0martiri crestini in dacia
DESCRIPTION
martiri crestini in dacia proiect didacticTRANSCRIPT
PROIECT DIDACTIC
Propunător: prof. Cornea DianaData: 5 mai 2006Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „D. Cantemir”Clasa: a V-a B Disciplina: Religie ortodoxăSubiectul lecţiei: Martiri creştini în Dacia în secolele lll-IVTipul lecţiei: comunicare / însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: dobândirea unor cunoştinţe despre viaţa martirilor creştini din Dacia, pentru a le aduce cinstirea cuvenită; cultivarea responsabilităţii elevilor faţă de dreapta credinţă.
Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:01 - să prezinte aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor martiri;02 - să identifice pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti sfinţi;03 - să localizeze virtuţile dobândite de Sfinţii martiri;04 - să formuleze învăţături folositoare progresului vieţii spirituale.
Strategia didactică1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul, lectura, demonstraţia cu substitute, meditaţia religioasă, exerciţiul, observaţia dirijată.2. Mijloace de învăţământ: fişe de lectură, ilustraţii cu biserica de la Niculitel, cu moaştele celor 4 Sfinţi de la Niculitel: Zotikos, Atalos, Komasis, Filipos, icoana cu cei 4 Sfinţi de laNiculitel, icoana Sfântului Mucenic Sava de la Buzău, harta.3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală şi activitate pe grupe.
1
ResurseBibliografice: 1. Bălan, loanichie, Patericul românesc, Bucureşti, 1995.
1. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom", laşi, 1999.2. Cucoş, Constantin (coordonator), Psihopedagogie pentru examene de definitivare şi grade didactice, Editura „Polirom", laşi, 1998.3. Muha, Camelia, Caiet de religie creştin-ortodox pentru clasa a V-a, Editura „Sfântul Mina", laşi,2001.4. Păcurariu, Mircea, Istoria Bisericii Ortodoxe Române, Editura Episcopiei Dunării de Jos, Galaţi, 1996.5. Sfinţi români şi apărători ai legii strămoşeşti, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1987.6. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba lulia, 2000.
Scenariul didactic
Nr. crt.
Secvenţiei lecţiei
Ob. op.
TimpActivitatea profesorului/ Activitatea elevului
Metodeşi
procedee
Mijloacede
învăţă-mânt
Forme de organi-
zareEvaluare
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1.Momentul organiza-
toric2'
- - prof. salută elevii, rosteşte rugăciunea cu ei;- notează absenţele şi realizează managementul clasei pentru începerea activităţii didactice care urmează să se desfăşoare;
- elevii răspund la salut, spun rugăciunea şi se pregătesc pentru începerea activităţii didactice;
exerciţiulActivitate frontală
2. Verificarea
cunoştinţelorînsuşite
10'Se adresează elevilor următoarele întrebări:„- Când a avut loc încreştinarea poporului român?" - „- încreştinarea poporului român s-a făcut odată cu formarea lui, în
Conver-saţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
2
timp."„- Ce dovezi există despre răspândirea creştinismului în ţara noastră?" - „... - literare: istoricul Tertulian; - arheologice: cruci, opaiţe, cimitire etc; - lingvistice: multe cuvinte din vocabularul religios sunt de origine latină(exemple)."Profesorul va numi 1-2 elevi să citească tema pentru acasă. - elevii citesc tema pentru acasă;
3.
Pregătireaaperceptivă a elevilor
pentrureceptarea
noilorcunoştinţe
3'
- profesorul va adresa elevilor următoarele întrebări:„- Oare creştinii primelor secole de pe teritoriul patriei noastre aveau o viaţă liniştită?" - „ ... nu prea era liniştită, datorită persecuţiilor declanşate de împăraţii romani păgâni."„- Ce urmări au avut persecuţiile?" - „- ... a crescut numărul martirilor şi al mărturisitorilor, a luat naştere cultul Sfinţilor şi al Sf. Moaşte ..."„- Ce creştini au suferit moarte martirică pe teritoriul Daciei în timpul persecuţiilor?"
- „Preotul Montanus şi soţia sa Maxima, Sf. Sava, Sfinţii Mucenici de la Niculiţel."
Conver-saţia
Activitate frontală
Aprecieriverbale
4.Anunţareatitlului şi aobiectivelor
lecţiei
2'- profesorul va anunţa şi va scrie pe tablă data si titlul lecţiei: Martiri creştini în Dacia. sec. III – IV; apoi, precizează obiectivele lecţiei; - elevii notează data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă explicaţiile profesorului
Expune-rea
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Profesorul enumeră Sfinţii martiri daco - romani. - elevii se împart în grupe de câte 4. Fiecărei grupe i se dă o fişă de lectură (*) ce cuprinde viaţa unui Sfânt martir, pentru a reţine aspecte
Explica-ţia
Fişe de lucru
Activitate pe grupe
3
5.
Comunicarea / însuşireanoilor cunoştinţe
01
20'
semnificative. - aceştia respectă indicaţiile profesorului şi studiază fişele; - după 5', profesorul cere reprezentanţilor grupelor să prezinte aspectele semnificative din viaţa Sfântului respectiv; apoi, fiecare grupă îşi desemnează reprezentantul ce răspunde solicitărilor profesorului;
Observaţie:Profesorul intervine, indicând pe hartă localităţile în care au pătimit aceşti Sfinţi; arată elevilor icoana Sf. Sava, precizând că Sf. Vasile cel Mare, mitropolitul Cezareei Capadociei a scris în Dacia o scrisoare, prin care îi ruga pe creştinii de aici să-i trimită trupul Sfântului. Sicriul cu moaştele Sf. Sava a fost însoţit de o scrisoare în care se relata întreaga viaţă a Sfântului, scrisoare pe care Biserica din Sciţia o trimitea Bisericii din Capadocia”.
- elevii privesc atenţi şi ascultă explicaţiile profesorului; În timp ce elevul altei grupe prezintă viaţa sfinţilor de la Niculiţel, profesorul prezintă ilustraţii cu cripta în care au fost descoperite Sfintele Moaşte.
- elevii observă cu atenţie;
Lectura
Exerci-ţiul
Conver-saţia
Observa-ţia
dirijată
Demons-traţia cu
substitute
Icoana Sfântului
Sava
Icoana celor 4
sfinţi de la Niculiţel
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate frontală
Aprecieri verbale
6.
Fixarea şi sistema-tizarea
cunoştin-ţelor
01
02
11' Cele expuse sunt sistematizate într-un tabel (vezi Oglinda Tablei), ce va fi completat de liderii grupelor. Aceştia vor localiza pe hartă localităţile în care au pătimit martirii. - elevii notează pe caiete aspectele importante completate de colegii lor, în tabelul de pe tablă;Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări:
„- Ce slujiri aveau, în general, aceşti Martiri?" - „... erau episcopi, preoţi, diaconi..."„- Ce urmăreau persecutorii prin chinuirea clericilor?"
Exerci-ţiul
Conver-saţia
harta Activitate frontală
Aprecieri verbale
4
03
04
- „ ... uciderea, nimicirea învăţătorilor, pentru a nu mai fi vestitori ai cuvântului lui Dumnezeu."„- Ce efect avea asupra creştinilor martirizarea păstorilor?" - „... îi întărea, le dădea curaj în mărturisirea credinţei."„- Ce virtuţi posedau aceşti sfinţi martiri daco-români?" - „- ... credinţă, nădejde, dragoste, bărbăţie creştină ..."
Se adresează elevilor următoarele întrebări:„- Oare noi, cei de astăzi, avem aceste virtuţi la fel de puternice ca ale înaintaşilor noştri?"
- „ .......... „„- Dacă ni s-ar oferi nenumărate bunătăţi şi funcţii înalte, în schimbul apostaziei, oare cum am reacţiona?" - „ ........ „ ; elevii meditează;„- În condiţiile de astăzi, mai este oare nevoie de mucenicia trupului?" - „... de mucenicia sufletului, de lupta împotriva ispitelor, a păcatelor."„- Ce reprezintă Sfinţii martiri pentru noi?" - „ ... exemple de urmat."„- Ce învăţăm de la ei?" - „ Să mărturisim dreapta credinţă! - Să-i cinstim pe Sfinţii martiri şi Mucenici! - Să luptăm împotriva păcatului!"
Meditaţia religioasă
Conver-saţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
7. Apreciereaactivităţiielevilor
1'- profesorul va face aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie, cât şi implicarea în predarea noilor cunoştinţe, apoi îi notează pe aceia care au participat la lecţie;
- elevii ascultă aprecierile profesorului;
Explica-ţia
Activitate frontală
Aprecieri verbale
8. Încheierea activităţii
1' - profesorul rosteşte rugăciunea împreună cu elevii, salută şi iese din sală;- elevii rostesc rugăciunea şi răspund la salut;
Exerci-ţiul
Activitate frontală
5
ANEXĂ(*) Model de fişă de lectură
Preotul MONTANUS şi şotia sa MAXIMA
• au trăit în cetatea Singidunum, purtând amândoi nume latineşti;• Sfântul este primul preot daco-roman al cărui nume îl cunoaştem:• în anul 304, în timpul împăratului Diocletian a început prigoana împotriva creştinilor şi preotul s-a retras în cetatea Sirnium în apropierea Singidunumului;• în Sirmium, descoperindu-se că este creştin, preotul, a fost arestat şi pus la chinuri, cerându-i-se lepădarea de credinţa creştină;• din ordinul guvernatorului păgân Probus, a fost arestată şi soţia sa, Maxima, care i-a uimit pe cei de faţă prin curajul de care a dat dovadă în mărturisirea credinţei, urmând astfel exemplul soţului său;• pentru credinţa lor creştină, au fost înecaţi în râul Sava;• trupurile celor doi Mucenici au fost aduse de valuri la mal unde au fost îngropate cu mare cinste de către drept-măritorii creştini din acele locuri;• Biserica îl prăznuieşte în fiecare an, la 26 martie.
OGLINDA TABLEI (CAIETULUI)
6
Martiri creştini în Dacia sec. III – IV Data .............
Nr. Crt.
Numeie Sfinţilor Împăraţi persecutori Sfârşitul vieţii pământeşti Data martiriului
1. Preotul MONTANUS şi soţia sa MAXIMA -Diocleţian (284-305) - înecaţi în râul Sava -26 martie
2. Sf. Mc. SAVA GOTUL - regele got Athanaric - înecat în râul Buzău -12 aprilie 372
3. Diaconul ERMIL - Liciniu (307-324) - înecat în Dunăre . -13 ianuarie
4. Episcopul EFREM al Tomisului • - Diocleţian - decapitat - 7 martie
5. Episcopul IRINEU din Sirnium - Maximian -Diocleţian- tăiat cu sabia,-aruncat în -
râulSava-6 aprilie 304
6.Sf. martiri de la Niculiţel: ZOTIC, ATALOS, CAMASIS, FILIPOS (ostaşi) (M-rea Cucoş-
Dobrogea) .- Diocleţian - tăiaţi cu sabia - 4 iunie
7