diateza verbului plan de lectie
TRANSCRIPT
PLAN DE LECIE
PROFESOR: DRGAN MEDI-MAGDALENA
CLASA : a VII-a
OBIECTUL: LIMBA ROMN
SUBIECTUL: DIATEZA VERBULUITIPUL LECIEI: NSUIRE DE NOI CUNOTINE
OBIECTIVE OPERAIONALE: toi elevii vor fi capabili, la sfritul orei:
s defineasc diateza verbal;
s recunoasc felurile diatezei i s le defineasc;
s alctuiasc propoziii folosind diatezele verbale;
s fac diferena ntre verbul copulativ a fi i verbul auxiliar a fi de la diateza pasiv.STRATEGIA DIDACTIC:
a. Metode i procedee: analiza sintactic a frazei; exerciii; conversaia euristic; demonstraia; lucrul cu manualul; descoperirea.
b. Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu activitatea independent individual.
c. Resurse: capacitile de nvare ale elevilor; cunotinele lor anterioare.
d. Mijloace didactice: texte lingvistice; fie de lucru; schema.
DESFURAREA LECIEI
I. Organizarea clasei: se verific tema, se fac precizri asupra corectitudinii temei dac este cazul.II. Captarea ateniei: Elevii sunt solicitai s stabileasc felul pronumelui m din exemplul: Mama m spal. Apoi li se cere s dea un exemplu n care acelai pronume s devin reflexiv, amintindu-i prin ce se deosebesc cele dou pronume cu forme identice:
Isg IIIsg Isg Isg
(ea) m m(eu) m spl
Cele dou forme pronominale s-au comparat, precizndu-se c pronumele reflexiv st la aceeai persoan cu verbul.
III. Dirijarea nvrii: Se scriu pe tabl urmtoarele propoziii n partea stng, partea dreapt rmnnd liber pentru alte notri.
1) Profesorul evideniaz pe elevii silitori. SPCD
2) Elevii silitori se evideniaz prin munc. SP
3) Elevii silitori sunt evideniai de profesori. SPCD
Elevii trebuie s recunoasc i s analizeze subiectele, predicatele i complementele directe i indirecte.
Se compar enunurile i se observ raportul dintre aciune, autorul ei i cel care o sufer. Elevii descoper c n exemplul:
1) Subiectul face aciunea i o sufer Coml. direct.
2) Subiectul face aciunea i tot el o sufer.
3) Subiectul sufer aciunea fcut de Coml. indirect (de agent).
Se margheaz cu sgei n dreapta textului.
Elevii sunt ndemnai s observe c din punct de vedere semantic ntre exemplele 1 i 3 exist diferene:
ex. 1 pune n lumin subiectul care face aciunea;
ex. 3 indic rezultatul aciunii, subliniind consecina pentru subiect a aciunii ntreprinse de altcineva.
Formele verbale difer mult: evideniaz forma verbal simpl; sunt evideniai auxiliarul a fi (indicativ prezent) + participiul vb de conjugat acordat n gen, nr cu subiectul
n ex. 2 participarea intens a subiectului la aciune este redat prin folosirea pron reflexiv se.Prin abstractizare i generalizare, cu ajutorul conversaiei euristice, elevii sunt ndrumai s formuleze definiia diatezei, reliefndu-se c este o form pe care o ia verbul pentru a arta raportul dintre aciune i autorul ei. Acum se scrie pe tabl titlul leciei.
Se reia fiecare exemplu, prin conversaie euristic sau explicaie, remarcndu-se c n propoziia 1) Subiectul face aciunea, deci este activ, de aceea diateza se numete activ. La verbele tranzitive, aciunea este suferit de un CD. n propoziia 2) Subiectul face i sufer aciunea, deci aciunea verbului se rsfrnge asupra acelui care o face. Forma verbului este alctuit cu ajutorul pron reflexiv, de aceea diateza se numete reflexiv. n propoziia 3) Subiectul gramatical sufer aciunea, adic e pasiv, de aceea diateza se numete diateza pasiv. Se formeaz cu auxiliarul a fi i participiul verbului de conjugat acordat n gen i numr cu subiectul.
SchemaDiatezaRaporturi stabiliteCum se formeaz
Activ
Reflexiv
PasivSPCD
SP
SPCDVerbul de conjugat
Pronumele reflexiv
Aux a fi + vb de conj
IV. Feed-back-ul: Elevii vor alctui propoziii n care vb a privi s se afle la cele 3 diateze i s margheze prin sgei raporturile dintre aciune i autorul ei. Activitate independent.V: Obinerea performanei: Elevii vor preciza diateza verbelor: te gndeti, a luptat, mi-a nchipui i i vor argumenta afirmaiile.
Pentru a nu confunda vb aux cu vb copulativ a fi, elevii vor fi pui n situaia s demonstreze apartenena vb la diateza pasiv prin exerciii de completare i de transformare:
Ex: Fereastra este deschis de Ionel (diateza pasiv). Devine:
Ionel a deschis fereastra. C. de agent Sub
Sub CD
Alt ex: Fereastra este dechis i murdrit de Ionel (PV) d. Pasiv
Fereastra este deschis i murdar (PN) vb cop este la d. Activ.
Elevul este chemat de un coleg (PV) d.pasiv.
Un coleg l cheam pe elev (PV) d.activ.
Banca este vopsit (PN) vb cop este la d.activ.
Banca este vopsit de tmplar (PV) d.pasiv.VI. Tema pentru acas: Facei propoziii cu vb : a se teme, a se gndi, a-i reveni, a se bucura, a-i nchipui.