0_lectie_4
DESCRIPTION
lectie credintaTRANSCRIPT
PROIECT DE LECŢIE
CLASA:
UNITATEA ŞCOLARĂ:
DISCIPLINA: RELIGIE
LECŢIA: CREDINŢA ÎN ÎNVIERE ŞI VIAŢA VEŞNICĂ
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 50 minute
PROFESOR: OCTAVIAN BUTUZA
COMPETENŢE SPECIFICE
1. cunoaşterea diferenţei dintre iad şi rai.
2. înţelegerea şi argumentarea importanţei şi caracteristicilor morţii.
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE
SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1. Manual
2. Biblia
3. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele instruirii (timp)
CS Activitatea profesorului Activitatea elevilorMetode şi procedee
Forme de organizare
Resurse materiale
Modalităţi de
evaluareMoment organizatoric(2 min)
- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.
Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
Captarea atenţiei (1 min)
-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite
Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.
Expunerea Frontal Tablă, cretă
-
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)
Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară, evaluând pe notă răspunsurile acestora.
Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere
Conversaţiaeuristică
Frontal Manual Evaluare
orală
Dirijarea învăţării.
1
2
Notează titlul lecţiei pe tablă. Solicită elevilor să răspundă la întrebări legate de moarte şi modul în care ei o percep.Explică elevilor ce este moartea şi cum este percepută de fiecare om în parte.Profesorul explică elevilor diferenţa dintre rai şi iad şi modul cum este judecat sufletului după moarte.
Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.
Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează
ConversaţiaExpunerea Modelarea
Frontal ManualBiblia
Evaluare orală
Obţinerea performanţei
Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.
Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-
ul
Individual Manual Biblia
Evaluare scrisă
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea.
Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea
-
Schiţa tablei
CREDINŢA ÎN ÎNVIERE ŞI VIAŢA VEŞNICĂ
Ca fenomen biologic moartea înseamnă despărţirea sufletului de trup.
Moartea nu este privită de toţi la fel:
- cei care cred că viaţa încetează o dată cu moartea
trupească este un fapt îngrozitor
- pentru cei bolnavi înseamnă o eliberare
- concepţia creştină dă vieţii alt sens, este considerată uşa
de trecere spre o nouă viaţă, trecerea la comunicarea cu
Hristos.
Caracteristici:
1. Moartea este urmarea păcatului strămoşesc.
2. Moartea marchează limita până când omul îşi poate pregăti mântuirea.
3. Determină trăirea unei vieţi morale autentice
4. Sufletul după despărţirea de trup îşi păstrează funcţiile sale.
După moartea trupească fiecare suflet se supune judecăţii particulare, care
este necesară pentru că este răsplată sau pedeapsă pentru ceea ce a făcut pe
Pământ.
Autorul acestei judecăţi este Iisus Hristos. Judecata este absolut dreaptă.
După moarte demonii sau îngerii iau în stăpânire sufletul, cei buni ajung în
rai, iar ceilalţi în iad.