3viisinonimele

8
PROIECT DE LECTIE Scoala cu cls. I-VIII Dunarea Data : 28.10.2009 Clasa : a VII-a Disciplina : Limba si literatura romana Subiectul lectiei : Sinonimele Tipul lectiei : insusire de noi cunostinte Timp : 50 de minute Profesor : Prisecaru Violeta Competente specifice : 1.3 integrarea categoriilor semantice in structuri lexicale proprii 2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate in contexte diferite Obiective operationale : O1: sa identifice sinonimele intr-o comunicare O2: sa realizeze contexte diferite cu sinonime O3 : sa utilizeze corect sinonimele in exprimarea orala si scrisa O4 : sa compare sensurile unor cuvinte in contexte diferite Strategii didactice: Metode de invatamant: - conversatia , - explicatia - exercitiul - invatarea prin descoperire - problematizarea Mijloace : manualul , fise de lucru Forme de organizare: frontala , pe grupe Bibliografie: Ardelean , Luminita - Gramatica.Fise de lucru Ed. Paralela 45

Upload: monica-alexandru

Post on 25-Jun-2015

413 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: 3viisinonimele

PROIECT DE LECTIE

Scoala cu cls. I-VIII DunareaData : 28.10.2009Clasa : a VII-aDisciplina : Limba si literatura romanaSubiectul lectiei : Sinonimele Tipul lectiei : insusire de noi cunostinteTimp : 50 de minuteProfesor : Prisecaru Violeta

Competente specifice :1.3 integrarea categoriilor semantice in structuri lexicale proprii2.2 valorificarea categoriilor semantice invatate in contexte diferite

Obiective operationale :O1: sa identifice sinonimele intr-o comunicareO2: sa realizeze contexte diferite cu sinonimeO3 : sa utilizeze corect sinonimele in exprimarea orala si scrisaO4 : sa compare sensurile unor cuvinte in contexte diferite

Strategii didactice:Metode de invatamant:

- conversatia ,- explicatia- exercitiul- invatarea prin descoperire- problematizarea

Mijloace : manualul , fise de lucruForme de organizare: frontala , pe grupe

Bibliografie:Ardelean , Luminita - Gramatica.Fise de lucru Ed. Paralela 45 Parfene ,C. - Metodica predarii limbii si literaturii romane ,Polirom , Iasi , 2007Pietreanu, Marica – Limba romana – exercitii lexicale ,Editura Garamond , 1995Programa scolara ,,Limba si literatura romana” cls. a VII-a , Buc. 2009

Metode de evaluare:- chestionare orala- verificare prin lucru in echipa( fisa de lucru)- observarea sistematica a elevilor

Page 2: 3viisinonimele

Scenariu didactic

1. Organizarea claseiNotarea absentilor si pregatirea celor necesare inceprii orei.

2. Anuntarea subiectului lectiei si enuntarea obiectivelorVoi scrie titlul pe tabla

3. Prezentarea sarcinilor de invatareSe scriu pe tabla mai multe exemple cuprizand fapte de limba ilustrative pentru sinonime.Comparati enunturile:a) Amicul lui are o casa spatioasa.b) Prietenul sau are o locuinta mare.c) Am bagat de seama ca se amuzau de situatia creata.d) Am observat ca faceau haz de situatia creata.

4. Conducerea invatarii si dobandirea de noi cunostinte Fiecarui cuvant din primul enunt ii corespunde un cuvant cu sens asemanator din al doilea enunt.Prietenul-amicul; are-detine; lui-sau; casa-locuinta ;mare-spatioasa;am bagat de seama- am observat ; se amuzau-faceau hazDefinitie : Cuvintele cu forma diferita si inteles asemanator sau identic se numesc sinonime. Clase de sinonime:1. Sinonime lexicale-relatia de sinonimie se stabileste in doua sau mai multe cuvinte.2. Sinonime lexico-frazeologice –relatia de sinonimie se stabileste intre un cuvant si o unitate frazeologica3. Sinonime frazeologice – relatia de sinonime se stabileste intre doua unitati frazeologice ( a-si da arama pe fata- a se da in vileag; a o rupe la fuga=a o lua la sanatoasa )Tipuri de sinonime:1. Sinonime totala- relatia de sinonimie se stabileste intre un termen literar sau uzual si un cuvant popular , regional ( fonta=tuci; putin=oleaca)2. Sinonime partiale – relatia de sinonimie se poate stabili intre sensurile unui cuvant vechi si sensurile neologice ( a trimite=a expedia; cuvant=discurs)3. Sinonimie aproximative – se stabilesc apropieri de sensuri ale unor cuvinte prin atribuirea de sensuri figurate , metaforice, in opere literare ( cuib rotind de ape=vartej)

1. Inlocuiti cuvintele subliniate cu un sinonim:a),,Copilasii mai slabi , cand erau incoltiti ori batuti de cei mari il strigau sa-i scape. El alerga numaidecat , potolea harta , aseza pacea “.(Ciobanila-V.Voiculescu)b) ,,Du-te , ii spuse ....invatatorul si-i dete dezlegare”.

Page 3: 3viisinonimele

( slabi-firavi, mici ; incoltiti- atacati ; sa scape-sa salveze; numaidecat-imediat ; harta-cearta,incaierere ; dete dezlegare-permise , dadu voie ;)Ce alte cuvinte din text mai pot fi inlocuite prin sinonime ?( copilas-baietas ; ori-sau; batuti-loviti ; mari-puternici ; strigau-chemau; potolea-oprea ; pacea-intelegerea;du-te-pleaca; spuse-zise ; invatatorul-dascalul)

2. Scrie cate un sinonim pentru cuvintele si expresiile: zapada ,periculos , lexic, a baga de seama , a o lua la sanatoasa , a se da pe brazda.

3. Gasiti si alte sinonime pentru adjectivele: slab si hartaSlab=firav, mic , plapand , uscativ , palid , nepregatit , mediocru , nereusit ,netalentatHarta =cearta , incaierare , neintelegere , conflict , dezacord , discordie , ostilitate

5. Comparati cuvintele: conflict , ostilitate , dezacord in raport cu harta sau cearta.

- sunt sinonime neologice6. Scrieti cate un sinonim neologic pentru urmatoarele cuvinte: vrajmas , a

carmui , slobod , a se imputina , a atata , credincios , parere ( inamic; a guverna ; liber, independent; a se diminua ;a incita ; fidel;opinie )

7. Alegeti sinonimul neologic pentru fiecare dintre cuvintele: citet, folositor,, asemanator.

( lizibil, util, similar)

8. Inlocuiti verbul ,,a bate” cu un sinonim potrivit:a) M-a batut un coleg. (a lovi)b) Bate cineva la usa. (a ciocani)c) Tata bate covoarele. ( a scutura)d) In sac, merele s-au batut. ( a se strivi)e) Ma cam bat pantofii.(a roade, a strange)f) Bate clopotul la biserica .(a suna)g) L-a bautu Dumnezeu.( a pedepsi)h) Stefan cel Mare i-a batut pe turci.( a invinge)i)De frica , ii bate inima mai tare .( a zvacni)j) ,,Si daca stele bat in lac...” (a straluci)

9. Scrieti in dreapta sinonimul potrivit pentru adjectivul ,,slab”a) Colegul meu este inalt si slab.(subtire)b) Lumina lampii este slaba.(redusa)c) Andrei este slab la chimie.( mediocru)

5. Asigurarea feed-back-uluiAre loc pe parcursul conducerii invatarii, intarirea facandu-se treptat prin aprecieri verbale.

Page 4: 3viisinonimele

6. Evaluarea formativaGasiti cate un sinonim adecvat pentru un substantiv , un adjectiv si un

verb din enuntul:,,Numaidecat se ivi din tarla un om voinic si mustecios , cu o nuia in mana” ( V.Voiculescu – Ciobanila)

7. Asigurarea retentiei si a transferuluiTema pentru acasa ex. 2

Page 5: 3viisinonimele

Fisa de lucru

1. Inlocuiti cuvintele subliniate cu un sinonim:a),,Copilasii mai slabi , cand erau incoltiti ori batuti de cei mari il strigau sa-i scape. El alerga numaidecat , potolea harta , aseza pacea “.(Ciobanila-V.Voiculescu)b) ,,Du-te , ii spuse ....invatatorul si-i dete dezlegare”.

2. Scrie cate un sinonim pentru cuvintele si expresiile: zapada ,periculos , lexic, a baga de seama , a o lua la sanatoasa , a se da pe brazda.

3. Gasiti si alte sinonime pentru adjectivele: slab si harta

4. Comparati cuvintele: conflict , ostilitate , dezacord in raport cu harta sau cearta.

5. Scrieti cate un sinonim neologic pentru urmatoarele cuvinte: vrajmas , a carmui , slobod , a se imputina , a atata , credincios , parere

6. Alegeti sinonimul neologic pentru fiecare dintre cuvintele: citet, folositor,, asemanator.

7. Inlocuiti verbul ,,a bate” cu un sinonim potrivit:a) M-a batut un coleg. b) Bate cineva la usa. c) Tata bate covoarele. d) In sac, merele s-au batut. e) Ma cam bat pantofii.f) Bate clopotul la biserica .g) L-a bautu Dumnezeu.h) Stefan cel Mare i-a batut pe turci.i)De frica , ii bate inima mai tare .j) ,,Si daca stele bat in lac...”

8. Scrieti in dreapta sinonimul potrivit pentru adjectivul ,,slab”a) Colegul meu este inalt si slab.b) Lumina lampii este slaba.c) Andrei este slab la chimie.

Page 6: 3viisinonimele

Evaluarea formativa

Gasiti cate un sinonim adecvat pentru un substantiv , un adjectiv si un verb din enuntul:

,,Numaidecat se ivi din tarla un om voinic si mustecios , cu o nuia in mana” ( V.Voiculescu – Ciobanila)