1proiectintegrata.doc
TRANSCRIPT
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA
Data: 31. 10. 2011
Educatoare: Rebeca
Grupa: mijlocie
Gradinita: P.N. Gosen, Arad
Tema:”Cand, cum si de ce se intampla?”
Subtema:”Ne plac fructele!”
Denumirea activitatii: “Hora fructelor”
ACTIVITATI SUSTINUTE:
1. Activitati de dezvoltare personala (ADP):
Întâlnirea de dimineata, salutul,ziua,luna în care ne aflam, completarea
calendarului naturii,lectura educatoarei”Patania lui Alin”, discutii despre anotimpul
toamna si despre fructele de toamna.
Ma pregatesc pentru activitati.
Tranziţia: - „Bate vantul frunzele!”
“Unu- doi, joaca-te cu noi!”
2 .Activitati liber alese (ALA):
BIBLIOTECA : « Comorile toamnei» - puzzle
STIINTA : « Rezolvam fise» - completare de fise
ARTA : « Strugurele» - colaj
3. Activitati pe domenii experientiale (ADE):
1. Cunoasterea
mediului (D.S) - "Cosul toamnei- strugurele”- observare
2. Educatie
plastica (D.E.C) – “Strugurele” – dactilopictura.
4 .Activitati recreative:
Joc de miscare: “Stafeta fructelor”
Tipul activitatii: insusire de noi cunostinte.
Scopul: Dezvoltarea cunostintelor copiilor despre mediul inconjurator; formarea
capacittatii de a diferentia caracteristicile unui fruct si structura acestuia;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
1. Activitati liber alese (ALA)
Stiinta:
- Sa raportze corect numarul la cantitate;
- Sa numere constient în limitele 1-3.
Biblioteca:
- Sa reîntregeasca imaginea fructelor de toamna.
Arta:
- Sa utilizeze eficient tehnica lipirii în redarea strugurelui, respectând conduita corecta in
timpul realizarii lucrarii .
2 . Activitati pe domenii experientiale (ADE):
D.S. – Cunoasterea mediului:
O1- sa cunoasca componenta strugurelui
O2 – sa descrie forma , marimea , culoarea , gustul;
O3- sa foloseasca modalitati de cercetare prin actiunile mâinii: pipait , presare ,
apasare , frecare
O4 – sa cunoasca foloasele strugurilor în alimentatie cât si a regulilor de conservare
O5 – sa-si îmbogateasca vocabularul cu cuvinte noi: ciorchine , neted , lucios , zemos ,
cârcel , butuc , coarda.
D.E.C. – Educatie plastica:
O1 – sa redea cât mai plastic forma ciorchinelui;
O2 – sa lucreze curat si îngrijit;
O3 – sa finalizeze lucrarea începuta.
O4 - sa verbalizeze actiunile pe care le face în realizarea sarcinii
O5 - sa utilizeze corect instrumentele si materialele aflate la dispozitie ;
O6 - sa participe constient la activitate
O7 - sa coopereze in rezolvarea sarcinilor.
Strategii didactice:
1)Metode si procedee: Expunerea, Conversatia, Exercitiul, Demonstratia, Explicatia,
Turul galeriei.
2)Material didactic:
- Scrisoarea Zanei Toamna si o cutie “surpriza”, cartonase colorate, Ecusoane, Fructe,
Jetoane, puzzle, Hartie creponata, lipici, acuarela, fise de lucru, panou pentru expozitie ,
coli.
Forma de organizare : frontal, pe grupe, individual
Locul desfasurarii activitatii: sala de grupa
Durata: 20-25 min pe categorie de activitate.
Bibliografie:
“Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti,
2000
Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.
Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arves
www.didactic.ro
Scenariul zilei
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:
1. SALUTUL : Ne salutăm unii pe alţii rostindu-ne numele.
2. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI:
-Ce zi este azi?
-În ce anotimp?
-Ce schimări au avut loc în natură?
3. ACTIVITATEA DE GRUP:
« Patania lui Alin » - lectura educatoarei.
4. NOUTĂŢILE ZILEI:
Le spun copiilor ca azi avem invitati care au venit sa vada cat de cuminti, ascultatori si
isteti sunt copiii grupei mijlocii. Intre timp cineva bate la usa si isi face aparitia postasul care
ne aduce un colet, un cos cu surprize pentru acestia de la Zana toamna, Le voi spune apoi
că Zâna Toamnă mi-a trimis o scrisoare în care ne roagă să îi arătăm cât de multe ştim noi
despre roadele ei şi în special despre fructele de toamnă si de aceea ne-a pregatit o
surpriza in colet.
Prin această scrisoare realizez captarea atenţiei pentru desfăşurarea activitatii de Cunoasterea mediului “Fructe de toamna – strugurele –observare” In continuarea activităţii de Cunoasterea mediului, urmează activitatea de Educatie plastica, “Strugurele – dactilopictura”.
După finalizare activitatii si realizarea turului galerie, copiii interpretand tranzitia
„Unu-doi, joaca-te cu noi!”, se indreapta catre grupurile sanitare pentru a se spala pe
maini (rutina) in vederea pregatirii pentru masa de dimineata.
Dupa terminarea mesei copii intra in sala de grupa cantand „Bate vantul frunzele”.
Urmeaza desfasurarea activitatilor pe centre.
Copiii viziteaza centrele de interes pregătite, unde explic sarcina de lucru Artă, Ştiinţa
si Biblioteca..
Copiii îşi aleg centrele dupa jocul culorilor.Urmăresc realizarea cât mai corectă a sarcinilor de lucru.În încheiere voi face aprecieri verbale şi le voi acorda recompense.
ACTIVITĂŢI LIBER ALESE:Le-am adresat copiilor următoarele întrebări:
- In ce anotimp suntem?
- Care sunt bogatiile toamnei?
După ce au răspuns la întrebări, copiii şi-au ales activităţile pe centrele deschise, care
vor fi descrise în continuare:
1. ARTĂ: ” Strugurele” - colaj
Sarcina didactică: Copiii vor trebui să lipeasca bucatele de hartie creponata mototolita
pentru a realiza boabele de strugure..
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-sa utilizeze corect instrumentele de lucru;
-să lucreze ingrijit;
-să termine lucrarea inceputa.
2. ŞTIINŢĂ: ”Deseneaza atatea cate iti arata cifra”
Sarcina didactică: Copiii vor avea sarcina să rezolve fisele de lucru, in care vor trebui sa
coloreze elementele unei multimi cu atatea elemente cate arata cifra de sub multime.
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
- Sa raportze corect numarul la cantitate;
- Sa numere constient în limitele 1-3.
3. BIBLIOTECA: ”Bogăţiile toamnei”
Sarcina didactică: Copiii vor avea sarcina să rezolve puzzle-uri cu fructe.
COMPORTAMENTE URMĂRITE:
-să recunoască fructele din cadrul jocului;
-să recunoască partile componente ale fructelor;
-să reconstituie fructele din bucatile date;
-să colaboreze in rezolvarea sarcinilor jocului.
După desfăşurarea activităţilor de la centrele de interes, se analizează produsele
obţinute, copiii înţelegând eficienţa muncii lor pe centre.
In incheierea activitatilor pe centre , copiii interpreteaza cantecul „A venit pe dealuri
toamna!”
ACTIVITĂŢI RECREATIVE :
”Stafeta fructelor”- joc de miscare
MOMENTELE ACTIVITATII
CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE
Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii:
Moment organizatoric
- aerisirea salii de grupa;- pregatirea materialului didactic;- plasarea organizata a prescolarilor in
spatiul educational amenajat sugestiv *Intalnirea de dimineata: cu tema “Patania lui Alin”. Copiii se vor aseza in semicerc si se vor saluta, vom face prezenta , vom stabili ziua, anotimpul, vom privi vremea de afara si vom aseza jetonul potrivit la calendar. Tema de discutie va fi „Patania lui Alin”
Captarea atentiei
Sosirea unei scrisori si a unui colet din partea Zanei Toamna prin care aceasta ne daruieste un cos cu cele mai frumoase si bune fructe ale sale pe care sa le analizam si sa aflam mai multe lucruri despre ele cu ajutorul dnei. educatoare. Alaturi de cos se afla si unul din spiridusii Zanei care ii va povesti cat de cuminti si ascultatori sunt copiii si cat de frumos au lucrat intreaga zi. Se va citi scrisoarea din partea zanei care ne impiedica sa deschidem coletul pana nu vom raspunde la cateva intrebari.
ConversatiaExplicatia
Expunerea
Interesul pentru continutul activitatii
Reactualizarea cunostintelor
Propun copiilor un joc in care ii voi imparti in 3 echipe colorate: rosu, galben si verde.Fiecare echipa va trebui sa raspunda la intrebari referitoare la anotimpul toamna.
ConversatiaExplicatiaDemonstratiaJocul
Relationare prin actiune si comunicareRaspunsurile copiilor
Anuntarea temei si a obiectivelor
Educatoarea le va prezenta cosul cu fructe si le va spune sa priveasca impreuna darurile, sa vedem daca le recunoastem pe toate si sa invatam impreuna si alte lucruri noi despre acestea pentru a vedea si spiridusul nostru cat de isteti suntem si a-i transmite Zanei.
ExpunereaExplicatia
Dirijarea invatarii
Voi arata pe rand fiecare fruct si ma voi opri la strugure pentru a-l detalia.Prezint apoi un ciorchine fara boabe.Strugurele este format dintr-un ciorchine pe care sunt asezate mai multe boabe.Ciorchinele seamana cu o crenguta pe care sunt prinse alte crengute mai mici.La capatul fiecaruia se afla o boaba de strugure.Se pun intrebari pentru orientarea perceptiei de asemanare , se fac precizari acolo unde copiii nu folosesc termenii adecvati.Se precizeaza ca ciorchinele este mare, greu , el creste pe tulpina vitei de vie.Boabele sunt asezate unele langa altele , dar cand sunt
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Relationare prin actiune si comunicare
Raspunsurile copiilor
asezate peste altele cand sunt multe boabe.- Cum sunt boabele ca marime?- De ce credeti ca sunt mai mici?- Priviti strugurele! Unde se afla mai multe
boabe – in partea de langa codita sau in partea de jos?
- Cu ce seamana ca forma un strugure?- Incercati sa desenati in aer continutul
strugurelui.Sinteza partiala se realizeaza prin desenarea pe tabla a conturului strugurelui. Se trece la observarea si analizarea boabelor de strugure.- Ce culoare au boabele de strugure din fata noastra?- Ce alte culori au strugurii?- Cu ce seamana boaba unui strugure ?- Toate boabele de strugure au forma rotunda?- Ce alta forma pot avea?- Boabele au aceeasi marime? Se trece la observarea structurii boabei:- Ce ramane dupa ce ati supt boaba?- Ce simtiti cand puneti degetul pe boaba de strugure ?- Ce simtiti cand apropiati boaba de nas?Strugurele are un miros placut.- Ce credeti, este sanatos sa inghitim
Conversatia
Explicatia
Demonstratia
Relationare
semintele? Ce s-ar intampla daca am manca multe boabe de strugure si am inghiti semintele?- Ce gust are miezul strugurelui?Regulile care trebuie sa le respectam atunci cand consumam struguri , cer sa nu inghitim semnitele , deoarece sunt tari si ne pot imbolnavi.- De ce cultiva omul struguri?(sunt hranitori si plini de vitamine)- De ce au grija oamenii de vita de vie?- Ce fac oamenii din struguri?- De ce le plac copiilor asa de mult strugurii?- Ce se poate face din zeama de struguri?- De ce nu au voie copiii sa bea vin ?- Cum mai pastram strugurii pentru iarna ?Din zeama lor rezulta prin presare mustul apoi vinul si otetul. Se prezinta o plansa cu : “Culesul viei” si cu materialul demonstrativ butuc cu carcei si frunze.Se prezinta : vita de vie este o planta agatatoare.Ea are o tulpina scurta , tare care se numeste butuc, din care cresc tulpiuni mai subtiri, numite coarde. Pe ele cresc frunze si niste carcei cu care vita de vie se agata de sfori. Frunzele se aseamana cu o palma fiind rotunde si crestate pe margini.
Explicatia
Conversatia
prin actiune si comunicareRaspunsurile copiilor
Inainte de a face fructe , vita de vie infloreste. - Ce este mai mare frunza sau palma mainii?- Cum ati aflat acest lucru?- Ce culoare are frunza ?- Cum se numeste locul unde creste vita de vie?- Cine are grija de vita de vie?- Ati fost vreodata la un cules de vie?- De ce au nevoie strugurii ca sa creasca?- Ce ii ajuta sa se catere?Vita creste pe dealuri si pe locuri in panta cu soare mult.Fara soare mult strugurii nu se coc. In continuare, le prezint copiilor un model de strugure realizat prin tehnica dactilopicturii explicandu-le copiilor modalitatea prin care a fost realizat. Utilizand tranzitia “ Unu-doi, joaca-te cu noi!”, din semicerc, copiii se aseaza la masute, unde sunt pregatite materialele pentru activitatea de Educatie plastica, in care vor realiza si ei oun strugure ca in modelul aratat. Voi purta o discutie de intuire a materialelor.- Ce v-am pregătit pe măsuţe?- Pe ce vom picta? (pe foi dantelate sub formă de farfurie)- Avem pensule? (nu)
Explicatia
Demonstratia
- Cu ce vom picta? (vom picta cu degetele)- De ce mai avem nevoie pentru a picta? (de acuarele, de apă, de şerveţele)Le voi prezenta copiilor planşele model.- Unde este aşezat strugurele? (în mijlocul foii)- Ce culori pot avea strugurii? (mov închis, verzi sau galbeni)- Toate boabele sunt la fel de mari? (nu, unele sunt mai mari şi altele sunt mai mici)- Ce formă au boabele? (unii struguri au boabele rotunde iar alţii au boabele ovale).- Ce am mai pictat în afară de boabe? (codiţă, frunze)- Ce culori au frunzele? (verzi, ruginii)- Unde am pictat mai multe boabe? (în partea de sus). Acum să fiţi atenţi pentru că vă voi arăta cum pictăm. Înmuiem degetul arătător, de la mâna cu care scriem, în apă şi apoi în culoarea cu care vrem să facem strugurele. Ne uităm bine de unde trebuie să începem, să nu fie prea sus , dar nici prea jos. Punem degetul pe foaie şi apăsăm puţin, ridicăm degetul şi iarăşi îl punem pe foaie şi tot aşa până nu mai are culoare. Boabele le pictăm una lângă alta, foarte apropiate.. Vom avea grijă să nu stropim lucrarea cu
apă, să nu punem prea multă apă pe deget. Vom lucra cât mai curat. V-am pregătit şi şerveţele cu care vă puteţi şterge. „Închidem şi deschidem pumnii” „Cântăm la pian” „Plouă” Copiii efectuează exerciţiile de încălzire a muşchilor mâinii. Ce vom picta astăzi? ( noi vom picta „Strugurele”) Voi da semnalul de începere a lucrului: puteţi începe! Vă rog să pictaţi frumos pentru că la sfârşit poate va veni Zana Toamna sa vada lucrarile si le va recompensa pe cele mai ingrijite si reusite. Toate lucrările le vom pune pe panoul să le vadă părinţii voştri. În timp ce copiii lucrează educatoarea va trece pe la ei şi va da indicaţii individuale, acolo unde este cazul. De asemenea educatoarea va urmări poziţia copiilor pe scaune: să nu fie prea aplecaţi pe foaia de hârtie, să nu-şi deranjeze colegii. Cu trei minute înainte de epuizarea timpului afectat activităţii voi da semnalul prevestitor, apoi pe cel de încetare a lucrului.Educatoarea va expune lucrările pe un panou şi
va fixa criteriile de analiză a lucrărilor:Au terminat lucrarea?Au respectat tema?Lucrarea este îngrijită, curată?Care este cea mai frumoasă lucrare?Educatoarea va chema câte un copil care va alege o lucrarea pe baza criteriilor fixate mai devreme si utilizand turul galeriei va oferi cate o floricica lucrarii celei mai reusite.La final educatoarea va aprecia fiecare lucrare în parte.
Asigurarea retentiei si transferului
Fixarea cunostintelor se va realiza printr-un brainstorming pornind de la cuvantul “toamna”.
ConversatiaBrainstorming
Raspunsurile copiilor
Evaluarea activităţii
Voi face aprecieri individuale asupra modului de lucru şi asupra participării copiilor la întreaga activitate. Copiii vor fi recompensaţi pentru buna desfăşurare a activităţii cu un ecuson specific toamnei.
ApreciereaAnaliza produselor grupului.Aprecieri verbale
Încheierea activităţii
În încheiere, activitatea va fi completată în conţinut de vizionarea unui power point.
Observaţii asupra comportamentulului copiilor.