Download - 0_52proiectdidactic Educatie Soc
PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE NVMNT: SCOALA GIMNAZIALA NR.206CLASA:PREGATITOAREFLUTURASII PROF.BALASA MARIA DATA:25.04.2013 ARIA CURRICULARA: CONSILIERE SI ORIENTARE DISCIPLINA: DEZVOLTARE PERSONALA TEMA:CUTIA CU EMOTII TIPUL LECTIEI: DOBANDIRE DE NOI CUNOSTINTE
SCOPUL ACTIVITII: -. recunoaterea emoiilor, etichetarea corect a emoiilor, identificarea cauzelor emoiilor.
COMPETENTE GENERALE:
Exprimarea adecvata a emotiilor in interactiunea cu copii si adulti
COMPETENTE SPECIFICE:
2.1Recunoasterea emotiilor de baza raportate la experientele e viata traite
OBIECTIVE OPERAIONALE:Pe parcursul si la sfarsitul lectiei,elevii vor fi capabili:
O1- s asocieze o etichet verbal expresiei emoionale din desen;
O 2-s identifice emoiile n funcie de indicii non-verbali O3- s identifice contextele n care se manifest anumite emoii i posibilele cauze ale acestora
METODE I PROCEDEE: Conversaia, explicaia,observaia, problematizarea, exerciiul, MATERIAL DIDACTIC Cutie , cartonae cu emoii (bucurie, furie, tristee, team), imagini cu persoane care exprim diferite triri emoionale (bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgustOrganizarea colectivului:frontala
Demers didacticEVENIMETUL
DIDACTICOb.op.
CONINUTUL
TIINIFICSTRATEGII DIDACTICE
-EVALUARE
1,Moment organizatoric
Se asigura conditiile optime ,necesare desfasurarii lectiei in bune conditii.instrunctajul
2.Captarea ateniei
Captarea atentiei se va realiza prin prezentarea unei cutii surpriza in care se afla imagini reprezentand emotii(bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgust ).
conversatiaObservarea comportament-lui copiilor
3.Reactualizarea cunotinelorReactualizarea cunostintelor se realizeaza printr-o scurta conversatie in care se prezinta faptul ca micul catel din poveste era trist (de ce credeti ca era trist?).
Conversatia explicatia,exercitiulObservarea comportament-lui copiilorAprecierea raspunsurilor
Orala
frontala
4.Anuntarea temei si a obiectivelorSe va anunta subiectul Emotii si se vor enunta obiectivele lectiei pe intelesul copiilor. conversatiaObservarea comportament-lui copiilor
5. Dirijarea nvrii-prezentarea noului continut6.Obtinerea performanteiO2O3
In cutie se afla imagini ale persoanelor care exprima diferite emotii.( ((bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgust ).Fiecare copil alege pe rnd o imagine.Li se cere copiilor s identifice emoia persoanei din imagine "Cum crezi c se simte?". Se intreaba copiii n ce situaie s-au simit la fel ca i persoana din imagine "Tu cnd te-ai simit la fel ca ea/el?". Se incurajeaza copiii s gseasc posibile explicaii pentru modul n care se simte persoana respectiv "Ce crezi c s-a ntmplat?", "De ce e bucuros/furios/trist/ i este team/este surprins?".Un copil este rugat sa mimeze o emotie,iar ceilalti trebuie sa ghiceasca emotia mimata((bucurie, furie, tristee, team, surprindere, dezgust ).
Pentru fiecare emotie este numit un alt copil/
ConversatiaExplicatia
Problemati-
zareaObservarea comportament-lui copiilor
Aprecierea raspunsurilor
Orala
frontala
7.Asigurarea retentiei si a transferului
O1 Se prezinta copiilor cartonase cu emotii cartonae cu emoii (bucurie, furie, tristee, team).Li se cere copiilor sa identifice emotiile reprezentate de aceste simboluri.
.
ConversatiaExplicatia
Problemati-
zareaObservarea comportament-lui copiilor
Aprecierea raspunsurilor
Orala
frontala
8. Inchierea lectiei
Se fac apreciri globale asupra desfasurarii lectiei.. conversatia
ANEXA
TRISTETE FRICA
DEZGUST FURIE
BUCURIE
SURPRINDRE
PAGE 5