8_7proiectdidactic

6
PROIECT DIDACTIC Scoala: Romani Profesor: Mariana Cozma Data : 20. 05. 2010 Disciplina : chimie Titlul: Reactii chimice studiate Tipul: consolidare prin exercitii problematizate si experiment integrat Obiective cu efecte esupra personalitatii Cognitive : -insusirea unei terminologii specifce -dobandirea capacitatii de a aprecia corect rezultatele obtinute -sesizarea di!erentelor dintre di!erite tipuri de reactii chimice Afective: -satis!actia de a stapani notiuni legate de di!erite tipuri de reactii chimice: -multumirea de a aprecia unele caracteristici ale reactiilor chimice -constientizarea !aptului ca insusirea de cunostinte re!eritoare la reactiile chimice este utila in studiul chimiei si in multe alte domenii Psihomotorii: -consolidarea deprinderilor de a manui corect ustensilele de laborator dez"oltarea aptitudinilor senzoriale si motorii pentru a putea sesiza di!erentele intre di!eritele tipuri de reactii chimice -stimularea capacitatii de operare cu noile cunostinte Competente specice : #le"ii trebuie: -sa defneasca corect notiunile de reactie chimica$ reactant$ produs de reactie$ecuatie chimica -sa aplice legea conser"arii masei substantelor -sa stabileasca corect coefcientii unei ecuatii -sa identifce tipul de reactie -sa citeasca corect o ecuatie chimica -sa e!ectueze experiente cu a%utorul substantelor si ustensilelor de laborator Meto e si proce ee folosite :

Upload: elena-damoc

Post on 04-Nov-2015

221 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

jk

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Scoala: Romani

Profesor: Mariana Cozma

Data: 20. 05. 2010

Disciplina : chimie

Titlul:Reactii chimice studiate

Tipul:consolidare prin exercitii problematizate si experiment integrat

Obiective cu efecte esupra personalitatii

Cognitive:

-insusirea unei terminologii specifice;

-dobandirea capacitatii de a aprecia corect rezultatele obtinute;

-sesizarea diferentelor dintre diferite tipuri de reactii chimice;

Afective:

-satisfactia de a stapani notiuni legate de diferite tipuri de reactii chimice:

-multumirea de a aprecia unele caracteristici ale reactiilor chimice;

-constientizarea faptului ca insusirea de cunostinte referitoare la reactiile chimice este utila in studiul chimiei si in multe alte domenii;

Psihomotorii:

-consolidarea deprinderilor de a manui corect ustensilele de laborator;

dezvoltarea aptitudinilor senzoriale si motorii pentru a putea sesiza diferentele intre diferitele tipuri de reactii chimice;

-stimularea capacitatii de operare cu noile cunostinte;Competente specifice:

Elevii trebuie:

-sa defineasca corect notiunile de reactie chimica, reactant, produs de reactie,ecuatie chimica;

-sa aplice legea conservarii masei substantelor;

-sa stabileasca corect coeficientii unei ecuatii;

-sa identifice tipul de reactie;

-sa citeasca corect o ecuatie chimica;

-sa efectueze experiente cu ajutorul substantelor si ustensilelor de laborator;

Metode si procedee folosite:

-conversatia euristica;

-exercitiul;

-experimentul de laborator;

-problematizarea;

-modelarea;

Mijloace de invatamant:

-manual, sistemul periodic, planse, fise de lucru, substante si ustensile de laborator ( panglica de magneziu, pilitura de magneziu si de aluminiu ,cristalizor,apa, ,cui de fier si sarma de aluminiu, acid clorhidric, apa oxigenata, clorat de potasiu, dioxid de mangan,eprubete, spatula, spirtiera, cleste din lemn si din fier,stativ pentru eprubete), tabla magnetica, simboluri magnetice, coli si suport flipchart.

Desfasurarea lectiei

Moment organizatoric:

-salutul;

-notarea absentelor si organizarea activitatii;

-verificarea materialelor necesare desfasurarii experimentelor;

-instruirea elevilor cu privire la tehnica de lucru si la respectarea normelor de tehnica si securitatea muncii;

-verificarea prin sondaj a temei pentru acasa.

Captarea atentiei

Se scrie pe hartie cuvantul,, REACTIE pe verticala si apoi se cere elevilor sa scrie cuvinte care sa exprime notiuni de chimie invatate la aceasta unitate de invatare.Sistematizarea, recapitularea si consolidarea cunostintelor se va face prin rezolvarea fisei de lucru.

Se poarta un dialog cu elevii si se distribuie elevilor fisa de lucru nr. 1 anuntandu-se si tema ,,REACTII CHIMICE STUDIATE

Fisa se rezolva punct cu punct stabilindu-se si concluziile aferente.S1 :Munca independenta si diferentiata pe grupe;

G1, G3 , G5, G7 rezolva primul punct al fisei;

G2, G4, G6, G8 rezolva punctul 2 al fisei;

Cititi cu atentie primul punct al fisei si incercuiti variatele corecte.S2:Munca individuala Rezolvati pe caiete punctul 3 al fisei si cel care termina primul va scrie la tabla.

Concluzii:

Reactia chimica este procesul de transformare a unor substante in substante noi.

Participantii la o reactie se numesc reactanti si produsi de reactie.

Masa substantelor care intra intr-o reactie este egala cu masa substantelor care rezulta din reactie.(legea conservarii masei substantei)S3:Munca diferentiataG1, G3 , G5 rezolva punctul 4 a al fisei;

G7, G2, rezolva punctul 4 b al fisei;

G4, G6, G8 rezolva punctul 4 c al fisei;S4:Munca frontala

Rezultatele se vor scrie apoi la tabla , la tabla magnetica sau pe coala.

Concluzie:

Numarul scris in fata formulei chimice este numit coeficient , iar numarul scris in dreapta jos elementului se numeste indice.

Numarul atomilor= coeficient * indice

Numarul molilor =coeficient

Reactiile chimice in functie de natura reactantilor si a produsilor de reactie sunt de mai multe tipuri :de combinare, de descompunere, de substitutie.S5: Munca individuala a punctului 5 de pe fisa si apoi rezolvarea corecta scrisa la tabla.

Concluzie

Ecuatia scrisa corect este cea care respecta legea conservarii atomilor.

S6:Munca individuala si apoi frontala rezolvarea punctului 6 al fiseiIdentificarea substantelor notate cu cifre, scrierea ecuatiilor chimice , identificarea tipului de reactie si citirea unei ecuatii.

Concluzie.Cu ajutorul sistemului periodic se identifica toate elementele si apoi se scriu ecuatiile corect.

2Mg + O2 = 2MgO

MgO + H2O = Mg(OH)2

MgCO3 tC MgO + CO2

Mg +2HCl = MgCl2 + H2

Se distribuie apoi fisa experimentala care cuprinde denumirea experimentului, substante si ustensile,mod de lucru, ecuatia chimica, observatii.Se comunica elevilor ca vor efectua experimentele cuprinse in scheme si ca trebuie sa observe cu atentie fenomenele pentru a putea sa stabileasca concluziile si sa completeze spatiile si rubricile libere din fisa.Prin metoda conversatiei se fixeaza cunostintele teoretice care stau la bazalucrarilor ce se vor efectua pentru a realiza legatura intre teorie si practica.

Efectuarea experientelor se va face de catre un elev sub directa indrumare a cadrului didactic.

Sunt urmarite modul de lucru si se corecteaza greselile.

Ecuatiile vor fi scrise pe tabla si pe fisa.

Fixarea cunostintelor

Dupa efectuarea experientelor si facandu-se completari se trag urmatoarele concluzii:

-Reactiile chimice sunt de:-combinare-intre doua substante simple

-intre doua substante compuse

-intre o substanta simpla si una compusa

-descompunere-cu formarea a-doua substante simple

-doua substante compuse

-o substanta simpla si una compusa

-substitutie-intre-metal si acid

-metal si sare

- metalalcalin ,alcalino-pamantos si apa

Discutia de incheiereSe fac aprecieri asupra modului cum s-a desfasurat lectia , atat asupra cunostintelor teoretice constatate, asupra modului cum s-au desfasurat lucrarile practice, si asupra disciplinei din timpul orei.

Se noteaza raspunsurile cele mai bune.

Tema pentru acasa

Completarea importantei reactiilor expereimentale si particularizarea prin reactii chimice a schemei: Nemetal + oxigen = oxid

Oxid + apa = acidFisa de lucru nr.1

1. Care dintre procesele urmatoare reprezinta reactii chimice:

a) dizolvarea zaharului in ceai;

b) coclirea cuprului; c) inghetarea apei;

d) arderea zaharului;

2. Substantele care participa la o reactie chimica se numesc:

e) Substante compuse;

f) Reactanti;

g) Metale;

h) Reactanti si produsi de reactie;

3. 5 g substanta A reactioneaza cu 4 g substanta B pentru a forma 3 g substanta C si x g substanta D. Ce valoare are x? Pe baza carei legi se deduce x?

4. Stabiliti coeficientii urmatoarelor ecuatii chimice si tipul reactiei:

a) H2 + O2 = H2O

b) KClO3 MnO2 KCl + O2

tC

c) Al + Pb(NO3)2 = A l(NO3)3 + Pb

5. Alegeti ecuatia scrisa corect, justificand alegerea facuta:

Al + S = Al2S3Al + S = Al3S2

2 Al + 3 S = Al2S3

6. Se considera schema transformarilor:

Z=24E + Z=8E = a

a + apa = b

c tC a + CO2

Z=24E + HCl = d + Z=1E

Se cere: - identificarea tuturor necunoscutelor;

- scrierea ecuatiilor chimice;

- identificarea tipului de reactie;

- citirea unei ecuatii la alegere.7.Completati, corectati greselile si scrieti tipul de reactie chimica:

H 1 + ......... = H2Cl

Fe 2 + H2SO 4 = ............+ H2

calcar tC Ca O2 + CO2

FELICITARI!