0_parinte_pt_o_zi

4
PROIECT DE LECŢIE Data: Clasa: a VI a Obiectul: Consiliere si orientare Subiectul: Părinte pentru o zi Tipul lecţiei: comunicare şi asimilare de noi cunoştinţe Forme de organizare: frontală şi individuală Scopul lecţiei: Îmbunătăţirea strategiilor comunicaţionale cu adulţii prin transpunerea empatică a elevilor în sistemul complex de nevoi, temeri, valori şi convingeri ale propriilor părinţi Obiective operaţionale: Cognitive: -va distinge calităţile esenţiale dorite de copii de la un părinte ideal -va distinge calităţile esenţiale dorite de părinţi de la un copil ideal -va identifica obstacolele ce se interpun atingerii modelului ideal de copil sau de părinte Afective : -îşi va argumenta poziţia cu privire la posibilul conflict generaţional -va manifesta acceptare faţă de neajunsurile sesizate în sistemul educaţional parental -îşi va asuma responsabilitatea ameliorării relaţiei dintre el şi părinţi -va aprecia valoric eforturile întreprinse de proprii părinţi în oferirea unui climat educaţional cât mai adecvat Strategia didactică: Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică si dirijată, dezbaterea, argumentarea, problematizarea, explicaţia didactică, jocul de rol, lucru individual, expunerea. Mijloace de învăţământ: Chestionar pentru copii, chestionar pentru părinţi,

Upload: bianca-ton

Post on 09-Nov-2015

217 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

.

TRANSCRIPT

LICEUL DE ART G

PROIECT DE LECIEData: Clasa: a VI a Obiectul: Consiliere si orientareSubiectul: Printe pentru o zi

Tipul leciei: comunicare i asimilare de noi cunotine

Forme de organizare: frontal i individual

Scopul leciei:

mbuntirea strategiilor comunicaionale cu adulii prin transpunerea empatic a elevilor n sistemul complex de nevoi, temeri, valori i convingeri ale propriilor prini

Obiective operaionale:

Cognitive:

-va distinge calitile eseniale dorite de copii de la un printe ideal

-va distinge calitile eseniale dorite de prini de la un copil ideal

-va identifica obstacolele ce se interpun atingerii modelului ideal de copil sau de

printe

Afective:

-i va argumenta poziia cu privire la posibilul conflict generaional

-va manifesta acceptare fa de neajunsurile sesizate n sistemul educaional

parental

-i va asuma responsabilitatea ameliorrii relaiei dintre el i prini

-va aprecia valoric eforturile ntreprinse de proprii prini n oferirea unui climat

educaional ct mai adecvat

Strategia didactic:

Metode i procedee didactice: Conversaia euristic si dirijat, dezbaterea, argumentarea, problematizarea, explicaia didactic, jocul de rol, lucru individual, expunerea.

Mijloace de nvmnt: Chestionar pentru copii, chestionar pentru prini,

Plana nva, nva, nva

Plana Alt dat nu-I mai luam pe babaci, nu vezi ca abia urc?

Plana ntre mersul la coal i fcutul temelor, e greu s mai gsesc

timp si pentru ppu

Plansa Sunt aa de drglai i linitii cnd dorm.Te ntrebi cum pot

s urle la noi n timpul zilei.

Plana Sun-m cnd ajungi

Bibliografie:

-V.Ghica, Ghid de consiliere si orientare colar pentru orele de dirigenie, Iasi, 1998

-Repere privind activitatea educativ. Ghid metodologic, Bucureti, 2001.

-E.Stnciulescu, Sociologia educaiei familiale, vol I-II, Iasi, 1998.

-E.incan, Gh.Alexandru, coala i familia, Craiova, 1993.

- 1 -

SCENARIU DIDACTIC

1.Moment organizatoric: pregtirea clasei pentru lecie; distribuirea materialelor necesare desfurrii orei de dirigenie2.Motivarea elevilor : Voi pregti discuia despre un posibil conflict ntre generaii

Voi oferi elevilor un test de evaluare a relaiilor cu proprii prini

3.Anunarea temei i a obiectivelor leciei : Voi anuna titlul leciei: ,,Printe pentru o zi, explicndu-le c principala modalitate de atingere n aceast or a obiectivului propus, va fi o simulare a unei edine cu prinii.

4.Desfurarea activitii :

Voi realiza o simulare ct se poate de veridic a unei edine reale cu prinii.

Elevii pot s-i aleag pe oricare dintre prinii si i pot oricnd s schimbe rolul cu cellalt printe dac dorete acest lucru.

Voi oferi iniial un test asemntor cu cel fcut anterior, cu meniunea c, acesta va fi un chestionar pentru prini.

Pornind de la interpretarea testului voi provoca o serie de discuii care s cuprind urmtoarele probleme fundamentale:

- Dorine, obiective pentru copilul propriu frecvent formulate de prini

- Responsabilitile de printe

- Responsabilitile profesionale aflate n contratimp cu cele familiale

- Descrcarea nervoas n familie certurile- datorate acumulrii de stres din celelalte domenii ale vieii de adult

- Tendina de protecie i hiperprotecie a copiilor5.Asigurarea feed-back-ului : Dup ce am ncheiat simularea edinei cu prinii le voi cere elevilor s-i exprime strile pe care le-au avut n momentele n care au interpretat pe unul din prinii si.

6.Tema pentru acas :

Le voi oferi un chestionar pentru prini necompletat cu sarcina de a-l oferi printelui pe care l-a interpretat n aceast or, dup care s-l compare cu chestionarul completat de elev n numele printelui.

- 2 -