95885475-impact activitate antropica.doc
TRANSCRIPT
Plan de lecție „ IMPACTUL ANTROPICE ASUPRA MEDIULUI IN DOMENIUL TRANSPORTURILOR SI INDUSTRIEI MINIERE’’.
Unitatea de învățământ : Colegiul Tehnic de Alimentatie si Turism ,,Dumitru Motoc’’
Profesor:Barariu Mona-Ligia
Data:25.02.2015,26.02.2015,27.02.2015,4.03.2015,5.03.2015,6.03.2015.
Disciplina : MODULUL I :FACTORI DE DEGRADARE A ECHILIBRULUI
ECOLOGIC
Clasa : a X – a A,B,C-RESURSE NATURALE SI PROTECTIA MEDIULUI
Durata : 180 minute
Unitatea de învățare :IMPACTUL ACTIVITATILOR ANTROPICE ASUPRA
MEDIULUI
Titlul lecției : IMPACTUL ACTIVITATILOR ANTROPICE ASUPRA
MEDIULUI :TRANSPORTURILE SI INDUSTRIA MINIERA
Tipul lecției : Prezentarea unui referat,, prezentare ppt, consolidarea cunoștiințelor.
Metode de predare : conversația, dezbaterea, dialogul, expunerea, joc de rol.
Mijloace de învățământ :
www.google.ro ; www.didactic.ro; www.mmediu.ro;
Forme de organizare : activitate frontală cu clasa, munca în grup.
Capacități didactice : grupa are un efectiv de 31 de elevi.
Obiective :
Să înţeleagă impactul activităţilor umane asupra mediului înconjurător;
Să identifice şi să înţeleagă importanţa impactului activitatilor antropice asupra
mediului in domeniul transporturilor si industriei miniere
Să identifice activităţile negative ale omului asupra mediului inconjerator;
Să denumească acţiuni care conduc la poluare şi consecinţele acestora;
Să prezinte aspecte legate de poluarea mediului;
Să argumenteze necesitatea acţiunilor cu caracter ecologic;
Să înțeleagă noțiunile de legislație în domeniul protecției mediului si sa enumere
masuri de prevenire a impactului activitatilor antropice in domeniul
transporturilor si industriei miniere.
1
Să identifice care sunt obligațiile agenților economici în raport cu mediul
înconjurător;
Să participle activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor.
Momente ale activității didactice
Secvențe de conținut
Metode și procedee
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
Competențe vizate
Timp
Moment organizatoric
Se prezintă. Face prezența.
Se trece pe foaia de prezență.
1 min
Prezentarea desfășurătorului orei
Expunerea Prezintă cum se va de.sfășura ora.
2 min
Anunţareatemei şireactivareacunoştinţelorpredateanterior – recapitularea.
IMPACTUL ACTIVITATILORANTROPICE ASUPRA MEDIULUI:Transporturi-Le si industria miniera
Chestionarea Profesorul anunță tema”Impactul activitatilor antropice asupra mediului-transporturile si industria miniera’’ și chestionează elevii cu privire la concept discutate ora anterioară –URBANIZA-REA
Elevii definesc conceptele menționate după cunoștințele dobândite anterior.
3 min
Urmărirea prezentării referatului
Prezentarea unui referat de către o grupă de 3 elevi
Prezentare PPT, dialog
Este atent la prezentare, intervine, pune întrebări.
Elevii sunt atenți, răspund la întrebări, dau exemple
Dobândire de noi cunoștiințe
10 min
Introducereaconţinuturilornoi privind protecția
Protecția mediului Prezentare PPT, conversația, expunerea.
Profesorul prezintă noile noțiuni în PPT, antrenează elevii la
Elevii își însușesc noua noțiune și noi puncte de vedere
Cunoaște-Reaunor termeni noi, antrenarea
15 min
2
mediului și importanța ei pentru noi.
Introducerea înCapitolul IMPLICATII-LE ACTIVITA-TILOR ANTROPICEASUPRA MEDIULUI
discuții. Îi chestionează la sfârșitul prezentării.
cu privire la mediu, dau exemple, se angajează în dicuții.
în discuții.
TRANSPORTURILE SI INDUSTRIA MINIERA
Dialogul și expunerea
Profesorul invită elevii să spună ce înțeleg prin implicatiile activitatilor antropice asupra mediului si prezintă câteva dintre acestea:trans-Porturile si industria miniera
Elevii analizează pe grupe o lege, și discută pe baza analizei.
Gândirea analitică, sintetică și deductivă.Cunoaste-ReaConceptu-lui de impact antropic asupra mediului
5 min
Obligațiile agenților economici Prevenirea deteriorărilor mediului
Expunerea , dialogProfesorul provoacă elevii la discuții cu privire la obligațiile agenților economici în raport cu protecția mediului.
Elevii își spun opinia. Pun întrebări
Dobândire de noi cunoștiințe
5 min
Fixarea cunoștințelor
Expunerea Profesorul preia informatiile oferite de elevi și cele discutate și formulează idei economice privind obligațiile agenților
Elevii își iau notițe cu privire la cele discutate.
Cunoașterea termenilui de impact antropic asupra mediului
5 min
3
economici privind protecția mediului.
Moment final Chestionarea Profesorul chestionează elevii cu privire la conceptele noi învățate.
Elevii își spun părerea, dau exemple practice de aplicare a masurilor de prevenire a impactului antropic asupra mediului in domeniul transportu-Rilor si industria miniera.
Întipărirea noilor cunoștiințe.
4 min
4