activitatea 3.3

8

Click here to load reader

Upload: bitterice

Post on 23-Dec-2015

10 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

Activitatea

TRANSCRIPT

Page 1: Activitatea 3.3

Compendiu- Profesorul si cariera de succes

PROIECT DIDACTIC -modelul PAR; strategii Hattie si Marzano-

Scoala cu clasele I-VIII nr. 92Invatator : Marinescu FlorinaClasa: I CAria curriculara: Limba si comunicareDisciplina: Limba si literatura romana Unitatea de invatare: « Ca un roi de fluturi albi »Subiectul lectiei: Sunetul « d » si litera «  D »Tipul lectiei: Predare - invatareScopul lectiei: Asocierea sunetului « d » cu literele „d” si “D” si citirea, scrierea silabelor, cuvintelor si a propozitiilor;

OBIECTIVE OPERATIONALEPe parcursul si la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :

O1 – sa asocieze sunetul „d” cu litera corespunzatoare;obiectivul se considera realizat daca fiecare elev asociaza sunetul cu litera corespunzatoare ;

O2 – sa recunoasca litera „D” de tipar in diferite surse ;obiectivul se considera realizat daca fiecare elev recunoaste litera D in diverse surse ;

O3 – sa formeze cuvinte, pe alfabetar, cu litera „D” de tipar;obiectivul se va considera realizat daca fiecare copil formeaza cuvinte ce incep cu litera D ,folosind literele alfabetarului ;

O4 – sa citeasca corect si constient cuvinte, propozitii (text), in mod independent, in soapta, cu voce tare, pe baza explicatiilor invatatorului si a citirii demonstrative;obiectivul se va considera realizat daca fiecare copil va citi cel putin o propozitie din text corect si constient ;

O5 – sa foloseasca in enunturi proprii, cuvintele nou intalnite in text;obiectivul se considera realizat daca fiecare copil intelege sensul cuvintelor nou intalnite,integrandu-le in enunturi noi ;

Marinescu Florina, Grupa 3, Kretzulescu

Page 2: Activitatea 3.3

Compendiu- Profesorul si cariera de succes

O6 – sa scrie corect litera „ D” de mana;obiectivul se considera realizat daca fiecare elev scrie corect litera “D” de mana;

O7 – sa copieze / transcrie corect cuvinte si propozitii;obiectivul se considera realizat daca fiecare elev copiaza/transcrie corect cuvinte si propozitii ;

O8 – sa ordoneze silabe pentru a obtine cuvinte ;obiectivul se considera realizat daca fiecare elev ordoneaza silabe pentru a obtine cuvinte ,cu minim de sprijin din partea invatatorului ;

O9 – sa aleaga cuvantul potrivit pentru a obtine o propozitie corespunzatoare textului ;obiectivul se considera realizat daca fiecare elev alege cuvantul potrivit pentru a forma o propozitie corespunzatoare textului studiat ,cu minim de sprijin din partea invatatorului ;

O10 – sa separe cuvintele pentru a obtine o propozitie ;obiectivul se considera realizat daca fiecare copil separa cuvintele pentru a obtine o propozitie ,cu minim de sprijin din partea invatatorului.

Metode si procedee: jocul didactic, metoda fonetica analitico–sintetica, observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia, metoda ciorchinelui.Forma de organizare: individual, frontal,in perechiMijloace didactice: plansa cu literele „d si D” de tipar, manual, caiet, alfabetar, planse, fise de evaluare,fise de lucru,tiparituri,un mar,computer si prezentare PPT, tabla magnetica, marker;Durata: 2x50 min

Bibliografie Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, 1998;Descriptori de performanta pentru

invatamantul primar Abecedar – manual pentru clasa I, Editura Ana 2000, 2006, Marcela Penes; “Sa dezlegam tainele abecedarului”, Carmen Iordachescu, Editura Carminis ; „Indrumator pentru folosirea Abecedarului”-Marcela Penes,Vasile Molan, Editura Aramis, 2001; Metodica predarii limbii romane, 2001, EDP.

Marinescu Florina, Grupa 3, Kretzulescu

Page 3: Activitatea 3.3

Compendiu- Profesorul si cariera de succes

Nr.

crt.

Etapele lectiei

Ob.

Op.

Continut instructiv – educativ Metode si procedee

Mijloace si

materiale

Forma de organizare

Ora I

1. Captarea atentiei

Turnuletul literelor ( Copiii vor da exemple de cuvinte care incep,contin,se termina cu litera descoperita la ferestrele turnuletului)

Conversatia

Exercitiul

plansa Frontala

2. Reactualizarea cunostintelor

Recitirea textului „La padure”(in lant,selectiv) Analiza textului (intrebari despre continut si

semne de punctuatie) Verificarea temei calitativ si cantitativ ( in

timpul verificarii elevii vor lucra in perechi si vor ordona cuvintele a doua propozitii – Anexa 1)

Conversatia

Exercitiul

Textul suport „La padure”

Fise cu cele 2 propozitii

Frontala

Individuala

In perechi

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

Se anunta tema - Sunetul „d” si litera „D” Se deschide ultima fereastra a turnuletului care

il prezinta pe D

Conversatia

4. Dirijarea invatarii

O1

O2

Prezentarea unui material PPT cu fluviul Dunarea

Dunărea este cea mai mare apă curgătoare din ţara noastră. Izvorăşte din Germania , trece prin mai multe ţări şi se varsă în Marea Neagră.

Conversatia

Metoda

Computer si prezentarea PPT

Plansa cu

Frontala

Individuala

Marinescu Florina, Grupa 3, Kretzulescu

Page 4: Activitatea 3.3

Compendiu- Profesorul si cariera de succes

O3

O4

O6

O7

Se desprinde ,din discutia pe baza materialului, propozitia :”Dunarea este o apa curgatoare.”

Se intuieste primul cuvant din propozitie Se desparte in silabe Se precizeaza sunetul cu care incepe Prezentarea literei D Intuirea literei D – Se taie un mar pe jumatate; Incercuirea literei D pe tiparituri Copiii dau exemple de nume de

persoane ,orase ,tari; Se formeaza la alfabetar cuvintele

corespunzatoare Prezentarea PPT a scrierii literei D de mana Incalzirea mainilor Exercitii de scriere a literei pe banca ,in aer,in

palma Scrierea literei si a numelor in caietul special Se completeaza un ciorchine(Anexa 2) cu

aceste nume

fonetico-analitico-sintetica

Conversatia

Exercitiul

Demonstratia

Exercitiul

Ciorchinele

litera D

Un mar

Tiparituri

Alfabetarul

Prezentare PPT

Caiet de scriere

Plansa cu ciorchinele

Ora II

Marinescu Florina, Grupa 3, Kretzulescu

Page 5: Activitatea 3.3

Compendiu- Profesorul si cariera de succes

6. O4

O5

O7

Intuirea imaginii din manual Citirea model a textului Studierea textului din manual( desprinderea

mesajului „Sanatatea este bunul cel mai de pret!”)

Citirea textului de catre elevi Exercitii pe text ( explicarea cuvintelor noi si

utilizarea lor in enunturi noi, analiza semnelor de punctuatie ,despartire in silabe)

Transcrierea primului alineat al textului Activitate transdisciplinara : Transforma litera

D intr-un personaj.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Textul suport „Ca domnul Dinu”

Caietul de scriere

Frontala

Individuala

Individual

7. Obtinerea performantei

O8

O9

O10

Fisa de lucru ( Anexa 3) Elevii vor rezolva exercitiile de pe fisa Verificarea modului de lucru se realizeaza

frontal ( autonotare controlata)

Exercitiul

Conversatia

Fisa de lucru

Individual

8. Incheierea lectiei

Tema pentru acasa Se fac aprecieri cu privire la modul de

participare al elevilor la lectie,se fac recomandari

Se acorda calificative,recompense

Conversatia Abtibilduri Frontala

Marinescu Florina, Grupa 3, Kretzulescu

Page 6: Activitatea 3.3

Compendiu- Profesorul si cariera de succes

Marinescu Florina, Grupa 3, Kretzulescu