0_225proiectdidactic
TRANSCRIPT
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 1/10
Proiect de activitatePropunator: educatoare Mazilu Veronica
Gradinita cu Program Normal Nr. 2 Apa Asau
Grupa: combinata “Albinutele”
Tema anuala: “Când/cum si de ce se intâmpla?”
Proiect derivat: „Clubul curiosilor”
Subproiect(tema saptamânii):„Vitamine, vitamine de la cine?
Tema activit aţii: „Detectivii vitaminelor”
Tipul activitatii: verificare/consolidare
OBIECTIVE OPERA TIONALE :
1. Domeniul Ştiinţă:
să cunoască şi să clasifice legumele şi fructele; să răspundă şi să formuleze întrebări referitoare la legume, fructe, vitamine; să să înţeleagă utilitatea consumului de fructe şi legume şi aportul de vitamine al acestora;
să sesizeze diferenţe şi asemănări între fructe şi legume; să identifice elementele caracteristice legumelor utilizând diferite tehnici: observare culupa, citire de imagini, exerciţii senzoriale; să selecteze legumele ce întrunesc atributul reprezentativ enun at;ț
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 2/10
să selecteze legumele ce întrunesc atributul reprezentativ enun at;ț
3. Forme de organizare a activităţilor:pe grupuri, individual,frontal.
4. Locul de desfăşurare a activităţii : sala de grupă
BIBLIOGRAFIE
*** Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6// ani –MECT, Bucureşti, 2008;
CULEA, Laurenţia (şi colaboratorii) – Activitatea integrată în grădiniţă ( Ghid pentru cadrele didacticedin învăţământul preuniversitar), Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
GRAMA, Filofteia ( şi colaboratorii) – Aplicaţii ale noului curriculum pentru învăţământul preşcolar
( Ghid pentru cadrele didactice), vol. I , Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008*** Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3 şi 6/7 ani, MECT,Bucureşti, 2008
BREBEN, Silvia ( şi colaboratorii) – Metode interactive de grup( Ghid metodic) , Editura Arves, 2008
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineaţă: „ Fructele şi legumele = vitamine = sănătate” ( discuţii libere)
Salutul : „Bună dimineaţa, detectivi!”
Calendarul zilei: Prin metoda R.A.I.(Răspunde – Aruncă – Întreabă!), copiii sunt încurajaţi să comunice prin întrebări şi răspunsuri. Participanţii se selectează ad-hoc printr-un joc de aruncare – prindere a uneimingi uşoare. Copilul care aruncă mingea adresează o întrebare copilului care o prinde; acesta răspundela întrebare, după care o aruncă altui coleg, după acelaşi algoritm.
Întrebări :
- În ce anotimp suntem?- În ce lună suntem?- Ce zi este astăzi?
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 3/10
Ce zi este astăzi?
,,Vorbesc cu colegii mei despre jucăriile preferate.”
Deprinderi de mişcare:
,,Dansez după ritmul muzicii.”
Luarea deciziilor:
,,I-am greşit colegului meu.Ce fac?”
,,Cum cer o jucărie?
“Cum cer unui coleg să mă ajute?”
Gimnastica de înviorare
Tranziţiile : Ne pregătim pentru activităţi
ACTIVITĂŢI ALESE DE COPII
BIBLIOTECA:
- „Fructe şi legume”(din „Atlasul botanic”)- citire de imagini; descrierea legumelor
ŞTIINŢĂ:
Tema: „Căutăm indicii!”
„ Fructele şi legumele sub lupă” - identificarea caracteristicilor legumelor şi a fructelor, antrenând preponderent analizatorul vizual.
„Ghiceşte ce ai gustat?” - identificarea caracteristicilor legumelor şi a fructelor, antrenând preponderentanalizatorul gustativ.
Săculeţul cu surprize”- identificarea caracteristicilor legumelor şi a fructelor antrenând preponderent
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 4/10
Etapa a III-a: Educaţie ecologică „Şi cei mici ocrotesc natura!” ( ecologizarea curţii grădiniţei); jocdistractiv: „Grădinarii”
ACTIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES:BIBLIOTECA:
Tema: Citim imagini – „Fructe şi legume”
Obiective operaţionale :
- să citească imagini reprezentând fructe şi legume;
- să descrie legumele şi fructele din imagini;- să formuleze propoziţii corecte, coerente, logiceMateriale folosite: planşe cu imagini şi jetoane reprezentând fructe şi legume
ŞTIINŢĂ:
Tema: „Căutăm indicii! ”
Obiective operaţionale:
- să identifice caracteristicile legumelor şi a fructelor, antrenând diferiţi analizatori şi prindeducţie logică.
- să-şi analizeze şi să observe diferenţele şi asemănările între fructe şi legume;- să sesizeze diferenţele de mărime, grosime, lungime;- să descrie cele observate
Materiale necesare : fructe şi legume proaspete,lupă, săculeţ.
ARTA:
Tema : „Colorăm legume şi fructe” din cărticică
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 5/10
- să refacă corect imaginile date;- să recunoască imaginile şi să le denumească
SCENARIUL ZILEI
La Întâlnirea de dimineaţă, copiii se salută şi discută pe tema sugerată de educatoare.Se urmăreştedesfăşurarea activităţilor de dezvoltare personală.
Se citeşte conţinutul plicului de la „Mesajul zilei”, prin care se anunţă sarcinile activităţilor zilei.
Se desfăşoară activităţile pe centre de interes, pe centrele şi cu sarcinile prezentate mai sus. Voi oferi
posibilitatea copiilor care şi-au îndeplinit sarcinile la centrul ales să treacă la un altul.Activitatea zilei continuă cu desfăşurarea activităţilor pe domenii experienţiale. Trecerea la aceastăactivitate se va face cerându-le copiilor să se aşeze pe scăunelul care poartă acelaşi semn cu ecusonul din pieptul lui.
FINALITATEA ZILEI
La sfârşitul zilei, fiecare fruct sau legumă va primi o steluţă care să ateste că este „Cel mai...” ,„Cea mai...” legumă sau fruct.
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 6/10
DOMENII EXPERIEN IALE-Ţ
DLC+DS : „DETECTIVII
VITAMINELOR”
BIBLIOTECA:
- „Fructe şi legume”(din„Atlasul botanic”)- citire deimagini; descriereale umelor
ŞTIIN :ŢĂ
Tema: „C ut m indicii!”ă ă
„ Fructele şi legumele sub lup ” - identificarea caracteristicilor legumelor şi aă fructelor, antrenând preponderent analizatorul vizual.
„Ghiceşte ce ai gustat?” - identificarea caracteristicilor legumelor şi a fructelor,antrenând preponderent analizatorul gustativ.
„S cule ul cu surprize”- identificarea caracteristicilor legumelor şi a fructelor,ă ţ antrenând preponderent analizatorul tactil şi olfactiv şi deduc ia logicţ ă
CENTRE DE INTERES
ARTA:
Tema : „Color m legume şiă fructe” din c rticică ă
JOC DE MAS :Ă
Tema: „P c lici cu legume şiă ă fructe”
PUZZLE
Tema: „De toamn ...”ă
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 7/10
DEMERSUL DIDACTIC
SECVENŢE
DIDACTICE
CONŢINUT
STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
METODE ŞIPROCEDEE
MIJLOACE
DIDACTI-CE
FORMEDE
ORGANIZARE
FORME
METODE
ŞI INSTRU-MENTE
INDICA-TORI
1.
Momentorganizatoric
Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurăria activităţii:
- aranjarea mobilierului : măsuţele sunt puseuna lângă alta, pe o latură a sălii de grupă;
- scăunelele sunt aşezate sub formă desemicerc în mijlocul sălii de grupă
- fiecare copil poartă în piept un ecuson, iar scăunelul pe care este invitat să se aşeze areacelaşi semn – leguma sau fructul preferat
- pregătirea materialului didactic
- aranjarea copiilor în spaţiul destinatdesfăşurării activităţii frontale, la locul stabilit
frontal observaţia
2.
Captareaatenţiei
Se dă citire conţinutului scrisorii de la„Mesajul zilei”:
„- Dragi copii,
Ieri, pe înserat
Iată ce am aflat:
Surpriza
Conversaţia
aplauze
plicul global Evaluareglobală
Evaluareorală
Observaţia
chestionarea
Manifestăinteres
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 8/10
Fructele şi legumele s-au certat:
Fructele au spus:”Noi suntem mai frumoase!”
Legumele:”Noi suntem mai gustoase!”
Fructele: „Noi suntem mai dorite!”Legumele: „Noi suntem mai iubite!”
Fructele: „Credem că se ştie bine
Că noi avem mai multe vitamine!”
Văzând că n-o mai scot la cap
Pe mine m-au întrebat
Dacă e adevărat.
Atunci mi-am zis: „Cred c-ar fi bine împreunăsă-ncercăm
Ca fructele şi legumele să-mpăcăm!
Haideţi să le-arătăm că toate sunt importante
Şi sunt izvor de sănătate!”
3.Anunţareatemei
Voi anunţa tema activităţii de astăzi:- Astăzi vom fi „Detectivi ai vitaminelor” şi
vom ajuta fructele şi legumele să se împace.
ConversaţiaExplicaţia
frontal Evaluareorală observaţia Manifestăinteres şiatenţie
4.
Enunţareascopului şi aobiectivelor
- Pentru ca legumele şi fructele să se împacetrebuie să le arătăm ce am aflat despre eleatunci când am strâns indicii şi să arătămfiecăreia dintre ele cât este de importantă. Voiaţi fost detectivii legumelor şi fructelor şi, ca
Conversaţia
Exerciţiul
Brainstor-
frontal Evaluareorală
chestionarea Exprimă oraldorinţa de aajuta fructeleşi legumele să
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 9/10
orice buni detectivi, aţi cercetat faptele,dovezile, aţi făcut “portretul robot” allegumelor şi fructelor, iar aici, cu toţii, vomanaliza informa iile, apoi vom afla ce tiuț ș ceilal i colegi detectivi, iar la final, vom trageț
concluziile i să le vom prezenta. Astfel vomș afla care legumă este “Cea mai…” şi care fructeste “Cel mai…”
ming se împace
5.
Dirijareaînvăţării şiobţinerea performanţei
Pe panoul din faţa clasei se află douăcercuri în care copiii vor forma mulţimeafructelor şi mulţimea legumelor. Între celedouă cercuri mari se află două cercuri mici, încare se scriu asemănările dintre cele două
categorii, În cercurile aşezate în exterior lastânga şi la dreapta termenilor-cheie se scriucaracteristicile sau deosebirile.
Pe masă, copiii au fi e de lucru numiteș „Alimentul preferat” Li se explică fi a: „Peș fişa de lucru aveţi imagini ale diferitelor alimente. Voi vă gândiţi foarte bine şi coloraţicâte o bulină verde în dreptul alimentului pe
care îl preferaţi foarte mult, câte o bulină roşieîn dreptul alimentului care nu vă place deloc şio bulină galbenă în dreptul alimentului care vă place aşa şi aşa. Dar, atenţie, trebuie să văgândiţi şi dacă ceea ce voi preferaţi este unaliment sănătos!
Bula dublă
Triereaaserţiunilor
Panou
Piesemagneticereprezen-
tând fructeşi legume
Marker
Fişe
Creioanecolorate
Frontal
individual
Evaluareorală
acţională
orală
Conversaţia Identifică,de-numesc,completează
analizează,sta bilesc legă-
turi,apreciazădecid
6. Pentru că informaţiile primite nu suntsuficiente pentru ca legumele şi fructele să-şi
MetodaCubul
Pe grupe acţionalăorală
interogarea Identifică,de-numesc,triază
5/17/2018 0_225proiectdidactic - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/0225proiectdidactic 10/10
Asigurareaconexiuniiinverse
primească steluţele de „Cel mai...”, „Ceamai...”, vom desfăşura jocul „Detectiviiîntreabă, specialiştii răspund”. Copiii vor fiîmpărţiţi în două grupe: „Grupa detectivilor” şi„Grupa specialiştilor”. Se utilizează cubul. Se
rostogoleşte cubul.În funcţie de culoare, seadresează întrebări care să descrie,compare,asocieze,analizeze,aplice şi să argumenteze.Specialiştii vor răspunde acestor întrebări.Şispecialiştii vor adresa întrebări în funcţie deculoarea pe care cubul o va afişa.
,compară,prezintărezultateleutilizând unlimbaj
corespunză-tor
7.
Încheiereaactivităţii
În felul acesta, „investigaţia” va lua sfârşit şise vor acorda Steluţele: „Cea mai bogată
legumă”, „Cel mai îmbujorat fruct”, „Fructulce conţine vitamina C”, „Leguma cu multăvitamina A”, „Cel mai aromat fruct”. Toatelegumele şi fructele sunt importante pentrusănătate, toate fiind izvor de vitamine, toate putând primi steluţe. Toate la un loc, legume şifructe, vor primi steluţa cea mare: „Cele maiimportante pentru sănătate”.
Copiii vor fi apreciaţi pentru activitateadesfăşurată şi vor primi stimulente.
Aplauze Steluţe
Fructe şilegume proaspete
stimulente
frontal conversaţia Exprimă oralrezultatele
investigaţiei