derivarea

8
PROIECT DIDACTIC PROFESOR: Emilia Mihaela Costescu OBIECTUL: Limba romana CLASA: a VII-a UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Nr. 1 Andreesti SUBIECTUL LECTIEI: Derivarea TIPUL LECTIEI: de evaluare DATA: 14.10.2015 DURATA LECTIEI: 50 minute SCOPUL: evaluarea deprinderilor elevilor de a opera cu notiunile gramaticale OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili: 1. sa recunoasca cuvintele derivate 2. sa faca distinctie intre cuvintele derivate cu sufix si cele derivate cu prefix; 3. sa recunoasca derivatele parasintetice; 4. sa cunoasca modul de formare al anumitor cuvinte derivate;

Upload: emilia-mihaela-costescu

Post on 12-Apr-2016

259 views

Category:

Documents


13 download

DESCRIPTION

derivare

TRANSCRIPT

Page 1: derivarea

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Emilia Mihaela Costescu

OBIECTUL: Limba romana

CLASA: a VII-a

UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala Gimnaziala Nr. 1 Andreesti

SUBIECTUL LECTIEI: Derivarea

TIPUL LECTIEI: de evaluare

DATA: 14.10.2015

DURATA LECTIEI: 50 minute

SCOPUL: evaluarea deprinderilor elevilor de a opera cu notiunile gramaticale

OBIECTIVE OPERATIONALE: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili:

1. sa recunoasca cuvintele derivate

2. sa faca distinctie intre cuvintele derivate cu sufix si cele derivate cu prefix;

3. sa recunoasca derivatele parasintetice;

4. sa cunoasca modul de formare al anumitor cuvinte derivate;

5. sa identifice derivate din texte date.

RESURSE: – 50 minute, capacitatea de invatare si cunostintele acumulate anterior de catre ei despre cuvintele derivate

Page 2: derivarea

CONDITII PREALABILE: clasa de nivel mediu

STRATEGIA DIDACTICA:

a) Metode si procedee: intrebari, exercitii didactice, fise de lucru, tabla

b) Forme de activitate: activitate frontala combinata cu activitatea pe grupe.

c) Mijloace de invatamant: Limba romana, manual pentru clasa a VIII-a, Alexandra Crisan, Sofia Dobra, Florentina Samihaian, editura Humanitas

educational, Bucuresti 2002

Page 3: derivarea

Scenariul didactic

MOMENTELELECTIEI

OB.OP.

ACTIVITATEA PROFESORULUI

STRATEGII DIDACTICE ACTIVITATEA ELEVILOR

OBS.

FORME DE ORGANIZARE

RESURSE PROCEDURALE

RESURSE MATERIALE

1. Moment organizatoric

Pregatirea materialelor necesare lectiei

Frontala Conversatia Manuale, caiete, pc

2. Verificarea temei de casa

Verifica tema, face aprecieri cu privire la calitatea rezolvarii sarcinilor date.

Frontala Conversatia Caiete cu tema data

3. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor propuse

Anunta tema si obiectivele pentru lectia de ziNoteaza pe tabla titlul

Frontala Noteaza titlul lectieiAsculta obiectivele propuse

4.Conducerea procesului de invatare

O1

Va deschide un dialog cu elevii privind derivatele.*ce reprezinta derivarea?*ce sunt sufixele?*ce sunt prefixele?*ce sunt derivatele parasintetice?

Propune elevilor rezolvarea catorva exercitii din fisa de lucru

Frontala

Pe grupe

Conversatia

Exercitiul Fise de

Dialogheaza cu profesorul, raspund intrebarilor, se completeaza reciproc.

Vezi fisa de lucru

Page 4: derivarea

5.Evaluare formativa

O2O3O4O5

pentru a demonstra ca si-au insusit notiunile despre cuvintele derivate.

In timpul lucrului profesorul va urmari activitatea elevilor, intervenind acolo unde si daca este cazul cu explicatii si completari.

Cere elevilor sa isi prezinte produsul, face corecturi acolo unde este cazul.

Frontal

didactic

Conversatia

lucru

Fiind lucru pe grupe, elevii au voie sa se consulte intre ei.

Prezinta modul cum au rezolvat exercitiile din fisa de lucru.

Elevii sunt impartiti in 2 grupe

6.Asigurarea retentiei si a transferului

Propune ca tema pentru acasa exercitiile 4 si 6 de la pagina 26 a manualului.

Isi noteaza tema pentru acasa.

Page 5: derivarea

FISA DE LUCRU – DERIVAREA, CLASA a VII-a

EXERCITIUL NR. 1Explicati cum s-au format urmatoarele cuvinte derivate:cetatenie ........................................................................................................................................a desperechea ...............................................................................................................................morarita ........................................................................................................................................neinfrumusetat ..............................................................................................................................olteneste ........................................................................................................................................a reinarma .....................................................................................................................................

EXERCITIUL NR. 2Completati tabelul de mai jos cu urmatoarele cuvinte:

rasuflare, prenume, decolorare, bogatas, incredere, luptator, fricos, a rescrie, neadevar

Cuvinte derivate cu prefix Cuvinte derivate cu sufix Derivate parasintetice

EXERCITIUL NR. 3Subliniati doar cuvintele derivate cu prefix:

inainte, intinerit, inveselire; a recuceri, remorca, religie; dezordine, a dezerta, dezechilibru; impodobit, imbraca, imbarcare

EXERCITIUL NR. 4

Page 6: derivarea

Identificati diminutivele din textele urmatoare si grupati-le conform tabelului de mai jos:Diminutive care arata micsorarea Diminutive care arata simpatia Diminutive care s-au obtinut printr-o metafora

Piticii stateau pe scaunele la o masuta. In farfurioare era ciorbita de vacuta cu perisoare. O painica rumenita, inconjurata de lingurite, furculite, cutitase si paharele, era in mijloc. Intr-un coltisor erau cornulete si minciunele.

Mama, care zambind facuse gropite in obraz, il privi pe baietel si ii spuse cu duiosie:- Murdarel mai esti, dragutul mamicai!

EXERCITIUL NR. 5Indicati cate un augumentativ de la urmatoarele substantive: baiat, casa, copil, lada.........................................................................................................................................................