia comisului, de-a-i pupaVodă iapa nu departe de coadă,în cazul în care nu i-ar facedreptate, se face că nu pricepe.

A. 7. ( N1 ): Comisul susţine descendenţa

calului său din „iapa lui Vod㔺i consideră că acesta e unlucru rar, iar calul este astfeldemn de admirat.

Povestirea se sfârşeste, poateîncepe o alta.

B. 6. (N2 ): Răzeşul mai cinsteşte o oală cu

vin, apoi pleacă spre Iaşi. Este primit de Vodă, în per-

soana căruia îl recunoaşte pe boierul de la han.

Domnitorul îi face dreptate, dar îl întreabă ce s-ar fi întâmplatîn caz contrar şi află că răzeşulnu-şi ia vorba înapoi, iapa fiind

 peste drum. Vodă trimite un slujitor pentru

a se asigura că i s-a făcut drep-tate răzeşului.

Page 6: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 6/10

FIŞA NR. 3

POVESTIREA ÎN RAMĂ - INSERŢIA

 POVESTI-RE ÎN RAMĂ

= INSERŢIA = includerea unei povestiri 

în interiorul alteia.

 Legătura între secvenţe:

A.•  Locul : Hanul Ancuţei• Tim pul : „într-o toamnă aurie”

B. •  Locul : Hanul Ancuţei • Timpul : „vremea lui Mihai Vodă Sturza

•  Personajele: Ancuţa „cealaltă”

  Comisul IoniţăBoierul - Vodă

•  Naratorul :   N2 - comisul Ioniţă•  Naraţiunea - pers. I.

•  Personajele: Ancuţa „cea tânără”  Comisul Ioniţă

Moş Leonte•  Naratorul :  N1•  Naraţiunea : pers. a III-a.

Page 7: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 7/10

 - înlănţuire;- alternanţă.

A. =  RAMA TABLOULUI 

 B. = IMAGINEA

FIŞA NR. 4CARACTERIZAREA PERSONAJELOR 

Comisul IONIŢĂ:•  personaj principal, prezent pe tot parcursul textului ( A. şi B. );• al doilea narator ( N2 ), narator participant la întâmplarea relatată;• răzeş de la Drăgăneşti, din ţinutul Sucevei;• înalt, cărunt, chip aspru, trist;• isteţ, atotştiutor;• mândru de calul său;• îi place să vorbească, să povestească, să-şi atragă ascultătorii;• sensibil, emotiv uneori;• demn şi corect, iubeşte dreptatea;• hotărât să-şi rezolve situaţia, să i se facă dreptate;• uşor ironic, are simţul umorului;• generos şi respectuos;

• îndrăzneţ, mândru de condiţia sa socială, conştient de calităţile sale;•  prezentat: - direct - de autor, prin descriere ( portretul fizic );

Page 8: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 8/10

- de el însuşi (autoprezentare );- indirect - reiese din felul de a vorbi, din comportament, din relaţia

cu celelalte personaje.

ANCUŢA cea tânără:•  prezentă în prima povestire ( A );• stăpâna hanului - hangiţa;• tânără, frumoasă;• amabilă, ospitalieră;• curioasă, dar discretă în acelaşi timp;•  prezentată: - direct de autor - prin descriere;

- indirect - prin comportament, prin raportare la mama sa, Ancuţade altădată, cu care se aseamănă fizic, dar şi moral.

VODĂ MIHALACHE STURZA:•  prezent doar în a doua naraţiune ( B. );•  personaj real, domn al Moldovei;• apare în dublă ipostază - boierul de la han: prietenos, fericit să-şi vadă supuşii

mulţumiţi, cu simţul umorului;- domnitorul: sincer, corect, dar care îşi păstreză simţul

umorului;•  prezentat: - direct - prin descriere;

- indirect - prin comportament, fapte, vorbire, mimică.

Moş LEONTE:

•  personaj episodic ( A. );•  priceput la toate;• ironic, insinuant;• ştie să-şi provoace interlocutorii.

FIŞA NR.5

Numele personajului Exemplificarea trăsăturilor

Comisul IONIŢĂ:•  personaj principal, prezent pe tot

 parcursul textului ( A. şi B. );• al doilea narator ( N2 ), narator 

 participant la întâmplarea relatată;• răzeş de la Drăgăneşti, din ţinutul

Sucevei;• înalt, cărunt, chip aspru, trist;• isteţ, atotştiutor;• mândru de calul său;

• îi place să vorbească, să povesteas-că, să-şi atragă ascultătorii;

(tema de casă )

Page 9: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 9/10

• sensibil, emotiv uneori;• demn şi corect, iubeşte dreptatea;• hotărât să-şi rezolve situaţia, să i se

facă dreptate;• uşor ironic, are simţul umorului;• generos şi respectuos;• îndrăzneţ, mândru de condiţia sa

socială, conştient de calităţile sale;•  prezentat: - direct - de autor, prin

descriere ( portretul fizic );- de el însuşi

(autoprezentare );- indirect - reiese din

felul de a vorbi, din comportament, dinrelaţia cu celelalte personaje.

  ANCUŢA cea tânără:•  prezentă în prima povestire ( A );• stăpâna hanului - hangiţa;• tânără, frumoasă;• amabilă, ospitalieră;• curioasă, dar discretă în acelaşi

timp;•  prezentată: - direct de autor - prin

descriere;- indirect - prin compor-

tament, prin raportare la mama sa, An-cuţa de altădată, cu care se aseamănăfizic, dar şi moral.

VODĂ MIHALACHE STURZA:•  prezent doar în a doua naraţiune( B. );•

 personaj real, domn al Moldovei;• apare în dublă ipostază:

- boierul de la han: prietenos, mul-ţumit să-şi vadă supuşii fericiţi; cusimţul umorului;- domnitorul: sincer, corect, dar care

îşi păstreză simţul umorului;•  prezentat: - direct - prin descriere;

- indirect - prin compor-tament, fapte, vorbire, mimică.

  Moş LEONTE:

Page 10: iapaluivoda

7/14/2019 iapaluivoda

http://slidepdf.com/reader/full/iapaluivoda-56327973c72d6 10/10

•  personaj episodic ( A. );•  priceput la toate;• ironic, insinuant;• ştie să-şi provoace interlocutorii.