adverbulproiectlectie7

12
PROIECT DIDACTIC SCOALA GIMNAZIALA ,,GH. MANU” BUDEŞTI OBIECTUL : LIMBA ROMANA CLASA : a VII- a B PROFESOR : DUMITRAŞCU DANIELA NICOLETA UNITATEA DE INVATARE: BALADA TITLUL LECTIEI: ADVERBUL TIPUL LECTIEI: de consolidare Competente specifice: C.s.3.1- citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora ; C. s.3.3- sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit ; C.s.4.1- exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi ati- tudini C.s.4.2- utilizarea corectă şi nuanţată a categoriilor semantice învăţate C.s.4.4- utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţie C.s.4.5- folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului; OBIECTIVE OPERATIONALE: COGNITIVE: OC1-sa recunoasca numele textului si al autorului din care e desprins fragmentul ; OC2-sa prezinte trasturile textului epic; OC3-recunoasca adverbele din fragmentul citat; OC4- sa clasifice adverbele dupa criterii date; OC5 –sa precizeze rolul stilistic al adverbelor in fragmentul citat; OC6-sa utilizeze corect si nuantat adverbele in vorbire; FORMATIVE: OF1-sa interpreteze (lectureze) expresiv fragmente din balada ,,Pasa Hassan’’ de G. Cosbuc; OF2: -sa construiasca fraze corecte respectand cerintele date; 1

Upload: daniela-dumitrascu

Post on 05-Dec-2014

21 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: adverbulproiectlectie7

PROIECT DIDACTICSCOALA GIMNAZIALA ,,GH. MANU” BUDEŞTI OBIECTUL : LIMBA ROMANACLASA : a VII- a BPROFESOR : DUMITRAŞCU DANIELA NICOLETAUNITATEA DE INVATARE: BALADATITLUL LECTIEI: ADVERBULTIPUL LECTIEI: de consolidareCompetente specifice:C.s.3.1- citirea unei varietăţi de texte literare sau nonliterare, demonstrând înţelegerea sensului acestora ;C. s.3.3- sesizarea corectitudinii şi valorii expresive a categoriilor gramaticale şi lexicale învăţate, într-un text citit ;C.s.4.1- exprimarea, în scris, a propriilor opinii şi atitudiniC.s.4.2- utilizarea corectă şi nuanţată a categoriilor semantice învăţateC.s.4.4- utilizarea corectă a flexiunii nominale şi verbale în textul scris, utilizând corect semnele ortografice şi de punctuaţieC.s.4.5- folosirea modalităţilor variate pentru realizarea expresivităţii textului;

OBIECTIVE OPERATIONALE:COGNITIVE:OC1-sa recunoasca numele textului si al autorului din care e desprins fragmentul ;OC2-sa prezinte trasturile textului epic; OC3-recunoasca adverbele din fragmentul citat;OC4- sa clasifice adverbele dupa criterii date;OC5 –sa precizeze rolul stilistic al adverbelor in fragmentul citat;OC6-sa utilizeze corect si nuantat adverbele in vorbire;FORMATIVE:OF1-sa interpreteze (lectureze) expresiv fragmente din balada ,,Pasa Hassan’’ de G. Cosbuc;OF2: -sa construiasca fraze corecte respectand cerintele date;OF3:-sa redacteze cate un text scurt in care sa relateze impresii personale , utilizand aderbele precizate;OF4: sa-si exprime oral pareri, idei sentimente fata de un subiect;

AFECTIVE:OA1: sa participe cu interes la activitate;OA2: sa dovededeasa toleranta fata de partenerii de grupa;

STRATEGIA DIDACTICAMetode şi procedee:

a. Se vor folosi alternativ sau combinat, metode şi mijloace precum : explicaţia, problematizarea, exercitiul creator, conversatia, prezentarea pp,analiza gramaticala si stilistica.

1

Page 2: adverbulproiectlectie7

b. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.

c. Resurse :- capacităţile normale de învăţare ale elevilor ( 26 elevi)- timp de lucru : 50 minute

d. Mijloace de învatământ : fişe cu sarcini de lucru pe 3 grupe de 12 elevi , , coli, foi de scris, creta, markere , plansa didactica ,,ADVERBUL’’..

e. Bibliografie :Crişan, Alexandru Dobra, Sofia , Sâmihăian, Florentina, Limba română – Manual pentru clasa a VII-a , Editura E.D.P., Humanitas, 2008Secrieru, Mihaela ,Didactica limbii române , Iaşi, 2004Sarivan, Ligia, Leahu, Iulian, Predarea interactivă centrată pe elev, Ed. Educaţia 2000+, Bucureşti, 2005

2

Page 3: adverbulproiectlectie7

Nr. Crt.

Etapele lecţiei Timp Ob. Activitatea profesorului şi a elevilor Strategii didactice Forme de evaluare

Forme de organizare

Metode Mijloace

1. Moment organizatoric

2’ OA1 Elevii sunt salutaţi de profesor, se face prezenţa, se notează absenţele în catalog.

Activitate frontalăActivitate individuală

ConversaţiaDiscuţia

CatalogulCaietele elevilor

-

2. Captarea atenţiei 5’ OA1OA2OC1OC2 OF1

Profesorul recita un vers din balada ,, Pasa Hassan”, de G. Cosbuc si solicita elevilor sa continue recitarea strofei respective , apoi le cere sa precizeze autorul , titlul textului si specia si genul literar.Apreciaza raspunsurile .

Activitate frontală

Conversaţiabrainstorming

Textul- suport ,,Pasa Hassan”, G. Cosbuc

Aprecieri verbale

3. Enuntarea temei şi a obiectivelor propuse

3’ OA1OA2

Profesoara anunţa ca se va realiza o lectie de consolidare a cunostintelor despre adverb dar avand ca text-suport fragmentul precizat mai sus.

Activitate frontală

Conversaţia TablaCretă

-

4. Dirijarea predării şi învătăriia)anuntarea si pregatirea jocului;

b) desfasurarea jocului;( rezolvarea sarcinilor sugerate de faţa cubului_ anexa 1)

20’ OA1OA2

Profesoara va anunta:- modul de lucru ( pe trei echipe, competitie):- regulile ( Vor proceda la rezolvarea sarcinilor de pe fise , impreuna, colaborand ,apoi , la expirarea timpului ,un reprezentant va prezenta rezultatul muncii pentru fiecare proba , pe rand, si se va puncta raspunsul);

Se vor alege echipele.Se vor imparti materialele

Frontal Explicatia

Foi de scris Aprecieri verbale

3

Page 4: adverbulproiectlectie7

OC3OC4OC5OC6OF2

( coli, marchere, fise cu probele) .

Se va proceda la desfasurarea jocului

Dupa rezolvarea unei sarcini se vor prezenta rezultatele muncii de catre un reprezentant si se vor face aprecieri, corecturi,punctarea)

Activitate pe grupe

Activitate individuală

Invatarea prin descoperireExercitul Brainstorming

Analiza gramaticala

FişeFoi de lucru

Punctarea activitatii echipei

Tabela de marcaj

5. Asigurarea feed-back-ului

10’ OA1OA2

Se analizeaza in ansamblu rezultatele muncii si se stabileste echipa castigatoare , ce va primi aplauze.

Activitate frontală

Conversaţia Aprecieri verbale din partea colegilor şi a porfesorului

6. Asigurarea retenţiei şi a transferului

5’ OA1OA3OF3

Li se cere elevilor sa redacteze individual un scurt text in care sa utilizeze adverbele recunoscute in text ( ,,azi’’,,, mai tare’’, ,,soimeste’’) si prin care sa-si exprime parerea despre lectia desfasurata.

Activitate frontală Activitate individuală

ConversatiaExercitiul creator

Aprecieri verbale

7. Evaluare formativă 5’ OA1OA3OF4

Se citesc cateva dintre compozitii si se accentueaza rolul adverbului in exprimare ( o nuanteaza, o imbogateste).Se da ca tema pentru acasa o compunere gramaticala cu titlul: ,,In asteptarea vacantei de primavara”.

Activitate frontală

Joc de rol Aprecieri verbale

4

Page 5: adverbulproiectlectie7

JOC-CONCURS grupa 1Se da textul : ,,Stai ,pasa! Sa piara azi unul din noi! Dar pasa mai tare zoreste; Cu scarile-n coapse fugaru-si loveste Si gatul i-l bate cu pumnii-amandoi Cu ochii de sange , cu barba valvoi El zboara soimeste.”

PROBA 1 Subliniaza adverbele din text . 2min

PROBA 2 Analizeaza morfologico-sintactic primul adverb descoperit in text. 2min

PROBA 3 Construieste un enunt in care adverbul descoperit sa indeplineasca functia de atribut adverbial. 2min

PROBA 4 Gaseste : o locutiune adverbiala , un adverb obtinut prin conversiune, unul obtinut prin derivare si unul obtinut prin compunere,potrivite verbului ,, sa piara’’ 4 min

PROBA 5 Construieste o fraza in care propozitia ,, sa piara azi unul din noi’’ sa fie introdusa de un adverb predicativ. 2 min

PROBA 6 Construieste o fraza in care aceeasi propozitie sa fie introdusa de un adverb pronominal relativ. 2 min

PROBA 7 Precizeaza ce figura de stil e formata cu ajutorul adverbului ,, soimeste’’. 2 min

5

Page 6: adverbulproiectlectie7

JOC-CONCURS grupa 2Se da textul : ,,Stai ,pasa! Sa piara azi unul din noi! Dar pasa mai tare zoreste; Cu scarile-n coapse fugaru-si loveste Si gatul i-l bate cu pumnii-amandoi Cu ochii de sange , cu barba valvoi El zboara soimeste.”

PROBA 1 Subliniaza adverbele din text. 2 min.

PROBA 2 Analizeaza morfologico-sintactic al doilea adverb descoperit in text. 2 min.

PROBA 3 Construieste un enunt in care adverbul descoperit sa aiba valoarea morfologica de adjectiv. 2 min

PROBA 4 Gaseste : o locutiune adverbiala , un adverb obtinut prin conversiune, unul obtinut prin derivare si unul obtinut prin compunere, potrivite verbului ,, zoreste’’. 4 min.

PROBA 5 Construieste o fraza in care propozitia ,, pasa mai tare zoreste’’ sa fie introdusa de un adverb predicativ. 2 min

PROBA 6 Construieste o fraza in care aceeasi propozitie sa fie introdusa de un adverb pronominal relativ. 2 min

PROBA 7 Precizeaza ce figura de stil e formata cu ajutorul adverbului ,, soimeste’’. 2min

6

Page 7: adverbulproiectlectie7

JOC-CONCURS grupa 3Se da textul : ,,Stai ,pasa! Sa piara azi unul din noi! Dar pasa mai tare zoreste; Cu scarile-n coapse fugaru-si loveste Si gatul i-l bate cu pumnii-amandoi Cu ochii de sange , cu barba valvoi El zboara soimeste.”

PROBA 1 Subliniaza adverbele din text. 2 min

PROBA 2 Analizeaza morfologico-sintactic al treilea adverb descoperit in text. 2 min

PROBA 3 Construieste un enunt in care adverbul ,,tare’’ sa aiba valoare morfologica de substantiv . 2 min

PROBA 4 Gaseste : o locutiune adverbiala , un adverb obtinut prin conversiune, unul obtinut prin derivare si unul obtinut prin compunere , potrivite verbului ,, zboara’’, 4 min .

PROBA 5 Construieste o fraza in care propozitia ,, el zboara soimeste’’sa fie introdusa de un adverb predicativ. 2 min

PROBA 6 Construieste o fraza in care aceeasi propozitie sa fie introdusa de un adverb pronominal relativ. 2 min PROBA 7 Precizeaza ce figura de stil e formata cu ajutorul adverbului ,, soimeste’’. 2 min

7

Page 8: adverbulproiectlectie7

8

Page 9: adverbulproiectlectie7

9

Page 10: adverbulproiectlectie7

10