actpracticaiepurasuldepasti.doc

6
PROIECT DE ACTIVITATE Data: 23.04.2008 Educatoare : Duma Raluca Lavinia Gradinita PN SĂRĂZANI Activitatea: Activităţi practice

Upload: delicious10

Post on 22-Dec-2015

220 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect didactic

TRANSCRIPT

Page 1: actpracticaiepurasuldepasti.doc

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 23.04.2008Educatoare : Duma Raluca LaviniaGradinita PN SĂRĂZANIActivitatea: Activităţi practiceTema: Iepuraşul Tipul de activitate: mixtForma de realizare: tăiere, îmbinare, lipireScopul activităţii: - formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motricăObiective operaţionale: - să taie şi să lipească aţă pe foaie pentru a forma blăniţa iepuraşului şi iarba;

Page 2: actpracticaiepurasuldepasti.doc

- să suprapună şi să lipească foaia decupată pentru a forma iepuraşul;

- să mototolească staniol colorat pentru a forma ouă pentru iepuraş - să-şi cultive simţul şi gustul estetic în realizarea lucrării; - să-şi dezvolte dragostea pentru muncă.Forma de organizare : colectiv dirijat,individual independentMetode şi procedee : conversaţia, expunerea,explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă.Material didactic folosit: imagini cu iepuraş decupate din carton, melană de culoare albă, maro pentru blăniţă şi verde pentru iarbă, foarfeci, aracet, beţişoare de urechi, staniol colorat, polistiren. Material bibliografic: - Tradiţional şi modern în învăţământul Preşcolar – Monica Lespezanu,Editura Omfal Esenţial ,Bucureşti 2007

- Programa activităţii instructiv – educative în grădiniţa de copii

Durata: 30 minute

Page 3: actpracticaiepurasuldepasti.doc

EVENIMENTUL DIDACTIC

CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC

STRATEGIILE DIDACTICE

EVALUAREA (INSTRUMENTE ŞI INDICATORI)

I. Moment organizatoric

-aerisirea sălii de grupă ;- aranjarea mobilierului in formă de careu;-distribuirea materialului didactic pe măsuţe;-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă;- stabilirea ordinii şi disciplinei.

Inspecţie vizuală.

II.Captarea atenţiei

Se face printr-o ghicitoare :,,Lungi urechi, picioare lungi,Doar cu puşca îl ajungi.” (iepurele)- Ce este iepuraşul? Unde trăieşte?- Voi ştiţi ce aduce iepuraşul copiilor? (dulciuri şi ouă colorate)

conversaţia

Evaluare orală.Copiii ascultă, ghicesc.Se apreciază dezlegarea corectă a ghicitorii şi răspunsurile corecte.Aplauze.

III.. Anunţarea temei şi a obiectivelor

- ,,Astăzi, copii m-am gândit ca în activitatea noastră să facem şi noi un iepuraş mic care stă în iarbă .”Dacă lucrăm frumos Iepuraşul se va bucura şi ne va aduce multe cadouri şi dulciuri.

expunereaCopiii sunt atenţi, ascultă.

IV. Reactualizarea cunoştinţelor

Prezentarea modelului educatoarei.Analiza iepuraşului.

- ,, Ce v-am adus eu vouă aici ? ”- ,, Din ce este făcută blăniţa iepuraşului? ” Dar iarba?- ,,Ce are iepuraşul în iarbă lângă el?”

conversaţiaCopiii privesc,analizează, stabilesc.

V. Dirijarea învăţării şi prezentarea noului

Intuirea materialului de pe măsuţă- ,,Ce aţi primit voi pe măsuţă?” (carton, foarfecă, aţă, aracet, beţişoare, staniol) explicaţia

Copiii urmăresc explicaţiile şi

Page 4: actpracticaiepurasuldepasti.doc

conţinut Explicarea procedeului de lucru.Le voi explica copiilor cum să îndoaie, să suprapună şi să lipească cartonul, să taie melana, s-o lipească pe carton, să mototolească staniolul pentru a forma ouă colorate pe care le vor pune în iarbă lângă iepuraş, după care le voi demonstra modul de lucru.

demonstraţia demonstraţia educatoarei.

VI. Obţinerea performanţelor

Vom face câteva exerciţii pregătitoare pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinilor.Voi spune copiilor că pot să înceapă să lucreze, îi voi atenţiona să lucreze frumos, curat, să nu pună prea mult aracet.Îi voi urmări tot timpul şi îi voi ajuta pe cei care întâmpină greutăţi.

munca independentă

exerciţiul

Probă practică-aplicativă.Copiii execută tema propusă.

VII .Asigurarea retenţiei şi a transferului

Se adună lucrările copiilor, se expun pe o machetă pregătită cu iarbă obţinându-se un câmp cu iepuraşi. Se va face analiza lucrărilor.

conversaţia expunerea lucrărilor şi evaluarea acestora

VIII.Încheierea activităţii

Se fac aprecieri verbale asupra modului în care s-au comportat şi au participat copiii la activitate, şi li se va da ca stimulent un ouşor de ciocolată şi se va părăsi sala de grupă sărind ca iepuraşii.

Evaluare verbală:-laude-aplauzeStimulentul.