asemanarea_tfa

3
 PROIECT DIDACTIC Data: Clasa: a VII -a Obiectul: Geometrie Profesor: DIACONU MIRELA Unitatea de învăţare: Asemănar ea tr iun ghiu rilo r Tema lecţiei: Triunghiuri asemenea. Teorema fundamentală a asemănării Tipul lectiei: Lecţie pentru dobândirea unor cunoştinţe noi  Obiective de referinţă : la sfârşitul orei elevii vor f i capabili: 1 O - să r ecunoască figuri geometrice asemenea;  2 O - să reproducă teorema fundamentală a asemănării; 3 O - să aplice în rezolvarea problemelor teorema fundamentală a asemănării. Mijloace de învăţământ: manualul, culegerea mate2000 , f işa de lucru.

Upload: alex-ster

Post on 20-Jul-2015

67 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

5/17/2018 asemanarea_tfa - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/asemanareatfa 1/3

 

PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa: a VII -a

Obiectul: Geometrie

Profesor: DIACONU MIRELA

Unitatea de învăţare: Asemănarea triunghiurilor 

Tema lecţiei: Triunghiuri asemenea. Teorema fundamentală a asemănării

Tipul lectiei: Lecţie pentru dobândirea unor cunoştinţe noi 

Obiective de referinţă : la sfârşitul orei elevii vor fi capabili:

1O - să recunoască figuri geometrice asemenea;

  2O - să reproducă teorema fundamentală a asemănării;

3O - să aplice în rezolvarea problemelor teorema fundamentală a asemănării.

Mijloace de învăţământ: manualul, culegerea mate2000, fişa de lucru.

5/17/2018 asemanarea_tfa - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/asemanareatfa 2/3

 

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

5/17/2018 asemanarea_tfa - slidepdf.com

http://slidepdf.com/reader/full/asemanareatfa 3/3

 

A

B C

A

M  N

PA B

CD

O

Etapele lecţieiObiective

dereferinţă

Conţinutul lecţieiMetode

şiprocedee

Procedeede

evaluare1. Momentorganizatoric

- Asigurarea condiţiilor optime pentrudesfăşurarea lecţiei.- Verificarea pr 

 

ezenţei elevilor 

2. Captareaatenţiei şiverificarea

cunoştinţelor

- Elevii vor avea pe bănci caietele de teme şimaculatoarele. Se va verifica prin sondaj, tema.Exerciţiile din temă, care nu au fost efectuatede mai mulţi elevi, vor fi făcute la tablă.

 Prof. Voi cere elevilor să enunţe teorema luiThales: O paralelă dusă la una dintre laturileunui triunghi determină pe celelalte douălaturi segmente proporţionale.

- activitatefrontală

- aprecieriverbale

3. Anunţareatemei şi aobiectivelor

- Astăzi ne propunem să discutăm despre:Triunghiuri asemenea.Teorema

 fundamentală a asemănării - În această oră ne propunem să discutămdespre figuri asemenea, vom studiaasemănarea triunghiurilor oarecare.- Cuvântul „asemănare” vine din latină:

 similis = asemenea

- conversaţia

4. Dirijarea învăţării 1O

 

 Prof. Există figuri geometrice care “seseamănă”, dar care prin suprapunere nu coincid(din cauza mărimii lor)

Figurile de mai sus se numesc asemenea.A’

B’C’

Definiţie:Două triunghiuri  se numesc asemenea

dacă au toate laturile respectiv propor-ţionale şi unghiurile opuse lor, respectivcongruente.

 ABC C  B A ∆∆ ~''' dacă AC 

C  A

 BC 

C  B

 AB

 B A ''''''== şi

,'  A A ≡ ,'  B B ≡ .' C C  ≡

Observaţie:- Perechile de unghiuri (A’, A), (B’, B), (C’,C)

 şi perechile de laturi (A’B’, AB), (B’C’,BCP),

(A’C’, AC) se numesc corespondente sau

omoloage .

- Raportul lungimilor laturilor se numeşte

raport de asemănare.

- Dacă triunghiurile sunt egale atunci raportul de asemănare este 1.

 Prof. Să luăm un triunghi oarecare şi să ducemo paralelă la una din laturi. Triunghiul formateste asemenea cu cel dat?

-conversaţia

-explicaţia

-observareasistematică