0_ec_de_grad_2

4
PLAN DE LECŢIE Data : 6.05.2011 Clasa:a VIII -a Discipilna : Matematică-algebră Titlul lecţiei : Ecuaţia de gradul al II-lea Tipul:lecţie de recapitulare şi sistematizare Obi ective operaţionale : La s!rşitul "rei ele#ul #a i capabil : $ă cu%"ască "rmele u%ei ecuaţii de gradul al II-lea c"mpletă si i%c"mpletă& $ă repr"ducă si să aplice "rmula discrimi%a%tului si "rmulă de rez"l#are a a' 2 (b'(c) 0 *a 0 $ă a%ticipeze %umarul de s"luţii reale ale ecuaţiei a' 2 (b'(c) 0 *a 0 $ă rez"l#e ecuaţii reductibile la "rma a' 2 (b'(c) 0 *a 0 $ă aplice met"dele cele mai p"tri#ite +% sc"pul eicie%tizării rez"l#ăril"r $ă ma%ieste perse#ere%ţa si i%teres pe%tru rez"l#area ecuaţiei de gradul al Obiective specifice lecţiei : a)cognitive :-să-şi +%suşeasca "rmula discrimi%a%tului si "rmula de rez"l#are a ecuaţiei de gradul al II-lea a' 2 (b'(c) 0 *a 0 b)formative :-să p"ată determi%a dacă " ecuaţie de gradul al II-lea are sau %u s"luţii şi +% caz airmati# să ştie să le determi%e "l"si%d "rmula d rez"l#are& -să prezi%te +%tr-" ma%iera clară* c"rectă şi c"%cisă* "ral sau scris succesiu%ea paşil"r de rez"l#are a ecuaţiei de gradul al II-lea "l"si%d termi%"l"gia si %"ţiu%ile adec#ate& c)afective :-dez#"ltarea d"ri%ţei de a cu%"aşte c!t mai bi%e ecuaţia de gradul al II-lea Metode si procedee: c"%#ersaţia euristica* e'plicaţia* dem"%sţratia* e'erciţiul* "bser#aţia* mu%ca i%di#iduala* e'pu%erea& Resurse: a)materiale: -ma%ual alter%ati# clasa a VIII*culegere Mate 2000 , %t"% egrilă/*met"dica predarii matematicii i% gim%aziu& -cretă albă* c"l"rată* caiete de %"tiţe*pla%se*işe de lucru& işă de e#aluare& b)umane: -clasă "m"ge%ă cu cu%"şti%ţe ce %ecesită c"%s"lidare& -acti#ităţi r"%tale*i%di#iduale& c)timp : 50 mi%&

Upload: ana-maria-bizu

Post on 07-Oct-2015

13 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

ecuatia de gr 2

TRANSCRIPT

PLAN DE LECTIE

PLAN DE LECIE

Data : 6.05.2011Clasa :a VIII -aDiscipilna: Matematic-algebr

Titlul leciei: Ecuaia de gradul al II-leaTipul: lecie de recapitulare i sistematizare

Obiective operaionale: La sfritul orei elevul va fi capabil :

S cunoasc formele unei ecuaii de gradul al II-lea complet si incomplet;

S reproduc si s aplice formula discriminantului si formul de rezolvare a ecuaiei ax2+bx+c= 0 ,a(0

S anticipeze numarul de soluii reale ale ecuaiei ax2+bx+c= 0 ,a(0

S rezolve ecuaii reductibile la forma ax2+bx+c= 0 ,a(0

S aplice metodele cele mai potrivite n scopul eficientizrii rezolvrilor

S manifeste perseverena si interes pentru rezolvarea ecuaiei de gradul al II-lea

Obiective specifice leciei:

a)cognitive:-s-i nsueasca formula discriminantului si formula de rezolvare a

ecuaiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0 ,a(0

b)formative:-s poat determina dac o ecuaie de gradul al II-lea are sau nu

soluii i n caz afirmativ s tie s le determine folosind formula de

rezolvare;

-s prezinte ntr-o maniera clar, corect i concis, oral sau scris

succesiunea pailor de rezolvare a ecuaiei de gradul al II-lea

folosind terminologia si noiunile adecvate;

c)afective:-dezvoltarea dorinei de a cunoate ct mai bine ecuaia de

gradul al II-lea

Metode si procedee: conversaia euristica, explicaia, demonsratia, exerciiul,

observaia, munca individuala, expunerea;

Resurse: a)materiale: -manual alternativ clasa a VIII,culegere Mate 2000

(AntonNegril),metodica predarii matematicii in gimnaziu;

-cret alb, colorat, caiete de notie,planse,fie de lucru;

fi de evaluare;

b)umane: -clas omogen cu cunotine ce necesit consolidare;

-activiti frontale,individuale;

c)timp: 50 min;

Scenariu didactic:

Secvenele

lecieiOb. de ref. Activitai ale leciei

ResurseTimp MetodeEvaluare

1.Moment organizatoric-verificarea prezenei elevilor si notarea absenelor in catalog;

-verificarea inutei elevilor si celor necesare defaurarii orei

-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfaurare a orei 2`

2.Capterea ateniei-verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferene mari la rezultat se rezolv exerciiile la tabl;2`Activitate comunAnaliza raspunsurilor

3.Informarea elevilor asupra leciei In cadrul orei de astzi vom recapitula si sistematiza cunotinele referitoare la ecuaia de gradul al II-lea iar la sfrsitul orei toi elevii vor trebui s tie s rezolve o ecuaie de gradul al II-lea2`explicaiaObservare sistematic a atentiei

4.Verificarea cunotinelor 1.1

1.2

Se propune elevilor o activitate interactiva frontal n care elevii vor scrie la tabl i n caietele de notie forma ecuaiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuaiei si numarul de soluii a ecuaiei din condiiile discriminantului 4`

Activitate

frontala

Aprecieri verbale

5.Consolidarea cunotinelor si asigurarea feed-back-ului1.1

1.2

1.3

1.4

1.5

1.6Se propune elevilor o fi de lucru ce conine:

-aplicaii ce conduc la obinerea formulei de rezolvare a ecuaiei de gradul al II-lea

-identificarea condiiilor ca o ecuaie sa aiba soluii reale sau nu;

-exerciii de validare a condiiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuaie s aib sau nu soluii reale;

-gsirea unor metode alternative de rezolvare a ecuaiei de gradul al II-lea 30`colaborare in grup

exerciiul

activitate pe grupeAnaliza rspunsurilor

Investigaia

6.Retenia si transferulProfesorul propune elevilor o fi de evaluare n care fiecare elev va avea de rezolvat o ecuaie de gradul al II-lea,activitate individual

-profesorul va accentua astfel importana asimilarii de ctre elevi a acestor cunotine referitoare la ecuaia de gradul al II-lea cunotine necesare 5`Exerciiul

Prob scris

8.Tema pentru acasa-manual pagina 76 problemele 1,2,3 +problemele rmse din fis

-indicaii la tem;3`Conversaia

9.Aprecieri -se noteaz elevii ce s-au evidentiat in timpul orei 2`Aprecieri verbale

note

ECUATIA DE GRADUL AL II-LEA

FI DE LUCRU

1. a)Aflai numrul real a tiind c 2 este soluie a ecuaiei , apoi rezolvai ecuaiab) S se determine numrul real tiind c ecuaia admite soluia x1=12.Rezolv ecuaiile:

a)

b)

c)

d)

e)

f)

g)

h)

i)

j)

k)

l)

m)

n)

o)

p)

q)

r)

s)

3. Rezolvai ecuaiile, dup ce le-ai adus la forma general

a)

b)

c)

d)

e)

4 . Calculeaz lungimea laturilor unui triunghi dreptunghic cu catetele de x+1 si x si respectiv ipotenuza de 2x.5. Produsul a dou numere consecutive este 182. Aflai numerele.6. Un dreptunghi are lungimea cu 7cm mai mare dect laimea i aria de 60cm2. Aflai perimetrul dreptunghiului7. Produsul a dou numere pare consecutive este 168. Aflai numerele_1170744656.unknown

_1336123461.unknown

_1336124512.unknown

_1336124868.unknown

_1336123507.unknown

_1336123524.unknown

_1336123482.unknown

_1170744788.unknown

_1170745962.unknown

_1170746183.unknown

_1336123451.unknown

_1170746212.unknown

_1170746008.unknown

_1170745895.unknown

_1170744706.unknown

_1170744730.unknown

_1170744766.unknown

_1170744683.unknown

_1170744516.unknown

_1170744572.unknown

_1170744605.unknown

_1170744543.unknown

_1170744406.unknown

_1170744445.unknown

_1170744189.unknown

_1170744215.unknown