proiect didactic verbul cls

Post on 14-Feb-2016

75 Views

Category:

Documents

7 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

fgdshsfdhsfhsf

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: COLEGIUL NAȚIONAL DE ARTĂ „ION VIDUˮ

PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI

PROPUNĂTOR: Călin Florin Alexandru POPEȚ

DATA: 24.11.2014

CLASA: a 6-a B

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

OBIECTUL DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Limba și literatura română

TEMA LECȚIEI: Verbul - clasificare (verbe predicative, verbe copulative, verbe auxiliare). Categoria gramaticală a conjugării.

TIPUL LECȚIEI: Lecție mixtă

TIMP: 50 minute.

Competențe generale:2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;

2.3 respectarea normelor morfosintactice în propoziţii şi în fraze; 3.3 sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit; 4.4 utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaționale: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:O1: Să recunoască verbele din textele date;O2: Să precizeze valoarea morfologică a verbelor (predicative, copulative, auxiliare);

O3: Să utilizeze același verb cu valori morfologice diferite;O4: Să identifice modul, timpul, persoana și numărul verbelor discutate;O5: Să alcătuiască enunțuri cu verbele, la diferite moduri și timpuri.

Strategia didactică:a). Metode și procedee: exercițiul, problematizarea, explicația, conversația euristică;b). Mijloace de învățământ: fișe de lucru, tabla, marker, caiet, manual;c). Forme de organizare a activității: activitate frontală, pe grupe, individuală. d) Metode și tehnici de evaluare: observarea sistematică, conversația examinatoare, aprecierea verbală.

Bibliografie:

1. SÂMIHĂIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ȘERBAN, Marilena, Manualul de Limba și literatură română pentru clasa a VI-a, Metoda ȘTIU-DESCOPĂR-APLIC, București, Editura Art, 2011.

2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie și morfosintaxă a limbii române, Iași, Editura Polirom, 2011.

3. ILIESCU, Ada, Gramatica practică a limbii române actuale, Ediție revizuită după Dicționarul ortografic, ortoepic și morfologic al limbii române (ediția a II-a, 2005), București, Editura Corint, 2006.

SCENARIUL DIDACTIC

Momentul

introductiv

3

min.

Salutul. Notarea absenților în catalog.

Pregătirea materialelor de lucru și asigurarea climatului afectiv necesar desfășurării orei. Elevii își deschid cărțile și caietele de limba și literatura română.

Conversația

Secvența lecției Timp Obiective op.

Conținutul științific

al lecției

Strategia didactică

Evaluare OBS

Metode Mijloace Forme de org.

Frontal

Captarea

atenției și reactualizarea

noțiunilor

ancoră

13

min.

Se verifică tema pe care elevii au avut-o de pregătit. Se corectează eventualele greșeli și se oferă explicații suplimentare. Profesorul face observații și aprecieri, după caz, antrenând întreaga clasă la discuții.

Se adresează întrebări legate de cunoștințele anterioare, despre una dintre cele mai importante părți de vorbire flexibile, nucleul propoziției, verbul.

Se notează pe tablă titlul lecției.

Profesorul solicită elevilor să-și amintească și să relateze câteva acțiuni pe care le-au făcut în dimineața respectivă, încercând să-i facă pe aceștia să observe utilitatea formelor verbale în conversație.

Exercițiul

Conversația

Explicația

Tablă

Marker

Dirijarea învățării

30

min.

O1

O2

O3

O4

O5

Profesorul împarte câte o fișă de lucru fiecărui elev, urmând ca aceștia să identifice verbele și să rezolve cerința. (anexa I)

.

Profesorul începe cu reamintirea noțiunilor- cheie precum: definiția verbului, rolul său în enunțuri și tipurile de verbe.

Se vor rezolva exercițiile 1 și 2 de la pagina 69, din manual, de la rubrica ȘTIU.

Elevii răspund fiecare, pe rând, la posibilele întrebări ale profesorului.

Profesorul face o clasificare generală a verbelor românești, în funcție de valoarea morfologică a acestora, urmând ca mai apoi să le explice care este diferența dintre aceste valori și să le dea exemple clare.

Ex.: Verbul a fi poate avea următoarele valori:

Verb predicativ: Cartea este pe masă. (= se află)

Verb copulativ: Fata este frumoasă.

(formează, împreună cu numele predicativ frumoasă, predicatul nominal; ≠ a se afla, a exista)

Verb auxiliar: Să fi știut, aș fi venit înaintea ta. (ajută la formarea timpurilor compuse; în cazul de față, timpul perfect al modului conjunctiv).

După ce profesorul s-a asigurat că elevii au înțeles diferitele valori pe care verbele românești le pot avea, anunță elevilor un subtitlu: Categoria gramaticală a conjugării. Pentru o bună înțelegere a acesteia, notează pe tablă cele patru posiblități, exemplificându-le.

Conjugarea I: -a (a cânta)

Conjugarea a II-a: -ea (a plăcea)

Conjugarea a III-a: -e (a merge)

Conjugarea a IV-a: -i;-î (a citi, a hotărî)

Profesorul le cere elevilor să deschidă manualul la pagina 70 și să rezolve exercițiile 6 și 7 din rubrica DESCOPĂR.

Elevii termină de rezolvat exercițiile propuse de către profesor și pun eventualele întrebări cu privire la ceea ce s-a lucrat.

Profesorul le explică nelămuririle într-un mod cât mai concis.

Elevii vor primi o fișă pe care se află categoriile gramaticale ale verbului, acelea care vor trebui cuprinse în analizele gramaticale.

Scopul acesteia este o mai bună și mai clară schematizare a noțiunilor. (anexa 2)

Explicația

Conversația

Exercițiul

Conversația

euristică

Explicația

Exercițiul

Explicația

Fișă de lucru

Tablă

Tablă

Caiete

Manual

Individual

Frontal

Individual

Frontal

Formativă

Aprecieri

verbale

Asigurarea

retenției și a

transferului

2

min.

Elevii vor primi ca sarcină de lucru pentru acasă, să rezolve din manual - exercițiile 9, 14 și 14 de la pagina 72, precum și exercițiile din auxiliarul didactic, referitoare la noțiunile studiate.

Explicația

Caiete

Individual

Aprecieri

2

min.

Se formulează aprecieri globale și individuale privind modul în care elevii au îndeplinit sarcinile propuse de către profesor și aportul elevilor la lecție.

Explicația

Frontal

Aprecieri verbale

Anexa I

Identificați verbele din fragmentul de mai jos. Subliniați-le și stabiliți modul și timpul fiecăruia.

„ Era odată o biată femeie săracă; ea trăia singură şi grozav dorea să aibă un copil pe lângă dânsa, care să-i fie sprijin la bătrâneţe. Se duse într-o zi în pădure, acolo întâlni o zână căreia-i spuse păsul ei. Aceasta-i dete un bob de orz, zicându-i:

- Ăsta nu-i orz, de cel care creşte pe câmp şi-l mănâncă găinile. Pune-l într-un ghiveci de flori şi aşteaptă.

- Îţi mulţumesc, zise femeia, şi cum se întoarse acasă, îşi sădi bobul de orz.În curând răsări din pământ o floare mare, frumoasă, ce semăna c-o lalea îmbobocită. “

( Hans Christian Andersen, Degeţica)

top related