0_anotimpurile2
TRANSCRIPT
Proiect de lectie Propunator:Psihopedagog Stan Elena- Alina Disciplina:Stimularea cognitiva Data:13.04.2011 Clasa:a-VI-a Subiectul:Anotimpurile Tipul lectiei:consolidare Obiectiv fundamental:Consolidarea cunostintelor despre anotimpuri Obiective operationale: O1:sa cunoasca care este alcatuirea unui an; O2:sa denumeasca corect anotimpurile din imagini; O3:sa recunoasca caracteristicile fiecarui anotimp de pe jetoane; O4: sa recunoasca anotimpurile din ghicitori; O5:sa recite poezii despre anotimpuri; O6:sa execute corect sarcinile de lucru de pe fise;
1
O7:sa participe constient la activitate; Rezultatele asteptate: -participarea activa a elevilor la rezolvarea sarcinilor; -imbogatirea cunostintelor despre anotimpuri; -integrarea in activitatile de grup; Metode si procedee:jocul didactic,explicatia, exercitiul,conversatia,problematizarea; Material didactic:jetoane reprezentand caracteristicile anotimpurilor,creioane,fise de lucru,planse cu cele patru anotimpuri; Strategie stimulativ-evaluativa:-aprecieri, recompense; Bibliografie: Hai sa invatam!,Olga Coanta,Magdalena Preda,ed.Paralela 45,Pitesti,2005; Psihopedagogie-pentru examenele de definitivare si grade didactice,Constantin Cucos,Ed.Polirom, Iasi,1998;
2
Secventele Lectiei
ObiStrategii didactice ective Emiterea sarcinilor si Rezolvarea sarcinilor informatiilor Asigurarea climatului psihopedagogic necesar desfasurarii in bune conditii a lectiei: -pregatirea materialului didactic; -dispunerea mobilierului; - Ieri a venit la mine fetita unei vecine pe care o cheama Andreea.Ea era trista si am intrebat-o ce s-a intamplat?Andreea mi-a raspuns ca la gradinita doamna educatoare a intrebato care sunt anotimpurile -intra ordonat in clasa si isi ocupa fiecare locul pe scaun;
Metode
Resurse Modalitati de evaluare Mijloace Forme didactice de activitate
1.Organizarea activitatii
2.Captarea si orientarea atentiei.
-elevii asculta in liniste;
explicatia
frontala
observare sistematica
-elevii participa la conversatia cu profesoara;
conversatia
frontala
aprecieri verbale
3
3.Anuntarea temei si a obiectivelor
iar ea nu a stiut sa raspunda.Doriti sa o ajutam pe Andreea sa invete mai multe lucruri depre anotimpuri? Astazi vom invata mai multe lucruri despre cele patru anotimpuri precum si despre caracteristicile acestora.. -anunta titlul lectiei:Anotimpurile si obiectivele urmarite in termeni acesibili. -solicita elevilor sa priveasca cu atentie o imagine si sa recunoasca ce este reprezentat in imagine; - solicita elevilor sa raspunda la urmatoa-
-elevii asculta expunerea profesoarei; -repeta titlul lectiei;
expunerea
frontala
observare sistematica
conversatia
frontala
observare sistematica
4.Activtatea propriu-zisa
-recepteaza sarcina si o rezolva(Aceasta este anotimpul de primavara);
conversatia
frontala
plansa aprecieri reprezen verbale tand ano timpul de prima vara
4
rea intrebari: -In ce anotimp suntem? -elevii raspund la in anotimpul de primavara). O1 -Cate anotimpuri are un an? -Care sunt cele patru anotimpuri? -elevii raspund la intrebare;(Un an are patru anotimpuri). -elevii raspund la intrebare;(Cele patru anotimpuri sunt: primavara, vara, toamna si iarna). -Cate luni are un an? -elevii raspund la intrebare;(Un an are -Care sunt lunile anului? doisprezece luni). -elevii raspund la intrebare;(Lunile anului sunt:ianuarie, conversatia dirijata frontala aprecieri verbale conversatia dirijata frontala aprecieri verbale conversatia dirijata frontala aprecieri verbale conversatia dirijata frontala aprecieri verbale conversatia frontala intrebare;(Noi suntem dirijata aprecieri verbale
5
-Din ce este alcatuita o luna? -Cate luni are fiecare anotimp? -Care sunt lunile anotimpului de primavara? -Care sunt lunile anotimpului de vara?
-Care sunt lunile anotimpului de toamna?
februarie,martie, aprilie, mai, iunie, iulie, august, septembrie,octombrie noiembrie,decembrie ); -elevii raspund la intrebare;(O luna este alcatuita din mai multe zile); -elevii raspund la intrebare;(Fiecare anotimp are cate trei luni); -elevii raspund la intrebare;(Lunile anotimpului de primavara sunt:martie aprilie si mai); -elevii raspund la intrebare;(Lunile anotimpului de vara sunt:iunie, iulie si august); -elevii raspund la intrebare;(Lunile
conversatia dirijata conversatia dirijata conversatia dirijata conversatia dirijata
frontala
aprecieri verbale aprecieri verbale aprecieri verbale
frontala
frontala
frontala
aprecieri verbale
conversatia dirijata
frontala
aprecieri verbale
6
anotimpului de toamna sunt:septem brie,octombrie si -Care sunt lunile noiembrie); anotimpului de iarna? -elevii raspund la conversatia intrebare;(Lunile dirijata anotimpului de iarna sunt: decembrie, -anunta elevii ca ianuarie si februarie); activitatea se va -sunt atenti la explicatia desfasura sub forma profesoara; de concurs; -imparte elevii in joc de doua echipe; -elevii se grupeaza competitie cum a stabilit -imparte elevilor profesoara; observatia jetoane reprezentand -primesc jetoanele si caracteristicile le observa; anotimpurilor; -prezinta elevilor explicatia regulile jocului; -sunt atenti la explicatiile -solicita elevilor sa profesoarei; conversatia repete regulile -repeta regulile jocului; jocului; -explica modalitatea conversatia
frontala
aprecieri verbale
frontala pe grupe jetoane reprezen -tand individu- anotimp ala urile frontala frontala jetoane reprezen -tand
aprecieri verbale observare sistematica observare sistematica aprecieri verbale observare sistematica
7
de recompensa: un fluture/floare pentru fiecare raspuns corect; -jocul de proba; -solicita elevilor sa priveasca cu atentie o imagine si sa recunoasca ce anotimp este reprezentat in imagine; -solicita elevilor sa priveasca cu atentie jetoanele si sa le recunoasca pe cele care reprezinta caracteristicile anotimpului de primavara; -solicita unui elev din prima echipa sa vina in fata clasei si sa descrie imaginea de pe jeton;
-sunt atenti la explicatiile profesoarei; -recepteaza sarcina si o rezolva; -recepteaza sarcina si o rezolva(Acesta este anotimpul de primavara); demonstratia conversatia
frontala
anotimp urile
observare sistematica
pe grupe frontala
O2
jetoane reprezen -tand anotimp urile
aprecieri verbale aprecieri verbale
O3
-observa jetoanele si recunosc caracteristicile anotimpului;
problematizarea
pe grupe
jetoane reprezen -tand anotimp urile
observare sistematica
-descrie imaginea de pe jeton(Omul de zapada se topeste);
conversatia
pe grupe
jetoane reprezen -tand anotimp
evaluare reciproca pe grupe
8
urile -solicita elevului din a doua echipa sa vina in fata clasei si sa descrie imaginea de pe jeton; -acorda grupelor punctajul cuvenit; -activitatea continua pana cand sunt descrise toate imaginile de pe jetoane reprezentand caracteristicile anotimpurilor; -solicita elevilor sa recunoasca anotimpu rile din ghicitorile: -Am un copac Cu patru crengi. Una inverzeste, Alta rodeste, Alta vestejeste Si alta ingheata. Ghici ghicitoarea mea! -recepteaza sarcina si o rezolva (Omul ara pamantul cu tractorul); -aplauda raspunsurile corecte; -elevii participa la activitate; conversatia pe grupe jetoane reprezen -tand anotimp urile aprecieri verbale evaluare reciproca pe grupe observare sistematica aprecieri verbale
conversatia conversatia
pe grupe pe grupe
O4
-recunosc anotimpurile din ghicitori; (cele patru anotimpuri)
explicatia
frontala
aprecieri verbale aprecieri verbale
descoperirea
frontala
9
-Stiti voi oare, copilasi, Cine lasa pomi golasi? Cine-aduce ploi marunte Si nespus de multe fructe? -Zapada s-a topit. Ghiocelul a rasarit, Pomul a inmugurit Ce anotimp a sosit? -Voinicel cu haina alba Iese primul din zapada. Cine-i? -Nu-i faina, dar se cerne. Nu-i covor, dar se asterne. -Spice inalte si bogate Pe campii stau cocotate. Si la munte si la mare
(toamna)
descoperirea
frontala
aprecieri verbale
(primavara)
descoperirea
frontala
aprecieri verbale
(ghiocelul)
descoperirea descoperirea
frontala
aprecieri verbale aprecieri verbale
(zapada)
frontala
(vara)
descoperirea
frontala
aprecieri verbale
10
Vin copii sa stea la soare. Cred ca-i usor de ghicit Ce anotimp a sosit! -Are talpi, picioare n-are Si te duce in spinare. -Bile rosii ca de jar La sfarsit de mai apar. Le mancam, iar la ureche Mai punem cate-o pereche. -Panseluta zburatoare Cu argint pe aripioare Colinda din floare-n floare. -Primii fulgi de nea Stau in palma mea. Te intreb, ca sunt grabit, Ce anotimp a venit?
(saniuta)
descoperirea descoperirea
frontala
aprecieri verbale aprecieri verbale
(ciresele)
frontala
(fluturasul)
descoperirea
frontala
aprecieri verbale
(iarna)
descoperirea
frontala
aprecieri verbale
11
O5
-solicita elevilor sa recite poezii cunoscute despre anotimpuri;
-recita poezii despre conversatia anotimpuri: Ghiocelul Ghiocel,plapanda floare, Ce-ai iesit de sub zapada? N-ai vazut ca iarna asta N-a plecat nici din ograda? Iara floarea ta gingasa Frigul o va ingheta. Zau,mi-e mila,draga foare, Ma-ngrozesc de moartea ta! -Te inseli,fetita mica, De zapada nu tin seama; Si de frigul ei,acuma, Nici gandesc sa-mi fie teama. Cand imi scot eu
frontala
poezii
aprecieri verbale
12
capusorul, Ca sa cat spre soare iara, Pun pe fuga iarna rece Si-aduc semn de primavara. conversatia Infloresc gradinile de St.O.Iosif Infloresc gradinile, Ceru-i ca oglinda, Prin livezi albinele Si-au pornit colinda. Canta ciocarliile Imn de veselie, Fluturii cu miile Joaca pe campie. Joaca fete si baieti Hora-n batatura. Ah! de ce n-am zece vieti, Sa te cant natura! conversatia Primavara ne-a sosit! A-nceput frunza sa frontala poezii frontala poezii aprecieri verbale
aprecieri verbale
13
iasa, Copacii au inverzit, Pe camp creste iarba deasa, Florile au rasarit. Pasarile calatoare Se intorc la cuibul lor Si prin razele de soare, Ciripesc zburand usor. Albina se pregateste Pentru lucrul ei tihnit. Noaptea scade, ziua creste Primavara ne-a sosit. conversatia Vara De Nichita Stanescu Desi este inca seara Simt ca maine vine vara Cu lungi gene de marar Si cu ochii de mustar, Cu obrazii de caise frontala poezii aprecieri verbale
14
Unduita a narcisa Ca o pasare maiastra Ea va bate la fereastra. Eu-i deschid, ea intran casa Tarcata si pepenoasa. conversatia Nu mai sunt pe lunca flori Nu mai sunt pe lunca flori, Vaile-s desarte. Tipa carduri de cocori, Pribegind departe. Si vazduhul s-annorat: Ninge sus la munte. Trec pe vale, la iernat, Turmele marunte... Plang tilingi; talangi raspund, Soarele apune; frontala poezii aprecieri verbale
15
Glas de bucium sunaafund, Ca o rugaciune. conversatia Scrisoare de Otilia Cazimir Mos Craciune, toti imi spun Ca esti darnic si esti bun. Eu iti scriu de mainainte Ca-s un baietel cuminte. Si-ti mai scriu asa, sa stii, Ca eu nu-ti cer jucarii, Cum ti-ar cere alti copii Insa nu m-as supara Daca tot mi-ai da ceva!
frontala
poezii
aprecieri verbale
16
Daca vrei, da-mi o placuta, Ca mi-am spart-o pe cea veche, Ada, pentru pisicuta, Motocel ros la ureche. Lui bunicu - o lulea C-a pierdut-o, saracutul Poate-aduci vreun os lui Cutu? Poate ai vreo acadea? Lui Danut cel mititel Care plange-n copaita, Sa-i aduci un covrigel Noapte buna! Niculita
17
5.Realizarea feed-backului si obtinerea performantei
O6
6.Incheierea activitatii
-prezinta fisele de lucru si solicita rezolvarea lor: Uneste fiecare imagine ce reprezinta jocurile copiilor cu anotimpul in care se desfasoara actiunea! -corecteaza fisele; -realizeaza insumarea fluturilor/florilor obtinute de fiecare echipa si felicita echipa castigatoare; -fixeaza tema lectiei; -apreciaza modul de desfasurare al activitatii; -ofera recompense;
-recepteaza si rezolva explicatia succesiv fiecare exercitiul sarcina; conversatia
individu- fise de ala lucru
evaluare amanata
-participa la corectarea fiselor; -se felicita reciproc;
explicatia conversatia
frontala
medalioane
aprecieri verbale
-repeta titlul lectiei; -primesc recompensele; -ies din clasa unul dupa altul;
18