cine stie mai bine

4
PROIECT DE ACTIVITATE DATA:24.10.2006 GRUPA:mare “Mamarutelor” ACTIVITATEA: Educarea limbajului TEMA: “Cine stie mai bine.”- joc didactic TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare FORMA DE REALIZARE: frontal SCOPUL ACTIVITATII:Verificarea si fixarea deprinderii de a alcatui propozitii simple sau dezvoltate corecte din punct de vedere grammatical. OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate dupa diferite imagini de toamna; -sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere grammatical si fonetic; -sa recunoasca si sa denumeasca fructele si legumele de toamna; -sa clasifice roadele toamnei: fructe si legume; -sa formeze intregul din fructe si legume taiate- gen puzzle. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, munca in echipa, demonstratia.

Upload: raluka-georgiana

Post on 18-Nov-2015

11 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

Proiect de activitate grupa mare

TRANSCRIPT

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATEDATA:24.10.2006

GRUPA:mare Mamarutelor

ACTIVITATEA: Educarea limbajului

TEMA: Cine stie mai bine.- joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare

FORMA DE REALIZARE: frontal

SCOPUL ACTIVITATII:Verificarea si fixarea deprinderii de a alcatui propozitii

simple sau dezvoltate corecte din punct de vedere grammatical.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-sa alcatuiasca propozitii simple sau dezvoltate dupa diferite imagini de toamna;

-sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere grammatical si fonetic;

-sa recunoasca si sa denumeasca fructele si legumele de toamna;

-sa clasifice roadele toamnei: fructe si legume; -sa formeze intregul din fructe si legume taiate- gen puzzle.

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, munca in echipa,demonstratia.

MATERIAL DIDACTIC: imagini cu aspecte de toamna, jetoane cu fructe si legu-

me, imagine cu livada de pomi fructiferi, imagine cu gradina de legume, puzzle.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii

DURATA: 30-35 minute

EDUCATOARE:Dosa Ramona

Evenimentul

didactic Contintul stiintificStrategiile

didacticeEvaluarea

Moment

organizatoricSe aranjeaza mobilierul si materialele necesare des-

fasurarii activitatii. Se aseaza copiii la masute.

CaptareaatentieiCopii, ia priviti! Ce am aici? (o scrisoare) A adus-opostasul dimineata.Haideti sa deschidem sa vedem ce scrie!(anexa 1)Voi stiti ce este toamna? ( un anotimp)

Care sunt celelalte anotimpuri?

O ajutam pe veverita Rita sa afle ce este toamna?Conversatia

Aprecierearaspunsuri-

lor

observarea

comporta-

mentului

AnuntareatemeiCa sa ne fie mai usor, eu zic sa ne jucam un joc:Ci-

ne stie mai bine, iar mai tarziu voi scrie o scrisoare ve-veritei Rita. Acest joc ne va arata cine stie mai binece este toamna, care sunt bucuriile pe care le aduce

ea.ConversatiaExplicatia

Desfasurareaactivitatii

Incheierea

activitatii

Ia priviti! Ce am aici? (mai multe imagini)Eu o sa va arat imagini, iar voi trebuie sa-mi spu-

neti in propozitii frumos formulate ce stiti despre ce

vedeti in imagini.

Fiti atenti, nu vorbim toti odata, spune propozitie

doar copilul pe care il numesc, iar daca a spus o propozitie corecta si frumoasa il aplaudam.

Le arat pe rand copiilor imagini ce prezinta aspecte

caracteristice toamnei. Varianta 2

Pentru ca ati vorbit foarte frumos despre aceste ima-gini, eu ma gandesc acum sa ne jucam in alt fel. Ia

priviti! Ce vedeti aici?( le arat doua imagini: una ce

reprezinta o livada, iar alta o gradina de legume si

un cos cu mai multe plicuri in care sunt jetoane cu

fructe si legume).Copiii vor deschide pe rand plicu-

rile, vor spune in propozitii corect formulate ce au

gasit in plic. Vor aseza fructul sau leguma sub ima-

ginea care arata locul in care creste:livada sau gra-

dina de legume. Jocul va continua pana se deschid

toate plicurile.

Varianta 3La mese vor fi pregatite fructe si legume taiate-gen

puzzle. Copiii vor merge la mese si vor cauta sa

formeze intregul.Cand au format intregul, vor spu-

ne, in propozitii corect formulate, ce fruct sau legu-

ma au format.Voi face aprecieri generale si individuale in functie

de modul in care au participat la activitate. Voi sta-

bili impreuna cu copiii , ca dupa terminarea activi-

tatilor vom scrie o scrisoare veveritei Rita.Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Munca in

echipa

Aprecierearaspunsuri-

lor

Observarea

comporta-

mentului

Evaluare

prin recom-

pense