0p_r_o_i_e_c_t___de___a_c_t_i_v_i_t_a_t_e

6
PROIECT DE ACTIVITATE INTERDISCIPLINAR DATA : GRĂDINIŢA : GRUPA : EDUCATOARE : TEMA : Natura SUBTEMA : Problemele Toamnei CATEGORIA ACTIVITĂŢII : Educarea Limbajului TEMA ACTIVITĂŢII : Joc interdisciplinar ” Căsuţa Toamnei TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidarea Cunoştinţelor SCOPUL : Dezvoltarea capacităţii de a utiliza mijloace de comunicare verbale şi nonverbale pentru rezolvarea sarcinilor date: Dezvoltarea gândirii şi imaginaţiei prin rezolvarea unor situaţii problematice; Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi , a deprinderii de cooperare între partenerii de joc; Concentrarea şi stabilizarea atenţiei. OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Să ordoneze obiecte după criteriul mărime, grosime şi categorie (îmbrăcăminte de vară şi de toamnă ) ; Să recunoască o poezie, pe baza recitării educatoarei ; Să sorteze legume şi fructe de toamnă, pe baza criteriilor indicate; Să interpreteze un cântec, respectând linia melodică . să manifeste interes pentru activitate ; să comunice liber şi civilizat în timpul jocului. Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie; Să păstreze o poziţie corectă pe tot parcursul activităţii.

Upload: florentinaiuliana

Post on 04-Dec-2015

6 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

proiect interdisciplinar

TRANSCRIPT

Page 1: 0p_r_o_i_e_c_t___de___a_c_t_i_v_i_t_a_t_e

PROIECT DE ACTIVITATE INTERDISCIPLINAR

DATA : GRĂDINIŢA : GRUPA : EDUCATOARE : TEMA : NaturaSUBTEMA : Problemele ToamneiCATEGORIA ACTIVITĂŢII : Educarea Limbajului TEMA ACTIVITĂŢII : Joc interdisciplinar ” Căsuţa Toamnei ”TIPUL ACTIVITĂŢII : Consolidarea CunoştinţelorSCOPUL :

Dezvoltarea capacităţii de a utiliza mijloace de comunicare verbale şi nonverbale pentru rezolvarea sarcinilor date:

Dezvoltarea gândirii şi imaginaţiei prin rezolvarea unor situaţii problematice; Educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi , a deprinderii de cooperare

între partenerii de joc; Concentrarea şi stabilizarea atenţiei.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : Să ordoneze obiecte după criteriul mărime, grosime şi categorie (îmbrăcăminte

de vară şi de toamnă ) ; Să recunoască o poezie, pe baza recitării educatoarei ; Să sorteze legume şi fructe de toamnă, pe baza criteriilor indicate; Să interpreteze un cântec, respectând linia melodică . să manifeste interes pentru activitate ; să comunice liber şi civilizat în timpul jocului. Să utilizeze corect materialele puse la dispoziţie; Să păstreze o poziţie corectă pe tot parcursul activităţii.

STRATEGIA DIDACTICĂ :o Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,

problematizarea.o Material didactic : jetoane cu imagini; haine de vară şi de toamnă; ecusoane,

panou afişaj, jetoane fructe şi legume de toamnă. o Forme de organizare : frontal, pe grupuri.

LOCUL DESFĂŞURĂRII : sala de grupă DURATA : 30 – 35 minute

Page 2: 0p_r_o_i_e_c_t___de___a_c_t_i_v_i_t_a_t_e

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimente didactice

Conţinut ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Moment organizatoric

-pregătirea mobilierului şi a materialelor didactice în vederea unei bune desfăşurări a activităţii- introducerea copiilor în sala de grupă şi stabilirea echipelor, în funcţie de ecusoane.

Captarea atenţiei

Se va realiza printr-o scurtă povestire în care este prezentat eroul întâmplării „Zâna Toamnei”, care pătrunde într-o căsuţă din care va putea ieşi doar ajutată de cele două echipe. Se prezintă elementul surpriză, căsuţa cu obstacole.

- conversaţia- casa cu

surprize

Enunţarea temei şi a

obiectivelor

Se anunţă titlul jocului Căsuţa Toamnei. Se prezintă obiectivele într-un limbaj accesibil copiilor.

- explicaţie

Desfăşurarea activităţii

Se realizează prin parcurgerea mai multor etape, simultan, de către cele două echipe având ca scop final ieşirea Toamnei din căsuţă. Fiecare obstacol trimite echipele sau reprezentanţi ai echipei în Casa Tomnei , unde vor afla ce au de realizat.Proba 1 Este ales un reprezentant din fiecare echipă care va merge la căsuţă , va sorta obiecte de îmbrăcăminte ale fetei şi ale băiatului, atât cele de vară ,

Explicaţie

ExerciţiuObiecte de îmbrăcăminte

ExplicaţieExerciţiuMingi, creione

ProblematizareaJetoane

Page 3: 0p_r_o_i_e_c_t___de___a_c_t_i_v_i_t_a_t_e

cât şi cele de toamnă.Proba 2 Este numit câte un reprezentant pentru fiecare echipă.O echipă va avea de ordonat crescător mingi după criteriul mărime si culoare. Cealaltă echipă va avea de ordonat crescător mere.Proba 3Se va realiza prin sortarea legumelor şi fructelor de toamnă.O echipă va sorta fructele de toamnă dintr-o mulţine dată, iar cealată echipă va sorta legumele de toamnă din mulţime .Proba 4O echipă va audia începutul unei poezii, iar un reprezentant va trebui să continue poezia.Cea de-a doua echipă va audia începutul unui cântec pe care va trebui să-l continue.Proba 5O echipă va căuta cifra cea mai mare dintr-o mulţime de cifre.Cealaltă echipă va ataşa la panou cifre, într-o ordine dată de educatoare.Proba 6O echipă găseşte cheia într – un plic ce are pe el cifra cea mai mare descoperită.Cealată echipă găseşte cheia numarand descrescator de la 10. Va găsi cheia într-o colivie.

ExerciţiuImagini cu legumeImagini cu fructExerciţiuAudiţie

Problematizare

Cifre

ExerciţiulCheie

Realizarea unor şiruri crescătoare

Apreciere publicăConfruntarea cu imaginile prezentate

Denumirea fructelor şi legumelor rămaseAplauze de la echipa adversăGăsirea surprizei

Page 4: 0p_r_o_i_e_c_t___de___a_c_t_i_v_i_t_a_t_e

Încheierea activităţii

Se va realiza prin deschiderea uşii cu cheia pe care o vor găsi cele două echipe. Ieşirea din casă va fi recompensată printr – o surpriză.

recompensa