13.05 (p.d. - probleme de matematica)

8
PROIECT DE LECTIE DATA: CLASA: ÎNVĂȚĂTOARE: ȘCOALA: DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului SUBIECTUL: Exerciții și probleme TIPUL LECȚIEI: Consolidare SCOPUL: Consolidarea algoritmului de calcul in cazul operatiilor de adunare si de scadere cu numere mai mici sau egale cu 100 (adunarea unui numar format din zeci cu un numar format din unitati; scaderea unui numar dintr-un numar format din zeci si unitati a unitatilor sau a zecilor) OBIECTIVE OPERAȚIONALE: O 1 - sa descompuna numere formate din zeci si unitati în zeci întregi si în unitati / in unitati si în zeci întregi; O 2 - sa efectueze operatii de adunare si scadere pentru cazurile: Z + U; ZU - U; ZU - Z; O 3 - sa efectueze proba adunarii prin adunare si scadere si proba scaderii prin adunare si scadere; O 4 - sa completeze termenul necunoscut; O 5 - sa rezolve probleme în care intervin adunari si scaderi cu numere mai mici decât 100; O 6 - sa compuna probleme pornind de la exercitii. STRATEGII DIDACTICE: explicatia, exercitiul, conversatia euristica, jocul didactic, problematizarea, munca independenta MIJLOACE DE ÎNVĂȚĂMÂNT: numaratoare, betisoare, panou de afisaj, planse, fise de lucru

Upload: mateescu-sebastian

Post on 18-Sep-2015

32 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

proiect didactic invatamânt primar

TRANSCRIPT

PROIECT DE LECTIE

DATA: CLASA: NVTOARE: COALA: DISCIPLINA:Matematic i explorarea mediuluiSUBIECTUL:Exerciii i problemeTIPUL LECIEI:ConsolidareSCOPUL:Consolidarea algoritmului de calcul in cazul operatiilor de adunare si de scadere cunumere mai mici sau egale cu 100 (adunarea unui numar format din zeci cu unnumar format din unitati; scaderea unui numar dintr-un numar format din zeci siunitati a unitatilor sau a zecilor)OBIECTIVE OPERAIONALE:O1- sa descompuna numere formate din zeci si unitati n zeci ntregi si n unitati / inunitati si n zeci ntregi;O2- sa efectueze operatii de adunare si scadere pentru cazurile: Z + U; ZU - U; ZU - Z;O3- sa efectueze proba adunarii prin adunare si scadere si proba scaderii prinadunaresi scadere;O4- sa completeze termenul necunoscut;O5- sa rezolve probleme n care intervin adunari si scaderi cu numere mai mici dect100;O6- sacompunaprobleme pornind de la exercitii.STRATEGII DIDACTICE:explicatia, exercitiul, conversatia euristica, jocul didactic,problematizarea, munca independentaMIJLOACE DE NVMNT:numaratoare, betisoare, panou de afisaj, planse, fise delucru

Desfasurarea lectieiETAPELE LECIEIORGANIZAREA SITUATIILOR DE INVATAREMETODE SI PROCEDEE

ACTIVITATEA PROPUNATORULUIACTIVITATEA ELEVILOR

- I -- II -- III -- IV -

1. Moment organizatoricAsigur conditiile necesare desfasurarii in bune conditii a lectiei cernd elevilor sa pregateasca materialele necesare, sa-si corecteze pozitia in banca si sa pastreze ordinea si disciplina.si pregatesc manualele, caietele, numaratoarea; si corecteaza pozitia n banca.Exercitiul organizatoric

2. Verificarea temei pentru acasaVerific att calitativ ct si cantitativ modul n care a fost efectuata tema pentru acasa.Propun rezolvarea exercitiului-joc "Literele, prietenele numerelor", prezentnd plansa:

1- N2- E3- R4- A5- O6- E7- B8- F9- T0- IPe plansa numerele din concentrul 0 - 10 sunt infratite cu litere.Rezolvnd corect sumele si diferentele, literele se vor aranja rezultnd doua cuvinte care ne comunica daca rezultatul este corect.Prezinta caietele pentru a fi corectate.Rezolva exercitiul-joc propus gasind solutia:

Exercitiul-joc (la plansa)

3. Captarea atentieiPropun elevilor un joc ghicitoare prezentnd plansa:"O ciuperca necajitaSta pe gnduri cam uimita.Ea se uita la vecinasi gndeste ea, haina:- Ea are multe buline.Chiar mai multe dect mine!Dar cu ea de m-as uniAjutati-ma copii,Cte buline vor fi?"Asculta problema-ghicitoare, observa plansa si descopera, efectund adunarea30 +8 = 38,

suma bulinelor celor doua ciupercute.Un elev scrie pe plansa operatia prin care a aflat numarul bulinelor.Jocul didactic (la plansa)

4. Enuntarea obiectivelor lectieiAnunt elevii ca n aceasta lectie vor efectua exercitii care presupun operatia de adunare si scadere, vor efectua proba acestor doua operatii, probleme si jocuri.Vomorganiza si un concurs "Matematicienii iscusiti".Retin obiectivele enuntate de nvatatoare.Explicatia

5. Dirijarea invatarii si obtinerea performan-telorSolicit elevilor sa scrie la tabla urmatoarele numere:72, 44, 35, 27.Pentru primele doua numere formate solicit descompunerea lor ntr-o suma de doi termeni n care primul termen sa fie numai din zeci iar al doilea numai din unitati. Pentru celelalte numere primul termen unitati, al doilea zeci.Elevii numiti ies la tabla, formeaza numerele, apoi scriu descompunerea respectnd cerintele formulate:

Exercitiul individual (la tabla)

6. Conexiune inversaJoc "Veverita" - Fiecare numar-veverita pus in corespondenta cu descompunerea numarului respectiv.Trec printre banci pentru a urmari n ce masura elevii au rezolvat corect sarcina jocului.Rezolva corect jocul pe fisa.Jocul didactic(individual - muncaindependenta)

7. Dirijarea nvatariiSolicit rezolvarea la tabla a exercitiilor de tipul:40 + 2 =6 + 50 =92 - 2 =68 - 60 =Pe parcursul rezolvarii exercitiilor adresez elevilor intrebari:Cum se numesc numerele care se aduna?Dar rezultatul adunarii?Cum se numesc numerele care se scad?Dar rezultatul scaderii?Ctiva elevi din clasa vor iesi la tabla pentru a rezolvaexercitii.Elevii care ntmpina greutati vor rezolva exercitiile cu sprijin concret de obiecte.Raspund corect la ntrebarile adresate, exemplificnd pe exercitiile rezolvate.Exercitiul individual (la tabla)Conversatia euristica (frontal)

8. Conexiune inversaInvit elevii sa rezolve seturile de exercitii propuse la itemul 2 in fisa.Explic cerintele fiecarui subpunct.Rezolva exercitiile:a) 90 + 4 = 92939432 - 30 =0127 + 20 = 277228Problematiza-reaExercitiul individual (munca independenta)

b) 48-8 = 4060+5 = 652+80 = 82c) 20 + 30 + 2 =70 + 20 + 4 =90 - 50 + 3 =9 - 7 + 20 =

9. Dirijarea invatarii (continuare)Cer elevilor sa rezolve exercitii si sa efectueze proba lor:50 + 8 =proba prin adunare2 + 40 =68 - 60 =proba prin adunare29 - 9 =Elevii numiti rezolva la tabla iar ceilalti n caiete:50 + 8 = 588 + 50 = 582 + 40 = 4240 + 2 = 4268 - 60 = 88 + 60 = 6829 - 9 = 2020 + 9 = 29Exercitiul (la tabla)

10. Conexiu-ne inversaRezolvarea itemului 3 din fisa.Completati termenul necunoscut n casetele libere folosindu-va de proba operttiilor de adunare si scadere:Rezolva:.+ 3 = 5320 +.= 27.- 30 = 249 -.= 40ExercitiulMunca independenta (fisa)

11. Dirijarea invatarii (continuare)Propun rezolvarea unei probleme:In clasa sunt 27 copii. Pleaca 7.Cti copii au mai ramas?In livada sunt 40 meri si 9 pruni.Cti pomi sunt n livada?Solicit oral compunerea unor probleme dupa exercitii date.Concurs ntre grupe:1.Calculeaza si da mai departeCitesc enuntul 2 - 3 elevi. Un elev va iesi la tabla, va scrie datele problemei, rezolvarea.27 copii7 copii-----------? copiiRezolvare27 - 20 = 20 (copii)Raspuns: 20 copii

Din fisa primita fiecare elev rezolva un exercitiu apoi da fisa mai departe.Conducatorul grupeiverifica rezultatele. Cstiga grupa care a terminat rapid si corect toate exercitiile.Recompensez grupa cstigatoare si fac aprecieri asupra modului cum elevii au participat la lectie.Iau cunostinta de regulile jocului si rezolva exercitiile din fisa.Explicatia, exercitiul (gr. competitiv)Exercitiul (gr. competitiv)Conversatia / frontal

Asigurarearetentiei si a transferuluiTema pentru acasa - fisa de munca independenta.Isi noteaza exercitiul dat ca tema.