costuri salariale unitare
TRANSCRIPT
Capitolul ICalculul costurilor unitare si evaluarea pretului
I.1.Calculul costului material unitary
Nr. Crt.
Denumire materie primă (specificaţii) U.M. cSIk pk mi=cSIk* pk
1 Lana 80% + vascoza 20% ml 1,9 16 30.42 Aţă de cusut ml 2 0,35 0.73 Paiete gr 10 3 3
4 Etichetă instrucţiuni spălare buc 1 0,5 0.55 Etichetă de firmă buc 1 0,5 0.56 Eticheta de compoziţie, mărime buc 1 0,5 0.57 Umeraş (lemn) buc 1 1,2 1,28 Etichetă preţ buc 1 0,5 0,59 Ambalaj ml 0,8 0,5 0.4
TOTAL mi
37.7
I.2. Calculul salariului direct unitar
Salariul pentru 1 angajat: 1000 leiNumar ore lucrate intr-o luna de catre angajat:H=8 * 22.5 = 180 ore/lunaTarif orar pentru un angajat:To = salariu / H = 1000 / 180 = 5.55 lei / oraSalariul direct pe unitatea de produs:Sdi = Σtop / 60 * To = 40/60 * 5.55 = 3.7 lei / buc
Costul primar:Cdi = Σmi + Sdi = 37.7 + 3.7 = 41.4 lei
I.3. Calculul costurilor unitare indirecte
kcifu – cheie cheltuieli de întreţinere şi funcţionare ;kcgs – cheie cheltuieli generale ale secţiei ;kcgi – cheie cheltuieli generale de întreprindere/an ;kcd – cheie cheltuieli de desfacere ;mi – costuri materiale unitare. = 37.7 lei
Chei de repartitie Procente
kcifu 5
kcgs 10
kcgi 18
kcd 10
TOTAL 43
1. Cheltuieli de intretinere si functionare a utilajelorcifui = kcifu * mi = (5 * 37.7)/100 = 1.885 lei / buc
2. Cheltuieli generale ale sectieicgsi = kcgs * mi = (10 * 37.7) /100 = 3.77 lei/buc
3. Cheltuieli generale ale intreprinderiicgii = kcgi* mi = (18 * 37.7) /100 = 6.786 lei/buc
4. Costuri de desfacerecdi = kcd* mi = (10 * 37.7) / 100 = 3.77 lei/buc
5. Costuri unitare indirecte totale:cii = cifui + cgsi + cgii + cdi = 1.885 + 3.77 + 6.786 + 3.77 = 16.211 lei / buc
I.4. Calculul costurilor directe unitare1. Costuri de sectie:csi= mi + Sdi + cifui + cgsi = 37.7 + 3.7 + 1.885+ 3.77 = 47.055 lei
2. Costuri totaleC = Ql * cii = 3240 * 16.211 = 52523.64 lei
3. Costuri de intreprindere ci = cost de sectie + cgii = 47.055 + 6.786 = 53.841 lei
4. Cost de productiecpi= ci + cdi = 53.841 + 3.77 = 57.611 lei
I.5. Calculul beneficiului unitar
Beneficiul unitar :
bi = pi – ci
pi = 65 lei / bucbi = 65 – 57.611 = 7.389 lei/buc
Beneficiul net:bni = bi – ibi
ibi = 16% * bi = 16 % * 7.389 = 1.18 leibni = 7.389 – 1.18 = 6.209 lei
I.6. Calculul valorii adaugateVAD = Sdi + cii + bi = 3.77 + 16.211 + 7.389 = 27.37 leiVAI = cgs + cgi + cd + bi = 3.77 + 6.786 + 3.77 + 7.389 = 21.715
1.7. Evaluarea pretului
a) Preţul produsului la nivelul producatorului cu adaos commercialTVAp = 24% * pi = 24% * 65 = 15.6 leiPret produs = pi + TVAp = 65 +15.6 = 80.6 lei / produs
b) Preţul produsului la nivelul comerciantului cu adaos commercialpi
* = 85 lei / bucAC – adaos commercialAC = 45%pi – preţ cu adaos comercialAC = (mi
* x AC)/100 = (85 x 45)/100 = 38.25 leipic = mi
* + AC = 85+ 38.25 = 123.25 lei/buc
c) Pretul produsului la nivel de client (beneficiarul final)TVAc = 24 % * pic = 24 % * 123.25 = 29.58Pret client = TVAc + pic = 123.25 + 29.58 = 152.83 lei / buc
Capitolul II.Indicatori legati de pret si cost
II.1.) Costul totalCostul total al producţiei:C = Ql * cii = 3240 * 16.211 = 52523.64 lei
II.2.) Beneficiul totalBeneficiul total:B = Ql * bi =3240 * 7.389 = 23940.36 lei
II.3) Veniturile totaleV = C + B =52523.64 + 23940.36 = 76464 lei
II.4. Profitabilitatea vanzarilor
PV = B/V [ Lei beneficiu/ 100 lei venituri] = (23940.36 / 76464) * 100 = 0.31*100 = 31 [ lei beneficiu / 100 lei venituri]
Unde:B – beneficiu total, câştigul realizat ca urmare a vânzării produsuluiV – venituri, suma de bani încasată de firmă, urmare a vânzării produsului
II.5. Rentabilitatea activitatii
R= B / C [ lei beneficiu / 100 lei costuri de productie i]R = (23940.36 / 52523.64] *100 = 0.45 *100 = 45 [ lei beneficiu / 100 lei costuri de productie i]
II.6. Productivitatea muncii
a) Wuf (productivitatea în unităţi fizice) [ buc / om * um]
Nt 1h*om 8h*om 1s*om 1L*om 1an*om 1L*12 om
ProdusVesta tricotata
1 1.5 12 60 270 3240 3240
(Um)Buc
Buc/h*om
Buc/h*om
Buc/8h*om
Buc/1s*om
Buc/1L*om
Buc/1an*om
Buc/1L*12om
b) Wuv (productivitatea în unităţi valorice) [lei / om*ut]
Nt pi 1h*om 8h*om 1s*om 1L*om 1an*om 1L*12 om
ProdusVesta tricotata
1 65 97.5 780 3900 17550 210600 210600
(Um)Buc
Buc/h*om
Lei/buc
lei/h*om
lei/8h*om
lei/1s*om
lei/1L*om
lei/1an*om
lei/1L*12om
II.7. Analiza cheltuielilor la 1000 lei C.A.
C100 = (C / CA )*1000 [ lei cheltuiti / 1000 lei CA]C100 =(52523.64 / 210600 )* 1000 = 0.24*1000 = 240 [ lei cheltuiti / 1000 lei CA]
CM1000 = (M / CA) *1000 [ Cheltuieli materiale / 1000 lei CA]
M = Q*mi = 3240 *37.7 = 122148 leiCM
1000 = (122148 / 210600)*1000 = 0.58 * 1000 = 580 [ Cheltuieli materiale / 1000 lei CA]
CSd1000 = (Sd/CA) *1000 [(Lei/cheltuieli materiale) / 1000 lei CA]
Sd = Ql *Sdi = 3240 * 3.7 = 11988 leiCSd
1000 = (11988 / 210600)*1000 =0.056 * 1000 = 56 [(Lei/cheltuieli materiale) / 1000 lei CA]
II.8. Analiza pragului de rentabilitate
- productia lunara: 3240 produse- cheltuiala fixa unitara= cheltuiala indirecta unitara: 16.211 lei/buc- cost fix total: C = Ql * cii = 3240 * 16.211 = 52523.64 lei- pret unitar: 65 lei/produs- cost variabil unitar: Cvi=cdi=mi+sdi = 37.7+3.7=41.4 lei/bucQE = CF / (p- Cvi)=52523.64 / 65-41.4 = 52523.64/23.6 = 2225.57
Capitolul IIIProiectarea unei schimbari
III.1. Definirea schimbarii
Datorită noii direcţii care apare în Comunitatea Europeană, conform căreia Comunitatea a început să mai limiteze din importurile venite mai ales din partea Asiei, deoarece multe dintre produse au o calitate îndoielnică, acest lucru conduce la creşterea cererii de produse fabricate în Europa, care au o calitate superioară. Firmele din România s-au pliat şi ele pe această idee, şi au început să crească producţia de produse din tricotaje. Firma a identificat că punctul slab în firmă este în departamantul de producţie prin folosirea unor maşini de tricotat de generaţie anterioară, Shima Seiki SES 122FF. Firma, vrea să-şi crească producţia şi implicit pune în plan achiziţionarea de maşini de tricotat de nouă generaţie (Shima Seiki 234 FF) care au o productivitate mărită, prin faptul că au viteza de tricotare cu aproximativ 20% mai mare.
NrCrt
Activitatea Responsabil Necesarde personal
Necesar de material
ResurseFinanciare
Termen de realizare(zile)
1 Studierea ofertelor de echipament 2
DP + DG + DC
2 7 7 5
2 Alegerea furnizorului de echipament
DP + DG + DC
2 1 2 1
3 Delegarea directorului de productie in vederea incheierii contractului
DP 1 20 22100 1
4 Vanzarea utilajului vechi
Departamentul commercial
1 5 120 10
5 Montarea utilajului nou in locul utilajului vechi
Mecanic + electrician
2 30 270 2
6 Disponibilizarea unui angajat
DP 1 2 30 15 zile preaviz
7 Schimbarea locului de munca a unui angajat si instruirea lui
DP 2 5 600 10
8 Cresterea productiei
Angajati + DP 2 920 13000 22
9 Intretinerea utilajului noi
Angajati 1 50 230 22
10 Scoaterea unor operatii din procesul de fabricatie datorita performantei utilajului noi
DP 1 3 60 1
Tabel III.1. Lista de activităţi şi resurse antrenante
Unde: DP – director de productieDG – director generalDC – director commercial
III.2. Evidenţa efortului necesar pentru realizarea schimbăriiT = 20 zileI = 36000 leiN = 6 ompai = 1024 leiCAI = 1000 leiCD = 15000 leiCI = 10000 leiA = 3000 lei/anT - [h, zi, sapt, luna, an] – durata de realizare a schimbării sau investiţiei respectivespecifică postului ;I – [lei] – valoarea investiţiei ;N – [om] – necesarul de personal ;pai – [lei] – preţul de achizitie a anumitor categorii de materiale ;CAI – [lei] – cheltuieli asociate investiţiei (transport, reglare, instruire, punere înfuncţiune) ;C – [lei] – costul de producţie asociat investiţieiCD – costuri directeCI – costuri indirecteA – [lei/an] – amortizarea ;
III.3. Evidentierea efectelor antrenate de schimbarea) Modificarea normei de timp pentru realizarea produsului
ΔNti pl/0 = 32 – 40 = -8 min/produs (situaţie favorabilă deoarece norma de timp pentrurealizarea unui produs s-a redus cu 8 min)Nti pl = 32 minNti 0 = 40 minNti pl – norma de timp realizată la utliajul schimbatNti 0 – norma de timp realizată la utilajul iniţial
b) Cresterea cantitatii de produse realizata de catre un angajat
ΔNpi pl/0 = 15 – 12 = 3 prod/8h*om (rezultat favorabil – un angajat realizează în 8 ore cu3 produse în plus faţă de norma anterioară)Npi pl = 15 prod/8h*omNpi 0 = 12 prod/8h*omNpi pl – număr de produse realizate pe utilajul nouNpi 0 – număr de produse realizate pe utilajul iniţial
c) Reducerea numarului de angajatiΔNpl/0 = 11 – 12 = -1 [om] (rezultat favorabil deoarece s-a redus numărul de angajaţi)Npl= 11 [om]N0 = 12 [om]
Npl – număr de angajaţi rămaşi în urma instalării noului utilajN0 – număr de angajaţi implicaţi în procesul de producţie la momentul iniţial
d) Cresterea productiei lunareΔCppl/0 = 3712 – 3240 = 472 prod/lună (rezultat favorabil – producţia a crescut cu 472prod/lună)Cppl = 3712 produse/lunăCp0 = 3240 produse/lunăCppl – numărul de produse realizate în momentul 1 cu utilajul nouCp0 – numărul de produse realizate în momentul 0 (iniţial)
e) Cresterea costurilor de productie
ΔCpl/0 = 392040 - 423690 = -31650 lei (situaţie nefavorabilă deoarece au crescut costurilede producţie)C0 = Ql * cii = 3240 * 16.211 = 52523.64 leiCpl= Ql * cii =3712 * 16.211= 60175.232Cpl – costurile de producţie în momentul final (costuri realizate în urma instalăriiutilajului nou)C0 - costurile de producţie în momentul iniţial
f) Cresterea beneficiului
ΔBpl/0 = 27427.96– 23940.36 = 3487.6 lei (situatie favorabilă deoarece beneficiul a crescut cu 3487.6 lei fată de luna anterioară)Bpl =27427.96 leiB0 = 23940.36 leiB = Ql * bi =3712 * 7.389 = 27427.96Bpl – beneficiul rezultat cu ajutorul utilajului nouB0 – beneficiul în momentul iniţial
g) Cresterea beneficiului unitar
Δbipl/0 = 11.899 – 7.389 = 4.51 lei/buc (situaţie favorabilă deoarece beneficiul pe unitate de produs a crescut cu 4.51 lei faţă de perioada de bază)
bi0= 7.389 leibipl = 11.899 leibpl – beneficial unitar rezultat cu ajutorul utilajului noubi0 – beneficiul unitarîn momentul iniţialbipl= pipl – cipl= 65 – 53.101 = 11.899 leiSdipl = Σtop / 60 * To = 32/60 * 5.55 = 2.96 lei / buccsipl= mi + Sdipl + cifui + cgsi = 37.7 + 2.96 + 1.885+ 3.77 = 46.315 lei
ci = cost de sectie + cgii = 46.315 + 6.786 = 53.101 leiΔNti pl/0 – [h*om/buc] – norma de timp în perioada planificată faţă de bază ;ΔNpi pl/0 - [buc/h*om] – variaţia normei de producţie în perioada planificată faţă de bază;ΔNpl/0 – [om] – personal în perioada planificată faţă de bază;