f propionica

5
PROIECT DE LECTIE Clasa:a X-a Disciplina: Microbiologia resurselor naturale Titlul lecţiei :Fermentaţia propionică Tipul lecţiei :de comunicare si evaluare formativă (de progres) Timpul :50 minute A)Competenţe specifice Obiectivele operaţionale Codu l Conţinutul Condiţi ile de probare Criteriul de realizare acceptabi l C1 Elevii să definească fermentaţia propionică 50% C2 Elevii să dea exemple de microorganisme specifice 33,3% C3 Elevii să enumere produşii de fermentare 33,3% C4 Elevii să enumere aplicaţiile fermentaţiei citrice 50% C5 Elevii să recunoasca chimismul reacţiei 20% B)Elementele de conţinut ale obiectivelor operaţonale Delimitarea conţinutului ale obiectivelor operaţionale Codul obiectiv elor operaţio nale Elemente de conţinut OC1 Fermentaţia propionică este procesul biochimic de transformare a glucidelor în acid propionic sub acţiunea enzimelor secretate de bacteriile propionice OC2 Microorganismele specifice:

Upload: ailinna

Post on 20-Jun-2015

102 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: F propionica

PROIECT DE LECTIE

Clasa:a X-a Disciplina: Microbiologia resurselor naturale Titlul lecţiei :Fermentaţia propionică

Tipul lecţiei :de comunicare si evaluare formativă (de progres) Timpul :50 minute

A)Competenţe specifice Obiectivele operaţionale

Codul Conţinutul Condiţiile de probare

Criteriul de realizare acceptabil

C1 Elevii să definească fermentaţia propionică 50%C2 Elevii să dea exemple de microorganisme specifice 33,3%C3 Elevii să enumere produşii de fermentare 33,3%

C4 Elevii să enumere aplicaţiile fermentaţiei citrice 50%C5 Elevii să recunoasca chimismul reacţiei 20%

B)Elementele de conţinut ale obiectivelor operaţonale Delimitarea conţinutului ale obiectivelor operaţionale

Codul obiectivelor operaţionale

Elemente de conţinut

OC1 Fermentaţia propionică este procesul biochimic de transformare a glucidelor în acid propionic sub acţiunea enzimelor secretate de bacteriile propionice

OC2 Microorganismele specifice: Bacteriile propionice din genul propionibacterium

OC3 Produşii de fermentaţie acetono-butilică sunt reprezentaţi de: acid propionic acid acetic

OC4 Aplicaţiile fermentaţiei citrice: fabricarea brânzeturilor prepararea parfumurilor prepararea unor solvenţi organici

OC5 Acidul lactic trece în acid propionic şi acid acetic sub acţiunea bacteriilor propionice C)Metodele de învăţământ

Codul metodelor de învăţământ Metodele de învăţământ C1 Conversaţia de verificare C2 Expunerea

D)Setul de probleme,exerciţii,aplicaţii.Codul mijloacelor de învăţământ Mijloace de învăţământ

Page 2: F propionica

P1 E1 A1

E)Mijloace de învăţământCodul mijl.de învăţământ Mijloace de învăţământ M1 Plansă cu obiectivele operaţionale. M2 Planşă cu produsii de fermentaţie M3 Planşă cu alicaţiile fermentaţiei propionice

Page 3: F propionica

Tim- pul

Etapele de instruire

Obiective-le operaţio-nale

Conţinutul de instruire

Activitatea Formele de organizare a instruirii Metode de invăţă-mânt

Probleme, aplicaţii ,exerciţii

Resurse materiale

Cadrului didactic Elevului Repartiza-rea sarcinilor

Participa-rea elevilor

Dirijarea activiăţtii

Mijloace de invaăţământ Mediul de in-struire

Mesaj didactic

Facilitează transmitera mesajului

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

1’ Prezenţa Face apelul. Răspunde la prezenţă Sala de clasă.

3’ Verifica-rea temei

Verifică calitativ tema prin sondaj şi face aprecieri.

Prezintă tema şi rezolvă/corectează

Frontală Colectivă De cadrul didactic

C 1 ’’

8’ Verifica-rea cunoştin-ţelor din lecţia anterioară

Ce ati avut de pregatit pentru astazi?

Cadrul didactic il intreabă pe elevul B :ce estefermentatia citrică

Enumerati produşii de fermentare

Enumeraţi aplicaţiile fermentaţiei citrice

Elevul ARăspunde: Fermentatia citricăElevul B răspunde :Fermentaţia citrică este un proces biochimic de transformare a glucidelor în alcool butilic sub acţiunea unor mucegaiuri în acid citric Elevul C răspunde: Produşii de fermentaţie citrică sunt: Acid citric Acid oxalic-Elevul Brăspunde:Aplicaţiile fermentaţiei citrice sunt:Producerea acidului citric folosit în industria farmaceutică, la fabricarea băuturilor răcoritoare, la prepararea cernelurilor şi pentru argintărie

,, ,, ,, ,, ,,

14’ Crearea fondului aperceptiv.

Cum se numeşte diglucidul prezent în lapte?

Lactoza este singurul diglucid animal prezent în laptele mamiferelor.

’’ ’’ ’’ ’’ ’’

16’ Captarea atenţiei ş inteteresul elevilor

Atenţie !Astăzi vom vorbi despre fermentaţia propionică

Elevii ascultă. ’’ ’’ ’’ ’’ ’’

18’ Anunţrea titlului

Profesorul scrie titlul pe tablă Elevii privesc şi notează pe caiet titlul lecţiei.

’’ ’’ ’’ C2 M1-M3 ’’

20’ Anunţarea obiective-lor 'operaţionale

OC1-OC10

Tabelul A Cadrul didactic le arată planşă cu obiectivele operaţionale

Privesc,ascultă şi notează pe caiet

’’ ’’ ’’ C2 ’’ ’’

25' Prezenta-rea continutu-rilor noi.

OC1-OC10

Tabelul B Prezintă conţinuturile noi conform tabelului B

Privesc,asculta si noteaza pe caiet.

’’ ’’ ’’ C2 ’’ ’’

Page 4: F propionica

40’ Realizarea conexiunii inverse

OC1-OC10

Tabel B Ce este fermentaţia propionică ?scrieţiDescrieţi fermentaţia propionică..Daţi exemple de tipuri de fermentaţii.

Elevul răspunde coform tabelului BElevul răspunde conform tabelului BElevul raspunde conform tabelului B.

’’ ’’ ’’ C1 ’’ ’’

45’ Prezenta-rea unei aprecieri generale privind activitatea elevilor

Felicitari !Astazi ati fost foarte pregatiti..Sunt multumită de comportamentul vostru.

Ascultă ’’ ’’ ’’ C2 ’’

47’ Notarea unor elevi.

Elevul A a fost notat cu nota 9,elevul B cu 9, iar elevul C cu 10.

Ascultă ’’

48 Anuntarea temei

Tema pt acasă : un referat cu metodele de obtinere a propanolului

Privesc, ascultă , notează. ’’

Bibliografie1.2 Gh. Simionescu s.a., “Ghid de practica pedagogica”, Ed. Alma Mater, Bacau, 1998.3 S. Cristea “Dictionar de termeni pedagogici”, E.D.P., 1998