5_1proiectdidactic

5
PROIECT DIDACTIC Data: 10.01.2012 Clasa: a VII- a Aria curriculara: Om si societate Disciplina: Cultura civica Student: Goldstein Claudia Sofia Unitatea de invatare : Omul - fiinta sociala Tema: Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor s ociale Tipuri de relatii inter si intra grupale Tipul lectiei: de predare –invatare Obiectiv- cadru: Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii  pluralismul ui si valorizarii p ozitive a diferentel or. Obiective de referinta : 1.1 Să util izeze cor ect şi adecvat li mbaj ul de sp ecialitate în difer ite con text e- activităţi de lămurire a înţelesului cuvintelo r . 3.1 Să util izeze dep rind eri şi competen ţe de dialog, de dez bater e publică a unei  probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversaţie dirijată, dezbatere pe o anumită temă în legătură cu un subiect controversat . 3.2 Să aprec ieze dif erite pe rspec tive de g ândi re şi de acţi une- exe rciţii care soli cită exprimarea părerilor, a convingeri lor, a sentimentelor personale. Obiective operationale: La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili:  Sa gaseasca elementele specifice vechilor practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea institutiilor societatii; obiectivul este atins daca surprind elementele structurii piramidale.  Sa argumenteze necesitatea noilor abordari ale managementului organization al; obiectivul este atins daca gasesc macar un argument in favoarea managementului de tip retea.  Sa identifice in evenimente si ipostaze din realitate tipurile de relatii intra si inter grupale; obiectivul este atins daca identifica cel putin tipurile princip ale de relatii.  Sa exemplifice cu situatii din experienta personala tipurile de relatii invatate; obiectivul este atins daca exemplele sunt adecvate. Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, studiul de caz, exercitiul, invatarea  prin descoperir e, problematizarea, Mijl oac e dida ctic e: fis e de eval uare, ima gini care sa il ustre ze tipologia grupurilo r, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.

Upload: goldstein-claudia

Post on 12-Apr-2018

217 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 5_1proiectdidactic

7/21/2019 5_1proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/51proiectdidactic 1/5

PROIECT DIDACTIC

Data: 10.01.2012

Clasa: a VII- aAria curriculara: Om si societateDisciplina: Cultura civica

Student:Goldstein Claudia SofiaUnitatea de invatare: Omul - fiinta sociala

Tema: Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor socialeTipuri de relatii inter si intra grupale

Tipul lectiei: de predare –invatareObiectiv- cadru:

Dezvoltarea capacitatilor de a dialoga si de a coopera in conditiile acceptarii pluralismului si valorizarii pozitive a diferentelor.

Obiective de referinta:1.1 Să utilizeze corect şi adecvat limbajul de specialitate în diferite contexte-

activităţi de lămurire a înţelesului cuvintelor .3.1 Să utilizeze deprinderi şi competenţe de dialog, de dezbatere publică a unei

 probleme, de negociere, de rezolvare de conflicte- conversaţie dirijată, dezbatere pe oanumită temă în legătură cu un subiect controversat.

3.2 Să aprecieze diferite perspective de gândire şi de acţiune- exerciţii care solicităexprimarea părerilor, a convingerilor, a sentimentelor personale.

Obiective operationale:

La sfarsitul lectiei toti elevii vor fi capabili: – Sa gaseasca elementele specifice vechilor practici in ceea ce priveste organizarea

si conducerea institutiilor societatii; obiectivul este atins daca surprind elementelestructurii piramidale.

 – Sa argumenteze necesitatea noilor abordari ale managementului organizational;obiectivul este atins daca gasesc macar un argument in favoarea managementuluide tip retea.

 – Sa identifice in evenimente si ipostaze din realitate tipurile de relatii intra si inter grupale; obiectivul este atins daca identifica cel putin tipurile principale de relatii.

 – Sa exemplifice cu situatii din experienta personala tipurile de relatii invatate;obiectivul este atins daca exemplele sunt adecvate.

Metode didactice: conversatia, explicatia, observatia, studiul de caz, exercitiul, invatarea prin descoperire, problematizarea,

Mijloace didactice: fise de evaluare, imagini care sa ilustreze tipologiagrupurilor, fotografii personale cu grupurile din care fac parte elevii.

Page 2: 5_1proiectdidactic

7/21/2019 5_1proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/51proiectdidactic 2/5

Desfasurarea lectiei:

Momente-le lectiei

Ob.deref.

Activitati de invatare durata

Resurse Evalua-re

Momentorgani-zatoric1.Activareainformatii-lor nece-sare temei

2.Anuntareatemei si aimportanteiacesteia3.

Invatarea propriu-zisa

3.1

3.2

Asigur in clasa un climat potrivit desfasurariilectiei.

Anuntarea temei se va face printr-o discutie legatade evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale.

“In opinia voastra, ar fi de dorit ca modelulorganizarii militare sa fie imprumutat si de altetipuri de organizatii si grupuri sociale, cum ar fi:scoala, familia, biserica, partidele politice?

Cum vi se pare faptul ca intr-o organizatieoarecare se cere membrilor sai sa fie “soldatidevotati” si sa-si subordoneze personalitatea innumele “binelui colectiv” ?

Anunt titlul, care se scrie pe tabla si in caiete.

a) Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor sociale:

= Discutie despre vechile practici in ceea ce priveste organizarea si conducerea bisericii,

armatei, partidelor politice, a marilor si micilor companii.

Se va scrie in caiete si la tabla:Vreme de secole organizarea si conducerea

 societatii s-au realizat dupa o structura

 piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte

accesorii ).= Discutie referitoare la noile abordari aleconducerii, acelea de tip retea, cu o comunicaredescentralizata.

Se va scrie in caiete si la tabla:

 In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa de formalitate,egalitatea in relatiile dintre oameni si

comunicarea laterala, diagonala si de jos in

 sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme

 sa fie luata de cei implicati in respectiva problema.

Exercitii: La ce disciplina de studiu de anul acestava simtiti mai liberi in a va manifesta talentele ?Care profesor va respecta mai mult aptitudinile siva accepta limitele fiecaruia in parte? Ati avut

vreodata impresia ca rezultatele voastre sunt mai

3’

5’

30’

Activita-tefrontala

Activita-tefrontala

Activita-tefrontala

formativa

Formativa

Page 3: 5_1proiectdidactic

7/21/2019 5_1proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/51proiectdidactic 3/5

4.Evaluarea

5.Incheierea

lectiei

3.21.1

3.23.11.1

spectaculoase in conditiile mai sus mentionate?

 b) Tipuri de relatii intra si intergrupale= Conversatie despre relatiile in cadrul grupului cuaccent pe apelul la experienta personala. Se vor exprima opinii in legatura cu situatiile alese deelevi pentru prezentare. Se va concluziona, notand pe caiete si la tabla: Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele

 grupuri sociale pot aparea relatii de colaborare,

 solidaritate, competitie sau conflict.

Elevii vor scrie pe caiete definitii pentru fiecare tipde relatie.Exercitii: Dati exemple concrete de competitiiloiale si neloiale si precizati care sunt consecintelecelor din urma.Cum reactionati cand cineva din grup va

agreseaza? (il ignorati, deveniti si mai agresivi,apelati la ajutorul altor colegi, il reclamati parintilor sau profesorilor, incercati sa-l calmatiaratandu-i ca greseste)

Elevii vor rezolva un test care cuprinde exercitiiasemanatoare celor rezolvate in lectie.1. Să presupunem că parintii tai isi doresc sa te

transfere la alta scoala, nemultumiti de rezultatele

tale la invatatura. Cum ar trebui să colaborati

 pentru a gasi cea mai buna solutie?Consideri

normal sa ai si tu o parere in aceasta problema?2. Un coleg care are multa incredere in tine vine

la scoala si iti sopteste la ureche ca a consumat alcool inainte de a veni la ore. Cum reactionezi?

3. Colega de banca te priveste insinuant si iti

 spune ca ii lipsesc bani din geanta. Cum vei proceda?

4. Cu ce persoana sau grup cu care interactionezi

de obicei ti-ar placea sa comunici mai bine?

 Propune o solutie pentru imbunatatirea situatiei.

Aprecierea activitatiiExplicarea sarcinilor pentru acasa

10’

2’

Imaginicu ti- puri degrupuriFotogra-fii aleelevilor cufamilia,cucolegii,cu prieteniisau cu

grupulreligios.

Fise deevaluare

Activita-te

indepen-denta

sumati-va

Page 4: 5_1proiectdidactic

7/21/2019 5_1proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/51proiectdidactic 4/5

Oglinda tablei

Evolutii si tendinte in organizarea grupurilor socialeTipuri de relatii intra si intergrupale

Vreme de secole organizarea si conducerea societatii s-au realizat dupa o structura piramidala ( ierarhii, gradatii, uniforme si alte accesorii ).

In zilele noastre, organizatiile performante promoveaza valori ca: lipsa deformalitate, egalitatea in relatiile dintre oameni si comunicarea laterala, diagonala si de jos in sus.Este de dorit ca decizia asupra unei probleme sa fie luata de cei implicati inrespectiva problema.

Atat in interiorul grupului cat si intre diferitele grupuri sociale pot aparea relatii decolaborare, solidaritate, competitie sau conflict.

Page 5: 5_1proiectdidactic

7/21/2019 5_1proiectdidactic

http://slidepdf.com/reader/full/51proiectdidactic 5/5