atotputernicia lui dumnezeu - Învierea lui lazǎr

Upload: dan-radu

Post on 02-Mar-2016

70 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECIE

Prof. Radu Dan-Marian

PROIECT DIDACTICProfesor: Radu Dan-MarianData : 15.11.2013Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Al. I. Cuza - VasluiClasa : a VII-a Disciplina : Religie Ortodox

Aria curricular: Om-Societate

Unitate de nvare: Iisus Hristos-nvtor i MntuitorSubiectul leciei :Atotputernicia Lui Dumnezeu - nvierea lui LazrTipul leciei: mixt

Scopul leciei : consolidarea comportamentului moral-religios prin stimularea practicrii virtuii cretine

Obiective operaionale:

La sfritul leciei, toi elevii vor fi capabili:

O1- s rezume textul n care este prezentat minunea nvierii lui lazr;

O2 s identifice atributele divine dovedite de Mntuitorul n svrirea acestei minuni;

O3 s formuleze nvturi spirituale, desprinse din aceast minune;

O4 s explice partea a doua a titlului leciei;

O5 s identifice soluii de ajutorare a unor prieteni aflai in diferite situaii.

Strategia didactic

1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, lectura, exerciiul, problematizarea, argumentarea, expunerea, povestirea, demonstraia cu substitute. 2. Mijloace de nvmnt: Sfnta Scriptur , harta Palestina Noului Testament, fia de lucru, icoana nvierea lui Lazr.

3. Forme de organizare a activittii elevilor: activitatea frontal, activitate individual i activitate pe grupe.

Resurse:

1. Oficiale : Programa colar pentru disciplina Religie, clasa a VIII a; Planificarea calendaristic orientativ, clasa a VIII a2. Temporale: numr de lecii: 1 durata: 50

3. Bibliografice:

1. *** Biblia sau Sfnta Scriptur, Editura Institutului Biblic i de Misune al BOR, Buc., 1988 2. Cuco, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom,Iai, 1998;

3. Papacosta, Serafim, Minunile Domnului, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2001.

4. ebu, Pr.Prof. Univ. Dr Sebastian, Opri , Dorin, Opri , Monica, Metodica predrii religiei, Editura Rentregirea, Alba Iulia, 2000.

Scenariul didactic1.Momentul organizatoric : (1) Salutul

Rugciunea

Notarea absenelor

Pregtirea pentru nceperea orei

2. Verificarea cunotinelor : ( 7) Se verific lecia: nvierea fiicei lui Iair datoria de a pstra i transmite dreapta credin. Se cere elevilor s rspund urmtoarelor cerine: Povestii minunea invierii fiicei lui Iair.

Precizai atributele divine dovedite de Mtuitorul prin aceast minune.

Formulai nvturi morale, pornind de la aceast minune.

Argumentai importana credinei n viaa bunului cretin.

Explicai partea a doua a titlului leciei.3. Pregtirea elevilor pentru receptarea noilor cunotine: (2)

Se cere elevilor s precizeze ce alte nvieri din mori a svrit Mntuitorul.

Precizare:

Pe lng aspectul supranatural , minunile Mntuitorului ne ofer modele de comportament pe care credincioii trebuie s le urmeze.

4. Anunarea titlului i a obiectivelor leciei : ( 1)

nvierea lui Lazr rodul iubirii lui Hristos pentru prietenii Si.

Se precizeaz obiectivele leciei.5. Comunicarea/ nsusirea noilor cunotine : (20)

Se indic i se citete textul scripturistic n care este prezentat aceast minune ( Ioan 11, 1-45).

Observaie:

Se explic cuvintele necunoscute elevilor.

Se cere elevilor s precizeze i s localizeze pe harta Palestina Noului Testament locul unde s-a petrecut minunea nvierii lui Lazr.

Precizare:

Betania, un sat mic n apropierea Ierusalimului era popasul obinuit al Domnului, cnd mergea n Ierusalim. Acest sat s-a fcut vestit ca satul Mariei i al Martei, aa cum Betsaida era patria lui Petru i Andrei.

Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:

Cine particip la aciunea prezentat n textul citit?

R: Mntuitorul, Maria, Marta

Precizare:

Cele dou surori i casa lor cea primitoare, n care adesea odihniser pe Domnul, erau foarte cunoscute primilor cretin, crora le sunt adresate Sfintele Evanghelii. Cu mult nainte ca Ioan s fi scris Evanghelia sa, Sf. Luca ne informeaz despre faptul c aceste surori primeau pe Domnul n casa lor ( Lc. 10, 38-42)Marta i Maria aveau un frate, Lazr. Dragostea lui Hristos insufleise i sfinise dragostea frailor. Ce necaz se abate asupra acestei familii?

R: mbolnvirea lui Lazr.

Cui cer ajutorul cele dou surori?

R: prietenului lor., Iisus-Citii versetul care conine anunul trimis lui Hristos!

R:Deci au trimis surorile la El zicnd: Doamne, iat cel pe care l iubeti este bolnav.

Credei c acest anun a fost sufficient de convingtor, pentru ca Iisus s vin la prietenul Su?

Precizare:

Cele dou surori socotesc de datoria lor s-L informeze pe Domnul, n mod simplu, evitn cu grij s indice ce at trebui s fac.

Acest anun este i cel mai bun exemplu de rugciune, ntruct prietenul ctre care se adreseaz este Hristos. Noi am primit, desigur, dreptul s-i prezentm domnului nevoile, greutile i chinurile noastre, darn u suntem ndreptii s exprimm vreo pretenie asupra celor ce trebuie sa fac.

Care a fost rspunsul lui Iisus la anunul celor dou surori?

R: Aceast moarte nu este spre moarte, ci pentru slava lui Dumnezeu, ca prin ea Fiul lui Dumnezeu, s Se slveasc . Ce afirm, de fapt Iisus prin aceste cuvinte?

R:principalul scop al bolii i al morii lui Lazr era slava lui Dumnezeu. Moartea lui Lazr a fost trimis i ca s se slveasc Fiul lui Dumnezeu prin ea.

Ce face Iisus atunci cnd afl c prietenul Lui, Lazr, este bolnav?

R:Cnd a auzit c este bolnav, atunci a rmas dou zile n locul n care era. ( Ioan 11, 6)

Citii versetul corespunztor!

Credei c este firesc comportamentul Mntuitorului, dac inem seama i de versetul 5, n care se spune c iubea , Iisus pe Marta i pe sora ei i pe Lazr?

Nu pare paradoxal relatarea Sfntului Evanghelist Ioan? Argumentai rspunsul.

Precizare:

Ceea ce ne spune Sf. Evanghelist Ioan este paradoxal pentru modul de gndire i de iubire pa care-l avem noi. ns este conform cu felul nelept, n care vede Dumnezeu toate.

Iisus iubea pe Marta i pe Maria i de aceea a amnta venirea Sa n Betania, pentru ca ele s simt bucuria nespus, pe care au i avut-o cnd a nviat pe Lazr, mort de patru zile.

Cum se explic atitudinea Apostolilor atunci cnd au aflat c Iisus s-a hotrt s plece n Betania? Citii versetele 8,16.

Precizare:Apostolii i manifest, pe de oparte o team vie,justificat pentru c mai naint cu dou luni iudeii au ncercat s-L lapideze pe Domnul. Aceast team era inspirat de dragostea lor fa de Iisus.

Pe de alt parte, prin atitudinea lor ucenicii dovedesc c nu au nteles nc deplin nici nsemntatea datoriei, nici jertfa dragostei.

Dup ce Domnul i-a pregtit pe ucenicii Si pentru cltoria primejdioas n Iudeea, artndu-le c datoria este o chemare a lui Dumnezeu, i informeazdespre moartea lui Lazr. Citii acest verset!

De ce credei c Iisus l numeste pe Lazr prietenul nostru i nu prietenul Meu?Precizare:

Prin aceste cuvinte se arat importana prieteniei cu Hristos. Cel care are prieten pe Hristos, are prieteni sinceri i pe toi ceilali prieteni ai lui Hristos, ngeri i oameni. Prietenia aceasta nobil impune i datorii, de aceea ucenicii lui Hristos trebuie s fie foarte ndrznei i s ajute familia prietenului lor Lazr; fiindc n necazuri i primejdii se dovedete prietenia. De ce credei c Iisus l consider pe Lazr prietenul nostrum, dei acela era mort i ngropat?

Precizarea:

Prin aceste cuvinte se arat cprecum moartea nu poate s ne despart de dragostea lui Hristos, tot aa nu poate s ne despart n nici un fel de alt dragoste n Hrisos. Mntuitorul ne ncredineaz c Lazr triete acolo, doincolo de mormnt, iar prietenia i dragostea rmn si dup moarte.

De ce Mntuitorul consider c moartea este un somn?

Precizare:

Moartea este considerat somn, pentru c ea nchide ochii notrii pentru lumea aceasta i-I deschide pentru lumea cealalt, cea fericit i venic. Dovada acestora a fost nvierea lui Hristos.

Dup ce Mntuitorul i anun pe ucenici c Lazr a murit, El i exprim bucuria c n-a fost acolo. Cum explicai acest lucru? Citii versetele 14 i 15.

Precizare:

Domnul se bucur nu pentru moartea lui Lazr, ci pentru urmrile care decurg din moartea lui pentru ucenici.

Pregtindu-i ucenicii pentru cltorie, Iisus merge n Betania. Care era atmosfera din familia ndoliat?

R: n casa ndoliat veniser muli iudei s consoleze pe surorile adncite n mare jale. (vs 19)Precizare:

Ajungnd n Betania, Iisus nu s-a grbit s fac minunea, aa cum procedase la nvierea fiicei lui Iair si a fiului vduvei, ci a discutat cu fiecare dintre cele dou surori indoliate.

Cum explicai aceast a doua amnare a minunii?

Precizare:

Mntuitorul trebuia s ntreasc credina , att a persoanelor din vremea Sa, ct i a noastr, a cretinilor de acum, in adevrurile mari si slvite ale nverii morilor.

Citii versetele n care sunt redate convorbirile lui Iisus cu cele dou surori.

Un elev citeste versetele 21-33

Ce ce cuvinte l ntmpin pe Mntuitorul cele dou surori?

R: Doamne, dac ai fi fost aici nun e-ar fi murit fratele.

Ce dovedesc aceste cuvinte?

R:surorile si spuneau frecvent una alteia aceste cuvinte i aceasta era dorina lor: numai nvtorul s fie acolo, i el ear fi scpat de furtuna necazului.

Prin atitudinea celor dou surori la ntlnirea cu Mntuitorul ni se prezint dou caractere diferite. Identificai vteva trsturi de character ale Martei i ale Mariei i ncercai s argumentai comportamentul Mntuitorului n cele dou situaii.

Marta dovedete: Maria dovedete:

prezen de spirit; - dragoste

curaj n suferin; - sensibilitate

o credin mai nobil. lips desnge rece

Precizare:

Domnul Iisus, Cel ce cunoate profound inima omeneasc, adreseaz Martei cuvinte de nvatur, ca s lumineze i mai mult credina ei. Ctre Maria, care era mistuit de durere i nu avea dispoziia sufleteasc potrivit, ca s aud o nvatura mai nalt, se adreseaz cu mai multe dovezi de comptimire, pentru a da mai mult cura dragostei ei. Cum i-a exprimat iisus comptimirea fa de cei ndurerai? Citii versetul corespunztor.

un elev citete versetul 33.

Precizare:

Dei iisus ar fi putut s guste dinainte bucuria nvierii, totui El ia parte la suferina Mariei, care este prabuit la picioarele Sale. El plnge mpreun cu cei ce se bucur.

Ce fire a Mntuitorului este pus in eviden prin versetul 35 : i a lcrimat Iisus?

R;..firea omeneasc

Cum au reacionat iudeii cnd au vzut c Iisus a lcrimat?

R:Unii s-au mirat de marea dragoste a lui Iisus fa de Lazr , ( vs.36), iar alii L-au judecat, pentru c l-a lsat pe Lazr s moar ( vs.37)

Precizare:

Mntuitorul, Cel ce adesea dduse pe fa gndurile cele mai luntrice ale iudeilor, cunotea comentariile acesta pe care ei le fceau ntre ei. De aceea Iisus , suspinnd, iarsi n Sine , a mers la mormnt.

Prezentai ntmplrile care au avut loc la mormnt, innd seama de textul scripturistic.

Un elev prezint ntmplrile care au avut loc la mormntul n care se afla Lazr. De ce Mntuitorul nu S-a floodlit de puterea Sa fctoare de minuni pentru a da piatra aflat la ua mormntului?

Precizare:

Mntuitorul cere i ateapt totdeauna ca noi s facem tot ce depinde de puterile noastre, pentru ca restul s mplineasc El , n chip minunat. acelai timp, piatra trebuia s fie dat la o parte ca minunea s fie pe deplinconvingtoare i s nu rmn nici o ndoial n privina ei, ca si vrjmaii Domnului, care erau de fa, s fie martori ai minunii.

n faa mormntului fratelui su, Marta trece printr-un moment greu. Cum reuete Marta s depeasc acel moment?

R: Cu ajutorul Mntuitorului care i reamintete c dac va crede, va vedea slava lui Dumnezeu.

De ce face Mntuitorul o rugciune de mulumire nainte de a fi svrit minunea i afirm c tia c ntotdeauna Tatl l ascult?

R: ..pe de o parte pentru a ne nva i pe noi s mulumim i, pe alt parte, pentru a da o dovad sigur c Dumnezeu l ascult, fiind de o fiin cu El.

Precizare:Se prezint astfel un nou mod prin care Hristos ii cheam pe iudei la mntuire.

Citii versetul in care Evanghelistul istorisete minunea cea mare!

R:i zicnd acestea., a strigat cu glas mare: Lazre, vino afar!

Ce descoperim n aceste cuvinte?

R:concizie, simplitate, dar i putere.

Precizare:

Aceast propoziie foarte concis, dar mreaa, ne arat supunerea necondiionat ctre Hristos a lumii celei nevzute.

Chemndu-l pe mort pe nume, Mntuitorul ne dovedete c morii nu pier, triesc n alt parte o via personal i contient.

Se prezint icoana nvierii lui Lazr i se cere elevilor s identifice persoanele reprezentate in icoan.

Ce effect a avut minunea asupra martorilor oculari?

R:Deci muli din iudeii care veniser la Maria i care vzuser ce a fcut Iisus au crezut n El (vs.45).

Iar unii dintre ei s-au dus la farisei i le-au spus cele ce fcuse Iisus (vs.46). Ce fire i-a manifestat Hristos n momentul nverii lui Lazr?

R:firea dumnezeiasc.

Concluzie:

Din textul scripturistic discutat reiese faptul c Iisus Hristos este Om adevrat i Dumnezeu adevrat.

6. Fixarea i sistematzarea cunotinelor: (10)

Se cere elevilor s formuleze ideile principale ale textului citit i se noteaz pe tabl.

1. Boala lui Lazr i atitudinea lui Iisus

2. Pregtirea ucenicilor de ctre isus pentru clatorie.3. Convorbirea lui Iisus cu Marta i Maria4. Minunea nvierii lui Lazr Se cere elevilor s rezume oral textul citit.

Se adreseaz elevilor urmtoarele ntrebri:

Ce attribute divine ale lui iisus sunt manifestate cu prilejul svririi acestei minuni?

R:dragostea, atotputernicia

Ce nvturi spirituale se pot desprinde din aceasta minune?

1. Hristos este modelul prietenului adevrat.

2. Dragostea rmne i dupa moarte.3. Prietenia se dovedete n necazuri4. Cel care are prieten pe Hristos are totul.5. n msura n care avem o credin vie n Hristos, n aceeai masur vom fi vii n venicie. Explicai partea a doua a titlului leciei.

6. Asocierea, generalizarea i aplicarea ( 6)

Se cere elevilor s dea exemple de prietenii celebre.

Observaie:

n funcie de rspunsurile elevilor, profesorul poate prezentaca exemplu prietenia dintre Sf. Vasile cel Mare i Sf. Grigorie de Nazianz.Precizare:

Fiecare cretin trebuie s se strduiasc s devin prietenul lui Hristos.

Se cere elevilor s precizeze cum, ar putea ei s demonstreze c sunt prietenii lui Hristos.

Observaie:

Se recomand elevilor s ina seama de citatul Ioan 15,14: Voi suntei prietenii Mei, dac facei ceea ce v poruncesc.

Se mpart elevii I trei echipe, prin tragere la sori.

Se prezint sarcinile de lucru:

1. Fiecare echip si allege un lider care va prezenta soluii de ajutorare a unui prieten aflat n una dintre situaiile:

A. este bolnav

B. este lene

C. este srac.

2.Fiecare echip i allege un lider care va prezentaq soluiile gsite de ntreaga echip, prin consultarea membrilor intre ei.

3. Timp de lucru : 1

Observaie:

n funcie de timpul disponibil, se recomand ca fiecare membru al echipei s-i noteze soluiile pe o foaie iar, apoi liderul s le centralizeze, pentru a le putea prezenta mai uor.

Se discut soluiile propuse de fiecare echipa. Soluiile propuse de fiecare echipa pot fi completate i de celelalte echipe.

8.Aprecierea activitii elevilor: ( 1) Se fac aprecieri generale , privind att pregtirea elevilor pentru lecie, ct i implicarea lor n predarea noilor cunotine.

Se noteaz elevii.

9. Precizarea i explicarea temei pentru acas : ( 1)

Se anun i se explic tema pentru acas:

- Redacteaz un eseu , de 1-2 pagini, avnd titlul : Prietenul la nevoie se cunoate.

10. ncheierea activitii : (1)

Rugciunea

Salutul

Fia de lucru

A.

Domnul nostrum iisus Hristos l-a ajutat pe prietenul Su Lazr, nviindu-L

Cum ai putea s-l ajui tu pe prietenul tu care este bolnav.B.

Domnul nostru Iisus Hristos l-a ajutat pe prietenul Su Lazr, nviindu-L

Cum ai putea s-l ajui tu pe prietenul tu care este lene.

C.

Domnul nostru Iisus Hristos l-a ajutat pe prietenul Su Lazr, nviindu-L

Cum ai putea s-l ajui tu pe prietenul tu care este srac. 1coala Gimnazial Al. I. Cuza - Vaslui