0_predarea_numarului_10

8
PROIECT DIDACTIC DATA: 26.03.2012 GRUPA: Mare B UNITATEA: G.P.P. Nr. 8 Buzău PROFESOR îN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR: Dumitru Irina Nicoleta DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeiul Ştiinte ARIA CURRICULARĂ: Activităţi matematice DENUMIREA ACTIVITĂŢII: Exerciţii cu material individual TEMA ACTIVITĂŢII: Numărul şi cifra 7 TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O 1 – să formeze mulţimi de obiecte de acelaşi fel; O 2 – să numere corect în limitele 1-10; O 3 – să compare mulţimile folosind un limbaj matematic adecvat: mai puţin, mai mult, tot atâtea elemente;

Upload: madalina-moldovan

Post on 05-Aug-2015

46 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_predarea_numarului_10

P R O I E C T D I D A C T I C

DATA: 26.03.2012GRUPA: Mare BUNITATEA: G.P.P. Nr. 8 BuzăuPROFESOR îN ÎNVĂŢĂMÂNTUL PREŞCOLAR: Dumitru Irina NicoletaDOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeiul ŞtiinteARIA CURRICULARĂ: Activităţi matematiceDENUMIREA ACTIVITĂŢII: Exerciţii cu material individualTEMA ACTIVITĂŢII: Numărul şi cifra 7TIPUL ACTIVITĂŢII: Predare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1 – să formeze mulţimi de obiecte de acelaşi fel;O2 – să numere corect în limitele 1-10;O3 – să compare mulţimile folosind un limbaj matematic adecvat: mai puţin, mai mult, tot

atâtea elemente;O4 – să asocieze numărului 10 cu reprezentarea grafică corespunzătoare mulţimii cu 10

elemente;O5 – să rezolve corect exerciţiile matematice.

Page 2: 0_predarea_numarului_10

MATERIAL DIDACTIC: – distributiv: Coşuleţe cu jetoane cu flori, albinute, fluturi, randunele, copacei, ridichi, salata,

ceapa verde, ghiocei, frunze, fisa de lucru individual.– demonstrativ: panou, jetoane cu flori, albinute, fluturi, randunele, copacei, ridichi, salata,

ceapa verde, ghiocei, frunze, planşe reprezentarea grafică a numărului 10, buline, jucării.

Momentele activităţii Conţinutul activităţii

Strategii didactice

Strategii de

evaluare Organizarea

colectivuluiPentru buna desfăşurare a activităţii voi asigura:– aerisirea sălii de grupă;– aranjarea mobilierului;– pregătirea materialului distributiv şi demonstrativ;– intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă, salutul.

semicercexercitiu

organizatoricConversaţia

frontalaprecieri verbale

Captarea atentiei

Captarea atentiei se realizeaza printr-o auditie muzicala „ Un elefant se legana”. Copiii sunt incurajati sa cante si ei. Educatoarea adreseaza o ghicitoare: „Cati elefanti au reusit sa rupa panza?”

Anuntarea temei si a obiectivelor

Se comunica tema activitatii si obiectivele: Astazi vom construi grupe de cate 10 albinute. Vom lucra cu material individual si va trebui sa asezati in dreptul fiecarei flori cate o albine. Vom construi scara numerica crescatoare de la 1 la 10 si descrescatoare de la 10 la 1.

Conversaţia2

Page 3: 0_predarea_numarului_10

Intuirea materialului

– Ce aveţi voi pe măsuţe? (noi avem pe măsuţe nişte coşuleţe cu jetoane).

– Ce este desenat pe jetoane? (pe jetoane sunt desenate flori, albinute, fluturi, randunele, copacei, ridichi, salata, ceapa verde, ghiocei, frunze).

Coşuleţe cu jetoane cu

flori, albinute, fluturi,

randunele, copacei,

ridichi, salata, ceapa verde,

ghiocei, frunze

formativ-continuă

Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Copiii vor forma mulţimi cu jetoanele din coşuleţe. Le voi cere copiilor să aşeze mulţimile una lângă alta, de la stânga la dreapta.– Ce mulţimi aţi format? (am format grupe de flori,

albinute, fluturi, randunele, copacei, ridichi, salata, ceapa verde, ghiocei, frunze).

– Câte mulţimi aţi format? (copiii numără mulţimile împreună cu educatoarea, apoi spun că au format 10 multimi).

Se va trece la fixarea numeralului ordinal până la 10, copiii fiind solicitaţi să arate a câta mulţime este mulţimea de mere, umbreluţe, pere etc.– A câta este mulţimea de frunze? (prima mulţime).– Dar mulţimea de ridichi? (a cincia mulţime).– A câta este mulţimea de ghiocei? (a doua).Copiii vor aşeza mulţimile în coşuleţ, pe masă rămâne doar

mulţimea florilor si grupa albinelor, apoi vor aşeza

Conversaţia

Jetoane cu diferite

elemente

exerciţiul

formativ-continuăaprecieri verbale

formativ-continuăaprecieri verbale

3

Page 4: 0_predarea_numarului_10

elementele mulţimii de jos in sus, la stânga la dreapta, le vor număra şi vor ridica jetonul cu cifra corespunzătoare mulţimii.– Câte obiecte are mulţimea florilor? (mulţimea florilor are

noua obiecte).Ridicaţi jetonul cu cifra corespunzătoare (copiii ridică

jetonul cu cifra noua).– De ce aţi ridicat acest jeton? (pentru că mulţimea florilor

are noua obiecte).

Predarea numărului 10

Asezati in perechi, in dreptul fiecarei flori cate o albinuta, astfel incat fiecare floare sa aiba cate o albinuta prietena.Ce observati?(O albinuta nu are floare pe care sa se aseze.)De ce nu are?(Pentru ca sunt mai multe albinute decat flori.)Cu cate obiecte mai mult are multimea albinutelor?(Grupa albinutelor are cu o albina mai mult decat flori.)Grupa care are cu un obiect mai mult decat grupa cu noua obiecte este grupa cu 10 obiecte.Se prezinta numarul 10. Grupei cu 10 obiecte ii corespunde numarul 10. Se intuieste reprezentarea grafica a numarului 10.

Numarul 10 este reprezentat grafic prin scrierea alaturata a cifrei 1 si a cifrei 0.

Cum putem face sa fie tot atatea obiecte in grupa florilor

Conversaţia

jetoane cu flori si albine

Planşă

Problematizarea

formativ-continuăaprecieri verbale

individualăgrupalăfrontală

4

Page 5: 0_predarea_numarului_10

ca si in grupa albinelor, fara a modifica numarul albinelor? (Pentru a face sa fie tot atatea obiecte ca si in grupa albinelor trebuie sa mai adaugam o floare.)

Daca la grupa cu 9 obiecte mai adaugam un obiect vom avea o grupa de 10 obiecte.

Expunerea

Fixarea numărului 10

Se va face prin diferite exerciţii.– Eu o să ridic un jeton cu o cifră oarecare, iar voi va

trebui să scoateţi din coşuleţele de pe masă atâtea jetoane cât arată cifra.

Apoi eu voi bate din palme de câteva ori şi voi va trebui să ridicaţi jetonul corespunzător bătăii din palme.

Să vedem câte jucării de pluş au venit, astăzi, la noi în vizită.

Copiii vor număra jucăriile împreună cu mine şi vor constata că au venit 10 jucării.

Integrarea numarului 10 in scara numerica. Copiii trebuie acum sa scoata toate grupele de jetoane pe masa si sa aseye sub fiecare grupa cifra care ne arata cate obiecte sunt in fiecare grupa. Apoi va trebui sa aseye grupele in ordine crescatoare, de la grupa cu cele mai putine obiecte la grupa cu cele mai multe obiecte. Formam scara numerica crescatoare de la 1 la 10 si apoi descrescatoare (rearanjand obiectele de la grupa cu cele mai multe la grupa cu cele mai putine obiecte) de la 10 la 1.

Copiii vor primi de rezolvat nişte fişe.În partea de sus a fişelor, voi va trebui să uniţi cifrele în

ExplicaţiaJetoane cu

cifre

Jucării de pluş

Fişe matematice

Exerciţiul

formativ-continuăaprecieri verbale

individualăgrupalăfrontală

5

Page 6: 0_predarea_numarului_10

ordine crescătoare, iar în partea de jos să desenaţi, în fiecare spaţiu, atâtea elemente cât arată cifra.

În timp ce copiii lucrează, mă voi plimba printre rânduri şi îi voi ajuta acolo unde au nevoie.

Încheierea activităţii

Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra modului de lucru şi de comportare al copiilor. Vor fi evidentiati copiii cu o prestatie remarcabila.

Cele mai corecte şi frumoase fişe vor fi expuse pe panou, iar copiii vor fi recompensaţi cu diploma pentru cel mai bun matematician si aprecieri din partea jucăriilor de pluş.

EvaluareaDiploma

pentru cel mai bun

matematician

formativ-continuă

aprecieri verbale

individualăgrupalăfrontală

6