0_proiect_de_lectie_logica

10
Unitatea de invatamant: Grup scolar ‘Dimitrie Leonida”, Iasi. Disciplina de studiu: Logica Clasa: a IX a B Data: 07. 05. 2012 Profesor: Claudia Gurzun. Proiect didactic Unitatea de invatare: Silogismul Subiectul lectiei: Silogismul.Aplicaţii Tipul lectiei:de fixare şi de sistematizare Competenta generala:Evaluarea argumentelor de tip silogistic Competente specifice vizate: capacitatea de analiză logică, capacitatea de decizie în funcţie de criterii date. Obiective operationale: 1

Upload: rata-ovidiu

Post on 16-Sep-2015

213 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

m,cv

TRANSCRIPT

Unitatea de invatamant:Colegiul Economic Buzau

Unitatea de invatamant: Grup scolar Dimitrie Leonida, Iasi.Disciplina de studiu: LogicaClasa: a IX a B

Data: 07. 05. 2012Profesor: Claudia Gurzun.Proiect didacticUnitatea de invatare: SilogismulSubiectul lectiei: Silogismul.AplicaiiTipul lectiei:de fixare i de sistematizareCompetenta generala:Evaluarea argumentelor de tip silogisticCompetente specifice vizate: capacitatea de analiz logic, capacitatea de decizie n funcie de criterii date.Obiective operationale:

O1: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili s descopere structura unui silogism, aducndu-l la forma standard.O2: La sfarsitul orei, elevii vor fi capabili s identifice figura i modul unui silogism.O3: Elevii vor fi capabili s testeze validitatea unui silogism prin una din metodele nvate.O4: Elevii vor fi capabili s construiasc n limbajul natural silogisme pornind de la o schem datLocul desfasurarii lectiei: in sala de curs nr.1Desfurarea lectieiEtapele(evenimentele, momentele) lectieiTimp alocat fiecarei etape(in minute)Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetode, procedee si mijolace de invatamant folositeModalitati de evaluare

Captarea atentiei1 minutProfesorul anun c a asistat la o discuie ntre doi elevi din clasa a IX a n care fiecare susine a c are dreptate. Prezint cele dou argumente silogistice sustinute de elevi:

Mihai susine c: Dac toi oamenii inteligeni sunt respectuoi i nici un respectuos nu este ngmfat, nseamn c nici un om ngmfat nu este inteligent.

Adriana este de prere c: Dac toi oamenii respectuoi sunt inteligeni i nsuirea de a fi respectuos nu aparine oricrui om ngmfat,atunci cu siguran nici un om ngmfat nu este inteligent.- asculta

- conversatia

- observarea sistematica

Anuntarea titlului lectiei si precizarea obiectivelor operationale de atins2 minuteSe anun titlul leciei i obiectivele operaionale urmrite, dup ce elevii au rspuns la ntrebarea : Ce tip de argumente au folosit cei doi elevi n disputa lor?Elevii vor primi cartonase pe care vor scrie cine are dreptate, fr s testeze valoarea de adevr a silogismelor. Se adun cartonaele i se anun rezultatul consultrii.- noteaza titlul leciei i obiectivele operaionale - explicaia-conversaia

-observarea sistematic - ntrebari de control(Considerati ca titlul leciei cuprinde i alte subteme pe care nu le-am nominalizat in cadrul celor 4 obiective? Care ar fi acestea?)

Reactualizarea cunostintelor anterior dobandite, necesare invatarii care urmeaza4 minuteVa avea loc o scurt discuie pe tema argumentelor: definiie, tipuri.- Raspund- Fac completari, argumenteaza, explica-conversatia-problematizarea

-intrebari deschise

Exersarea deprinderi-lor de analiz logic35 minuteCO1: Cele dou argumente silogistice vor fi scrise pe tabl i se va trece la analiza sructurii primului argument. CO2: Vor fi identificate figura i modul primului silogism ,respectiv aee- 4CO3: Se va trece la testul validitii primului silogism, prin metoda legilor generale i prin metoda diagramelor Venn i se va ajunge la concluzia c este valid.Apoi aceste trei obiective vor fi urmrite invitn-du- i pe elevi la parcurgerea acelorai operaii n cazul celui de al doilea silogism i la luarea deciziei privind validitatea acestuia. Activitatea va constitui munc independent, primii trei elevi care vor rezolva sarcina primind cte un mic premiu.Dup finalizarea miniconcursului se vor compara rezultatele obinute cu prerile exprimate iniial n legtur cu corectitudidinea prerilor exprimate de cei doi elevi imaginari. Se vor trage concluzii n legtur cu evaluarea argumentelor potrivit simului comun i ,respectiv, legilor i metodelor logicii.Al doilea silogism este aee-1, nevalid, ncalc L3CO4: Elevii vor primi urmtoarea schem silogistic: MeP MiS

..

SoP

Ei vor trebui s construiasc un silogism n limbajul natural, dup aceast schem.CO1: elevii vor urmri operaiile de pe tabl i i vor spune prerea n legtur cu corectitudinea efecturii ecestoraCO2: elevii vor ncadra schema silogismului n una din figurile nvate, apoi vor identifica modul silogistic.CO3: elevii vor inspecta respectarea legilor generale ale silogismului de ctre schema dat, apoi vor aplica metoda diagramelor Venn, n final deciznd dac este sau nu valid.CO4: elevii vor citi exemplele construite

- explicatia -conversatia-schema pe tabla

- explicatia

-conversatia

-slide-uri

-expunerea

- explicatia

-conversatia

- explicatia

-conversatia

- observarea sistematica - evaluare frontala-observarea sistematica

-observarea sistematica

-intrebari deschise(-observarea sistematica

-intrebari deschise

Asigurarea feed-back-ului2 minute Se vor pune cteva ntrebri legate de utilizarea argumentelor silogistice n viaa de zi cu zi.- Raspund

- Cer explicatii, completari

- Conversatia - Expunerea - observ elevii

Evaluarea performantei5 minute - Se vor face aprecieri cu privire la modul de indeplinire a sarcinilor.Se vor pune note.- raspund solicitarilor profesorului- observarea sistematica- evaluarea pe parcurs bazata pe raspunsurile elevilor date la solicitarile din timpul orei

Fixarea cunostintelor2 minute - profesorul fixeaza, oral, impreuna cu elevii principalele etape ce trebuie parcurse n evaluarea argumentelor silogistice.

- participa la fixarea cunostintelor - pun ultimele intrebari-conversatia-explicatia- observarea sistematica

PAGE 3