ds rosia si ardeiul - observare

9
PROIECT DIDACTIC GRUPA: Mare EDUCATOARE: Rusoaie Georgeta CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Observare TEMA ACTIVITĂŢII: “Roşia şi ardeiul” OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să recunoască roşia şi ardeiul din mai multe legume după caracteristicile lor privind: aspectul general, structura, mărimea, culoarea, forma; O 2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două legume; O 3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust; O 4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două legume; O 5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios, turtit, strivit, zemos, gogonele, pătlăgele roşii;

Upload: wwwguraurenata

Post on 29-Dec-2015

453 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

bun

TRANSCRIPT

Page 1: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

P R O I E C T D I D A C T I C

GRUPA: Mare

EDUCATOARE: Rusoaie Georgeta

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Cunoaşterea mediului

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Observare

TEMA ACTIVITĂŢII: “Roşia şi ardeiul”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 – să recunoască roşia şi ardeiul din mai multe legume după caracteristicile lor privind: aspectul

general, structura, mărimea, culoarea, forma;

O2 – să denumească şi să descrie părţile componente ale celor două legume;

O3 – să sesizeze şi să exerseze posibilităţile sale de cunoaştere prin: văz, pipăit, miros, gust;

O4 – să enumere câteva reguli de igienă legate de utilizarea în alimentaţie a celor două legume;

O5 – să-şi îmbogăţească şi activizeze vocabularul cu cuvintele: seminţe, cotor, neted, lucios, turtit,

strivit, zemos, gogonele, pătlăgele roşii;

MATERIAL DIDACTIC:

DEMONSTRATIV: o roşie şi un ardei cu rădăcină, în ghiveci, coş cu legume (ardei gras, ardei capia, gogoşari, roşii,

gogonele), planşă cu culesul legumelor, jetoane cu legume, panou, maşina de roşii, castroane,

cuţite, farfurii, un ardei iute în ghiveci, linguriţe, şerveţele.

DISTRIBUTIV: pentru fiecare copil o farfurie cu o roşie, un ardei, o felie de roşie şi un sfert de ardei gras, şerveţel.

Page 2: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

Momentele activităţii

Conţinutul activităţiiMetode de învăţământ

Material didactic

I Organizarea activităţii

Pentru asigurarea unei bune desfăşurări a activităţii se vor lua următoarele măsuri:

aerisirea sălii de grupă aranjarea meselor în careu deschis aşezarea materialului demonstrativ la îndemâna

educatoarei aşezarea coşului cu legume pe masa din faţa copiilor intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă controlul ţinutei şi a poziţiei copiilor pe scăunele

explicaţiaconversaţia

coş cu legume

planşă,ardei iute (acoperit)

roşia (planta)ardeiul (planta)

II Desfăşurarea activităţii

Introducerea în activitate

Anunţarea temei

Observarea dirijată

Introducerea în activitate se va face prin descoperirea materialului de sub şerveţele.

– Ce aveţi sub şerveţele? (o roşie şi un ardei)– Unde cresc aceste legume? (În grădini, pe câmp)– Când se recoltează aceste legume? (se recoltează

toamna)

– Să vină cineva să spună ce legume am pe masă (roşii, ardei gras, ardei capia, gogoşari, gogonele).

Astăzi vom observa roşia şi ardeiul.

1. Aspect exterior

Să vedem prima surpriză: un copil va descoperi planta (un

conversaţia

conversaţia

roşii şi ardei

2

Page 3: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

ardei cu tot cu rădăcină)Să vedem şi a doua surpriză: un alt copil va descoperi

planta (o roşie cu tot cu rădăcină).– Ce au aceste plante în pământ? (rădăcina)– Ce rol are rădăcina? (să fixeze planta în pământ şi să

absoarbă apa cu sărurile minerale)– Ce trece prin tulpina plantelor? (apa cu săruri minerale)– Cum se prind aceste legume de plantă? (cu o codiţă,

mică, verde, tare)– Ce observăm pe cele două plante (au roşii coapte,

gogonele, flori din care s-ar putea face alte roşii)

Observaţi cele două legume.– Ce culoare au? (roşia este roşie când este coaptă, când

este verde se numeşte gogonea). Ardeiul poate fi verde, galben, portocaliu, roşu.

Roşiile se mai numesc şi pătlăgele roşii. Pătlăgelele verzi sunt gogonelele. Pătlăgelele vinete sunt vinetele.

– Ce formă au? (roşiile în general sunt rotunde). Ardeii au o formă ovală - lunguiaţă, turtită.

– Să vină cineva să descopere încă o surpriză; copilul va descoperi roşiile care au formă lunguiaţă.

– Ce credeţi că sunt acestea? De unde ştiţi? Copiii vor fi lăsaţi să deducă singuri dacă sunt roşii sau

ardei.– Care este mai moale (roşia sau ardeiul?). Roşia este mai

moale, dacă apăsăm pe ardei pocneşte, este crocant.– Să vedem care este mai greu: roşia sau ardeiul? (roşia).

Copiii cântăresc roşia şi ardeiul în mână. – De ce? (pentru că ardeiul este gol pe dinăuntru)– Cum au coaja? (netedă, lucioasă)– Ce miros au cele două legume? (miros plăcut de roşie sau

ardei)

explicaţia

observaţia

expunerea

problematizarea

ardei şi roşie cu rădăcină

roşiile lunguieţe

3

Page 4: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

Sinteza parţială

Se va face prin sortarea imaginilor cu legume şi prin sortarea legumelor de pe masa educatoarei.

Să vină cineva la panou şi să pună în partea dreaptă a panoului jetoanele cu roşii şi ardei.

– Cum le-ai recunoscut? (după formă, mărime şi culoare)Să vină altcineva în faţa clasei şi să-mi sorteze într-o parte

roşiile şi într-o parte ardeii. După aceea să pună ardeii pe trei categorii: ardei gras, ardei capia, gogoşari.

Altcineva va culege două pătlăgele verzi (de pe planta adusă în clasă)

Un alt copil va culege o pătlăgea roşie (de pe planta adusă în clasă)

– Cine vine să-mi arate o pătlăgea vânătă?

2. Părţile componente

Se vor analiza felia de roşie şi bucata de ardei.– Ce observaţi la felia de roşie? (coaja, miez, seminţe)– Dar la ardei? (coaja, miezul, seminţe)– Ce au la fel (coaja, miezul sau seminţele?)Puneţi bucata de roşie şi de ardei pe şerveţelul vostru. – Ce observaţi? Care legumă a lăsat mai multă zeamă?

(roşia)– Deci care este mai zemoasă? (roşia)Educatoarea va demonstra cum se scoate sucul (bulionul)

dintr-o roşie (se va da prin maşina de roşii).Se vor preciza normele de protecţie a muncii: nu au voie să

umble cu maşina de roşii şi mai ales să împingă roşiile cu degetele în timp ce se dă la manivelă.

– Cum sunt aşezate seminţele? Educatoarea va tăia o roşie şi un ardei pentru a demonstra

exerciţiul

conversaţia

Învăţarea prin descoperire

explicaţia

conversaţia

observaţia

jetoane cu legume

roşii şi ardei

roşii şi ardei tăiaţi

maşina de roşii

4

Page 5: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

Sinteza parţială

Sinteza finală

că la ardei seminţele sunt aşezate pe un cotor.– Gustaţi puţin din roşie şi din ardei. Ce gust au? (plăcut,

acrişor)– Câte seminţe are roşia? (multe)– Dar ardeiul? (multe)– Cum sunt seminţele? (mici, rotunde, tari)– La ce folosesc seminţele? (la înmulţirea plantei)– Ce trebuie să facem pentru a obţine o nouă plantă? (să

semănăm o sămânţă)– Când trebuie semănate? (primăvara)– De ce nu acum? (pentru că este frig)– Voi descoperi ultima surpriză: ardeiul iute.– Ce este acesta? (un ardei iute)L-am adus să-l vedeţi. L-am obţinut dintr-o sămânţă (de

ardei iute) pusă astă primăvară în ghiveci.

Se va face prin jocul „Am spus bine, n-am spus bine”.Educatoarea va face diferite enunţuri şi copiii vor trebui să

confirme sau să infirme cele spuse:Roşia şi ardeiul au o coajă groasă (nu, au o coajă subţire).Miezul ardeiului este mai zemos decât al roşiei (nu, miezul

roşiei este mai zemos).Roşia şi ardeiul au multe seminţe (da, este adevărat).La ardei seminţele sunt aşezate pe cotor.

3. Mod de întrebuinţare– Ce facem cu aceste legume? (le mâncăm)– Ce trebuie să facem înainte de a le mânca? (să le spălăm)– Ce se prepară din roşii? (bulion, sos de roşii, salată, roşii

umplute).– Ce se prepară din ardei? (ardei umpluţi, ardei copţi,

salată, se pun în mâncare, murături – ardei cu varză).

conversaţia

jocul

conversaţia

ardei iute în ghiveci

5

Page 6: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

Se va face prin evidenţierea asemănărilor şi a deosebirilor dintre cele două legume.

Vor fi antrenaţi copiii să răspundă şi vor fi ajutaţi cu întrebări: roşia şi ardeiul sunt legume de toamnă, amândouă au o coajă subţire care la roşie se numeşte pieliţă şi se poate lua jos uşor, au miez – roşia are un miez mai zemos, amândouă au seminţe mici, rotunde şi tari dar la ardei sunt pe cotor.

Cele două legume se mănâncă crude sau preparate în diferite moduri.

În timp ce copilul face sinteza finală, educatoarea va demonstra modul în care se face bulionul.

demonstraţia

roşii tăiatemaşina de

roşii

III Încheierea activităţii

Se vor face aprecieri asupra modului în care au răspuns copiii şi asupra disciplinei.

Copiii sunt anunţaţi că activitatea a luat sfârşit şi vor gusta din bulion. Se va merge în sala de mese pentru a face o salată din ardei şi roşii.

Se va ieşi din sala de clasă intonând cântecul: „Toamna”

Toamnă, toamnă harnicăŞi de toate darnică

Ai venit iar pe la noi,Să ne-aduci vânturi şi ploi

Berzele s-au dus, s-au dusNu mai stau pe case sus,

Cocoţate-ntr-un piciorClămpănind din ciocul lor

conversaţia bulion

6

Page 7: Ds Rosia Si Ardeiul - Observare

7