0 sarpele de casa

9
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de invatamant: Profesor: Aria curriculara:Matematica si stiintele naturii Disciplina: Biologie Data: 25.02.2013 Clasa: a VI-a Unitatea de învăţare : Clasificarea animalelor – Vertebrate Tema : Şarpele de casă Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinte Scopul lecţiei: Însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile alcătuirii şarpelui de casă ca urmare a adaptării complete la mediul terestru. Competenţe specifice: Să identifice grupe şi specii de animale; Să stabilească relaţii între factorrii de mediu şi diversitatea animalelor; Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării lumii animale; Să exerseze utilizarea unor surse de informare; Competenţe derivate: Să recunoască după caracterele distinctive principalele 2 specii de şerpi din ţara noastră; Să enumere cel puţin 2 adaptări ale şarpelui de casă la mediul terestru; Să identifice caracterele care-i permit şarpelui să înghită prada întreagă; Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi intelectuale - varianta lecţie de muncă independentă cu ajutorul fişelor de lucru. Demesul didactic: a. Resurse procedurale: -observaţia, algoritmizarea, conversaţia euristică, problematizarea, modelarea, metoda „Stiu, vreau sa stiu, am invatat” 1

Upload: vinatoru-irina

Post on 14-Aug-2015

265 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: 0 Sarpele de Casa

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de invatamant: Profesor: Aria curriculara:Matematica si stiintele naturiiDisciplina: BiologieData: 25.02.2013Clasa: a VI-a Unitatea de învăţare : Clasificarea animalelor – Vertebrate Tema : Şarpele de casă Tipul lecţiei: comunicare si insusire de noi cunostinte

Scopul lecţiei: Însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre particularităţile alcătuirii şarpelui de casă ca urmare a adaptării complete la mediul terestru.

Competenţe specifice: Să identifice grupe şi specii de animale; Să stabilească relaţii între factorrii de mediu şi diversitatea animalelor; Să utilizeze metode şi mijloace adecvate explorării lumii animale; Să exerseze utilizarea unor surse de informare;

Competenţe derivate: Să recunoască după caracterele distinctive principalele 2 specii de şerpi din ţara noastră; Să enumere cel puţin 2 adaptări ale şarpelui de casă la mediul terestru; Să identifice caracterele care-i permit şarpelui să înghită prada întreagă;

Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi intelectuale - varianta lecţie de muncă independentă cu ajutorul fişelor de lucru.

Demesul didactic:a. Resurse procedurale: -observaţia, algoritmizarea, conversaţia euristică, problematizarea,

modelarea, metoda „Stiu, vreau sa stiu, am invatat”b. Resurse materiale: - atlase zoologice, manualul, fişe de lucru, film didactic.c. Forma de activitate: - frontal, pe grupe.

Bibliografie:- Bogoescu C., Dabija Al., Sanielevici E., Atlas zoologic, Editura Didactică şi

Pedagogică, Bucureşti 2002.- Ionel Aglaia, Parti Zoe, Biologie. Manual pentru clasa a VI a. Editura Humanitas,

Bucureşti, 2001.- Lazăr V., Niţă M., Buşe V. Lucrări practice de biologie, Editura Arves, 2005.- Todor Virginia – Metodica predării biologie la clasele V-VIII, Editura Didactică şi

Pedagocică, Bucureşti, 1979. http://www.youtube.com/watch?v=P2VF1pVWGSo

1

Page 2: 0 Sarpele de Casa

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

Timp

alocat

Organizarea clasei

- Pregăteşte materialul didactic.- Verifică prezenţa elevilor la ore şi notează în catalog elevii absenţi.

- Îşi pregătesc cărţile şi caietele.

2

Verificarea cunoştnţelor

Realizează o verificare general prin chestionare orală cunoştinţele despre vertebrate pentru a face legătura cu lecţia nouă.-Prin ce se deosebesc vertebratele de nevertebrate?

Ce grupe de vertebrate am studiat?

Din grupul reptilelor ce reprezentant am studiat?Care sunt caracteristicile ce permit încadrarea şopârlei în grupul reptilelor?

Răspund la întrebări:-Vertebratele prezintă schelet intern partea principală a acestuia fiind coloana vertebrală.-Peştii, amfibienii şi reptilele.

Şopârla verde.Şopârla verde ca şi reptilele are corpul acoperit cu solzi cornoşi, respiră prin plămâni bine dezvoltaţi, se deplasează prin târâre şi se înmulţeşte prin ouă cu coaja tare ce sunt depuse în nisip la soare.

7

Captarea atenţiei şi reactualizarea cunoştinţelor

-Prezintă elevilor un filmulet şi solicită să numească animalul pe care îl vom studia.

-Elevii răspund că este vorba de şarpele de casă.

2

Anunţarea temei şi a obiectivelor

-Scrie pe tablă tema lecţiei şi prezintă obiectivele pe care elevii trebuie să le cunoască la terminarea lecţiei.

-Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele.

1

Dirijarea învăţarii

-profesorul solicita elevilor sa formeze perechi de cate doi si sa scrie tot ce stiu despre serpi.

- profesorul asculta cateva pareri, iar in tabelul de pe tabla se vor nota lucrurile cu care toti sunt de acord.

- dupa completarea primei coloane a tabelului li se va cere elevilor sa formuleze intrebari in legatura cu lucrurile despre care nu sunt siguri. Aceste intrebari pot aparea in urma dezacordului privind unele detalii sau pot fi produsul curiozitatii elevilor. Ele vor fi trecute in coloana din mijloc.

- elevii fac o lista cu tot ce stiu despre serpi.

- raspund

-Elevii răspund la întrebări.

20

2

Page 3: 0 Sarpele de Casa

- in continuare li se va cere elevilor sa citeasca textul din manual pentru a afla raspunsul la intrebari

- dupa lectura textului, se va reveni la intrebarile pe care le-au formulat inainte de a citi textul si pe care le-au trecut in coloana “Vreau sa stiu”. Se va verifica la care intrebari s-au gasit raspunsuri si se vor trece aceste raspunsuri in coloana “Am invatat”. In continuare elevii vor verifica ce alte informatii au gasit in text si care nu au legatura cu nici una din intrebarile puse la inceput si le vor trece si pe acestea in coloana “Am invatat”.

- in final profesorul realizeaza schita tablei si explica elevilor notiunile

- noteaza in caiete

Obţinerea performanţei elevilor

-Inventariază principalele informaţii şi solicită elevilor să dea răspunsuri clare pentru a verifica măsura în care au fost atinse obiectivele.

-Răspund la întrebări

8

Evaluarea performanţei elevilor

-Prin chestionare orală pe tot parcursul lecţiei şi pe baza fişei de lucru. Notează elevii care au răspuns pe tot parcursul orei.

-Se gândesc, răspund la întrebări şi completează fişa de lucru.

10

SCHEMA LECŢIEI

3

Page 4: 0 Sarpele de Casa

REPTILEŞARPELE DE CASĂ

Mediul de viaţă: păduri, parcuri, grădini, pe lângă gospodării. Alcătuirea corpului: - acoperit cu solzi cornoşi, temperatură variabilă. - are 1,50- 2m lungime Cap mic:- ochi cu privire fixă, nu clipeşte – pleoape unite; →vazul este dezvoltat - urechile nu au pavilioane →auzul este dezvoltat - limba lungă, subţire, bifurcată, cu mare mobilitate; - pe părţile laterale are câte o pată în formă de semilună - semn distinctive; Trunchiul: lung, cilindric; - se termină cu o coadă ascutita spre varf; - lipsit de membre; → animal apod

Locomoţia : -prin târâre cu mişcări ondulatorii ale corpului; Sistemul nervos: -este mai evoluat ca la amfibieni Hrănirea: -cu şoareci, şopârle, broaste, insecte; - pot inghiti si animale mai groase decat corpul lor - caracterele ce-i permit să înghită prada întreagă sunt: - osul pătrat; - ligamentul elastic; - dinţi conici şi ascuţiţi orientaţi spre fundul gurii; - glandele salivare produc multă salivă; - lipsa sternului; - elasticitatea pereţilor stomacului şi esofagului. Respiraţia: -prin plămâni bine dezvoltaţi; Înmulţirea: - prin ouă depuse în nisip la soare; - pentru a creşte – şarpele năpârleşte;

Exemple de serpi:

Serpi veninosi din tara noastra: vipera si vipera cu corn

Serpi veninosi din ale zone geografice: cobra regala, sarpele cu clopotei (crotal)

Serpi constrictori ( isi omoara prada prin sufocare): pitonul, anaconda, sarpele boa.

Cel mai lung sarpe - anaconda (7-10m)- Brazilia

4

Page 5: 0 Sarpele de Casa

Nume si prenume................................ Data...........................

FIŞĂ DE LUCRU REPTILE ŞARPELE DE CASĂ

I.Alege raspunsul corect: (4x0.5=2 p)

1.Limba la sarpele de casa este: 3.Şarpele se recunoaşte după:a) scurta a) forma corpului;b) lungă şi musculoasă b) lipsa membrelor;c) zimtata c) privirea fixă.

2.Vipera: 4. Sarpe care isi omoara prada prin sufocare:a) are un „V” pe cap; a) anacondac) este un nevertebrat; b) sarpele cu clopoteid) este un amfibian c) vipera cu corn

II. Completati spatiile punctate: (6x0.5=3p)

a) Sarpele de casa si soparla verde fac parte din clasa .....................b) Serpii veninosi din tara noastra sunt................ si ........................c) Sarpele de casa se deplaseaza prin..............d) Respiratia reptilelor este................e) Reptilele au temperatura corpului...............f) Reptila care are o pata sub forma de V pe cap si o pata neagra in zigzag pe corp: ............

III.Completati urmatorul tabel: 2p

Animale Membre Hranire Respiratie Inmultire

Soparla verde

Sarpele de casa

IV.Explicati de ce reptilele nu clocesc oua. 1p

V. Cum se explica faptul ca sarpele poate inghiti animale mai groase decat corpul lui? 1pSe acorda un punct din oficiu.Timp de lucru 7 minute.

5

Page 6: 0 Sarpele de Casa

Barem de notare REPTILE ŞARPELE DE CASĂ

I.1-b, 2- a, 3- b, 4- a (4x0.5=2 p)

II.a) reptile (6x0.5=3p) b) vipera si vipera cu corn c)tarare d) pulmonara e) variabila f)vipera

III 2pAnimale Membre Hranire Respiratie Inmultire

Soparla verde Scurte, cu solzi netezi, ce se temina cu gheare

Insect, rame, paiangeni

pulmonara Prin oua, fecundatia este interna

Sarpele de casa

Nu are membre

şoareci, şopârle, broaste, insecte

pulmonara prin ouă depuse în nisip la soare

IV.Deoarece temperature corpului reptilelor este variabila. 1p

V. Caracterele ce-i permit să înghită prada întreagă sunt: 1p - osul pătrat; ligamentul elastic; - dinţi conici şi ascuţiţi orientaţi spre fundul gurii; glandele salivare produc multă salivă; lipsa sternului; - elasticitatea pereţilor stomacului şi esofagului.

Se acorda 1p din oficiu.

6