dirigentie
DESCRIPTION
Activ dirigTRANSCRIPT
Prof. Crişan VeneraPROIECT DIDACTIC
Tema:Comunicare şi abilităţi socialeSubiectul: Triunghiul comunicăriiClasa: a XII-aDurata: 50 minCompetenţe specifice: - să identifice abilităţi de ascultare prezente în discuţie;
- să utilizeze abilităţi de ascultare în comunicare.Obiective operaţionale: O1 – dezvoltarea abilităţilor de ascultare în cadrul comunicării interpersonale.Strategia didactică: ● Resurse procedurale: - metode şi procedee: conversaţia, aprobarea, problematizarea, exemplul;
- forme de organizare: frontal, individual.● Resurse materiale: cărţi, reviste.
Bibliografie: Andrei Cosmovici, Luminţa Iacob – Psihologie şcolară, ed. Polirom, Iaşi, 2005.Scenariu didactic:
Etapele lecţiei
Conţinutul informaţional al lecţiei Strategia didactică
Activitatea dirigintelui Activitatea elevilorMetode şi procedee
Forme de organizare
Resurse materialeDozare
Moment organizatoric(2 min)
- Consemnează absenţele.- Verifică existenţa resurselor materiale
Răspund la întrebări. conversaţia frontal
Motivarea elevilor:- sensibilizarea- captareaatenţiei(1 min)
„Vorba dulce mult aduce.” frontal
Comunicarea obiectivelor lecţiei (3 min)
Comunică obiectivele lecţiei. Notează subiectul propus.
frontal
Desfăşurarea dezbaterii(30 min)
1. Cere elevilor să definească ce înseamnă o bună comunicare. Le sugerează să se gândească la următoarele aspecte: când consideră că interlocutorul a înţeles ceea ce
Încearcă să definească buna comunicare.
expunereaproblematizareadezbatereaconversaţia
individual
a spus, ce aşteaptă din partea lui? Desprinde din ideile elevilor aspecte legate de abilităţile de ascultare. Discută aceste aspecte cu elevii.2. Alege împreună cu elevii doi elevi care vor interpreta rolul de A-povestitor, B-ascultător. Dă elevilor următoarele instrucţiuni:- A va trebui să povestească celuilalt coleg o întâmplare recentă, impresii dintr-o călătorie sau impresiile despre un film, despre o carte, etc., timp de 2-3 minute;- B va asculta ceea ce povesteşte colegul său şi va folosi toate mijloacele cunoscute pentru a-i transmite că a înţeles mesajul său;- clasa va urmări dialogul dintre colegii lor şi vor identifica elemente ale ascultării eficiente care au fost utilizate.Cere elevilor să noteze pe o foaie elementele de ascultare eficientă utilizate.Acest pas se poate repeta schimbând povestitorul şi ascultătorul.3. Analizează împreună cu elevii situaţiile trăite.Desprinde împreună cu ei care sunt elementele cele mai eficiente în comunicarea interpersonală. Identifică modalităţile prin care acestea pot fi îmbunătăţite.
Participă la discuţie.
Elevii selectaţi trec în faţa clasei.
Ascultă instructajul.
Un elev din pereche va povesti ceva celuilalt.Celălalt ascultă şi transmite cum crede de cuviinţă că a înţeles mesajul primului.Clasa identifică elementele ascultării eficiente şi le notează pe foaie.
Se schimbă perechea povestitor – ascultător.Analizează situaţiile trăite.Desprind, ajutaţi de diriginte, care sunt cele mai eficiente elemente în comunicarea interperso-nală şi cum pot fi acestea îmbunătăţite.
jocul de rol pe grupe de câte doi
Realizarea feed-back-ului(10 min)
Pune elevilor următoarele întrebări:- Cum v-aţi simţit în postura de povestitor?- De unde aţi ştiut că sunteţi ascultat?- Ce ar fi putut face ascultătorul pentru a vă comunica faptul că sunteţi ascultaţi?
Răspund la întrebări conversaţia frontalindividual
Concluzii(3 min)
Comunicarea interpersonală necesită receptivitate din partea ascultătorului. Povestitorul trebuie să simtă că este ascultat, altminteri comunicarea încetează. Ascultătorul transmite că ascultă prin limbaj verbal sau nonverbal. Prin atitudine, mimică şi gesturi adecvate comunicăm faptul că suntem atenţi.
Ascultă concluziile formulate de diriginteNotează concluziile.
prelegerea
Anunţarea temei pentru acasă (1 min)
Cum pot arăta că arăta că ascult pe cineva? Notează tema