0_0_mate_proiect

8
PROIECT DIDACTIC Şcoala Ginazială Toflea Data: Învăţător: Chirvasuta Alina Clasa: a IV- a B Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii Disciplina: Matematică Unitatea de învăţare: Fracţii Subiectul lecţiei: Adunarea fracţiilor cu acelaşi numitor Tipul lecţiei: consolidare Obiectiv de referinţă: 1.3. utilizeze numere fracţionare pentru a exprima subdiviziuni ale întregului; 1.4. efectueze operaţii de adunare cu numere fracţionare; Obiective operaţionale: O 1 identifice prin colorare, haşurare elementele componente ale unei fracţii: numărător, numitor, linie de fracţie; O 2 – să stabilească valoarea de adevăr a propoziţiilor date; O 3 – să compare fracţii date folosind semnele <, =, >; O 4 – să calculeze suma a două sau mai multe fracţii; O 5 – să rezolve probleme în care mărimile sunt reprezentate prin numere raţionale. Strategii didactice: a) resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea; b) resurse materiale: manual, tabla, caiete, cd, laptop, videoproiector, fişe de muncă independentă, diplomă;

Upload: elena-modoran

Post on 28-Dec-2015

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0_0_mate_proiect

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Ginazială Toflea Data: Învăţător: Chirvasuta AlinaClasa: a IV- a BAria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturiiDisciplina: MatematicăUnitatea de învăţare: FracţiiSubiectul lecţiei: Adunarea fracţiilor cu acelaşi numitorTipul lecţiei: consolidare

Obiectiv de referinţă:1.3. să utilizeze numere fracţionare pentru a exprima subdiviziuni ale întregului;1.4. să efectueze operaţii de adunare cu numere fracţionare;

Obiective operaţionale:O1 – să identifice prin colorare, haşurare elementele componente ale unei fracţii: numărător, numitor, linie de fracţie;O2 – să stabilească valoarea de adevăr a propoziţiilor date;O3 – să compare fracţii date folosind semnele <, =, >;O4 – să calculeze suma a două sau mai multe fracţii;O5 – să rezolve probleme în care mărimile sunt reprezentate prin numere raţionale.

Strategii didactice:a) resurse procedurale: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea;b) resurse materiale: manual, tabla, caiete, cd, laptop, videoproiector, fişe de muncă independentă, diplomă;c) forme de organizare: frontal, independent;Forme de evaluare: observarea sistematică, evaluarea scrisă.

Bibliografie:1. Programa şcolară pentru clasa a IV a (aprobată prin O.M. nr. 3919 / 20. 04. 2005);2. Manualul de Matematică pentru clasa a IV-a, Ştefan Pacearcă, Mariana Mogoş, Ed. Aramis, Bucureşti, 2006.3. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de matematică, Bucureşti, 2001.4. www. didactic.ro

Page 2: 0_0_mate_proiect

Desfăşurarea activităţii

Ob. op.

Etapele lecţiei Conţinut informaţional Strategii didactice Metode/ instrumente de evaluare

Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor resurse procedurale

resurse materiale

forme de organizare

1.Moment organizatoric

Stabileşte ordinea şi pregăteşte materialele necesare pentru lecţie.

Se pregătesc pentru ora de matematică.

Conversaţia Frontal

O1O4

2.Verificarea temei

Verifică tema cantitativ.Verifică fişa de lucru. Verifică calitativ tema pentru acasă şi munca independentă. (Anexa 1)

Rezolvă sarcina de pe fişa de lucru.Citesc tema, urmăresc dacă este realizată corect.

Munca independentăExerciţiul

Fişe de lucru Frontal şi individual

Aprecieri verbale

O1 3.Reactualizarea cunoştinţeloranterioare

Se solicită elevilor să răspundă la câteva întrebări:-Ce este o fracţie ?-Cum se numeşte numărul de deasupra liniei de fracţie?-Ce arată numărătorul?-Cum se numeşte numărul de sub linia de fracţie?-Ce reprezintă numitorul?-Cum scriem jumătatea unui întreg sub formă de fracţie?-Cum mai citim această fracţie?-Cum scriem sub formă de fracţie un sfert dintr-un întreg?-Ce operaţie matematică ne indică linia de fracţie ?-Ce sunt fracţiile echiunitare? Daţi exemple!-Ce sunt fracţiile subunitare? Daţi exemple!-Ce sunt fracţiile supraunitare? Daţi

Elevii răspund. Conversaţia Explicaţia Exerciţiul

Frontal Răspunsurile elevilor

AprecieriVerbale

Page 3: 0_0_mate_proiect

exemple!4. Captarea atenţiei

Sunt anunţaţi că prietenii voştri Dodo, Lola, Buzz, Inga care v-au însoţit aceste săptămâni în descoperirea cunoştinţelor despre fracţii, au nevoie de ajutorul vostru. Trebuie să-i ajutaţi să înfrunte peripeţiile prin care trec în misiunea în care i-a trimis Regina Albina, să aducă ,,Ploaia”. Tot ceea ce trebuie să faceţi este să rezolvaţi alături de prietenii voştri exerciţiile cu fraţii, pentru ca ei să poată aduce ,,Ploaia”.

Elevii sunt atenţi la explicaţiile date.

Conversaţia LaptopVideo-ProiectorCD-ul Fracţii cu peripeţii

Frontal Aprecieri verbale

5. Anunţarea temei şi a obiectivelor

Elevii sunt anunţaţi că vor repeta cunoştinţele despre adunarea fracţiilor cu acelaşi numitor, vor rezolva exerciţii şi probleme.Se scrie titlul pe tablă: Adunarea fracţiilor cu acelaşi numitor. Exerciţii.

Elevii scriu titlul lecţiei în caiete.

Conversaţia Explicaţia

Caiete Tablă

Frontal

O1O2O3O4O5

6. Dirijarea învăţării

Se lucrează exerciţiile de la videoproiector din CD-ul Fracţii cu peripeţii, MISIUNEA ,,PLOAIA” Adunarea fracţiilor.Se premiază întreaga clasă pentru rezultatele bune.

Elevii rezolvă la tablă şi în caiete exerciţiile propuse.Primesc o diplomă.

Explicaţia Conversaţia ExerciţiulProblemati-zarea

LaptopVideoproiec-torCD-ul ,, Fracţii cu peripeţii”.

FrontalIndividual

Răspunsurile elevilorObservarea sistematicăTemă de lucru în clasă

O2O4

7. Realizarea feed-back-ului

Le distribuie fişele pentru proba de evaluare. (Anexa 2 )

Rezolvă exerciţiile de pe fişă.

ExplicaţiaMunca independentă

Fişe de muncă independentă

Independent Proba scrisă

8. Tema pentru acasă

Face aprecieri verbale asupra participării elevilor la lecţie.Noteză câţiva elevi .Temă : exerciţiul 4, 5 pag 77.

Notează tema pentru acasă.

Explicaţia FrontalIndividual

Page 4: 0_0_mate_proiect

Anexa 1

Fişă de muncă independentă

1. Colorează partea corespunzătoare fracţiei :

1 4 6 8 2

4 6 8 12 6

2. Calculaţi: 2 5 + = 4 4 3 4 + = 6 6

5 2 + = 7 7

Page 5: 0_0_mate_proiect

Anexa 2Fişă de evaluare

1. Realizaţi corespondenţe între cele două coloane:

2. Măriţi cu fracţia 1 următoarele fracţii : 3 2 4 5 8 3 3 3 3

Page 6: 0_0_mate_proiect