cirese_modelaj

Upload: cirlan

Post on 03-Mar-2016

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

modelaj

TRANSCRIPT

INSTITUTOR: STAN CRISTINA

PROIECT DIDACTIC

Grupa: MareProf.inv.prescolar:Cirlan Florentina Grdinia cu P.N.LETCACategoria de activitate: Expresie grafica si plasticDomeniul de activitate: Estetic i creativ

Tema activitii: ,,Ciree

Forma de realizare: modelaj

Forma de organizare: frontal, individual;

Tipul activitii: Formare de priceperi i deprinderi

Locul desfurrii: Sala de grup Durata: 15 min.;

Scopul activitii:

Consolidarea deprinderii de a lucra cu plastilina,folosind tehnici variate de lucru i educarea gustului estetic

OBIECTIVE OPERAIONALE:

S recunoasc cireaa ca fruct de sezon; S modeleze prin micri circulare i translatorii a palmelor fa de planet;

S modeleze dup tehnica prezentat ciree(din pri componente),ducnd lucrarea la bun sfrit;

S dovedeasc spirit estetic i civic.STRATEGII DIDACTICE:

Metode i procedee:conversaia,observaia,explicaia,exerciiul,demonstraia,problematizarea,expunerea. Mijloace didactice:ciree naturale,machet cu o crengu de cire,planete,plastilin,modelul educatoarei(ciree roii i galbene).

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru nvmntul precolar,D.P.H, Bucureti, 2009

Metodica predrii activitilor de modelaj n grdinia de copii,Bucureti,1992 DEMERS DIDACTICEVENIMEN-TUL

DIDACTICCONINUT TIINIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUARE

(Instrumente i indicatori)

1. Moment

organizatoric

Asigurarea unui ambient (material i psihic) optim pentru copii:-aerisirea slii de grup;

-aranjarea scunelelor;

-pregatirea materialului;

Solicit copiii s adopte o poziie corect pe scunele pentru a putea modela corect: spatele drept, minile pe mas, capul drept, privirea la mine.

2.Captarea ateniei

Se realizeaz printr-o ghicitoare: n grdina lui Pandele E un pom plin de mrgele La culoare-s roii toate Cu codie-mperecheate.

Copiii rspund ,,cireele-conversaia

-chestionarea oral

3.Reactualizarea cunotinelor

Se va realiza printr-o scurt discuie:

,,Oare ce am adus eu n acest coule?

,,Ce sunt acestea?

,,Ce fel de fructe sunt cireele?

,,Mai cunoatei i alte fructe de var?Azi venind la voi la grdini,Zna Vara,care mi-a dat acest co pentru grupa voastr,mi-a mai dat ceva(voi descoperi macheta cu crengua de cire).Ea spunea c un copil ru a rupt aceast crengu dintr-un cire,a aruncat-o jos iar psrelele au mncat toate cireele.Vrei voi s modelm azi ciree i s le aezm pe aceast crengu?Crengua este tare suprat!Vrei s o ajutm?-conversaia;

-problematizarea-chestionarea oral

-aprecieri verbale

4.Anunarea temei i a obiectivelorAstzi la activitatea de educaie plastic vom realiza impreun prin modelare ,,Cireaa.Pentru a avea un aspect plcut trebuie s fii ateni i s lucrai corect.-conversaia

5.

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii.

Se face intuirea materialului didactic.

Ce ai primit voi n coulee? Lng coulee ce avei?Avei plastilin de dou culori (roie i verde).Se prezint modelul realizat specificnd faptul c cireele de mai au culoarea galben,portocalie dar cele mai multe ciree sunt de culoare roie.

Se demonstreaz tehnica de lucru.Privii cu atenie cum trebuie s lucrm.Din culoarea roie vom modela fructele i din cea verde codiele.Pentru a putea modela va trebui mai nti s nclzim plastilina,trecnd-o dintr-o mn n alta.Cnd este moale putem modela.Bucata de plastilin roie o vom lsa pe planet i cu mna dreapt pe plastilin vom executa micri circulare fa de planet.Obinem astfel o cirea pe care o vom aeza pe bucata de carton pe care o avei(ca mai trziu s le putem aeza pe crengu),apoi mai facem o cirea.Cireele au i codie.Din plastilina verde rupem dou buci i prin micri n fa i n spate (translatorii) vom obine codia(voi demonstra i explica concomitent).Ca sarcin suplimentar(individual)voi spune copiilor c cei care termin pot s fac i frunze prin aplatizarea unui bastona verde.Se execut cteva micri de nclzire a minilor:

-cntm la pian;

-ne splm pe mini;

-batem din palme;

-podul din degeele.-conversaia;

-observaia;-explicatia;

-expunerea;-demonstraia;- exerciiul;

-demonstraia;

-aprecieri verbale

6.Obinerea performanei i asigurarea feed-back-ului7.Evaluarea i retenia

8.ncheierea activitii

Copiii lucreaz cu plastilina odat cu educatoarea.Se urmrete poziia corect la msue,modul de lucru i sunt ajutai copiii care ntmpin greuti n executarea temei.Cnd timpul alocat activitii se ncheie se face aprecierea lucrrilor.

Se face evaluarea lucrrilor realizate de copii i se realizeaz macheta;fiecare copil i va aeza pe crengua de cire(din machet) cartonaul cu ciree pe care n prealabil va fi scris numele.Acum crengua este foarte fericit c are attea ciree frumoase.Toi copiii vor degusta ciree din couleul trimis de Zna Vara-unii i vor face cercei din ele.

La sfritul activitii voi face aprecieri generale i individuale asupra modului n care s-a desfurat activitatea. -exerciiul -conversaia -conversaia

-aprecieri verbale

-autoevaluarea

-aprecieri verbale

-aprecieri verbale generale

PAGE 1