014proiectdidacti1

15
PROIECT DIDACTIC Data:03.03.2010 Grădiniţa P.P.Nr.30 “Pinocchio” Educatoare: Antohe Ciorita Tincuta Grupa mijlocie A Tema de studiu: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim Tema proiectului tematic: “Eu simt, eu creez, eu experimentez” Tema zilei: « UN DAR PENTRU MAMA » Activităţi de învăţare: ADP: Întâlnirea de dimineaţă-“Cum e mama mea”?;Rutine şi tranziţii ALA 1 : Ştiinţă: Scara numerică (1-5)-floricele; Artă:” Inimioară pentru mama”(mototolire, lipire); Joc de masă: Reconstituire de imagini din poveste(puzzle); Biblioteca: Rochiţă pentru mama(antrenament grafic); ADE: DLC: « Un dar pentru mama »-poezie «Vă grupaţi, la întrebări sa raspundeti si sa va miscati! »-joc didactic imbinat cu miscari(DLC+DPM) DPM: «Mama spune.... »-joc de miscare «Floricica de pe ses »-miscari pe ritmul cantecului. Forma de realizare: activitate integrată Forma de organizare: frontală, pe grupuri mici, individual; Tipul de activitate: mixta;

Upload: puffu-yo

Post on 21-Feb-2016

217 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

PR DID

TRANSCRIPT

Page 1: 014proiectdidacti1

PROIECT DIDACTIC

Data:03.03.2010Grădiniţa P.P.Nr.30 “Pinocchio”Educatoare: Antohe Ciorita TincutaGrupa mijlocie ATema de studiu: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţimTema proiectului tematic: “Eu simt, eu creez, eu experimentez”Tema zilei: « UN DAR PENTRU MAMA »Activităţi de învăţare:ADP: Întâlnirea de dimineaţă-“Cum e mama mea”?;Rutine şi tranziţiiALA 1 : Ştiinţă: Scara numerică (1-5)-floricele; Artă:” Inimioară pentru mama”(mototolire, lipire); Joc de masă: Reconstituire de imagini din poveste(puzzle); Biblioteca: Rochiţă pentru mama(antrenament grafic);ADE: DLC: « Un dar pentru mama »-poezie

«Vă grupaţi, la întrebări sa raspundeti si sa va miscati! »-joc didactic imbinat cu miscari(DLC+DPM) DPM: «Mama spune.... »-joc de miscare

«Floricica de pe ses »-miscari pe ritmul cantecului.Forma de realizare: activitate integratăForma de organizare: frontală, pe grupuri mici, individual;Tipul de activitate: mixta;Mijloace de realizare: povestea educatoarei, mototolire, lipire, reconstituire de imagini, antrenement grafic,

cântec, dansDurata: 50 minLocul desfăşurării: sala de grupă;

Page 2: 014proiectdidacti1

SCOPUL: cultivarea sentimentului de dragoste si recunostinta pentru mama; dezvoltarea simţului estetic; formarea şi exersarea unor priceperi şi deprinderi;

Obiective operaţionale:

DLC: : - să asculte cu atenţie recitarea educatoarei pentru a sesiza influxiunile vocii dar si succesiunea momentelor acţiunii şi mesajul transmis prin textul liric; - să expună cu ajutorul imaginilor şi al întrebărilor principalele momente ale poeziei; - să răspundă la întrebările adresate de către educatoare utilizând propoziţii clare şi corecte din punct de vedere gramatical;

- să înteleagă mesajul transmis de textul liric;- sa-si exprime trairile si sentimentele atat verbal cat si prin realizarea unor itemi ;

ALA: - să execute exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii; - să mototolească hârtia; - să lipească hârtia în spaţiul dat; - să lucreze curat şi ordonat; - să finalizeze lucrarea. - să rezolve corect sarcina fişei matematice realizând scara numerică crescătoare si descrescatoare

prin lipirea florilor; - să decoreze rochia mamei trasând liniuţe,puncte,cercuri; - să reconstituie imagini din poveste;

DPM: -să-şi formeze o ţinută corporală corectă; -să execute corect exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor; -să-şi recunoască schema corporală proprie; -să perceapă componentele spaţio-temporale; -să execute miscari pe ritmul unui cantec;

Page 3: 014proiectdidacti1

Strategii didactice: Metode şi procedee: expunerea, conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, problematizarea,turul galeriei;Mijloace de învăţământ: mărţişoare colorate din carton, planşe cu imagini din poezie, mascotă Mărţişor, puzzle,fişe de lucru, jetoane cu flori, inimioare de carton, hârtie creponată, lipici, creioane, imagini din poezie;Bibliografie:1. “Curriculum pentru educaţia timpurie a copilului de la 3 la 6/7ani”, MECT, 20082.,, Activitatea integrată din grădiniţă” , ed. Didactica Publishing House, 2008

Page 4: 014proiectdidacti1

SCENARIUL DIDACTIC

Programul zilei debutează cu întâlnirea de dimineaţă . Copiii stau pe scăunele în cerc – cercul magic. Are loc salutul introdus de o poezie spusă de educatoare. Se va completa prezenţa şi calendarul naturii.Are loc împărtăşirea de grup cu tema “Cum e mama mea?” La noutatea zilei apare Mărţişor(marionetă) care aduce mărţişoare colorate(roz, galben, mov, albastru), pe

care le voi împărţi copiilor.Mărţişor le-a adus copiilor şi o mulţime de alte surprize(voi enunţa tema şi obiectivele).Introduc un moment de tranziţie printr-un joc “Mama spune.........................”Le voi recita copiilor poezia „UN DAR PENTRU MAMA” .Se vor urmări planşele cu imagini din poezie.

După un scurt moment de tranziţie, le voi prezenta copiilor sectoarele de lucru(fiecare sector are o culoare reprezentativă iar copiii se aşează la sectorul care are aceeaşi culoare ca mărţişorul lor – mărţişoarele rosu la Artă, mărţişoarele verzi la Bibliotecă, mărţişoarele albastre la Joc de masă, mărţişoarele galbene la Ştiinţă).

La sectorul :Artă copiii vor rupe, vor mototoli şi vor lipi hârtia pentru a realiza inimioara pentru mama.La Ştiinţe se va realiza scara numerică în limitele 1-5 lipind atatea flori cât indică cifra.La Joc de masă se vor reconstitui imagini din poezie.La Bibiotecă copiii vor decora rochiţa pentru mama cu semne grafice.

Are loc un moment de tranziţie.

La realizarea feed-back-ului ne vom juca un joc “Vă grupaţi, la întrebări sa raspundeti si sa va miscati!”

Activitatea se va încheia cu un cântec „Floricica de pe ses” copiii interpretând cântecul şi în acelaşi timp executând mişcările sugerate de versurile cântecului-o hora.

Mărţişor va face aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat activitatea.

Page 5: 014proiectdidacti1

Nr.crt.

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Evaluare

1. MOMENTORGANIZATORIC

Voi pregăti toate cele necesare bunei desfăşurări a activităţii.

2. CAPTAREA ATENTIEI

Are loc întâlnirea de dimineaţă,salutul va fi introdus printr-o poezie

Bună dimineaţa mărţişoare Băieţi şi fete sprinteioare Astăzi iar ne întâlnim Multe ca să povestim Dar întâi ne salutăm Ziua bună vreau să dăm Ca să meagă totul bine Azi, în grupă aici la mine.

Se va completa prezenţa şi calendarul naturii. Are loc împărtăşirea de grup cu tema “Cum

este mama mea?” La noutatea zilei apare Mărţişor care aduce

mărţişoare, pe care le voi împărţi copiilor.

Mărţişoare rosii,albastre, verzi şi galbene

Ascultă salutul educatoareiRăspund salutului

Poartă o discuţie liberă

3. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

Mărţişor le spune copiilor ca le-a adus multe alte surprize.Le comunic copiilor ca astăzi vom discuta despre mame si despre dragostea ce o poarta ele copiilor dar si despre recunostinta copiilor si despre ce putem să facem şi noi pentru ele, aşa că după ce ascultăm o poezie si o recitam cu totii vom realiza cateva cadouri pentru mame, ne vom juca cu flori, vom scrie,vom cânta, vom dansa şi ne vom juca

explicaţia

Page 6: 014proiectdidacti1

împreună.4. DESFASURAREA

PROPRIU-ZISAA ACTIVITATII

Voi introduce un moment de tranziţie prin jocul de miscare:„Mama spune.........”:Toate martisoarele :drepti,pe loc repaus...-mărţişoarele galbene sar într-un picior;-mărţişoarele albastre pe varfuri;-mărţişoarele verzi aleargă spre uşă ;-mărţişoarele rosii sar ca mingea ;-toate mărţişoarele pleacă la plimbare ;-toate mărţişoarele se aşează aici(locul unde voi spune poezia)Copii se aseaza si le recit poezia si le indic sa priveasca si imaginile din text.Voi prezenta conţinutul poeziei clar,coerent şi expresiv, folosind un ton şi o mimică adecvată modelându-mi vocea,nuanţând astfel recitarea în funcţie de stările afective pe care le implică poezia. UN DAR PENTRU MAMAIubita mea mamica, sunt trup din trupul tauSi tu mereu ma aperi de tot ce este rau.Esti zana mea cea buna care in vis apareCa sa ma fereasca de tot ceea ce doare.

Iubirea ce mi-o porti este atat de mare,Iar eu ti-o rasplatesc darundu-ti o floare.Eu sunt cam mititica si atat iti pot da,O minunata floare si inimioara mea! Vom purta o scurtă conversaţie pe baza imaginilor din poezie. Voi insista asupra mesajului poveştii – dragostea mamei-mama face orice pentru copiii ei.“- Mama voastră vă iubeşte foarte mult pe voi, ce ziceţi dacă astăzi tot ce ne-am propus să lucrăm să fie

Planşe cu imagini din poezie

Conversaţiaexplicatia

Copiii execută mişcările propuse de educatoare

Copiii recită poeziaRăspund la întrebări pe baza planşelor

Page 7: 014proiectdidacti1

pentru mămicile voastre ca să le arătaţi şi voi cât de mult le iubiţi?” Voi prezenta sectoarele de lucru .Pe fiecare măsuţă de la sectoare există câte un mărţişor colorat(roz, mov,albastru,galben) ,le voi spune copiilor că fiecare îşi va alege sectorul de activitate după culoarea care o are mărţişorul din piept- mărţişoarele roz la Artă, mărţişoarele mov la Bibliotecă, mărţişoarele albastre la Joc de masă, mărţişoarele galbene la Ştiinţă.Copii se aseaza in functie de culoarea martisorului la sectorul indicat si,sub supravegherea educatoarei lucreaza individual realizand cerintele .La sectorul Artă copiii vor rupe, vor mototoli şi vor lipi hârtia pentru a realiza inimioara pentru mama. La Ştiinţe se va realiza scara numerică în limitele 1-5 lipind atatea flori cât indică cifra.La Joc de masă se vor reconstitui imagini din poezie.La Bibiotecă copiii vor decora rochiţa pentru mama cu semne grafice.In final toate lucrarile vor fi asezate la panouri si se va face TURUL GALERIEI:

Voi introduce un moment de tranziţie printr-o poezie

Iat-a mai trecut din ziMulte-aţi mai lucrat copiiIar acum ne pregătim Să ne mai mişcăm puţin.

Realizează inimioara pentru mamaLipesc jetoanele pe fişăRealizează scara numerică crescătoareReconstituie imagini pe sistem puzzleDecoreaza rochia mamei cu semne grafice

Aprecieri verbaleautoevaluarea

Page 8: 014proiectdidacti1

Organizat,copii trec prin fata lucrarilor si-si exprima parererile critice si autocritice privind lucrarile.

Turul galeriei

5. OBTINEREA PERFORMANTEI

SI

REALIZAREA FEED-BACK-LUI

Copiii se încolonează şi se plimbă organizat in clasă,îi voi îndruma spre scăunelele aşezate în semicerc prin câteva versuri:

Un,doi, trei, patru, cinciVă grupaţi cu toţi aiciÎmpreună vă jucaţi,Si corect sa imi raspundeti!

Răspunsurile corecte vor fi aplaudate,copiii pot urmări imaginile din poezie pentru a da răspunsul corect.1.In ce anotimp am intrat?(primavara)Despartim in silabe cuvantul primavara.Facem tot atatea sarituri cat indica numarul silabelor cuvantului.2.Ce sarbatorim la inceputul primaverii?Martisorul si Ziua Mamelor.Avem doua sarbatori –ne aplecam de doua ori.3.Ce putem oferi mamelor de ziua lor,ce ofera fetita din poezie mamei ?Flori,ghiocei !Si inimioare !Ne aplecam sa adunam cate o floricica de jos Fiecare aduna 3 ghiocei,dar pe rand,unul cate unul.Ne aplecam si ne ridicam pt fiecare ghiocel in parte(cate 3 de fiecare copil).Apoi cu bratele in aer sa realizam cate o inima :inima noastra mare.

ConversaţiaExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Jocul didacticSi de miscare

ConversaţiaExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

ConversaţiaExplicaţiaDemonstraţiaExerciţiul

Răspund la întrebăriRealizeaza miscarile indicate de educatoare

Răspund la întrebăriRealizeaza miscarile

Page 9: 014proiectdidacti1

4.Fiecare pui,are mama luiSi eu tot asa,am mamica mea !Va cautati ,,mamica ‘’,va luati de mana doi cate doi si va invartiti 5ori.5.Acum,toti ,incolonati,spre cosulet va indreptati si ghioceii acolo sa-i asezati ! Împreună cu Mărţişor voi aprecia modul în care copiii au participat la activitate -Pentru că tot ce aţi lucrat astăzi e minunat şi sunt sigură că va produce o mare bucurie mămicilor voastre m-am gândit să repetăm în încheierea activităţii cântecul şi dansul pe care le pregătim mămicilor.Copiii vor cânta şi vor dansa o hora dedicata mamicilor:Floricica de pe ses,floare floricea,Cu mult drag eu te-am cules, floare floricea;Ai petale albastrui, floare floricea,Mamei te voi darui, floare floricea.Tu sa-i spui incetisor,floare, floricea,Ca-i urez in toate spor,floare,floricea.Ai petale albastrui, floare floricea,Mamei te voi darui, floare floricea.

Conversaţia

Explicaţia

Demonstraţia

Exerciţiul

indicate de educatoare

Canta si danseaza

6. INCHEIEREAACTIVITATII

In incheiere,pt ca mamicile sunt acasa dar au asistat la lectie doamnele educatoare copiii vor merge sa imparta ghiocei acestora mergand in sir indian.

ConversaţiaExerciţiul

Page 10: 014proiectdidacti1