0_52proiectdidactic educatie soc

Upload: frumosu-mitu-iulia

Post on 01-Mar-2016

212 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

primary school

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE NVMNT: SCOALA GIMNAZIALA NR.206CLASA:PREGATITOAREFLUTURASII PROF.BALASA MARIA DATA:25.04.2013 ARIA CURRICULARA: CONSILIERE SI ORIENTARE DISCIPLINA: DEZVOLTARE PERSONALA TEMA:CUTIA CU EMOTII TIPUL LECTIEI: DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE

SCOPUL ACTIVITII: -. recunoaterea emoiilor, etichetarea corect a emoiilor, identificarea cauzelor emoiilor.

COMPETENTE GENERALE:

Exprimarea adecvata a emotiilor in interactiunea cu copii si adulti

COMPETENTE SPECIFICE:

2.1Recunoasterea emotiilor de baza raportate la experientele e viata traite

OBIECTIVE OPERAIONALE:Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:

O1- s asocieze o etichet verbal expresiei emoionale din desen;

O 2-s identifice emoiile n funcie de indicii non-verbali O3- s identifice contextele n care se manifest anumite emoii i posibilele cauze ale acestora

METODE I PROCEDEE: Conversaia, explicaia,observaia, problematizarea, exerciiul, MATERIAL DIDACTIC Cutie , cartonae cu emoii (bucurie, furie, tristee, team), imagini cu persoane care exprim diferite triri emoionale (bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgustOrganizarea colectivului:frontala

Demers didacticEVENIMETUL

DIDACTICOb.op.

CONINUTUL

TIINIFICSTRATEGII DIDACTICE

-EVALUARE

1,Moment organizatoric

Se asigura conditiile optime ,necesare desfasurarii lectiei in bune conditii.instrunctajul

2.Captarea ateniei

Captarea atentiei se va realiza prin prezentarea unei cutii surpriza in care se afla imagini reprezentand emotii(bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgust ).

conversatiaObservarea comportament-lui copiilor

3.Reactualizarea cunotinelorReactualizarea cunostintelor se realizeaza printr-o scurta conversatie in care se prezinta faptul ca micul catel din poveste era trist (de ce credeti ca era trist?).

Conversatia explicatia,exercitiulObservarea comportament-lui copiilorAprecierea raspunsurilor

Orala

frontala

4.Anuntarea temei si a obiectivelorSe va anunta subiectul Emotii si se vor enunta obiectivele lectiei pe intelesul copiilor. conversatiaObservarea comportament-lui copiilor

5. Dirijarea nvrii-prezentarea noului continut6.Obtinerea performanteiO2O3

In cutie se afla imagini ale persoanelor care exprima diferite emotii.( ((bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgust ).Fiecare copil alege pe rnd o imagine.Li se cere copiilor s identifice emoia persoanei din imagine "Cum crezi c se simte?". Se intreaba copiii n ce situaie s-au simit la fel ca i persoana din imagine "Tu cnd te-ai simit la fel ca ea/el?". Se incurajeaza copiii s gseasc posibile explicaii pentru modul n care se simte persoana respectiv "Ce crezi c s-a ntmplat?", "De ce e bucuros/furios/trist/ i este team/este surprins?".Un copil este rugat sa mimeze o emotie,iar ceilalti trebuie sa ghiceasca emotia mimata((bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgust ).

Pentru fiecare emotie este numit un alt copil/

ConversatiaExplicatia

Problemati-

zareaObservarea comportament-lui copiilor

Aprecierea raspunsurilor

Orala

frontala

7.Asigurarea retentiei si a transferului

O1 Se prezinta copiilor cartonase cu emotii cartonae cu emoii (bucurie, furie, tristee, team).Li se cere copiilor sa identifice emotiile reprezentate de aceste simboluri.

.

ConversatiaExplicatia

Problemati-

zareaObservarea comportament-lui copiilor

Aprecierea raspunsurilor

Orala

frontala

8. Inchierea lectiei

Se fac apreciri globale asupra desfasurarii lectiei.. conversatia

ANEXA

TRISTETE FRICA

DEZGUST FURIE

BUCURIE

SURPRINDRE

PAGE 5