fct de relatie- sensibilitatea

Upload: madalina-oprea

Post on 10-Jul-2015

539 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Proiect de lectie

Data : Clasa : a-VI-a Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii Profesor : RAMONA MANCU Obiectul: Biologie-Zoologie Subiectul: Functia de relatie- Sitemul nervos Tipul lectiei: transmitere si insusire de noi cunostinte Competente generale Stabilirea relatiilor intre tipurile de comportament si procesul de adaptare a organismului la mediu (1.5) ; Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate exporarii lumii animale (2.1) ; Exersarea utilizarii unor surse de informare (4.1) Utilizarea adecvata a terminalogiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare ( 4.2). .Obiective operationale : Sa prezinte elementele de alcatuire ale sistemului nervos Sa defineasca sensibilitatea Sa cunoasca organele de simt la iepure Sa demonstreze rolul functiilor de relatie Sa precizeze adaptarile iepurelui la mediul de viata Demersul didactic: a) Resurse procedurale: nvarea prin descoperire; Observaia; Conversaia euristic; Explicaia Comparatia Demonstratia

b) Resurse materiale: Manualul; Atlase zoologice scolare; Model din carton reprezentand memebrul posterior al iepurelui Forma de activitate: frontal, individuala Locul de desfurare : sala de clasa ; Evaluare :formativa, prin chestionare oralc)

Bibliografie : Enciclopedia animalelor, Ed. Teora, 2007 Maria Brandusoiu, Constanta Androne Biologie, manual pentru clasa a VI-a, EDP. MEN programa scolar, vol. 5, aria curricular Matematic i tiine ale naturii. Viorel Lazar- METODE ACTIVE UTILIZATE IN PREDAREA BIOLOGIEI, Ed. Arves, 2009 Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului de predare-nvare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.

DESFURAREA LECIEI

ETAPELE LECIEI1. Organizarea clasei 2. Verificare cunostintelor

ACTIVITATEA PROFESORULUIPregtete materialul didactic. Noteaz n catalog elevii abseni i verifica dac sunt condiii optime pentru desfurarea orei. Prin chestionare orala; - Care este mediul de viata al iepurelui? - Cum se deplaseaza iepurele? - Care sisteme fac posibila miscarea? - Din ce este alcatuit sistemul osos? - Din ce este alcatuit sistemul muscular? - Cum se impart animalele in functie de prezenta coloanei vertebrale? Profesorul prezinta materialul stimul, reprezentat de o scurta povestioara despre reactia iepurelui la auzul fornetului frunzelor dintr-o padure. Elevii sunt rugati sa-si exprime parerea in legatura cu modul de reactie al iepurelui in astfel de situatii. Anun i scrie pe tabl tema leciei i prezint obiectivele pe care elevii trebuie s le cunoasc la terminarea leciei. Noteaza pe mijlocul tablei titlul lectiei:

ACTIVITATEA ELEVILORi pregtesc caietele. crile i

Raspund la intrebarile profesorului.

2. Captarea ateniei

Urmaresc explicatiile si raspund la intrebarile profesorului.

3. Anunarea temei i a obiectivelor 5. Dirijarea nvrii

Functia de relatie- Sitemul nervosDefineste functia de relatie si prezinta rolul acesteia= integrarea organismului in mediul sau de viata. Pornind de la aceasta definitie si de la materialul stimul ce a dus la crearea unei situatii problema ,profesorul solicita elevilor sa gaseasca explicatia plauzibila la modul de reactie al iepurelui, lucrand fiecare elev independent. Urmareste raspunsurile elevilor si completeaza pe tabla schema lectiei, pornind de la idea ca cea de-a doua componenta a functiei de relatie ( sensibilitatea) este

Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc obiectivele. Noteaza in caiete definitia termenilor noi.

Elevii facand analogie cu notiunile pe care le au, considera reactia iepurelui ca fiind una de aparare, comandata de sistemul nervos. Noteaza in caiete noile informatii.

asigurata de sistemul nervos si organele de simt. Sistemul nervos este format din: encefal, mduva spinrii i nervi. Sistemul nervos coordoneaz activitatea tuturor organelor din organism. Nervii formeaz o reea n tot corpul realiznd legtura encefalului i mduvei spinrii cu celelalte pri ale corpului. Sensibilitatea este funcia ndeplinit de sistemul nervos mpreun cu organele de sim. De la organele de sim, sistemul nervos primete informaii prin intermediul nervilor. Aceste informaii sunt transformate n senzaii de vz, auz etc i organismul este pus n legtur cu mediul nconjurtor. Micarea i sensibilitatea sunt funcii de relaie Funciile de relaie sunt funciile care reealizeaz legtura dintre organism i mediul nconjurtor. Astfel, animalul se deplaseaz, se poate orienta i adapta la condiiile de via, deci se integreaz n condiiile mereu schimbtoare ale mediului nconjurtor Profesorul solicita elevilor sa precizeze adaptarile iepurelui la mediul de viata. Pe baza informatiilor obtinute de la elevi completez schema de pe tabla.

Urmaresc explicatiile profesorului . Noteaza in caiete informatiile de pe tabla, stabilind impreuna cu profesorul concluzia lectiei : sistemul nervos, sistemul osos i sistemul muscular asigur legtura dintre organism i mediul de via.

6.Obinerea performanei elevilor 7. Evaluarea

Inventariaza principalele informatii si solicita elevilor sa dea raspunsuri clare pentru a vedea in ce masura au fost atinse obiectivele. Prin chestionare orala pe tot parcursul lectiei.

Pe baza informatiilor detinute elevii rezolva sarcina de lucru independent. Ideile sunt prezentate oral si analizate. Completeaza lectia in caiete. Raspund la intrebarile profesorului Se gandesc si raspund la intrebari.