0 proiect didactic dirigentie

8
ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” CRAIOVA PROIECT DIDACTIC Profesor diriginte: Roșca Adrian Data: 14.10.2010 Clasa : a VII-a B Obiectul: Consiliere şi orientare Tema: “Ce vreau să fiu?” Competenţe generale: 1. Dezvoltarea unei atitudini pozitive faţă de sine ca persoană unică şi valoroasă. 2. Formarea atitudinilor, achiziţionarea cunoştinţelor şi abilităţilor inter-personale. 3. Dezvoltarea abilităţilor de utilizare a informaţiilor în procesul de învăţare. 4. Dobândirea abilităţilor de explorare şi planificare a carierei. 5. Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate. Competenţe specifice: - evaluarea impactului factorilor sociali, culturali, economici şi de mediu asupra stilului de viaţă şi dezvoltării carierei; - analizarea mecanismelor eficiente de adaptare în situaţii de stres sau criză. Obiective operaţionale: ◄ să cunoască informaţii despre lumea profesiilor trecute şi prezente; ◄ să-şi dezvolte interesele şi aspiraţiile în vederea structurării corespunzătoare a motivaţiei sociale specifice lumii muncii; ◄ să-şi formeze un sistem de atitudini realiste şi valori adecvate faţă de lumea profesiilor; ◄ să-şi cultive sentimentul responsabilităţii faţă de sine şi faţă de societate în legătură cu cariera. Metode şi procedee: conversaţia, dezbaterea, problematizarea, discuţii de grup. Forme de organizare: individuală, frontală. Mijloace de învăţământ: fişe individuale, chestionare, caietul de dirigenţie.

Upload: iorga

Post on 25-Sep-2015

85 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Proiect Didactic Dirigentie

TRANSCRIPT

COALA GIMNAZIAL MIHAI EMINESCU CRAIOVA

PROIECT DIDACTIC

Profesor diriginte: Roca Adrian

Data: 14.10.2010

Clasa: a VII-a B

Obiectul: Consiliere i orientare

Tema: Ce vreau s fiu?

Competene generale:

1. Dezvoltarea unei atitudini pozitive fa de sine ca persoan unic i valoroas.

2. Formarea atitudinilor, achiziionarea cunotinelor i abilitilor inter-personale.

3. Dezvoltarea abilitilor de utilizare a informaiilor n procesul de nvare.

4. Dobndirea abilitilor de explorare i planificare a carierei.

5. Exersarea abilitilor de management al unui stil de via de calitate.

Competene specifice:

- evaluarea impactului factorilor sociali, culturali, economici i de mediu asupra stilului de via i dezvoltrii carierei;

- analizarea mecanismelor eficiente de adaptare n situaii de stres sau criz.

Obiective operaionale:

s cunoasc informaii despre lumea profesiilor trecute i prezente;

s-i dezvolte interesele i aspiraiile n vederea structurrii corespunztoare a motivaiei sociale specifice lumii muncii;

s-i formeze un sistem de atitudini realiste i valori adecvate fa de lumea profesiilor;

s-i cultive sentimentul responsabilitii fa de sine i fa de societate n legtur cu cariera.

Metode i procedee: conversaia, dezbaterea, problematizarea, discuii de grup.

Forme de organizare: individual, frontal.

Mijloace de nvmnt: fie individuale, chestionare, caietul de dirigenie.

Bibliografie: - Dirigenia i consilierea ghid metodologic, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2004; coordonator Daniela Clugru;

- Consiliere i orientare curs organizat de CCD Dolj, 2006.

DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE

ETAPELE ACTIVITII

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTIC

1.ORGANIZAREA CLASEI

Pregtirea clasei i a materialelor necesare. Pe tabl este prezentat un motto potrivit activitii care se va desfura: MESERIA BRAR DE AUR.

Elevii se pregtesc pentru lecie.

2. CAPTAREA ATENIEI

Cum te simi azi? Elevii sunt solicitai s bifeze faa corespunztoare strii sufleteti dintr-un ir de chipuri (vesele, triste, ngrijorate) de pe fiele individuale.

Elevii aleg chipul potrivit strii sufleteti.

Lucrul individual

3. LEGTURA CU TEMA I MOTIVAIA

Tema orei de dirigenie Ce vreau s fiu ? urmrete modul cum factorii sociali, culturali, economici au un impact mai mare sau mai mic asupra stilului vostru de via, modul cum v adaptai situaiilor de criz sau de stres. Totodat ea are drept scop autocunoasterea aptitudinilor i a posibilitilor voastre, care pot determina o alegere corect a carierei. Suntei n clasa a VII-a i la anul va trebui s optai pentru un anume liceu. Orientarea colar este esenial pentru cariera pe care o dorii.

Elevii ascult i contientizeaz importana alegerii unei cariere.

Expunerea

4. ANUNAREA TEMEI I A OBIECTIVELOR

La ora de dirigenie vom discuta despre meserii trecute, actuale, de viitor, bnoase. Vei rspunde la ntrebrile unui interviu pentru autocunoaterea aptitudinilor i a posibilitilor, apoi la ntrebrile unui interviu de opiuni i motivaie. n final vei completa ntrebriel unui chestionar referitoare la calitile pe care le are fiecare i dac ele te pot ajuta s devii ce-i va plcea. Rspunsurile voastre vor constitui punctul de plecare al temei de astzi, deoarece dorinele noastre tebuie s fie n conformitate cu posibilitile noastre.

Elevii ascult cu atenie.

Expunerea

5. DESFURAREA ACTIVITII

Are loc o discuie despre meserii (vechi, actuale, de viitor, bnoase, grele, uoare etc.). Se aplic apoi interviurile ale cror obiective sunt: cunoaterea elevului n vederea orientrii colare, al modelrii i armonizrii aspiraiilor, intereselor, aptitudinilor i trsturilor specifice voinei i caracterului fiecrui elev.

Chestionarul are drept obiective: identificarea de ctre elevi a meseriilor cunoscute i cunoaterea unor detalii despre acestea; contientizarea sarcinilor, responsabilitilor, dar i a riscurilor fiecrei meserii; diferenierea muncii fizice de cea intelectual; exprimarea opiniilor referitoare la ceea ce le-ar plcea s fac, raportat la ceea ce pot face/au abiliti pentru a practica drept meserie.

Elevii particip la discuii, apoi i completeaz interviurile i chestionarele. Rspunsurileevideniaz cunoaterea informaiilor despre lumea profesiilor i modalitile optime de dobndire a lor. Elevii pot oferi informaii despre profesiile pe care i le doresc, despre profesiile prinilor lor, despre cunotinele pe care le au referitoare la profesiile din trecut care azi nu mai sunt de actualitate, despre profesii ce sunt la mod n prezent i despre profesiile pe care le consider de viitor.

Dezbaterea

Discuiile de grup

Problemati-zarea

6. ASIGURAREA FEED-BACK-ULUI I EVALUAREA

La ultima cerin a chestionarului comparnd rspunsurile date, elevii bifeaz varianta pe care ei o consider corect i anume: Pot deveni ce mi-ar plcea sau Nu am calitile necesare pentru meseria la care m-am gndit. Astfel ei pot s mediteze asupra drumului pe care i-l doresc n via, asupra a ceea ce doresc s profeseze. Dorinele lor se pot schimba pe parcursul vieii dar este important s-i cunoasc posibilitile fizice i intelectuale, aptitudinile i talentele lor astfel nct aspiraiile s se apropie de realitate.

n ncheiere li se prezint Alegoria broscuelor o povestire a crei moral este aceea c n via nu trebuie s ne lsm influenai de cei care gndesc negativ, ci s ne urmm ntotdeauna elul.

Elevii ascult concluziile profesorului, sunt apreciai pentru implicarea n desfurarea activitii.

Expunerea

Conversaia

CHESTIONAR

1. Enumer trei dintre calitile tale (talentat, destoinic, srgiuncios/harnic, descurcre, perseverent, inteligent, cult, generos):

..............................

..............................

..............................

2. Bifeaz trei aptitudini pe care le ai:

tii s cni

tii s desenezi

tii s dansezi frumos

Poi lucra repede i corect sub presiune

Poi lua decizii corecte n scurt timp

Acorzi importan detaliilor

3. ncercuiete efortul la care crezi c reziti mai mult:

fizic

intelectual

4. Scrie meseria pe care i-ar plcea/i doreti s-o practici:

--------------------------------

5. Enumer trei caliti pe care ar trebui s le aib cel ce practic meseria pe care i-ai ales-o tu:

--------------------------

--------------------------

--------------------------

6. Alege i trei aptitudini pe care ar trebui s le aib cel ce practic meseria aleas de tine:

-------------------------

-------------------------

-------------------------

7. Compar rspunsurile de la 1 i 2 cu cele de la 5 i 6 i bifeaz varianta corect:

Pot deveni ce mi-ar plcea

Nu am calitile necesare pentru meseria la care m-am gndit (care mi-ar plcea)

Chestionarul a avut drept obiective operaionale (competene, valori i atitudini):

S identifice o serie de meserii i s cunoasc detalii despre acestea;

S contientizeze sarcinile, responsabilitile, dar i riscurile fiecrei meserii;

S neleag i s diferenieze munca fizic de cea intelectual;

S exprime opinii personale referitor la ceea ce le-ar plcea s fac, raportat la ceea ce pot face/au abiliti pentru a practica drept meserie.

n urma aplicrii chestionarului, rspunsurile date de elevii de la cele trei clase paralele au fost interpretate astfel:

Clasa

Nr. elevi

Pot deveni ce le-ar plcea

Nu au calitile necesare pentru meseria dorit

Obs.

aVIII-a A

25

10

15

40%

60%

a VIII-a B

27

7

20

30%

70%

a VIII-a C

29

11

18

38%

62%

0

2

4

6

8

10

12

14

16

18

20

VIII AVIII BVIII C

pot deveni ce le-ar placea

nu au calitatile necesare

pentru meseria dorita

Am realizat astfel o evaluare obiectiv a propriilor posibiliti ale elevilor, astfel nct s fie capabili s discearn calea de urmat n via. Autoevalundu-i ct mai realist potenialul intelectual, calitile i aptitudinile ei au optat corect spre o anumit profesie. Muli dintre ei au dovedit c dei i doreau s mbrieze unele profesii care li se prea mai bnoase, mai interesante, nu au calitile i aptitudinile necesare practicrii acestora (fotbalist, cntrea, fotomodel).

_1438094275.xls
Chart1VIII AVIII AVIII BVIII BVIII CVIII C
pot deveni ce le-ar placea
nu au calitatile necesare pentru meseria dorita
10
15
7
20
11
18
Sheet1VIII AVIII BVIII Cpot deveni ce le-ar placea10711nu au calitatile necesare pentru meseria dorita152018