gina1
DESCRIPTION
gina1TRANSCRIPT
Proiect de lectie CLASA: I INVATATOR: Nechifor Gina
ARIA CURRICULARA: Limba şi comunicareDISCIPLINA: Limba si literatura romana – citit – scris consolidareUNITATEA DE INVATARE: Infloresc gradinileSUBIECTUL : Sunetul si grupul de litere “chi”/”Chi” TIPUL LECTIEI: formare de priceperi si deprinderiDURATA: 1 X 45 minute
OBIECTIVE DE REFERINTA:
1.1. sa inteleaga semnificatia globala a mesajului oral;1.3. sa distinga cuvintele dintr-o propozitie data,silabele dintr-un cuvant si sunetele dintr-o silaba;3.4. sa citeasca in ritm propriu un text;4.1. sa scrie corect litere,silabe,cuvinte;4.2. sa scrie corect,lizibil si ingrijit propozitii scurte.
OBIECTIVE OPERATIONALE :La sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili: a)cognitive
OC1 – sa recepteze prin lectura textul; OC2 – sa scrie litera correct, izolat si in cuvinte; OC3 – sa scrie correct cuvinte si propozitii; OC4 – sa formeze cuvinte noi dupa modelul dat; OC5 – sa ordoneze cuvintele date intr-o propozitie; OC6 – sa-si insuseasca valoarea educativa a textului citit.
b) afectiv-atitudinale:
OA1 – sa manifeste interes pentru continutul textului si scrierea coreta,caligrafica ;
OA2 – sa se mobilizeze in vederea rezolvarii sarcinilor propuse.
Strategia didactica:
a) Metode şi procedee didactice: conversatia, exercitiul, explicatia, citirea,munca independenta si frontala.
b) Materiale şi mijloace didactice : fişe de lucru individual,abecedarul, fise de evaluare,caiete,carti,creioane. c) Forme de organizare: frontal, individual .
Tipul de evaluare: scrisa,observarea sistematica, aprecieri verbale si scrise, fise de lucru.
Locul desfasurarii: sala de clasa.
BIBLIOGRAFIE CURRICULUM NATIONAL, PROGRAMA PENTRU
INVATAMANTUL PRIMAR,Bucuresti,2003; SA DEZLEGAM TAINELE TEXTELOR LITERARE(Autori:
Carmen Iordachescu,Birau Rodica,Ed.Carminis,Pitesti,2006); ABECEDAR – MANUAL PENTRU CLASA I –(Autor:Marcela
Penes,Editura Ana,Bucuresti,2004); METODICA PREDARII LIMBII ROMANE LA CLASELE I – IV
(Autor:Ioan Serdean,Editura Didactica si Pedagogica,Buc.,1995); METODICA INVATARII LIMBII ROMANE IN CICLUL PRIMAR
(Autori:Anton Ilinca,Ileana Iovin,Arad,2001); DIDACTICA LIMBII ROMANE SI COMUNICARII IN CICLUL
PRIMAR(Autor:Olga Dutu,Editura Europolis,Constanta,2002); LIMBA SI LITERATURA ROMANA ORTOGRAFIE SI
PUNCTUATIE – CLASELE I – IV – (Autor:Marcela Penes,Editura Ana,Bucuresti,2000).
Catelusul schiop
Chira,Chiriac,Paraschiva si Chivu se joaca in curtea scolii. Chivu este legat la ochi. - Unde esti,Chimita?striga el. - Aici!Aici!raspund copiii. Deodata,apare un catelus schiop.Catelul este trist.Chira ii aduce de mancare.Catelul da din codita. Ii place sa aiba prieteni.
Accidentul
Tatal lui Paraschiv este medic. Chirita,colegul lui Paraschiv,a fost lovit de o masina.Se chinuia ingrozitor.A fost dus de urgenta la spital.Chiar tatal lui Paraschiv a facut operatia.Este medic chirurg. Acum Chirita se simte bine.
ETAPELE LECTIEI OB. OP./ DOZARE
ACTIVITATEAINVATATOAREI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Strategii didactice Evaluare
Resurse procedurale
Resurse materiale
Moduri de organizare
1.Moment organizatoric1’
2.Verificarea cunostintelor anterioare5’
Pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei. Stabilesc ordinea si disciplina necesare desfasurarii lectiei.
Scriu pe tabla litera mica si mare
Elevii se pregatesc pentru lectie.
Identifica literele mici si pe cele mari de mana.
Conversatia
Exercitiul
Fise individuale si colective
Activitate frontala
Activitate individuala
3.Dirijarea invatarii20’
OC1 OC2
OC3
OC4
OC3
de mana invatate in prima ora(„chi” / „Chi”). Solicit identificarea lor. Cu acestea elevii vor forma cuvinte pe care le vor scrie in caiete..
Solicit elevilor realizarea exercitiilor pentru incalzirea muschilor mainilor. Impart fisa de lucru. Se vor lucra cerintele de pe fisa.
Citirea textului Elevii citesc in ritm propriu, in soapta,textul de pe fisa si rezolva exercitiile(anexa 1). Se realizeaza citirea model de catre practicanta cu o pronuntie clara si apasata a semnelor de punctuatie. Se citeste textul de catre elevi,fiecare propozitie de alt elev. Se pun intrebari despre continutul textului:- Cine se afla pe malul raului?- Unde credeti isi apleaca rachitele
Formeaza cuvinte pe care le scriu in caiete.
Realizeaza exercitii pentru incalzirea muschilor mainilor.
Citesc textul de pe fisa.
Raspund la intrebari.
Citesc propozitiile conform cerintelor.
Scriu pe caiete.
Exercitiul
Conversatia
Exercitiul
Exercitiul
Fisa de lucru individuala
Activitate frontala
Activitate frontala
Activitate individuala
4.Obtinerea performantelor 10’ OC5
OC6
ramurile?- Cine mai vine la un moment dat pe malul lacului?Citirea selectiva Citeste propozitia in care se spune:- despre chitara lui Paraschiv;- ce incepe Paraschiv sa cante;- ce a prins unchiul Achim.Scrierea cuvintelor si propozitiilor Se scriu la tabla si pe caiete cuvinte formate din grupul de litere „chi”(chitara,echipa, chinez,chipiu, chiuveta). Voi verifica permanent. Se vor scrie si propozitiile:„Pe Gigel il dor urechile”.„Eugen a aprins focul cu chibriturile”.„Croitoreasa coase o rochie”.„Chiflele sunt proaspete”.„Unchiul Paraschiv este medic chirurg”.
Elevii vor primi o fisa(anexa 2) pe care este scris un
Lucreaza individual si colectiv sarcinile primite.
Explicatia
Fisa de lucru
Activitate pe echipe
text si cateva exercitii. Ei vor citi textul in gand,apoi in lant. Rezolva apoi cealalta cerinta(exercitiile).
5.Evaluarea5’
6.Incheierea lectiei4’
Impart elevilor fisa de lucru(anexa 3) Solicit rezolvarea fisei nu inainte de a le explica modul de rezolvare. Se va reaminti grupul de litere invatat.- Ce grup de litere am invatat astazi?- Spuneti cuvinte care sa contina sunetul „chi”.- Cuvantul „chip” cate sunete si litere are?Tema pentru acasa Se va preciza tema pentru acasa.Sa scrie pe caiete 5 propozitii care contin grupul de litere „chi” /”Chi”. Ofer explicatii privind modul de rezolvare. Fac aprecieri asupra activitatii elevilor. Evidentierea elevilor care au fost activi. Acord calificative.
Rezolva sarcina de pe fisa de lucru.
Raspund la intrebari
Asculta cu atentie explicatiile si noteaza tema.
Exercitiul
Conversatia
Explicatia
Fisa de lucru
Activitate individuala
Activitate frontala
Frontal