atributiva cls. a 8a

3
PROIECT DIDACTIC CLASA - a VIIl- a SUBIECTUL- Atributul Obiective operationale: Pe parcursul activitatii, elevii vor fi capabili: Sa dea definitia corecta a atributului; Sa identifice atributele si partile de vorbire pe care le determina; Sa recunoasca partile de vorbire prin care se exprima atributele; Sa sistematizeze atributele dupa partile de vorbire prin care sunt exprimate; Sa creeze comunicari în care sa foloseasca diferite tipuri de atribute; Sa recunoasca valoarea stilistica a unor atribute DESFASURAREA LECŢIEI Se da textul: ". În departare, cât gonesc ochii se desfac podisuri verzi, plaiuri luminoase ce se lasa în cascade pe stepenele muntilor, peste satele razletite pe vai, târle de oi sezaresc pe sub poalele codrilor, mori si herastraie de-a lungul apelor (.) departe în zari se deslusesc catunele împrastiate pe încheieturile magurilor, întinsele obratiiale Chiojdului-din-Bâsca, sat mare de mosneni cuprinsi, ale caror livezi si islazuri pornesc din pajerea hotarului si merg una pâna hat în pripoarele Nehoiului,aproape de apa Buzau lui." Alexandru Vlahuta, "România pitoreasca" Se vor recunoaste atributele si se vor analiza, iar pe masura ce sunt analizate, aratandu-se si ce substantiv determina, prin ce parte de vorbire suntexprimate (se precizea za felul atributului), se completeaza tabelul: Def. Felul atributului Adjectival Subst. Pronom. Ver bal Adver bial a) parte sec de propozi tie (podisuri) verzi (Stepenele) muntilor (târle) de ale caror (liv ezi siislazuri )

Upload: mihaela-coman

Post on 21-Dec-2015

221 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

atributiva

TRANSCRIPT

Page 1: atributiva cls. a 8a

PROIECT DIDACTIC

CLASA - a VIIl- aSUBIECTUL- AtributulObiective operationale: Pe parcursul activitatii, elevii vor fi capabili:

Sa dea definitia corecta a atributului; Sa identifice atributele si partile de vorbire pe care le determina; Sa recunoasca partile de vorbire prin care se exprima atributele; Sa sistematizeze atributele dupa partile de vorbire prin care sunt exprimate; Sa creeze comunicari în care sa foloseasca diferite tipuri de atribute; Sa recunoasca valoarea stilistica a unor atribute

DESFASURAREA LECŢIEI

Se da textul:

". În departare, cât gonesc ochii se desfac podisuri verzi, plaiuri luminoase ce se lasa în cascade pe stepenele muntilor, peste satele razletite pe vai, târle de oi sezaresc pe sub poalele codrilor, mori si herastraie de-a lungul apelor (.) departe în zari se deslusesc catunele împrastiate pe încheieturile magurilor, întinsele obratiiale Chiojdului-din-Bâsca, sat mare de mosneni cuprinsi, ale caror livezi si islazuri pornesc din pajerea hotarului si merg una pâna hat în pripoarele Nehoiului,aproape de apa Buzaului."                                                                                              Alexandru Vlahuta, "România pitoreasca"

 Se vor recunoaste atributele si se vor analiza, iar pe masura ce sunt analizate, aratandu-se si ce substantiv det

ermina, prin ce parte de vorbire suntexprimate (se precizeaza felul atributului), se completeaza tabelul:

Def. Felul atributuluiAdjectival Subst. Pronom. Verb

alAdverbial

a) parte sec de propozitie

b) det. un subst. sau un inlocuitor

 (podisuri) verzi

 

(plaiuri) luminoase

(satele) razletite

(catunele) împrastiate

(Stepenele)muntilor

 (târle) de oi

(poalele) codrilor

(obratii) ale Chiojdului-din-Bâsca

(Chiojdului-din-Bâsca), sat

ale   caror  (livezi siislazuri)

      

 

 

Page 2: atributiva cls. a 8a

întinsele (obratii)

(sat) mare

(mosneni) cuprinsi

mare.....

sat de   mosneni

(pajerea) hotarului

(pripoarele)Nehoiului

(apa) Buzaului

Tabelul se poate completa si cu alte exemple, analizandu-se partile de vorbire prin care sunt exprimate atributele

Se vor adresa ellevilor urmatoarele intrebari, iar raspunsurile lor vor completa pe caiete:

o Crea sunt partile de propozitie?o Care sunt partile secundare de propozitie?

o Ce este atributul? Dati exemple.

o Ce parti de vorbire determina atributul? Analizati exemplele date anterior.

o Prin ce parti de vorbire au fost exprimate atributele din exemplele date?

o Cum se acorda atributul exprimat prin adjectiv cu substantivul? Dati exemple.

o In ce cazuri stau atributele exprimate prin substantivele din exemplele date?

o Prin ce alte parti de vorbire poate fi exprimat atributul? Dati exemple.