identificarea or dupa marcaj
Post on 20-Jul-2015
138 Views
Preview:
TRANSCRIPT
5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 1/6
PROIECT DE LECŢIE
A. DATE GENERALE
-Propunator: Ciot Silviu- Unitatea de invatamant: Colegiul Tehnic Energetic Bucuresti- Disciplina: Circuite Electrice- Clasa: a XI-a C.
- Unitatea de învăţare: Circuite electrice.- Titlul lecţiei: Identificarea condensatoarelor dupa marcaj, aspect.- Scopul lecţiei: însuşirea elementelor necesare identificarii condensatoarelor.- Tipul lecţiei: comunicare (transmitere) de noi cunoştinţe.- Locul desfăşurării lecţiei: în clasă.- Durata lecţiei: 50 minute.- Conţinutul activităţii de instruire:
CodArii deConţinut
Subarii deconţinut
C1 1.Identificareacondensatoarelor
Identificarea condensatoarelor dupa aspectIdentificarea condensatoarelor dupa marcaj
Obiective operaţionale
CodComportamentul urmărit(ce se cere)
Condiţii de probare acomportamen-tului(ce se oferă)
Criteriul de reuşită(ce se acceptă)
5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 2/6
O1 Id ifi l il S f ă fi d Id ifi i il d
B. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Obiectiveoperaţionale
Evenimentel
e instruirii.Conţinut
Activitatea profesorului
Activitateaelevilor
Strategii didactice
Eva-luare Timp (min.)
Metodede învăţă-mânt
Mijloace
deînvăţământ
Forme deorgani-zare aactivităţiielevilor
1. Organizarea clasei pentru lecţie 5- Notează absenţii.- Organizeaza clasa in grupe decate 3-4 elevi.- Distribuie elevilor fişele delucru.- Creează condiţiile necesare
bunei desfăşurări a lecţiei.
- Comunică profesoruluiabsenţii.
- Răspund solicitărilor profesorului.
Conversaţia
Frontal
2. Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 5Adresează elevilor următoareleîntrebări:1. “Care cunt modurile deasociere ale condensatoarelor?”
2. “Care este capacitateaechivalenta a condensatoarelor asóciate in serie?”
3.“Care este capacitateaechivalenta a condensatoarelor asóciate in paralel?”
Răspund întrebărilor profeso-rului:1.” Condensatoarele se potasocia in serie, in paralel saumixt.”2. “ Inversa capacităţiiechivalente este egală cusuma inverselor capacităţilor”3. “ Capacitatea echivalentăeste egală cu sumacapacităţilor componente.”
Conversaţia;Explicaţia.
Frontal Orală
3.Comunicarea noilor cunoştinţe 35Captareaatenţiei
- Trezeşte curiozitatea elevilor în-trebându-i: “Copii ati vazutla lectiile de laborator condensatoare. Imi puteri
Răspuns: “Condensatoarelevazute aveau formadreptunghiularea si aveau
benzi de culoare.”
Problematizarea;Conversaţia;Oservaţ
Macheta Frontal
5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 3/6
Obiectiveoperaţionale
Evenimentele instruirii.Conţinut
Activitatea profesorului
Activitateaelevilor
Strategii didactice
Eva-luare
Timp (min.)Metodede învăţă-mânt
Mijloacedeînvăţămân
t
Forme deorgani-zare aactivităţiielevilor
spune cum aratau acestea” . Sunt atenţi şi notează titlullecţiei în caiete.
ia dirijată.
Anunţareasubiectului şiaobiectivelor lecţiei noi
Prezintă elevilor obiectivelenoii lecţii.
Ascultă cu interes şi şi iauȋ noti e.ṭ
Expunerea Frontal
O1: sa identificecapacitateacondensatoarelor in functie de
benzile deculori.Sa identificetipurile decondensatoare.
Pezentareaconţinuturilor şi dirijareaînvăţăriiC1
Mentioneaza si explicasemnificatia fiecarei benzi deculoare. Banda 1: Coeficient devariatie cu temperatura;Banda2: Prima cifra semnificativa;Banda 3: A doua cifrasemnificativa;Banda 4:Coeficient de multiplicare;Banda 5: Toleranta
Mentionaeaza semnificatiafiecarei culori pentru fiecare
banda in parte. Le cere elevilor sa urmareasca pe fisa primita,si sa noteze cifrelesemnificative pentru fiecareculoare in parte.
Prezinta tipurile decondensatoare clasifite dupaaspect: polarizate, nepolarizate,ceramice, electrolitice, fixe,reglabile, variabile. Cere
Noteaza semnificatiile benzilor.
Urmaresc explicatiile profesorului pe fise.
Noteaza cifrelecorespunzatoare culorilor.
Urmaresc tipurile decondensatoare pe fisele delucru si noteaza.
Explicaţia F1 Frontal
5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 4/6
Obiectiveoperaţionale
Evenimentele instruirii.Conţinut
Activitatea profesorului
Activitateaelevilor
Strategii didactice
Eva-luare
Timp (min.)Metodede învăţă-mânt
Mijloacedeînvăţămân
t
Forme deorgani-zare aactivităţiielevilor
elevilor sa urmareasca pe fise sisa noteze tipurile decondensatoare.
Obţinerea performanţei
Cere elevilor ca ţinând cont desemnificatiie benzilor deculoare sa identificecaracteristicile si valoareacondensatorului dat ca exempluin fisa.
Notează cerinţa şi răspund laîntrebare notând în caieterăspunsurile.
Conversaţia
F1 Frontal
Asigurareaconexiuniiinverse
Confirmă răspunsurile corecteşi intervine cu explicaţii, dacăeste cazul.
Ascultă explicaţiilesuplimentare.
Explicaţia Frontal
4. Fixarea cunoştinţelor 10Asigurarearetenţiei şi atransferuluicelor învăţate
Împarte elevilor fişa-test şioferă explicaţii privind modulde completare.
Completează fişa-test propusă.
Explicaţia;Exerciţiul.
Fişa-test Individual
Scrisă 5
Anunţarea şi
explicareatemei pentruacasă
Propune spre rezolvare acasă
două dintre aplicaţiile dinmanual.
Notează tema;
Ascultă explicaţiilereferitoare la modul derezolvare a temei.
Explicaţia Manualul Frontal 5
5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 5/6
Fisa de lucru
Clasificarea condensatoarelor dupa aspect
Condensator polarizat Condensator nepolarizat
Condensator ceramic Condensator electrolitice
Condensator fix Condensator reglabil Condensator variabil
Fişă-test pentru fixarea cunoştin elor.ṭ
5/17/2018 Identificarea or Dupa Marcaj - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/identificarea-or-dupa-marcaj 6/6
1. Ce semnificatie are a IV-a banda de culoare de pe un condensator:a)Toleranta
b)Coeficient de variatie cu temperatura
c)Coeficient de multiplicare
2. Precizati ce secventa de valori va avea un condensator cu curmatoarele caracteristic:- Coeficient de variatie cu temperatura:0- C=5pF- Toleranta ±2%
3. Precizati ce valori au capacitatile condensatoarelor din figura?
a) b) c)
d) e)f)
top related